Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 minutes ago, Winterlove said:

Άσχετο αλλά επειδή το συζητάω τώρα με ένα παιδί, αναρωτηθήκαμε πως μπορεί να ονομάσουν το νέο χιόνια άμα έρθει. Είχαμε τη Μήδεια, την Ελπίδα και τη Μπάρμπαρα. Φετος δεν έχω ακούσει να έχουν ονομάσει άλλη κακοκαιρία μετά τον Ηλία το Σεπτέμβρη, που το όνομά του συγκαταλεγόταν σε αυτά της περασμένης σεζόν.

Λοιπόν για να τελειώνω. Πιθανότατα θα ονομάσουν το φετινό χιονιά "Αυγή", μιας και είναι το πρώτο στη λίστα των φετινών ονομάτων. Δε μου πολυαρέσει🤣.. εκτος άμα μας βγει συμβολικό π.χ. η νέα αυγή του προϊστορικού χαχαχα

GODZILLA MINUS ONE.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, γιωργος τ είπε:

θεωρείτε καλό διάγραμμα για 320 μέτρα;

IMG_8499.png

Να χοροπηδάει πρέπει....πολύ καλό ειναι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Περιμένω το μουλτιμοντελ...υπάρχει κανείς?...με κουράζει όλο αυτό με το ...έτσι γίνεται πάντα και έτσι θα γίνει τώρα και θα στραβωσει...γιατί η κλιματική αλλαγή και οι δαίμονες τα έχουν βάλει με την βόρεια Ελλάδα...

Στο έστειλα εγω ή δεν θες αυτό?

Επεξεργάστηκε από snow_evia
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καληνύχτα παιδες ....τα λέμε αύριο το πρωί...Που η αλλαζει σχήμα ο αυλωνας όπως σε κάποια ανσαμπλ και παει ιονιο η αρχίζουμε να ξεχωρίζουμε  ποιοι περιμένουν κατι σοβαρό και ποιοι όχι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Στο έστειλα εγω ή δεν θες αυτό?

Όχι αυτό είναι ένα ένα ο πίνακας με τα υποσεναρια ενός μοντελου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Καληνύχτα παιδες ....τα λέμε αύριο το πρωί...Που η αλλαζει σχήμα ο αυλωνας όπως σε κάποια ανσαμπλ και παει ιονιο η αρχίζουμε να ξεχωρίζουμε  ποιοι περιμένουν κατι σοβαρό και ποιοι όχι 

Σχημα ο αυλωνας και να μικρυνει λιγο ακομα και ο Α

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν στις 120 κάθησα και είδα όλα τα σενάρια...14 δεν δίνουν καν Αυλώνα οπότε έστω και παράτυπα ας τα αποκλεισουμε γιατί θεωρούμε ότι θα έχουμε...μας μένουν 16 που δίνουν κάποιας μορφής Αυλώνα εκ των οποίων τα 6 είναι από μέτρια έως πολύ καλά για τα βόρεια και 1-2 δίνουν ψίχουλα οπότε δεν τα υπολογίζω...άρα αυτή την στιγμή εάν θεωρήσουμε ότι θα έχουμε Αυλώνα Μ ένα ποσοστό κοντά στο 35 με 40 % ο Αυλώνας μπορεί να σκάσει σε βολικό μέρος και για τα βόρεια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επίσης ΕΠΕ δη ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει έτσι κι εγώ βάση λογικής όμως και όχι αφορισμού λόγω κακοτυχίας λέω ότι είναι αδύνατον να αποκλείσουμε ότι εφ όσον έρθει τελικά Αυλώνας αυτός δεν θα σκάσει ας πούμε αντί για το β.ιονιο στην β.αλβανια μια απόσταση που ζήτημα να είναι σε ευθεία γραμμή 150χιλιομετρα που αλλάζουν όμως άρδην την πρόβλεψη και τομαποτελεσμα εάν αποτυπωθούν στα μοντέλα...με λίγα λόγια ναι μπορεί να μην έρθει καν Αυλώνας η να έρθει και να φάνε μουτζα τα βόρεια αλλά δεν γινεται να αποκλειστεί στις 120 ώρες μια αλλαγή των 150 η και των 200 χιλιομέτρων στην κλίση του Αυλώνα και αυτό επειδή..." έτσι γίνεται πάντα"..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Επίσης ΕΠΕ δη ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει έτσι κι εγώ βάση λογικής όμως και όχι αφορισμού λόγω κακοτυχίας λέω ότι είναι αδύνατον να αποκλείσουμε ότι εφ όσον έρθει τελικά Αυλώνας αυτός δεν θα σκάσει ας πούμε αντί για το β.ιονιο στην β.αλβανια μια απόσταση που ζήτημα να είναι σε ευθεία γραμμή 150χιλιομετρα που αλλάζουν όμως άρδην την πρόβλεψη και τομαποτελεσμα εάν αποτυπωθούν στα μοντέλα...με λίγα λόγια ναι μπορεί να μην έρθει καν Αυλώνας η να έρθει και να φάνε μουτζα τα βόρεια αλλά δεν γινεται να αποκλειστεί στις 120 ώρες μια αλλαγή των 150 η και των 200 χιλιομέτρων στην κλίση του Αυλώνα και αυτό επειδή..." έτσι γίνεται πάντα"..

Το προβλημα ειναι στο τζετ τριμ δες λιγο του τζεμ πχ και των αλλων μοντελων αυτο θα καθορισει αν παει πιο δυτικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Επίσης ΕΠΕ δη ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει έτσι κι εγώ βάση λογικής όμως και όχι αφορισμού λόγω κακοτυχίας λέω ότι είναι αδύνατον να αποκλείσουμε ότι εφ όσον έρθει τελικά Αυλώνας αυτός δεν θα σκάσει ας πούμε αντί για το β.ιονιο στην β.αλβανια μια απόσταση που ζήτημα να είναι σε ευθεία γραμμή 150χιλιομετρα που αλλάζουν όμως άρδην την πρόβλεψη και τομαποτελεσμα εάν αποτυπωθούν στα μοντέλα...με λίγα λόγια ναι μπορεί να μην έρθει καν Αυλώνας η να έρθει και να φάνε μουτζα τα βόρεια αλλά δεν γινεται να αποκλειστεί στις 120 ώρες μια αλλαγή των 150 η και των 200 χιλιομέτρων στην κλίση του Αυλώνα και αυτό επειδή..." έτσι γίνεται πάντα"..

Συμφωνω σε ολα Βαγγέλη. Απλα συνηθως η κινηση του αντικυκλωνα σε κεντρικη Ευρωπη - Βορεια Βαλκανια ειναι γρηγορη προς ΝΑ. Δλδ τετοιοι κινουμενοι αντικυκλωνες συνηθως κινουνται με αυτη την κατευθυνση. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Απο αύριο πρωι θα συγκλίνουν πάντως εχει σενάρια με καλή κλίση για Θεσσαλία τουλάχιστον 

Κοιτα αν ειναι μιλησουμε ρεαλιστικα για κατι πιο σοβαρο σε αποψη χιονιου αυτη τη στιγμη πιθανοτητες εχει μονο η θεσσαλια και η δυτικη κεντρικη μακεδονια με την θεσσαλια λιγο παραπανω πιθανοτητες μαζι με την δυτικη μακεδονια οταν λεμε σοβαρο μιλαμε για μαξ 5 εκατοστα ετσι με βολο καρδιτσα φαρσαλα σε καλυτερη μοιρα..στα προσηνεμα επισης το ιδιο σοβαρες χιονοστρωσεις πρεπει να γινουν σοβαρες αλλαγες που δε φαινονται καθως μιλαμε ουσιαστικα για μερα αυτο δεν αλλαζει θα πεσει η θερμοκρασια και θα ανεβει αυτο ειναι δεδομενο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, icestorm είπε:

Συμφωνω σε ολα Βαγγέλη. Απλα συνηθως η κινηση του αντικυκλωνα σε κεντρικη Ευρωπη - Βορεια Βαλκανια ειναι γρηγορη προς ΝΑ. Δλδ τετοιοι κινουμενοι αντικυκλωνες συνηθως κινουνται με αυτη την κατευθυνση. 

Ναι πανό συμφωνώ εφ όσον όμως υπάρχει ένα Ατλαντικό χαμηλό που είναι το σύνηθες να σπρώχνει ,τώρα όμως ο εμποδισμος βαίνει αναδιπλούμενος και το μόνο που κάνει είναι να πιέζει τον Αυλώνα προς μια κατεύθυνση την οποία είναι αδύνατον να ξέρουμε από τώρα .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντάξει τώρα έχω πάθει την νιλα του παρελθόντος...το θεωρώ εφικτό και θεωρώ ότι στα πρωινά θ αλλάξει κάτι σίγουρα...50-50 είναι εάν θα πάει πιο ανατολικά η πιο δυτικά η κλίση στο κατέβασμα του Αυλώνα...πως να κοιμηθώ ,θέλω να πηδήξω 3 ώρες να πάω κατευθείαν στα πρωινά που είτε θα το τελειώσουν να ησυχάσω είτε θα με φουντώσουν πιο πολύ και θα με πάνε καροτσάκι σίγουρα άλλη μια μέρα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Είναι σαφές πλέον πως κεντροβόρειο χαμηλό δεν. Για εδώ απλά ελπίζω ακόμα και σε στυλ ευρωπαίου/τζίφου, δηλαδή την συγκλιση να μπαίνει όσο πιο καλά μέσα γίνεται, ε και στην χειρότερη να παω για Βόλο. Αν δεν αλλάξει κάτι πάει για ακόμα ένα αξιόλογο χιόνι ο Βόλος 15+ cm (διάταξη τύπου τζίφου)

 

Για την συνέχεια κάτι πάει να γίνει. Ιδανικά θέλω κορεάτη.

kma-0-270.png?12kma-0-288.png?12kma-13-240.png?12kma-13-270.png?12kma-13-288.png?12kma-1-288.png?12

 

όνειρα θερινής νυτκός, αλλά εξαρχής όταν σκέφτομαι ένωση Αζορικού-γροιλανδικού αυτό πάντα θέλω να βλέπω σαν εικόνα. Και επειδή έχω τελειώσει με την αναζήτηση χαρτών για χιόνια στα Γιάννενα, παλιότερα η εικόνα αυτή ήταν πολύ πιο συνηθισμένη από ότι πλέον, που βασικά δεν υπάρχει.

Καληνύχτα, και ελπίζω να μην πάρουμε το απόλυτο τίποτα!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κι όμως περιμένω το 18 του παιου να πάω για ύπνο κάνα 2ωρο αν και ξέρω ότι από το συγκεκριμένο μοντέλο αν περιμένω αλλαγές δεν θα νε στο 18 αλλά στο 00...αλλά ο μαζοχισμός χτυπάει κόκκινα...🤣🤣😋😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=18

Mαλιστα ,εβγαλε και καποια  θερμοκρασιακα σεναρια  με -12 ο τζιφουλας στα ανσαμπλς του

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, vorios_polos είπε:

Κι όμως περιμένω το 18 του παιου να πάω για ύπνο κάνα 2ωρο αν και ξέρω ότι από το συγκεκριμένο μοντέλο αν περιμένω αλλαγές δεν θα νε στο 18 αλλά στο 00...αλλά ο μαζοχισμός χτυπάει κόκκινα...🤣🤣😋😋

Μια χαρα αλλαγες ειχε ολα ανατολικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Εγω θα πω με ριτζ στη γροιλανδια και κεντρο του Α πανω απο το νησι και θα καταφερουμε να μην δει κανενα μερος στη χωρα τιποτατο σοβαρο οπως παει

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Soto Weather είπε:

Μάπα είναι όλα, μη φοβάστε θα ξαναλλαξουν και καλύτερα μεσοβδόμαδα, καλημέρα 

Απο τη στιγμη που χαλασαν οι 96 ωρες δεν υπαρχει γυρισμος καλα με ουκμο παιζει να μην ερθει καν ψυχος🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...