Jump to content
g_ar

Σχολιασμός παλιών χιονιάδων-κακοκαιριών (Photo+vid)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αξεχαστο το 2004.Παρασκευη πρωι 13/2 Νεο Ηρακλειο χιονοθυελλα με 30ποντους και -6 Τ αυτοκινητου.Ο τοτε καραγκιοζης προϊσταμενος εκει που δουλευα μας εβαλε να παμε δουλεια(εμπορικο καταστημα) ενω δεν κυκλοφορουσε ψυχη κι εγω ο μλκς πηγα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα ημιορεινα της β.ανατολικης αττικης πανω απο ενα μετρο.Στον Αγιο Στεφανο που ειχαμε παει βολτα το βραδυ της παρασκευης γυρω στους 70-80ποντους.Ολα αυτα μεσα σε ενα 24ωρο.Κακοκαιρια επος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 2/5/2024 at 11:17 AM, geornik said:

Σαν σημερα ολοκληρωνόταν η πρώτη ιστορική κακοκαιρία του Φλεβάρη 1929...Ακολουθησε η ακόμα φοβερότερη στις 22-23 του μηνός..

Άρθρο της εβδομαδιαίας εφημερίδας Ανδριώτης στις 6.2.1929

Screenshot_20240205-110540_Gallery.jpg

Πραγματικά ασσυληπτος μήνας

Δύο χιονιαδες πάνω από 25 εκ. μέσα στην Αθήνα, και ίσως κιαλλος 8-9 Φεβρουαρίου.

Τουλάχιστον 4 μέρες ολικού παγετου στην Θεσσαλονίκη (παίζει πολύ παραπάνω), επιβεβαιωμένο από την ΕΜΥ -9...-3 στις 4/2 το οποίο ποτέ δεν επαναλήφθηκε από τότε ως σήμερα αυτόν τον μηνα. Και προφανώς ο πιο κρύος Φεβρουάριος με τεράστια διαφορά από το 1892 με 1,9° μέση.

Τρελή παγωνιά σε όλη την Ευρώπη με -30 στα 850 στην Ρουμανία παρακαλω

Χιόνια μέχρι τα παραθαλάσσια στην Κρήτη

 

ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΜΑ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 hours ago, Χιών said:

Μισόμετρα και παραπάνω δίπλα στο κύμα τότε η Ανατολική Αττική, με αρκτικού τύπου blizzard... Τι χιονιάς κι αυτός, πραγματικά αξεπέραστο το 2004 σε πολλές παραμέτρους.

 Κάπου είχα διαβάσει οτι το 2004 υπήρχαν περιοχές κοντά στην Ραφήνα που έγραψαν -7. Σχεδόν πάνω στο κύμα. Δε ξέρω αν ισχύει αλλά όχι απίθανο δεδομένου του -5 που είχε δώσει η Αν. Αττική από ΕΜΥ τότε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτο ηταν πραγματικο ψοφοκρυο στην Ελλαδα.

Πλάνα απο τον χιονιά της 12 - 13  Φεβρουαρίου 2004 στο κεντρο της Αθηνας.

Τοτε πρεπει να χιονισε και σε πολεις της κρητης.

 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

 Κάπου είχα διαβάσει οτι το 2004 υπήρχαν περιοχές κοντά στην Ραφήνα που έγραψαν -7. Σχεδόν πάνω στο κύμα. Δε ξέρω αν ισχύει αλλά όχι απίθανο δεδομένου του -5 που είχε δώσει η Αν. Αττική από ΕΜΥ τότε. 

θα ήθελα να δω τι κατέγραψε το Λιμικό τη νύχτα 14 προς 15.2.2004...δεν θα μου έκανε εντύπωση και -16c δεδομένης της συμπεριφοράς του σημείου του σταθμού

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, geornik said:

θα ήθελα να δω τι κατέγραψε το Λιμικό τη νύχτα 14 προς 15.2.2004...δεν θα μου έκανε εντύπωση και -16c δεδομένης της συμπεριφοράς του σημείου του σταθμού

Είναι τέρμα αναστροφικό σημείο αυτό το Λιμικό πάντως. Σίγουρα θα τα έσπασε!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, geornik είπε:

θα ήθελα να δω τι κατέγραψε το Λιμικό τη νύχτα 14 προς 15.2.2004...δεν θα μου έκανε εντύπωση και -16c δεδομένης της συμπεριφοράς του σημείου του σταθμού

Έχω την ίδια περιεργεια για τους αναστροφικούς σταθμούς στο Γκάζι και στο Χαροκόπειο. Δεν θα μου έκανε εντύπωση ένα -8 πολύ τοπικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Screenshot_33.png.00d06efb4893690a33fd79a7bb848d0a.png

1 hour ago, heavy snow said:

Αυτο ηταν πραγματικο ψοφοκρυο στην Ελλαδα.

Πλάνα απο τον χιονιά της 12 - 13  Φεβρουαρίου 2004 στο κεντρο της Αθηνας.

Τοτε πρεπει να χιονισε και σε πολεις της κρητης.

 

Μου είχαν πει στην κρητη πως στον δημο Αποκορώνου ( συνορο Χανια-ρεθυμνο) ειχε ξεκινήσει κατευθείαν χίονι. Ηρθε μεσα απο τη θαλασσα και εστρωσε κατευθειαν στο κύμα - Στην Γεωργιούπολη ειχε ρίξει λέει 30 εκατοστά. Στις Βρύσσες μισο μετρο....Αν υπάρχει καποιος κρητικός να μας πει εαν κατι τετοιο αληθεύει...  
Και εδώ ενα αφιερωμα απο την πολη τωψν Χανιων. 

https://agonaskritis.gr/13-φεβρουαρίου-2004-όταν-όλη-η-κρήτη-από-τις/

 


 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Kibo είπε:

Screenshot_33.png.00d06efb4893690a33fd79a7bb848d0a.png

Μου είχαν πει στην κρητη πως στον δημο Αποκορώνου ( συνορο Χανια-ρεθυμνο) ειχε ξεκινήσει κατευθείαν χίονι. Ηρθε μεσα απο τη θαλασσα και εστρωσε κατευθειαν στο κύμα - Στην Γεωργιούπολη ειχε ρίξει λέει 30 εκατοστά. Στις Βρύσσες μισο μετρο....Αν υπάρχει καποιος κρητικός να μας πει εαν κατι τετοιο αληθεύει...  
Και εδώ ενα αφιερωμα απο την πολη τωψν Χανιων. 

https://agonaskritis.gr/13-φεβρουαρίου-2004-όταν-όλη-η-κρήτη-από-τις/

 


 

Για Κρήτη το 2004 ήταν ισχυρότερο και από το 1987, αφού χιόνισε Γαύδο και έστρωσε ως και την Ιεράπετρα. Ίσως το 1968 μπορεί να συγκριθεί σε έκταση χιονοπτώσεων και χιονοστρώσεων.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 minutes ago, Χιονοσκεπής said:

Για Κρήτη το 2004 ήταν ισχυρότερο και από το 1987, αφού χιόνισε Γαύδο και έστρωσε ως και την Ιεράπετρα. Ίσως το 1968 μπορεί να συγκριθεί σε έκταση χιονοπτώσεων και χιονοστρώσεων.

Στη Μεσαρά όμως δε χιόνισε ποτέ. Ούτε το 2004/2008/2017. Λογικά ούτε το 87. Καθαρά άχιονη πεδιάδα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, heavy snow said:

Αυτο ηταν πραγματικο ψοφοκρυο στην Ελλαδα.

Πλάνα απο τον χιονιά της 12 - 13  Φεβρουαρίου 2004 στο κεντρο της Αθηνας.

Τοτε πρεπει να χιονισε και σε πολεις της κρητης.

 

Εδώ κατάφερε να χιονίσει Πάτρα, σιγά μη δε χιόνιζε στην παραλιακή Κρήτη 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Στη Μεσαρά όμως δε χιόνισε ποτέ. Ούτε το 2004/2008/2017. Λογικά ούτε το 87. Καθαρά άχιονη πεδιάδα.

Είσαι σίγουρος; Έχω δει βίντεο στο youtube με χιόνια στην Μεσαρά μέχρι και στην Μήδεια. Υπήρχε και το creteweather παλιά με πολύ αναλυτικά στοιχεία από το 1900, αλλά δεν βρίσκω τα άρθρα, μάλλον έχουν διαγραφεί.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Χιονοσκεπής said:

Είσαι σίγουρος; Έχω δει βίντεο στο youtube με χιόνια στην Μεσαρά μέχρι και στην Μήδεια. Υπήρχε και το creteweather παλιά με πολύ αναλυτικά στοιχεία από το 1900, αλλά δεν βρίσκω τα άρθρα, μάλλον έχουν διαγραφεί.

Από τις δορυφορικές τα είδαμε. Άχιονη φουλ η πεδιάδα. Διαχρονικά. Φυσικά είναι μεγάλη η πεδιάδα οπότε κάποια σημεία μπορεί να είχαν στρωθεί. Σίγουρα όμως ποτέ τα Μάταλα. Αν βρεις φώτο ή αναφορά για Μάταλα πες μου. Προσωπικά δεν έχω βρει ποτέ όσο πίσω να γυρίσουμε. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Από τις δορυφορικές τα είδαμε. Άχιονη φουλ η πεδιάδα. Διαχρονικά. Φυσικά είναι μεγάλη η πεδιάδα οπότε κάποια σημεία μπορεί να είχαν στρωθεί. Σίγουρα όμως ποτέ τα Μάταλα. Αν βρεις φώτο ή αναφορά για Μάταλα πες μου. Προσωπικά δεν έχω βρει ποτέ όσο πίσω να γυρίσουμε. 

Αν βρω κανένα γκρουπ βετεράνων χίππηδων 70+ ετών, θα ρωτήσω χαχαχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Χιονοσκεπής said:

Αν βρω κανένα γκρουπ βετεράνων χίππηδων 70+ ετών, θα ρωτήσω χαχαχ

Τα Μάταλα εντωμεταξύ βάζω στοίχημα δεν πρέπει να έχουν γράψει ποτέ αρνητική. Τουλάχιστον τον τελευταίο αιώνα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, allematic said:

Εδώ κατάφερε να χιονίσει Πάτρα, σιγά μη δε χιόνιζε στην παραλιακή Κρήτη 🤣

Φώτο με στρωμένη τη παραλιακή Πάτρα or it didn't happen 😂

Να δω πρώτα στρώσιμο Πάτρας και μετά να το πιστέψω λολ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 hours ago, geornik said:

θα ήθελα να δω τι κατέγραψε το Λιμικό τη νύχτα 14 προς 15.2.2004...δεν θα μου έκανε εντύπωση και -16c δεδομένης της συμπεριφοράς του σημείου του σταθμού

Βασικά τώρα που το σκέφτομαι βάζω φαβορί Αυλώνα για 2004. Εκεί με τόσο χιόνι άνετα πιο κάτω ακόμα και από Πάρνηθα θα μπορούσε να γράψει. Της αναστροφής το κάγκελο ο Αυλώνας. Αυτόν ψηφίζω για απόλυτα ελάχιστη Αττικής όλων των εποχών. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Βασικά τώρα που το σκέφτομαι βάζω φαβορί Αυλώνα για 2004. Εκεί με τόσο χιόνι άνετα πιο κάτω ακόμα και από Πάρνηθα θα μπορούσε να γράψει. Της αναστροφής το κάγκελο ο Αυλώνας. Αυτόν ψηφίζω για απόλυτα ελάχιστη Αττικής όλων των εποχών. 

Με σχεδόν -10 στον ψόφιο θερμοκρασιακά Τηλέμαχο, ένα -14 το 2004 είναι ρεαλιστικό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Χιονοσκεπής said:

Με σχεδόν -10 στον ψόφιο θερμοκρασιακά Τηλέμαχο, ένα -14 το 2004 είναι ρεαλιστικό

Σωστά. Είναι τέρας αναστροφής. Μόλις στα 100 μέτρα υψόμετρο. Άπιαστος ο Αυλώνας σε τέτοια σκηνικά. Ειδικά αν αναστροφάρει δεν καταλαβαίνει χριστο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Σωστά. Είναι τέρας αναστροφής. Μόλις στα 100 μέτρα υψόμετρο. Άπιαστος ο Αυλώνας σε τέτοια σκηνικά. Ειδικά αν αναστροφάρει δεν καταλαβαίνει χριστο. 

Συμπεριφορά Βοιωτίας έχει και κάνει μπαμ σε βαρβάτες ψυχρές εισβολές. Η Βοιωτία τις έχει τις διψήφιες αρνητικές ελάχιστες σχετικά εύκολα. Και το -9,8 ελάχιστη για Αυλώνα πολύ θερμό μου φαίνεται.

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, South καυσωνάκιας said:

Στη Μεσαρά όμως δε χιόνισε ποτέ. Ούτε το 2004/2008/2017. Λογικά ούτε το 87. Καθαρά άχιονη πεδιάδα.

Οπως τα λες ειναι🤣

https://www.apopsilive.gr/notia-kriti/otan-to-chioni-eiche-skepasei-moires-kai-tumpaki-foto-binteo

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, korfalonas said:

Είπα επίσης οτι η πεδιάδα είναι μεγάλη και κάποια σημεία μπορεί να στρώθηκαν. Που καλά εδώ το 2015 που έβαλες της πλάκας. Ένα φίλμ πούδρας βλέπω μισό πόντο. 

Όπως φαίνεται εξάλλου από τη δορυφορική και το 2004 και το 2008 και το 2017 είναι απολύτως άχιονη η Μεσαρά στο μεγαλύτερο μέρος της. Άσε τις Μοίρες και το Τυμπάκι με την πούδρα του 2015. Έχεις κανένα βίντεο από τις παραλίες της Μεσσαρά να έχουν στρωθεί? Βάζω στοίχημα δεν θα βρεις τίποτα ακόμα και αν πας πίσω έναν αιώνα. Έτσι διαισθητικά ρισκάρω να στο πω. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Είπα επίσης οτι η πεδιάδα είναι μεγάλη και κάποια σημεία μπορεί να στρώθηκαν. Που καλά εδώ το 2015 που έβαλες της πλάκας. Ένα φίλμ πούδρας βλέπω μισό πόντο. 

Όπως φαίνεται εξάλλου από τη δορυφορική και το 2004 και το 2008 και το 2017 είναι απολύτως άχιονη η Μεσαρά στο μεγαλύτερο μέρος της. Άσε τις Μοίρες και το Τυμπάκι με την πούδρα του 2015. Έχεις κανένα βίντεο από τις παραλίες της Μεσσαρά να έχουν στρωθεί? Βάζω στοίχημα δεν θα βρεις τίποτα ακόμα και αν πας πίσω έναν αιώνα. Έτσι διαισθητικά ρισκάρω να στο πω. 

https://creteweather.blogspot.com/2009/02/2004-5.html

Παμε παρακατω, συγνωμη κιολλας χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 minutes ago, korfalonas said:

https://creteweather.blogspot.com/2009/02/2004-5.html

Παμε παρακατω, συγνωμη κιολλας χαχαχα

Ευχαριστούμε! 

Παρατηρώ οτι υπάρχει φώτο για τη ''πεδινή Δυτική Μεσαρά'' στο Καμηλάρι το οποίο βλέπω είναι πάνω από 100 μέτρα υψόμετρο και απέχει πάνω από 6χλμ από τα Μάταλα. Λογικά κάπου εκεί θα ήταν το όριο της πεδινής χιονόπτωσης στη Μεσαρά το 2004.

Σίγουρα θα υπάρχουν σημεία ''κρυμμένα'' που δεν τα έπιασε η δορυφορική προφανώς γιατί ενδιάμεσα μπορεί να έλιωσαν αλλά αμφιβάλω οτι μπόρεσαν να στρωθούν τα Μάταλα ή οποιοδήποτε σημείο της ακτογραμμής της Μεσαρά. 

Αξιόπιστη αναφορά ή φωτό για χιονισμένη αυτή ακριβώς την παραλιακή περιοχή της Μεσαράς δεν έχω βρει ποτέ. Έχεις βρει εσύ να μας δείξεις? Έστω και από παλαιότερο ιστορικό χιονιά. Πχ 60's κτλ

1474940547_Screenshot2024-02-13at10_22_52PM.png.fcab94434c1ff8db1c402701e8a6a592.png

 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...