Jump to content
g_ar

Σχολιασμός παλιών χιονιάδων-κακοκαιριών (Photo+vid)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό με τους δρόμους είναι λίγο ουτοπία πάντως..δηλαδή στο μεσαίωνα άμα έστρωνε τι θα λέγανε, ναό αλλά αν είχαμε άσφαλτο θα έχουμε στο μέλλον δεν θα στρωνομασταν?😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η έννοια της 'ολικής' χιονοστρωσης εννοώντας και την άσφαλτο, ή το να μετράμε το πόσα εκατοστά έστρωσε επάνω στους δρόμους,  είναι μακράν η μεγαλύτερη αντιδιαισθητική και αντιεπιστημονική βλακεία. Το στρωμένο χιόνι είναι χιόνι, τέλος. 

Δηλαδή εγώ πρέπει πχ να θεωρήσω πιο αξιόλογη χιονοστρωση όταν στρώνει μια εφημερίδα 1εκ. στο δρόμο, παρά τη χιονοστρωση στις 10-2-2015 που έπαιζα χιονοπολεμο και έφτιαχνα χιονανθρωπους πάνω στα αυτοκίνητα,  απλά επειδή δεν στρωθηκε η βρωμοάσφαλτος.

'τε καν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ναι ναι η σκληροπυρηνική ορθόδοξη χιονόστρωση είναι το ολικό στρώσιμο των μεγάλων δρόμων σε μεγάλα αστικά κέντρα. 

Άλλο τον Μεσαίωνα τώρα είμαστε στον 21ο αιώνα με πόλεις μεγαθήρια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 minutes ago, Χιών said:

χιονοστρωση όταν στρώνει μια εφημερίδα 1εκ. στο δρόμο, παρά τη χιονοστρωση στις 10-2-2015 που έπαιζα χιονοπολεμο και έφτιαχνα χιονανθρωπους πάνω στα αυτοκίνητα

Η συγκεκριμένη δεν κατάλαβα πως κατάφερε να στρώσει μέχρι και τη Βουλιαγμένης σχετικα καλά πλην δρόμων εννοείται 😆ενώ από κάτω δεν είχε σχεδόν τίποτα...ορογραφικός υετός?!

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, South καυσωνάκιας said:

Ναι ναι η σκληροπυρηνική ορθόδοξη χιονόστρωση είναι το ολικό στρώσιμο των μεγάλων δρόμων σε μεγάλα αστικά κέντρα. 

Άλλο τον Μεσαίωνα τώρα είμαστε στον 21ο αιώνα με πόλεις μεγαθήρια.

Ναι αλλά τους σταθμούς ακόμα στο χώμα τους βάζουμε, στον wmo είναι ακόμα πιθήκια δηλαδή ενώ εμείς είμαστε έξυπνοι 😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, alkis91_2.0 said:

Ναι αλλά τους σταθμούς ακόμα στο χώμα τους βάζουμε, στον wmo είναι ακόμα πιθήκια δηλαδή ενώ εμείς είμαστε έξυπνοι 😄

Έτερον εκάτερον. Σωστά στο γρασίδι οι σταθμοί για να μην γράφουν αυξημένες Τ. Αντίστοιχα σωστά ολική πιάνεται αν στρώσουν οι δρόμοι που ειναι και πιο θερμοί και δύσκολοι. Εκεί φαίνεται ποιός χιονιάς είναι αρχηγόπουλος!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Αθήνα ξεσκίζει τη Στοκχόλμη σε ολικες χιονοστρώσεις τις τελευταίες δεκαετίες. Οι μεγάλοι δρόμοι στο κέντρο της Στοκχόλμης είναι θερμαινόμενοι και δεν στρωνονται ποτέ, ούτε στους -17 που ήμουν πέρυσι. Έχει να κάνει ολική χιονοστρωση στο κέντρο της Στοκχόλμης πολλά χρόνια. 

Άρα σε χιόνι Αθηνάρα>>>Μουφοστοκχόλμη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ναι αλλά αυτό είναι αδικία. Στον Άγιο Νικόλαο στην Ανάβυσσο έχει μόνο χωματόδρομους που στρωθηκαν στην ελπίδα, η παραλιακή όμως αμφιβάλλω αν έστρωσε κάτι! Ολική και εκεί δηλαδή Ολική και η γλυφαδάρα με 20+ πόντους στην βασ. Παύλου?!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 minutes ago, Χιών said:

Η Αθήνα ξεσκίζει τη Στοκχόλμη σε ολικες χιονοστρώσεις τις τελευταίες δεκαετίες. Οι μεγάλοι δρόμοι στο κέντρο της Στοκχόλμης είναι θερμαινόμενοι και δεν στρωνονται ποτέ, ούτε στους -17 που ήμουν πέρυσι. Έχει να κάνει ολική χιονοστρωση στο κέντρο της Στοκχόλμης πολλά χρόνια. 

Άρα σε χιόνι Αθηνάρα>>>Μουφοστοκχόλμη

Με τεχνητά θερμαινόμενους δρόμους στον αρκτικό πιο πολλή χιονόστρωση θα έχει και το LA από τον Βόρειο Πόλο. Κλάιν 😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Μάλιστα άρα πάμε πίσω στο 1968 για ολική χιονόστρωση στους δρόμους της Καλαμάτας σωστά?

Πολύ σωστά. Μη λέμε ότι θέλουμε να ισχύει. Ολική η Καλαμάτα έχει να κάνει από το 1968. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Snow sick said:

Πολύ σωστά. Μη λέμε ότι θέλουμε να ισχύει. Ολική η Καλαμάτα έχει να κάνει από το 1968. 

E τότε σίγουρα είναι πιο άχιονη και από τον Πύργο και σίγουρα από την Πρέβεζα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, South καυσωνάκιας είπε:

E τότε σίγουρα είναι πιο άχιονη και από τον Πύργο και σίγουρα από την Πρέβεζα. 

Σαφώς! Αυτό σου έλεγα! Δεν υπάρχει αυτή η πόλη στο θεμα χιόνι. Παράδεισος για σένα πρέπει να είναι. Ψάξτο! Φοβερή παραλιακή με ξαπλώστρες στημένες κανα 7μηνο σε κάποια σημεία 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Snow sick said:

Σαφώς! Αυτό σου έλεγα! Δεν υπάρχει αυτή η πόλη στο θεμα χιόνι. Παράδεισος για σένα πρέπει να είναι. Ψάξτο! Φοβερή παραλιακή με ξαπλώστρες στημένες κανα 7μηνο σε κάποια σημεία 

Nαι μωρέ την ξέρω την Καλαμάτα και έχω πάει πολλές φορές. Αλλά νόμιζα το 2004 είχε στρωθεί διαβάζοντας εδώ στο παρελθόν. Σε κάθε περίπτωση ξέρω οτι είναι δύσκολη στο χιόνι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι δύο φωτογραφίες είναι από Μεσσήνη Μάρτη 87 στα 16 μ. υψόμετρο φαίνεται και το κεντρικό ρολόι της πλατείας. Δεν ξέρω ποια μέρα του χιονιά είναι όμως μπορούμε να πάρουμε μια εικόνα για το τι συνέβη σε γενικές γραμμές και στην Καλαμάτα. Με δεδομένο ότι χιόνιζε 2 εβδομάδες (εννοείται όχι συνεχόμενα) μπορούμε υποθέσουμε σε γενικές γραμμές πόσους πόντους μπορεί να έριξε συνολικά, όμως είναι δύσκολο να βρούμε φωτογραφικό υλικό για επιβεβαίωση. 

3.jpg

2.jpg

Η παρακάτω φωτογραφία είμαι μαζί με το αδερφάκι μου, είναι απ' το χωριό μου Μάνεση 200 μ. υψόμετρο στην αρχή της κακοκαιρίας, βασικά αυτό το έριξε μέσα σε μια νύχτα. Δεδομένου ότι και εδώ χιόνιζε 2 εβδομάδες, αναφορές λένε για 50+ πόντους αλλά και εδώ δεν έχουμε φωτογραφικό υλικό στο τέλος του χιονιά να δούμε σύνολο, αν είναι όντως έτσι, αν υπερβάλλουν κλπ. 

IMG-20240222-235415.jpg

Επίσης πάρα πολύ χιόνι έριξε στα Κυπαρισσιακά Όρη και στο Λυκόδημο και εννοείται Ταΰγετο (και για τις 3 περιπτώσεις χωριά στα 600+ μ. υπάρχουν αναφορές για 1 μ.+ δυστυχώς όμως χωρίς φωτογραφικό υλικό). 

Ήμουν τότε 6,5 ετών και εκείνο το χιονιά τον θυμάμαι σαν κάτι το εξωπραγματικό για τα δεδομένα της περιοχής μου και για την ποσότητα, αλλά κυρίως για τη διάρκεια. Δεν είναι λίγο να ξυπνάς ένα πρωί μικρό παιδάκι και να τα βλέπεις όλα λευκά, μια εικόνα πρωτόγνωρη!!! Και αυτό να μην τελειώνει αλλά να συνεχίζεται για μέρες, ο πατέρας να σπάει με κασμά το παγωμένο χιόνι να το καθαρίσει απ' την αυλή, τα μεγαλύτερα παιδιά να πατάνε - να παίζουν σπάζοντας τον πάγο στο συντριβάνι του χωριού, γκρέιτερ να καθαρίζει τον κεντρικό δρόμο, εικόνες που στο παιδικό μου μυαλό ήταν και θα παραμείνουν μαγικές...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Πολύ σωστά. Μη λέμε ότι θέλουμε να ισχύει. Ολική η Καλαμάτα έχει να κάνει από το 1968. 

Μην είσαι τόσο απόλυτος και σίγουρος αν δεν το έχεις ψάξει το θέμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

E τότε σίγουρα είναι πιο άχιονη και από τον Πύργο και σίγουρα από την Πρέβεζα. 

Θερμοκρασιακά ο Πύργος και η Πάτρα σίγουρα έχουν ένα μικρό πλεονέκτημα από Καλαμάτα, γιατί είναι πιο βόρεια. Όμως δυσκολεύονται περισσότερο να βρουν διάταξη που θα φέρει χιόνι γιατί έχουν χειρότερο προσανατολισμό στο ΒΔ και επίσης δε γίνεται τόσο καλή σύγκλιση όταν έχουμε ΒΑ επιφάνεια και αυλώνα που έρχεται από Β-ΒΔ. Πάτρα - Πύργος θέλουν αποκοπή για να δουν χιόνι όπως με Αριάδνη. 

Πρέβεζα θερμοκρασιακά έχει σίγουρα μεγαλύτερο πλεονέκτημα και απ' ό,τι ειπώθηκε έχει στρώσει και 20ποντο οπότε σίγουρα έχει μεγαλύτερες δυνατότητες, όμως και εδώ υπάρχει το ερώτημα πόσο συχνά κάνει διατάξεις που ευνοούν το χιόνι...

Αλλά τι να λέμε την τελευταία 5ετια σοβαρό χιόνι αγνοείται δυτική Ελλάδα ακόμα και για τα ημιορεινά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 minutes ago, Μεσσήνιος said:

Οι δύο φωτογραφίες είναι από Μεσσήνη Μάρτη 87 στα 16 μ. υψόμετρο φαίνεται και το κεντρικό ρολόι της πλατείας. Δεν ξέρω ποια μέρα του χιονιά είναι όμως μπορούμε να πάρουμε μια εικόνα για το τι συνέβη σε γενικές γραμμές και στην Καλαμάτα.

Καλά ολόκληρη Καλαμάτα δεν έχουμε φωτό στρωμένη το 1987 και έχουμε Μεσσήνη? Κάτι δεν κολλάει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Μεσσήνη είναι δίπλα στο αεροδρόμιο της Καλαμάτας εντωμεταξύ. Θα μπορούσαμε να δούμε Τ  για εκείνη την ημέρα. 

Πάντως για μένα δεν στρώθηκε ολικά απαραίτητα το λιμάνι της Καλαμάτας το 87. Υπάρχουν άπειρα παράδειγματα και εδώ στην Αττική με οριακές Τ να βλέπουμε τεράστιες διαφορές χιονόστρωσης λίγο πιο μακριά από τη θάλασσα στα 0-100μ υψόμετρο. Πιο πρόσφατο η Μήδεια!

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Καλά ολόκληρη Καλαμάτα δεν έχουμε φωτό στρωμένη το 1987 και έχουμε Μεσσήνη? Κάτι δεν κολλάει. 

Εδώ είναι η πηγή...στο κάτω μέρος της σελίδας κάποιος αναφέρει ότι το είχε ρίξει μέχρι το κύμα, δε διευκρινίζει όμως αν έστρωσε...με βάση όμως το χιόνι που βλέπουμε στις εικόνες μόλις 16 μ. υψόμετρο θα έστρωσε σίγουρα και στην παραλία (λογικά της Μεσσήνης δε διευκρινίζει).

https://www.pamisos-messini.gr/uncategorized/χιόνι-στη-μεσσήνη-1987/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 minutes ago, Μεσσήνιος said:

Εδώ είναι η πηγή...στο κάτω μέρος της σελίδας κάποιος αναφέρει ότι το είχε ρίξει μέχρι το κύμα, δε διευκρινίζει όμως αν έστρωσε...με βάση όμως το χιόνι που βλέπουμε στις εικόνες μόλις 16 μ. υψόμετρο θα έστρωσε σίγουρα και στην παραλία (λογικά της Μεσσήνης δε διευκρινίζει).

https://www.pamisos-messini.gr/uncategorized/χιόνι-στη-μεσσήνη-1987/

Ναι οκ απλά για φώτο από Καλαμάτα λέω. Μιλάμε για ολόκληρη Καλαμάτα και δεν έχουμε φώτο με στρωμένη το 1987 ενώ έχουμε από το σκατό την Μεσσήνη? Δε στέκει δεν κολλάει. Δείχνει οτι μάλλον το 1968 στρώθηκε όντως τελευταία φορά η Καλαμάτα. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Χιών είπε:

Η Αθήνα ξεσκίζει τη Στοκχόλμη σε ολικες χιονοστρώσεις τις τελευταίες δεκαετίες. Οι μεγάλοι δρόμοι στο κέντρο της Στοκχόλμης είναι θερμαινόμενοι και δεν στρωνονται ποτέ, ούτε στους -17 που ήμουν πέρυσι. Έχει να κάνει ολική χιονοστρωση στο κέντρο της Στοκχόλμης πολλά χρόνια. 

Άρα σε χιόνι Αθηνάρα>>>Μουφοστοκχόλμη

Για το Κέντρο της Αθήνας είναι βαρόμετρο το στρώσιμο δρόμων για τον χαρακτηρισμό της δριμύτητας ενός χιονιά. Τα πασπαλίσματα στα αμάξια και στα χόρτα (βλ. Βαρβάρα) είναι συχνά ως τις βαρκούλες της Πειραϊκής. Δρόμο στρωμένο στα Πατήσια πρώτη φορά είδα στην Μήδεια, μετά από 8 ολόκληρα χρόνια διαμονής στην Αθήνα, και όλως τυχαίως ήταν ιστορικός χιονιάς. Η δεύτερη και τελευταία φορά που είδα δρόμο στρωμένο εδώ ήταν στην Ελπίδα. Ο μοναδικός χιονιάς (εκτός των δύο μεγάλων) τα τελευταία 11 έτη που πάλεψε να στρώσει δρόμο ήταν η Αριάδνη. Υπάρχουν. βέβαια, και περιοχές του Κέντρου που πιάνει δρόμο πολύ εύκολα, τα ανατολικά και τα τριγύρω σε λόφους, βλ. κάτι Παγκράτια, Άνω Ιλίσια, Πανόρμου, Ζωγράφου κλπ.

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να σημειώσω πως στην Αριάδνη εδώ στο γαλάτσι δεν είδα ολική αλλά είχα 5-7εκ. Πέρσι είχα ολική με 4-5εκ!! Σίγουρα είναι κάπως υποκειμενικό αλλά εγώ λέγοντας η ακούγοντας για ολική, αυτόματα ο νους μου πάει σε κάτι >5εκ. 

Για την Ελλάδα πάντα που συμπεριφέρεται κάπως έτσι. Β Αμερική Καναδάς Σκανδιναβία κτλ με το 1 εκ της πλάκας έχουν ολική αφού τα πάντα είναι ήδη ''παγωμένα''

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@Χιονοσκεπής Απλώς έχουμε διαφορετικά κριτήρια για τη σφοδρότητα, όπως εξήγησα δεν με απασχολεί η χιονόστρωση στους δρόμους και πολύ λιγότερο με απασχολεί το πόσο χιόνι έχουν οι δρόμοι ώστε να μετρήσω με μέτρο κλπ. Το θεωρώ ανούσιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, galatsioths είπε:

Να σημειώσω πως στην Αριάδνη εδώ στο γαλάτσι δεν είδα ολική αλλά είχα 5-7εκ. Πέρσι είχα ολική με 4-5εκ!! Σίγουρα είναι κάπως υποκειμενικό αλλά εγώ λέγοντας η ακούγοντας για ολική, αυτόματα ο νους μου πάει σε κάτι >5εκ. 

Για την Ελλάδα πάντα που συμπεριφέρεται κάπως έτσι. Β Αμερική Καναδάς Σκανδιναβία κτλ με το 1 εκ της πλάκας έχουν ολική αφού τα πάντα είναι ήδη ''παγωμένα''

Για περιοχές όπως τα ψηλά του Γαλατσίου ή η Ηλιούπολη που λέει ο φίλος Χιών, δεν είναι κάτι τρομακτικά σπέσιαλ η ολική. Για εδώ συνήθως η σπανιότατη εμφάνισή της ισοδυναμεί με ιστορικό χιονιά. Αυτό το αντιλήφθηκα όταν ήρθα Αθήνα. Ούτε για την Λάρισα ήταν ποτέ κάτι ουάου η ολική, τουλάχιστον ως το 2012 που έμενα. Έχει κάνει μπόλικα μη ιστορικά χιόνια των 5-10 εκ. με ολική η Λάρισα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Για το Κέντρο της Αθήνας είναι βαρόμετρο το στρώσιμο δρόμων για τον χαρακτηρισμό της δριμύτητας ενός χιονιά. Τα πασπαλίσματα του στα αμάξια και στα χόρτα (βλ. Βαρβάρα) είναι συχνά ως τις βαρκούλες της Πειραϊκής. Δρόμο στρωμένο στα Πατήσια πρώτη φορά είδα στην Μήδεια, μετά από 8 ολόκληρα χρόνια διαμονής στην Αθήνα, και όλως τυχαίως ήταν ιστορικός χιονιάς. Η δεύτερη και τελευταία φορά που είδα δρόμο στρωμένο εδώ ήταν στην Ελπίδα. Ο μοναδικός χιονιάς τα τελευταία 11 έτη που πάλεψε να στρώσει δρόμο ήταν η Αριάδνη. Υπάρχουν. βέβαια, και περιοχές του Κέντρου που πιάνει δρόμο πολύ εύκολα, τα ανατολικά και τα τριγύρω σε λόφους, βλ. κάτι Παγκράτια, Άνω Ιλίσια, Πανόρμου, Ζωγράφου κλπ.

Πάντως στα χιόνια έχω προσέξει ότι έχουμε οριακά χαοτικές διαφορές! Πέτσα σε δρόμο φαντάσου έχω δει το 2015 2023 και καλό στρώσιμο (πρπ 3-4εκ) σε δρόμο το 2019. Δεν είχατε ολική το 2019 εκεί;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...