Jump to content
g_ar

Σχολιασμός παλιών χιονιάδων-κακοκαιριών (Photo+vid)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Το 17-18 είχε αρκετές βροχοκαιρίες ενώ οι όποιες  χιονοκαιρίες με υψόμετρο πάνω από 1000m ήταν με δυτικό ρεύμα, οπότε η δυτική Πίνδος είχε περισσότερο χιόνι σε σχέση με την ανατολική [σπάνιο] Πραγματικά τον ευχαριστήθηκα εκείνο τον χειμώνα στα Γιάννενα. Φυσικά Λάρισα πέρασε και δεν άγγιξε, ωστόσο δεν ξέρω πόσες μέρες βροχής είχε.

 

Το 2015 2/2 συγκεκριμένα θα μου μείνει αυτή η αξέχαστη παπλαμούδα με καθαρά δυτικό ρεύμα. με 2 νιφάδες σου έστρωνε το κεφάλι κατευθείαν.  Ίσως οι μεγαλύτερες νιφάδες που έχω δει. 3-5cm  κατά μέσο όρο ενώ πιθανώς να έφταναν τα 6-7cm οι μεγαλύτερες. Και όλα αυτά μετά από 300+ χιλιοστά βροχής/καταιγίδων στα Γιάννενα, και 500αρες γενικά στην Ήπειρο.

 

 

Το 2015 το θυμάμαι. Το θέμα βέβαια ήταν ότι όταν είχε υετό στα δυτικά ήταν το 99% σε βροχή( θυμάμαι κάτι γεφύρια που είχαν φύγει στην Ήπειρο) ενώ όταν κατέβαινε κρύο ήταν όλα 4/5 καρα προσήνεμα και 1/5 ανοικτό προσήνεμο( εκείνο του Βόλου).

Το 2018 που το κοίταξα λίγο Δεκέμβρη 2017 και ειδικά Γενάρη 2018  και για Γιάννενα μέτριο πρέπει να ήταν. Γενάρη 2018 70μμ είχαν τα Γιάννενα τραγικό νούμερο. Φλεβάρη τότε είχε 270μμ, μάλλον από αυτό θα σου εμεινε. Αλλα δεν είχε ίχνος κρύου εκείνο το πράγμα ρε Μιχαήλ. Μπήκε 5 μέρες σύνολο τα μπλε χρώματα Ελλάδα;; όλο 10-15ρια βλέπω στη Φλώρινα Γενάρη μήνα( ο πιο ζεστός μετά το 2007). Δηλαδή είπαμε να είναι βροχερός αλλά δεν γίνεται να λέμε χειμώνα κάτι με 85 μέρες νοτιά και +5 από το φυσιολογικό. Επειδή έλειπα δεν το χα προσέξει άλλη φορά ποσο τραγικό ήταν. Φλώρινα Δεκέμβρη-Γενάρη δεν έκανε ουτε 5εκ, 1-20 Φλεβάρη το ίδιο, και έκανε μόνο ένα ξεκάρφωτο 25εκ 25-26 Φλεβάρη. Ούτε το θυμάμαι αυτό να πω την αλήθεια, είμαι από κινητό από τι διάταξη είχε βγει αυτό;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Aggelos_V είπε:

αρχες φλεβάρη του 2005 εκτος απο Ορεστιαδα (65εκ) ειχαμε πουθενα αλλου ιστορικο χιονια ?

Σαμοθράκη. Κάτι βουνά θυμάμαι στις φώτο. Ορεινά Ηπειρου είχε επίσης τεράστια, αλλά ήταν συσσωρευση από 25 Γενάρη που μπήκαν και αυτά αρχές Φλεβάρη. Δ. Μακεδονία ένα κανονικό χιόνι ήταν τίποτα το ιδιαίτερο, δεν το θυμάται κανείς σήμερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

Το 2015 το θυμάμαι. Το θέμα βέβαια ήταν ότι όταν είχε υετό στα δυτικά ήταν το 99% σε βροχή( θυμάμαι κάτι γεφύρια που είχαν φύγει στην Ήπειρο) ενώ όταν κατέβαινε κρύο ήταν όλα 4/5 καρα προσήνεμα και 1/5 ανοικτό προσήνεμο( εκείνο του Βόλου).

Το 2018 που το κοίταξα λίγο Δεκέμβρη 2017 και ειδικά Γενάρη 2018  και για Γιάννενα μέτριο πρέπει να ήταν. Γενάρη 2018 70μμ είχαν τα Γιάννενα τραγικό νούμερο. Φλεβάρη τότε είχε 270μμ, μάλλον από αυτό θα σου εμεινε. Αλλα δεν είχε ίχνος κρύου εκείνο το πράγμα ρε Μιχαήλ. Μπήκε 5 μέρες σύνολο τα μπλε χρώματα Ελλάδα;; όλο 10-15ρια βλέπω στη Φλώρινα Γενάρη μήνα( ο πιο ζεστός μετά το 2007). Δηλαδή είπαμε να είναι βροχερός αλλά δεν γίνεται να λέμε χειμώνα κάτι με 85 μέρες νοτιά και +5 από το φυσιολογικό. Επειδή έλειπα δεν το χα προσέξει άλλη φορά ποσο τραγικό ήταν. Φλώρινα Δεκέμβρη-Γενάρη δεν έκανε ουτε 5εκ, 1-20 Φλεβάρη το ίδιο, και έκανε μόνο ένα ξεκάρφωτο 25εκ 25-26 Φλεβάρη. Ούτε το θυμάμαι αυτό να πω την αλήθεια, είμαι από κινητό από τι διάταξη είχε βγει αυτό;

Τι να σου πω Σωτήρη, θυμάμαι πόσο ευχαριστημένος ήμουν γενικά από εκείνον τον χειμώνα.. Ίσως επειδή για εμένα οι συνεχείς κακοκαιρίες με βροχές μου ανεβάζουν πολύ το επίπεδο του χειμώνα για αυτό.  

 

το άλλο που λες μάλλον beast from the east ¨ηταν

archives-2018-2-26-0-0.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

Σαμοθράκη. Κάτι βουνά θυμάμαι στις φώτο. Ορεινά Ηπειρου είχε επίσης τεράστια, αλλά ήταν συσσωρευση από 25 Γενάρη που μπήκαν και αυτά αρχές Φλεβάρη. Δ. Μακεδονία ένα κανονικό χιόνι ήταν τίποτα το ιδιαίτερο, δεν το θυμάται κανείς σήμερα

Κ Θασο φαινεται εκανε ιστορικο τοτε...

Screenshot_20201107-235940_Chrome.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Τι να σου πω Σωτήρη, θυμάμαι πόσο ευχαριστημένος ήμουν γενικά από εκείνον τον χειμώνα.. Ίσως επειδή για εμένα οι συνεχείς κακοκαιρίες με βροχές μου ανεβάζουν πολύ το επίπεδο του χειμώνα για αυτό.  

 

το άλλο που λες μάλλον beast from the east ¨ηταν

http://meteosearch.meteo.gr/data/ioannina/2018-01.txt  Γενάρης 2018

http://meteosearch.meteo.gr/data/ioannina/2018-02.txt Φλεβάρης 2018

Στην πόλη μέσα χιόνισε κάποια μέρα έστω νιφάδες; Γιατί με τα νούμερα που βλέπω αμφιβάλλω και για αυτό με το ζόρι μονοψήφια μέγιστη έκανε

archives-2018-2-26-0-0.png

Πρώτη φορά βλέπω αυτό τον χάρτη😱Τεράστια αποτυχία για Φλώρινα αν εβαλε μονο 20-25εκ από αυτό, κανονικά αυτό ήθελε 50-60 και 3μερη χιονόπτωση και μετά -25. Μάλλον φταίει η τραγική περίοδος που ήρθε. Κοίτα το σάπιο 2017-18 είχε βγάλει και κάτι δυνατό.  Μόνο για αυτό δέχομαι ότι ηταν ανώτερο το 2018 από το 2019-20 χα χα χα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, geornik είπε:

Κ Θασο φαινεται εκανε ιστορικο τοτε...

Screenshot_20201107-235940_Chrome.jpg

Εκείνη η ακτή απέναντι ποιος νομός είναι;;; Τι φάση χα χα χα τους έχει φτυσει ο Θεός εκεί περα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, geornik είπε:

Κ Θασο φαινεται εκανε ιστορικο τοτε...

Screenshot_20201107-235940_Chrome.jpg

ο μεγαλυτερος χιονιας για την περιοχη  πιο πολυ και απο το 2017 (Αριαδνη) ..   δεν γνωριζω αν  ειναι της 20ετιας βεβαια  γιατι ισως  ο χιονιας το 2001 να τον ξεπερασε .. αν γνωριζει καποιος κατι ας απαντησει (για το 2001 Ορεστιαδα) 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Aggelos_V είπε:

ο μεγαλυτερος χιονιας για την περιοχη  πιο πολυ και απο το 2017 (Αριαδνη) ..   δεν γνωριζω αν  ειναι της 20ετιας βεβαια  γιατι ισως  ο χιονιας το 2001 να τον ξεπερασε .. αν γνωριζει καποιος κατι ας απαντησει (για το 2001 Ορεστιαδα) 

Νομιζω Σουφλι, Διδυμοτειχο κ κυριως Ορεστιαδα ειχαν το πολυ...Αλεξανδρουπολη εκτος οπως φαινεται κ δορυφορικη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

http://meteosearch.meteo.gr/data/ioannina/2018-01.txt  Γενάρης 2018

http://meteosearch.meteo.gr/data/ioannina/2018-02.txt Φλεβάρης 2018

Στην πόλη μέσα χιόνισε κάποια μέρα έστω νιφάδες; Γιατί με τα νούμερα που βλέπω αμφιβάλλω και για αυτό με το ζόρι μονοψήφια μέγιστη έκανε

archives-2018-2-26-0-0.png

Πρώτη φορά βλέπω αυτό τον χάρτη😱Τεράστια αποτυχία για Φλώρινα αν εβαλε μονο 20-25εκ από αυτό, κανονικά αυτό ήθελε 50-60 και 3μερη χιονόπτωση και μετά -25. Μάλλον φταίει η τραγική περίοδος που ήρθε. Κοίτα το σάπιο 2017-18 είχε βγάλει και κάτι δυνατό.  Μόνο για αυτό δέχομαι ότι ηταν ανώτερο το 2018 από το 2019-20 χα χα χα

5 μέρες χιονόπτωσης είχαμε είχαμε το 2017-2018, όμως καμία δεν ήταν αξιόλογη, εκεί στον δεκέμβριο του 17 στην μόνη ψυχρή εισβολή που αφορούσε πεδινά είχε πρόσκαιρη χιονόστρωση. Βέβαια δεν θυμάμαι όλες τις χιονοπτώσεις. Την δεύτερη που θυμάμαι σίγουρα ήταν και η τελευταία στο beast from the east από χιονοmedicane που δημιουργήθηκε τελευταία στιγμή δίπλα στην Κέρκυρα με ελάχιστη πίεση 985 Mb. Και τότε είχαμε πρόσκαιρη χιονόστρωση πέτσα. Υπήρχε ακόμα μια μέρα που πήγαινα πανεπιστήμιο που χιόνιζε με υψηλές νεφώσεις, δεν θυμάμαι πότε ήταν. τις άλλες 2 δεν τις θυμάμαι αυτή τη στιγμή, μάλλον επειδή ήταν κάτι σύντομο. ωστόσο τις είχα καταγράψει σαν 5 μέρες τότε [προφανώς τότε θυμόμουν]

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γενικα 5 χειμωνες σερι τοτε ειχαν σε διαφορα μερη της Ελλαδας  ιστορικους η ακραιους χιονιαδες...(2002-2006)... χρυσες εποχες...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Aggelos_V είπε:

ο μεγαλυτερος χιονιας για την περιοχη  πιο πολυ και απο το 2017 (Αριαδνη) ..   δεν γνωριζω αν  ειναι της 20ετιας βεβαια  γιατι ισως  ο χιονιας το 2001 να τον ξεπερασε .. αν γνωριζει καποιος κατι ας απαντησει (για το 2001 Ορεστιαδα) 

Το 2001 δεν πρέπει να είχε τόσο πολύ εκεί πάνω.  Δεν ξέρω για Ορεστιάδα αλλά από τον σταθμό της Αδριανούπολης δεν φαίνεται τόσο εντυπωσιακό.

Δες 29/1-2/2- 1999. Αυτό φαίνεται 4μερο συστημένο για εκεί πρέπει να ταν σαν το 2005. 57!!!μμ χιονουετού είχε η Αδριανούπολη τότε όλα σχεδόν με ολικό παγετό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, geornik είπε:

Γενικα 5 χειμωνες σερι τοτε ειχαν σε διαφορα μερη ιστορικους η ακραιους χιονιαδες...(2002-2006)... χρυσες εποχες...

1998-2006 ήταν η φάση. Με ένα διάλειμμα το 2000-01. 1998-2000 πάλι φωτιά ήταν( 1998-99 για Βόρεια, 1999-00 Δεκέμβρης βόρεια Γενάρης προσηνεμα). 2001-02 και στους 2, 2002-03 προσήνεμα( αν και είχε τον Απρίλη πάνω) 2003-04 και στους 2 με τελείωμα προσήνεμα, 2004-05 δυτικά και ΒΑ κυρίως, 2005-06 παντού 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

Το 2001 δεν πρέπει να είχε τόσο πολύ εκεί πάνω.  Δεν ξέρω για Ορεστιάδα αλλά από τον σταθμό της Αδριανούπολης δεν φαίνεται τόσο εντυπωσιακό.

Δες 29/1-2/2- 1999. Αυτό φαίνεται 4μερο συστημένο για εκεί πρέπει να ταν σαν το 2005. 57!!!μμ χιονουετού είχε η Αδριανούπολη τότε όλα σχεδόν με ολικό παγετό

το 2005 εχουμε στοιχεια για χιονουετο ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

Το 2001 δεν πρέπει να είχε τόσο πολύ εκεί πάνω.  Δεν ξέρω για Ορεστιάδα αλλά από τον σταθμό της Αδριανούπολης δεν φαίνεται τόσο εντυπωσιακό.

Δες 29/1-2/2- 1999. Αυτό φαίνεται 4μερο συστημένο για εκεί πρέπει να ταν σαν το 2005. 57!!!μμ χιονουετού είχε η Αδριανούπολη τότε όλα σχεδόν με ολικό παγετό

Κατι τρελλο πρεπει να εκανε και 12-14 Φλεβαρη  1985 επισης Ορεστιαδα...κοιταζοντας το αρχειο της Αδριανουπολης

https://www.tutiempo.net/amp-en/climate/02-1985/ws-170500.html

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Aggelos_V είπε:

γενικος χαρακτηρισμος 07-08 

09-10  

12-13 ?

Χα χα να ρωτήσω κάτι προσωπικό ; Σε σώμα ασφαλείας εργάζεσαι; Στρατό, αστυνομία, πυροσβεστική κάτι τέτοιο; Αυτά τα κοφτά, σύντομα, με αίσθημα διαταγής λόγια συνήθως από αυτούς τους χώρους προέρχονται.

Στην ερώτηση τώρα. 2007-08: Εμετός 2009-10 δυνατές στιγμές αλλά φοβερή ζέστη ρε παιδί μου( εκείνα τα 20ρια την πρωτοχρονιά δεν ξεχνιούνται, 2012-13 νοτιαδομπιχλα

Αλλά ξέρω γιατί ρωτάς. Ήμουν στρατο 2012-13 και θυμάμαι να μου στέλνουν φώτο από το χιόνι τον Γενάρη στον Έβρο. Νομίζω και τον Γενάρη του 2010 είχε κάνει κάτι -18 στον Έρβρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Aggelos_V είπε:

το 2005 εχουμε στοιχεια για χιονουετο ?

53μμ

Υπάρχει και αυτό που έγραψε ο Νικήτας. Φλεβάρη 1985 Αδριανούπολη έχει 87μμ χιονουετού. Αυτό λογικά είναι πάνω από 1.20μ. Δεν ξέρω που χιονίζει περισσότερο εκεί ή Ορεστιάδα, αλλά τότε πρέπει να χε πάνω από 1μ η Ορεστιάδα( και -21 ελάχιστη μέσα στην Αδριανούπολη λογικά στο κάμπο Έβρου θα χε κάτω από -25

Επεξεργάστηκε από Xionoflorina
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, geornik είπε:

Κατι τρελλο πρεπει να εκανε και το χειμωνα 1985 επισης Ορεστιαδα...κοιταζοντας το αρχειο της Αδριανουπολης

Εκείνος πρέπει να ταν φοβερός χειμώνας γενικά. Γιατί και Γενάρη έχει διψήφιες μέρες χιονόπτωσης. Και περίεργο γιατί εκείνος ήταν χειμώνας κεντρικής ευρώπης Β Ιταλία Ελβετία και τέτοια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Και πάλι δηλαδή όμως μιλάμε για καλύτερο χειμώνα από το περσινό αίσχος δηλαδή.. Θυμάσαι πότε ήταν η μέτρια χιονόπτωση και πόσα εκατοστά? Μήπως ήταν τότε που χιόνισε και Θεσσαλονίκη, 27/1/2014 αν θυμάμαι δηλαδή  [αν και βλέπω ότι η διάταξη δεν πείθει ιδιαίτερα για Γιάννενα] ? Αν δεν θυμάσαι, θα ψάξω το αρχείο και θα δω.

Ε ναι περυσι ηταν οτι χειροτερο μπορουσε να συμβει..δεν μπορουσε να γινει χειροτερος ο χειμωνας..το τερματησε..

Απο εκατοστα το 2014 ειχε λιγα.. περιπου 5 Το ειχε κρατησει 2-3 μερες σε σκιερα μερη...ακριβης ημερομηνια δεν βρηκα..χαθηκαν και τα ποστς απο το snow report forum που εριξα πριν μια ματια.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Xionoflorina είπε:

Χα χα να ρωτήσω κάτι προσωπικό ; Σε σώμα ασφαλείας εργάζεσαι; Στρατό, αστυνομία, πυροσβεστική κάτι τέτοιο; Αυτά τα κοφτά, σύντομα, με αίσθημα διαταγής λόγια συνήθως από αυτούς τους χώρους προέρχονται.

Στην ερώτηση τώρα. 2007-08: Εμετός 2009-10 δυνατές στιγμές αλλά φοβερή ζέστη ρε παιδί μου( εκείνα τα 20ρια την πρωτοχρονιά δεν ξεχνιούνται, 2012-13 νοτιαδομπιχλα

Αλλά ξέρω γιατί ρωτάς. Ήμουν στρατο 2012-13 και θυμάμαι να μου στέλνουν φώτο από το χιόνι τον Γενάρη στον Έβρο. Νομίζω και τον Γενάρη του 2010 είχε κάνει κάτι -18 στον Έρβρο

Χα χα οχι  .. ισχυει ειναι λιγο αποτομο ... το Γεναρη του 2010 .. -20 Ορμενιο(ΕΜΥ)  -17,8 Ορεστιαδα(ΕΑΑ)  ρεκορ του Σταθμου (λειτουργει απο το 2006)  και καλη χρονια για εκεινα τα μερη γενικοτερα ... το 12 13  ειχαμε 19-20/12/2012 10 ποντους λιγο πιο πολλους στο Σουφλι αν θυμαμαι καλα και 26-27/1/2013  20 και κατι νομιζω Ορεστιαδα ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Aggelos_V είπε:

Χα χα οχι  .. ισχυει ειναι λιγο αποτομο ... το Γεναρη του 2010 .. -20 Ορμενιο(ΕΜΥ)  -17,8 Ορεστιαδα(ΕΑΑ)  ρεκορ του Σταθμου (λειτουργει απο το 2006)  και καλη χρονια για εκεινα τα μερη γενικοτερα ... το 12 13  ειχαμε 19-20/12/2012 10 ποντους λιγο πιο πολλους στο Σουφλι αν θυμαμαι καλα και 26-27/1/2013  20 και κατι νομιζω Ορεστιαδα ..

Πάντως Έβρος έχει πολύ μικρή σχέση με Δυτική Μακεδονία. Πολύ σπάνια να έχουν ίδια περίοδο ιστορικό χιόνι. Το 2017 το Γενάρη είχαν και τα 2, αλλά από διαφορετικές κακοκαιρίες. Ας πούμε το 2011-12 στον ιστορικό χειμώνα της Δ. Μακεδονίας είχε κάνει 40+ εκ Ορεστιαδα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Xionoflorina είπε:

Πάντως Έβρος έχει πολύ μικρή σχέση με Δυτική Μακεδονία. Πολύ σπάνια να έχουν ίδια περίοδο ιστορικό χιόνι. Το 2017 το Γενάρη είχαν και τα 2, αλλά από διαφορετικές κακοκαιρίες. Ας πούμε το 2011-12 στον ιστορικό χειμώνα της Δ. Μακεδονίας είχε κάνει 40+ εκ Ορεστιαδα?

εκεινη τη χρονια θα τη χαρακτηριζα την πιο "ατυχη" για εμας   χαναμε τα καλα στις θερμοκρασιες ... πολυ κρυο  πολλες ευκαιριες για κατι δυνατο αλλα μειναμε με μεγιστο τα 8 εκατοστα στις 2-3-2012 .. εξαιρεση  το βορειοδυτικο μερος του νομου που ειχαν 15 εως 30 εκατοστα χιονι ..    Θυμαμαι οτι εβρεχε στην πολη και την ιδια σε χωρια με παρομοιο υψομετρο ελαχιστα πιο βορειοδυτικα ειχαν 10 εκατοστα (σε δυο περιπτωσεις 26-1-2012 και 7 -2-2012 αν δεν κανω λαθος) 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Aggelos_V είπε:

εκεινη τη χρονια θα τη χαρακτηριζα την πιο "ατυχη" για εμας   χαναμε τα καλα στις θερμοκρασιες ... πολυ κρυο  πολλες ευκαιριες για κατι δυνατο αλλα μειναμε με μεγιστο τα 8 εκατοστα στις 2-3-2012 .. εξαιρεση  το βορειοδυτικο μερος του νομου που ειχαν 15 εως 30 εκατοστα χιονι ..    Θυμαμαι οτι εβρεχε στην πολη και την ιδια σε χωρια με παρομοιο υψομετρο ελαχιστα πιο βορειοδυτικα ειχαν 10 εκατοστα (σε δυο περιπτωσεις 26-1-2012 και 7 -2-2012 αν δεν κανω λαθος) 

Είναι λογικό πάντως αυτό αφού οι 2 περιοχές θέλουν το χαμηλό σε άλλη θέση. Δ. Μακεδονία Ήπειρος θέλουν χαμηλό Σικελία να κινείται αργά προς Ιόνιο ή καμήλα από την Σύρτη να ανεβαίνει προς τα πάνω.  Άμα είναι εκεί το χαμηλό Έβρος έχει νοτιάδες .Έβρος θέλει χαμηλό να μπει Αιγαίο και να περάσει αργά Μαύρη Θάλασσα, άμα βγει εκεί τότε Δ. Μακεδονία έχει έλαχιστο έως μηδαμινό υετό. Αυτά ς πούμε το 2010 και το 2012-13 ήταν μόνο  χιονιάδεςΈβρου δε χιονισε πουθενα αλλού

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Εβρος κ η Σαμοθρακη νομιζω  θελουν χαμηλο να διερχεται το βορειο Αιγαιο με επικεντρο καπου μεταξυ Χιου-Λεσβου για να ριξει πολυ...αν βγει Μαυρη Θαλασσα φτιαχνει ο καιρος εκει...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...