Jump to content
g_ar

Σχολιασμός παλιών χιονιάδων-κακοκαιριών (Photo+vid)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, xeneize είπε:

Από το διάγραμμα του @KapelosG και από τις εμπειρίες μας, φαίνεται το πόσο τραγική ήταν η δεκαετία 1992-2001. Αυτά ήταν τα πραγματικά πέτρινα χρόνια, δεν κατέβαινε αυλώνας με καμία παναγία και δεν είδαμε ούτε μια μικρή πετσούλα στρωμένη. Απλή χιονόπτωση εγώ θυμάμαι να είδα 2,άντε ίσως 3 φορές.

Ενώ την περίοδο μεταξύ 2008-2021, είχαμε αρκετές αξιόλογες χιονοπτώσεις για τα δεδομένα της Αθήνας, που απλά δεν έφτασαν τα επίπεδα ιστορικού.

Κι όμως!!! Στα κλασσικά ΒΠ έστρωνε! Θυμάμαι που εμενα Περιστέρι και δεν είχε χιονι (μέχρι το 1996 - μετά μετακόμισα Μενιδι) και Μενίδι που δούλευε ο πατέρας μου στα 220 αλλά και Κηφισιά Μαρούσι κτλ στις ειδήσεις, είχαν χιόνι!! Έχω την υποψία, χωρίς να το έχω ψάξει όμως περαιτέρω, ότι οι κλασσικοί κεντροβορειοι χιονιαδες είναι εκείνοι που έχουν κατάληξη στα ΒΠ της Αθήνας. Τέτοιους είχαμε τη δεκαετία του 90. Έτσι νομίζω. ΑΥΤΟΙ οι χιονιαδες λείπουν πλέον. 

Πχ θυμάμαι έτσι πρόχειρα ένα χιόνι του Αγίου Αντωνίου το 1996. Είχε στρώσει εδώ στο Μενίδι καμία 5-8 πόντους και απέναντι προς Λυκόβρυση, Μαρούσι κτλ, αρκετά περισσότερο. Περιστέρι....ούτε χιονόπτωση.

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

149808603_1385648405104667_1117040522110093785_n.jpg?_nc_cat=107&ccb=1-5&_nc_sid=ae9488&_nc_eui2=AeFuSM2orpl6EPsKMy1CHSI0NlQfhFOlvIg2VB-EU6W8iP0hY5FtUCl30I99re2WYhYjVi59ZaVNKPpq38t9Aloh&_nc_ohc=5d9dPKM7EMQAX9BxGcW&_nc_ht=scontent-vie1-1.xx&oh=03_AVKG_-49fg5-C_HabgDZ4wz4uS3PmgUnsx2IN6I94l_5Sg&oe=620B6915Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Λαμια 150μ,14/2/2021.Ενας γρηγορος αλλα δυνατος χιονιας που αφησε γυρω στα 15-20εκ.Το επικεντρο εκεινου του χιονια ηταν η δυτικη θεσσαλια και η συγκλιση βγηκε βορειοτερα.Ο καιρος μας εκανε δωρο ομως και μας χαρισε μια αξιολογη χιονοστρωση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

57 λεπτά πριν, menidi είπε:

Κι όμως!!! Στα κλασσικά ΒΠ έστρωνε! Θυμάμαι που εμενα Περιστέρι και δεν είχε χιονι (μέχρι το 1996 - μετά μετακόμισα Μενιδι) και Μενίδι που δούλευε ο πατέρας μου στα 220 αλλά και Κηφισιά Μαρούσι κτλ στις ειδήσεις, είχαν χιόνι!! Έχω την υποψία, χωρίς να το έχω ψάξει όμως περαιτέρω, ότι οι κλασσικοί κεντροβορειοι χιονιαδες είναι εκείνοι που έχουν κατάληξη στα ΒΠ της Αθήνας. Τέτοιους είχαμε τη δεκαετία του 90. Έτσι νομίζω. ΑΥΤΟΙ οι χιονιαδες λείπουν πλέον. 

Πχ θυμάμαι έτσι πρόχειρα ένα χιόνι του Αγίου Αντωνίου το 1996. Είχε στρώσει εδώ στο Μενίδι καμία 5-8 πόντους και απέναντι προς Λυκόβρυση, Μαρούσι κτλ, αρκετά περισσότερο. Περιστέρι....ούτε χιονόπτωση.

είχε κάποιες αττικές χιονοεισβολές εντός λεκανοπεδίου...πιο έντονα θυμάμαι τη 29.1.1994, 1-2.12.1994, 17.1.1996, 17-19.3.1998...αυτές οι 4 περιπτώσεις είχαν χιονοστρώσεις ακόμα και κάτω των 200μ έστω και παροδικά...το πρόβλημα ήταν κυρίως η θερμοκρασία τότε...δεν έκανε πολύ κρύο...και το 1993 είχε πάρα πολλές εισβολές αλλά για κάποιο λόγο δυσκολευόταν πολύ η χιονόστρωση να κατέβει κάτω από τα 400μ...έκανε πολλά τύπου Ηφαιστίωνα κτλ..ένα πολύ ψυχρό θυμάμαι τα θεοφάνεια 1993 αλλά ο υετός ήταν πολύ φτωχός

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, menidi είπε:

Κι όμως!!! Στα κλασσικά ΒΠ έστρωνε! Θυμάμαι που εμενα Περιστέρι και δεν είχε χιονι (μέχρι το 1996 - μετά μετακόμισα Μενιδι) και Μενίδι που δούλευε ο πατέρας μου στα 220 αλλά και Κηφισιά Μαρούσι κτλ στις ειδήσεις, είχαν χιόνι!! Έχω την υποψία, χωρίς να το έχω ψάξει όμως περαιτέρω, ότι οι κλασσικοί κεντροβορειοι χιονιαδες είναι εκείνοι που έχουν κατάληξη στα ΒΠ της Αθήνας. Τέτοιους είχαμε τη δεκαετία του 90. Έτσι νομίζω. ΑΥΤΟΙ οι χιονιαδες λείπουν πλέον. 

Πχ θυμάμαι έτσι πρόχειρα ένα χιόνι του Αγίου Αντωνίου το 1996. Είχε στρώσει εδώ στο Μενίδι καμία 5-8 πόντους και απέναντι προς Λυκόβρυση, Μαρούσι κτλ, αρκετά περισσότερο. Περιστέρι....ούτε χιονόπτωση.

εμενα Ζωγράφου εκείνη τη δεκαετία και δε θυμάμαι τιποτα, πέρα απο λιγη ώρα χιονόπτωση! Τότε δεν είχαμε κ ιντερνετ,φορουμ κτλ κ ζουσαμε στο μικρόκοσμό μας + οτι λέγανε στις ειδήσεις. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, xeneize είπε:

Από το διάγραμμα του @KapelosG και από τις εμπειρίες μας, φαίνεται το πόσο τραγική ήταν η δεκαετία 1992-2001. Αυτά ήταν τα πραγματικά πέτρινα χρόνια, δεν κατέβαινε αυλώνας με καμία παναγία και δεν είδαμε ούτε μια μικρή πετσούλα στρωμένη. Απλή χιονόπτωση εγώ θυμάμαι να είδα 2,άντε ίσως 3 φορές.

Ενώ την περίοδο μεταξύ 2008-2021, είχαμε αρκετές αξιόλογες χιονοπτώσεις για τα δεδομένα της Αθήνας, που απλά δεν έφτασαν τα επίπεδα ιστορικού.

Για να καταλάβουμε τι έγινε τότε από Μάρτιο 1993 - Δεκέμβριο 1999 δηλαδή 6.5 έτη δεν υπήρξε κατεβασιά που να έδωσε κάτω από -8.5 στα 850 (16-18/1/1996 έφτασε μέχρι -8.4 και 19/2/1999 μέχρι -8.3 σε τζουφια εισβολή)...η εξισορρόπηση ας πούμε ερχόταν με κάτι τρομερά κρύους μαρτιδες (1996,1998), απριλιδες (1996,1997) και κάτι ψυχρές εισβολές Νοέμβριο (1995)...αυτό με 6.5 χρόνια χωρίς -9 δεν έχει γίνει ποτέ τον τελευταίο σίγουρα αιώνα και παραπάνω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Για να καταλάβουμε τι έγινε τότε από Μάρτιο 1993 - Δεκέμβριο 1999 δηλαδή 6.5 έτη δεν υπήρξε κατεβασιά που να έδωσε κάτω από -8.5 στα 850 (16-18/1/1996 έφτασε μέχρι -8.4 και 19/2/1999 μέχρι -8.3 σε τζουφια εισβολή)...η εξισορρόπηση ας πούμε ερχόταν με κάτι τρομερά κρύους μαρτιδες (1996,1998), απριλιδες (1996,1997) και κάτι ψυχρές εισβολές Νοέμβριο (1995)...αυτό με 6.5 χρόνια χωρίς -9 δεν έχει γίνει ποτέ τον τελευταίο σίγουρα αιώνα και παραπάνω

Μέχρι πόσο πίσω έχουμε ραδιοβολήσεις?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

Και χιονομανα Καρδιτσα στην μηδεια!(14/2).40 ποντο στο κεντρο,τα περιχωρια παιζει να επιασαν μισο μετρο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, geornik είπε:

Μέχρι πόσο πίσω έχουμε ραδιοβολήσεις?

Μεχρι Ιανουάριο 1973...απλά αν έβλεπα μια χαμηλή ραδιοβοληση έψαχνα και τα ενδιάμεσα διαστήματα μέσω του αρχείου ecmwf μήπως μέσα στην μέρα έπιασε και χαμηλότερα από αυτό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, xeneize είπε:

εμενα Ζωγράφου εκείνη τη δεκαετία και δε θυμάμαι τιποτα, πέρα απο λιγη ώρα χιονόπτωση! Τότε δεν είχαμε κ ιντερνετ,φορουμ κτλ κ ζουσαμε στο μικρόκοσμό μας + οτι λέγανε στις ειδήσεις. 

Ε αυτό λέω κι εγώ ......🤣

 Δεν έκανε τίποτα από Χαλάνδρι και κάτω. Γενικά σε έναν νοητό άξονα Πάρνηθα, ΟΑΚΑ Χαλάνδρι Αγία Παρασκευή.

Αν το καλοσκεφτείς, είναι περίπου αυτό που λέει ο Αρνιακος "από Αττική οδό και πάνω" 

Σοβαρά τώρα! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, dimitris27 είπε:

 

Και χιονομανα Καρδιτσα στην μηδεια!(14/2).40 ποντο στο κεντρο,τα περιχωρια παιζει να επιασαν μισο μετρο..

Αλλά μεγέθη.....

Μιλάμε για το απόλυτο ηπειρωτικο τέρας της χώρας μας. Τρίκαλα Καρδίτσα. Καλύτερα και από Κιλκίς, Έδεσσα κτλ. Κοντραρουν και Δυτική Μακεδονία ενίοτε

Χιονιζονται και με νοτια, κρατάνε χιόνι και 1 μήνα αν το παγωσει, χτυπάνε ολικους παγετούς. 

 Εν ολίγοις......ΔΕΟΣ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σαν σημερα,περσι. Ενας αστειος χιονιας με αυτα να ειναι τα πρωινα. Πιο μετα το γυρισε σε χιονοθυελλα με -2 και τα ελιωσε. Οι φωτο ειναι απο φβ northmeteo

 

FB_IMG_1644848246034.jpg

FB_IMG_1644848240862.jpg

FB_IMG_1644848234055.jpg

FB_IMG_1644848229190.jpg

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, menidi είπε:

Αλλά μεγέθη.....

Μιλάμε για το απόλυτο ηπειρωτικο τέρας της χώρας μας. Τρίκαλα Καρδίτσα. Καλύτερα και από Κιλκίς, Έδεσσα κτλ. Κοντραρουν και Δυτική Μακεδονία ενίοτε

Χιονιζονται και με νοτια, κρατάνε χιόνι και 1 μήνα αν το παγωσει, χτυπάνε ολικους παγετούς. 

 Εν ολίγοις......ΔΕΟΣ

Ειδικα η νοτιοδυτικη θεσσαλια δεν παιζεται..Δεν την κοβει κανενας ανεμος και συνηθως βαζει το περισσοτερο χιονι απο τα κεντροβορεια σε προσηνεμες κακοκαιριες.Καλα σε συστηματα απο τα δυτικα δεν το συζητω,η πινδος κανει θαυματα σε ολη την δυτικη θεσσαλια και ειδικα οταν συνδυαζεται με ανατολικο ρευμα(πχ 2/2/2012).Για μενα η κορυφαια πεδινη πολη της χωρας.Δεν απογοητευει ποτε καικατα 90% θα ριξειπερισσοτερα απο αυτα που δινουν...Φετος φυσικα ειμαστε ολοι σε μαυρο χαλι απο Λαμια και πανω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, KapelosG είπε:

Μεχρι Ιανουάριο 1973...απλά αν έβλεπα μια χαμηλή ραδιοβοληση έψαχνα και τα ενδιάμεσα διαστήματα μέσω του αρχείου ecmwf μήπως μέσα στην μέρα έπιασε και χαμηλότερα από αυτό

Κριμα που δεν εχουμε απο δεκαετια '60...τοτε η -10 μας επιανε σχεδον ολους τους χειμωνες τουλαχιστον μια φορα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, geornik είπε:

Κριμα που δεν εχουμε απο δεκαετια '60...τοτε η -10 μας επιανε σχεδον ολους τους χειμωνες τουλαχιστον μια φορα..

Απο την ταση αυτο φαινεται...το 1973 ο μεσος ορος πιο κρυας Τ στα 850 στην Αθηνα ξεκιναει με -9,9 και πλεον φτανει το 2022 σε -9 περιπου

image.thumb.png.a4acf76fe5545fc9e898db9339a5be76.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, KapelosG είπε:

Απο την ταση αυτο φαινεται...το 1973 ο μεσος ορος πιο κρυας Τ στα 850 στην Αθηνα ξεκιναει με -9,9 και πλεον φτανει το 2022 σε -9 περιπου

image.thumb.png.a4acf76fe5545fc9e898db9339a5be76.png

Βρηκα και ανα χρονια για τη δεκαετια του 1960 την ψυχροτερη μερα στα 850hp..φαινεται οτι ο αντιστοιχος μ.ο. για τοτε ηταν κατω απο -10...

archives-1960-2-3-0-1.png

archives-1961-1-20-0-1.png

archives-1962-2-19-12-1.png

archives-1963-1-26-0-1.png

archives-1964-1-17-18-1 (1).png

archives-1965-2-4-12-1.png

archives-1966-1-9-6-1 (1).png

archives-1967-1-19-0-1.png

archives-1968-1-14-0-1.png

archives-1969-1-28-0-1.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρομερά τα 60's από άποψη θερμοκρασιών.

@geornik από τις παραπάνω εισβολές ποιες θεωρούνται ιστορικές/αξιόλογες για το λεκανοπέδιο;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Τρομερά τα 60's από άποψη θερμοκρασιών.

@geornik από τις παραπάνω εισβολές ποιες θεωρούνται ιστορικές/αξιόλογες για το λεκανοπέδιο;;

Νομιζω το 1964 πρωτο για κεντρο ΒΠ ανατολικο τοξο...το 1963 για δυτικο τοξο κ επισης το 1966 ηταν σε ολο το λεκανοπεδιο...τα υπολοιπα πρεπει να ηταν πασπαλισματα ή γενικα 5ποντα κατα μ.ο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αργα το μεσημερι της 16ης Φεβ.ξεκιναγε το τελειωτικο χτυπημα της Μηδειας που κρατησε ως το βραδυ χωρις σταματημο.

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 2/14/2022 at 3:01 PM, menidi said:

Ε αυτό λέω κι εγώ ......🤣

 Δεν έκανε τίποτα από Χαλάνδρι και κάτω. Γενικά σε έναν νοητό άξονα Πάρνηθα, ΟΑΚΑ Χαλάνδρι Αγία Παρασκευή.

Αν το καλοσκεφτείς, είναι περίπου αυτό που λέει ο Αρνιακος "από Αττική οδό και πάνω" 

Σοβαρά τώρα! 

Τα λέω χρόνια τώρα. Από Φεβρουάριο 1992 έως Ιανουάριο 2002 η Αγία Παρασκευή δεν είχε ποτέ ολική (εκτός από προσωρινή μέχρι να το γυρίσει σε βροχή στις 29/1/1993 ή 1994, το είχαμε συζητήσει παραπάνω). Επίσης δείτε ότι όταν έχουμε ολική σε αυτές τις περιοχές τότε είναι πιο συχνό να ρίξει 30 πόντους παρά 5. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, Seth13 είπε:

Τα λέω χρόνια τώρα. Από Φεβρουάριο 1992 έως Ιανουάριο 2002 η Αγία Παρασκευή δεν είχε ποτέ ολική (εκτός από προσωρινή μέχρι να το γυρίσει σε βροχή στις 29/1/1993 ή 1994, το είχαμε συζητήσει παραπάνω). Επίσης δείτε ότι όταν έχουμε ολική σε αυτές τις περιοχές τότε είναι πιο συχνό να ρίξει 30 πόντους παρά 5. 

Δεν ξέρω για Αγία Παρασκευή. Εγώ είμαι 43 ετών ακριβώς και είμαι σίγουρος οτι εκείνες τις εποχές βλέπαμε Κηφισιά Μαρούσι να θάβονται και Περιστέρι ούτε νιφάδα σχεδόν. Επίσης, Μαρούσι Κηφισιά Πεύκη κτλ....είναι πιο κρύες περιοχές απο τα προάστεια του Υμμητού. Σε οριακές καταστάσεις ευνοούνται. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...