Jump to content
g_ar

Σχολιασμός παλιών χιονιάδων-κακοκαιριών (Photo+vid)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@geornik ευχαριστώ, με βάση και τη δορυφορική πιστεύω ότι σίγουρα θα έστρωσε κι εδώ Ηλιούπολη έστω και λίγο.

Επίσης το χειμώνα 82-83 είδα ότι είχε τουλάχιστον 4 γερές εισβολές για Αττική και προσήνεμα ( 1 την Πρωτοχρονιά και 3 το Φλεβάρη), γνωρίζεις τι έκανε το Κέντρο τότε; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χιών είπε:

@geornik ευχαριστώ, με βάση και τη δορυφορική πιστεύω ότι σίγουρα θα έστρωσε κι εδώ Ηλιούπολη έστω και λίγο.

Επίσης το χειμώνα 82-83 είδα ότι είχε τουλάχιστον 4 γερές εισβολές για Αττική και προσήνεμα ( 1 την Πρωτοχρονιά και 3 το Φλεβάρη), γνωρίζεις τι έκανε το Κέντρο τότε; 

31.12.82 χιονιζε κ το ειχε στρωσει κυριως στα ΒΠ. Θυμαμαι Νεο Ηρακλειο μολις ειχε γεννησει μια θεια μου κ εβαλαν αλυσιδες στο αμαξι για να γυρισουν σπιτι...5.2.83 ηταν πολυ καλο για ανω των 100μ..18-19.2.83 ηταν παναττικος χιονιας(κυριως κυκλαδιτικος) κ ξανακανε χιονι με χιονοστρωσεις στις 23-24.2..γενικα ακραιος προσηνεμος χειμωνας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, larissa_mare είπε:

Αυτα του 98-99 και 99-2000 τα εχω μπερδεμένα καθώς πηγαινα Πέμπτη και έκτη και φυσικά δεν θυμάμαι χαρακτηριστικά..αλλα πολλοί μου φαίνονται. Για 98-89 θυμάμαι, τον επόμενο νομιζω δεν ειχε.κανει.κατι τουλάχιστον Ευκλείδη που ημουν εγω. Βασικα 98 99 τα θυμάμαι ηταν με δυο μέρες διαφορά. Σαββατο και Δευτέρα θυμάμαι. 99 2000 ομως δεν θυμάμαι

πηγαινε και στον 80-81 φίλε μου.εκείνος ηταν ζορικος χειμωνας,για την θεσσαλονίκη,..για τον 86-87 δεν ξερω αν ηταν δεκάποντος ο δεύτερος....ο πρωτος τα χριστουγεννα ναι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, geornik said:

22.1.2004 το πρωι εριχνε χιονολυτο με σφοδρο βορια...σταδιακα θυμαμαι το μεσημερι γυρισε σε ισχυρη χιονοπτωση για 3 ωρες μεταξυ 2-5μμ κ το επιασε παντου κ στο κεντρο πλην δρομων...στα υπερβορεια εριξε γερο χιονι νομιζω ειχε ξεπερασει τα 25εκ ...στη συνεχεια γυρισε ΒΔ κ εσπασε ο καιρος αλλα δεν ελιωσε ο,τι χιονι ειχε στρωσει λογω του υπερβολικου ψυχους...23 κ 24 τα χιονια επεφταν ανατολικοτερα της Αττικης...

Η δορυφορικη της 24.1.2004

Screenshot_20220202-224824_Chrome.jpg

Αγία Παρασκευή από τις 14.00 έως τις 20.00 έριχνε τρελή στούπα αλλά με 2 βαθμούς θετική θερμοκρασία δεν έστρωνε παρά μόνο γλάστρες. Στις 20.00 μηδένισε η θερμοκρασία και σταμάτησε να χιονίζει. Το χιόνι στον Διόνυσο είχε φτάσει 60 πόντους. Την επόμενη μέρα ανεβήκαμε με τους γονείς μου στον Τέλη στη Πεντέλη και φάγαμε, 30-40 πόντους είχε με σταλακτίτες που δεν είχα ξαναδεί σε τέτοιο μέγεθος. Πήρα έναν για σουβενίρ και τον έβαλα στο μπαλκόνι στην Αγία Παρασκευή και έλιωσε την Κυριακή αφού είχαμε αρνητικές θερμοκρασίες όταν έπεφτε ο ήλιος. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, bardaris είπε:

πηγαινε και στον 80-81 φίλε μου.εκείνος ηταν ζορικος χειμωνας,για την θεσσαλονίκη,..για τον 86-87 δεν ξερω αν ηταν δεκάποντος ο δεύτερος....ο πρωτος τα χριστουγεννα ναι.

Το 89 γεννήθηκα οπότε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, Seth13 είπε:

Αγία Παρασκευή από τις 14.00 έως τις 20.00 έριχνε τρελή στούπα αλλά με 2 βαθμούς θετική θερμοκρασία δεν έστρωνε παρά μόνο γλάστρες. Στις 20.00 μηδένισε η θερμοκρασία και σταμάτησε να χιονίζει. Το χιόνι στον Διόνυσο είχε φτάσει 60 πόντους. Την επόμενη μέρα ανεβήκαμε με τους γονείς μου στον Τέλη στη Πεντέλη και φάγαμε, 30-40 πόντους είχε με σταλακτίτες που δεν είχα ξαναδεί σε τέτοιο μέγεθος. Πήρα έναν για σουβενίρ και τον έβαλα στο μπαλκόνι στην Αγία Παρασκευή και έλιωσε την Κυριακή αφού είχαμε αρνητικές θερμοκρασίες όταν έπεφτε ο ήλιος. 

Ναι θυμαμαι οτι πηγα μεσημερι 22.1 απο κεντρο Κηφισια κ απογοητευτηκα γιατι περιμενα περισσοτερο χιονι αλλα ειχε το ιδιο ακριβως με Πλατεια Βικτωριας-κεντρο...επισης σε αυτη την κακοκαιρια εκανε τρομερο ψυχος...23.1.2004 η Ελευσινα ειχε διακυμανση -2...0 μια απο τις 6 μερες συνολικα που εχει καταγραψει ολικο παγετο απο το 1965 μαζι με 17.2.2008, 13.2.2004, 2.2.1991,8.2.1976 και 14.1.1968

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην πολική εισβολή το 1968 έστρωσε καθόλου πεδινά-παραθαλασσια στα Δυτικά; Ο πατέρας μου μου λέει πως είχε ρίξει πολύ χιόνι στην Αμφιλοχία όσο εμένε εκεί (έως το 1970), αλλά ήταν και πολύ μικρός οπότε δεν θυμάται παραπάνω λεπτομερειες. Σίγουρα επίσης δεν είναι πριν το 64-65 γιατί αποκλείεται να το θυμάται ως βρέφος 😂

Μάλλον τότε πρέπει να ήταν

image.png.cb5f47511274e6fe0e2f1434ff890b5e.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Στην πολική εισβολή το 1968 έστρωσε καθόλου πεδινά-παραθαλασσια στα Δυτικά; Ο πατέρας μου μου λέει πως είχε ρίξει πολύ χιόνι στην Αμφιλοχία όσο εμένε εκεί (έως το 1970), αλλά ήταν και πολύ μικρός οπότε δεν θυμάται παραπάνω λεπτομερειες. Σίγουρα επίσης δεν είναι πριν το 64-65 γιατί αποκλείεται να το θυμάται ως βρέφος 😂

Μάλλον τότε πρέπει να ήταν

image.png.cb5f47511274e6fe0e2f1434ff890b5e.png

 

13.1.1968 το εστρωσε σε πολλα δυτικα πεδινα-παραθαλασσια...14.1.68 ηταν κυριως σε βορειες Κυκλαδες το ιστορικο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Στην πολική εισβολή το 1968 έστρωσε καθόλου πεδινά-παραθαλασσια στα Δυτικά; Ο πατέρας μου μου λέει πως είχε ρίξει πολύ χιόνι στην Αμφιλοχία όσο εμένε εκεί (έως το 1970), αλλά ήταν και πολύ μικρός οπότε δεν θυμάται παραπάνω λεπτομερειες. Σίγουρα επίσης δεν είναι πριν το 64-65 γιατί αποκλείεται να το θυμάται ως βρέφος 😂

Μάλλον τότε πρέπει να ήταν

image.png.cb5f47511274e6fe0e2f1434ff890b5e.png

 

Φίλε @Χιών η γιαγιά μου παντρεύτηκε τον παππού το 1965 καλοκαίρι και μέχρι το 1970 ή 71 έμεναν Μύτικα Πρέβεζας και μετά ήρθαν Αθήνα. Μου έχει πει ότι μέσα σε αυτά τα χρόνια έκανε ένα δυνατό χιόνι που κατάφερε να στρώσει ακόμα και στο χωριό ενώ μετά τις επόμενες μέρες από τον παγετό τους κάηκαν τα θερμοκήπια. Μου είπε ήταν το 1968 και μάλλον σε αυτή την εισβολή έγινε...μια αλλη πιθανή ημερομηνία είναι 7/1/1966 που έριξε 50 εκατοστά Αγρίνιο αλλά δεν ξέρω τι έκανε Πρέβεζα...αλλά σίγουρα μέσα σε αυτό το διάστημα από 1966-1970 έστρωσε Πρέβεζα που είναι πολύ δύσκολο μέρος, όπως και η Αμφιλοχία

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επίσης ένα άλλο ακραίο που μου έχει πει η γιαγιά καθώς κατάγεται από Μεγαλόχαρη Άρτας (περίπου 670 υψόμετρο) ότι θυμάται να είναι νέα κοντά 18 χρόνων και να έχουν αποκλειστεί 2 μήνες απ' το χιόνι με τουλάχιστον 2 μέτρα, δεν είχαν να ταισουν τα ζώα...και τελείως συμπτωματικά κοντά 18 η γιαγιά ήταν το 1956 οπότε λέω εδώ είμαστε😂...για να είχαν 23 μέρες χιονόπτωση τα Γιάννενα ποιος ξέρει τι γινόταν στα ορεινά χωριά της Ηπείρου

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αφήνω αυτό εδώ για τις Γιαννεναρες, όπως θυμάμαι την δεκαετία του 70 χιονουρες όλο το καλοκαίρι στην Μουργκάνα.Screenshot_2022-02-04-23-37-47-213_com.facebook.katana.thumb.jpg.98cab97c17814b568df161df64a9b0bc.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, KapelosG είπε:

Φίλε @Χιών η γιαγιά μου παντρεύτηκε τον παππού το 1965 καλοκαίρι και μέχρι το 1970 ή 71 έμεναν Μύτικα Πρέβεζας και μετά ήρθαν Αθήνα. Μου έχει πει ότι μέσα σε αυτά τα χρόνια έκανε ένα δυνατό χιόνι που κατάφερε να στρώσει ακόμα και στο χωριό ενώ μετά τις επόμενες μέρες από τον παγετό τους κάηκαν τα θερμοκήπια. Μου είπε ήταν το 1968 και μάλλον σε αυτή την εισβολή έγινε...μια αλλη πιθανή ημερομηνία είναι 7/1/1966 που έριξε 50 εκατοστά Αγρίνιο αλλά δεν ξέρω τι έκανε Πρέβεζα...αλλά σίγουρα μέσα σε αυτό το διάστημα από 1966-1970 έστρωσε Πρέβεζα που είναι πολύ δύσκολο μέρος, όπως και η Αμφιλοχία

 

Screenshot_20220204-235924_Chrome.jpg

Screenshot_20220204-235905_Chrome.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν νομίζω να έχει ξαναχιονισει από τότε τόσο εκεί, γενικά η Αμφιλοχία είναι τρομερά δύσκολο μέρος. Στην Αριάδνη έκανε μια ολική πέτσα μετά από χρόνια.

Όπως και η Λευκάδα, που είναι το άλλο μου "χωριό". Από χωριά στο θέμα χιόνι ψώνισα από σβέρκο 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 2/2/2022 at 4:29 ΜΜ, Panos_Katerini είπε:

10 χρόνια συμπληρώνονται σήμερα από τον ιστορικότερο χιονιά της τελευταίας 20ετιας για την πόλη της Κατερίνης (2/2/2012), ο οποίος αποτέλεσε μόνο την αρχή ενός ονειρικού πρώτου 12ημερου εκείνου του Φλεβάρη με αλλεπάλληλες χιονοπτώσεις σχεδόν σε καθημερινή βάση (οι φωτογραφίες είναι αλιευμένες απο το διαδίκτυο, δυστυχώς εχω χάσει τις δικές μου)....

Μπορεί να είναι εικόνα δέντρο, δρόμος και χιόνι

Μπορεί να είναι εικόνα δέντρο, φύση και χιόνι

Μπορεί να είναι εικόνα φύση, χιόνι, ουρανός και δέντρο

Μπορεί να είναι εικόνα οδός, χιόνι, ουρανός και δρόμος

Μπορεί να είναι εικόνα χιόνι

Μπορεί να είναι εικόνα δέντρο, οδός, ουρανός, δρόμος και χιόνι

Μπορεί να είναι εικόνα δέντρο, οδός, χιόνι, ουρανός και δρόμος

Μπορεί να είναι εικόνα χιόνι

Μπορεί να είναι εικόνα χιόνι και δέντρο

Μπορεί να είναι εικόνα δέντρο και χιόνι

Μπορεί να είναι εικόνα χιόνι και δέντρο

ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ. χίλιες φορές να χιονίζει κάθε μέρα στα ανατολικά προσήνεμα,παρά αυτό το αίσχος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το 1968 στα δυτικά μάλλον στις 8-9 γενάρη χιόνισε και όχι στις 12. το ιστορικό ήταν στις 12 του μήνα, αλλά είχε κάνει μεγάλο χιόνι και στις 8-9-10 στη βόρεια ελλάδα.

και είχε κατεβάσει και τρίτο παρόμοιο αυλώνα με χαμηλό βόμβα ξανά με χιόνια στα βόρεια στα μέσα μάρτη

archives-1968-1-8-18-0.png?

archives-1968-1-12-6-0.png?

archives-1968-3-12-6-0.png?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, salonikatasos said:

ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ. χίλιες φορές να χιονίζει κάθε μέρα στα ανατολικά προσήνεμα,παρά αυτό το αίσχος

Τασάρα εισαι ενταξει;Εχεις πυρετο....;😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

%CF%87%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%B5%CF%82_%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%B5%CF%821.png

%CF%87%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%B5%CF%82_%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%B5%CF%822.png

βάζω και τον πίνακα με τους χιονιάδες από το 50 και μετά στη θεσσαλονίκη (κέντρο). λείπει το 40,που είχε πολλούς και μεγάλους χιονιάδες τότε. Δεκαετία του 60 πρέπει να ξανάρθει

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, south coast είπε:

Τασάρα εισαι ενταξει;Εχεις πυρετο....;😄

Οι πιο αντιπαθείς καιρικά περιοχές για κάποιον από τη θεσσαλονίκη είναι η κατερίνη, η βέροια, η νάουσα και η έδεσσα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ καταλαβαίνω τι θέλει να πει ο Τάσος, είναι όπως όταν βλέπουμε εμείς την Άνδρο και την Κάρυστο να θάβονται κι εδώ ο ήλιος λάμπει. Βέβαια εγώ προσωπικά δεν έχω beef με τις εν λόγω περιοχές, ας χιονίζονται όσο θέλουν 😂

Επεξεργάστηκε από Χιών
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ. χίλιες φορές να χιονίζει κάθε μέρα στα ανατολικά προσήνεμα,παρά αυτό το αίσχος

Χαχαχα Πελλα-Πιερια-Ημαθια θα λετε και θα κλαιτε...τριπτυχο φωτια  🌨️🔥🌨️

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6/2/2006 επέτειος για εναν χιονιά όπου δεν θυμαμαι νομιζω τα ανατολικα Θεσσαλονίκη ευνοήθηκαν πιο πολύ.. ήταν οριακές οι θερμοκρασίες θυμάμαι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 1/2/2022 at 11:37 ΜΜ, Delsnow είπε:

Μαρτης 87 μακρη δημου μακρακωμης δ.φθιωτιδα....

1η φωτο ξεκινημα κακοκαιριας..

2η φωτο καθαρα δευτερα..

Θα προσπαθησω να βρω και στο τελειωμα..

Screenshot_20220201-233150_Chrome.jpg

Screenshot_20220201-233136_Chrome.jpg

Το Δεκεμβρη του 2001 τι ποσοτητες ειχε ριξει στην δυτικη φθιωτιδα?Στη λαμια ριξει πολυ χιονι  και δυο φορες μαλιστα,μια στις 17-18  και μια στις 21 που εεγινε χαμος μεσα σε λιγες ωρες..Επισης η παγωνια στο καμπο δεν ειχε ξαναγινει,ισως και κατω απο -14 οσο εφευγες δυτικοτερα της Λαμιας..Δυστυχως δεν εχω τις φωτο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, dimitris27 είπε:

Το Δεκεμβρη του 2001 τι ποσοτητες ειχε ριξει στην δυτικη φθιωτιδα?Στη λαμια ριξει πολυ χιονι  και δυο φορες μαλιστα,μια στις 17-18  και μια στις 21 που εεγινε χαμος μεσα σε λιγες ωρες..Επισης η παγωνια στο καμπο δεν ειχε ξαναγινει,ισως και κατω απο -14 οσο εφευγες δυτικοτερα της Λαμιας..Δυστυχως δεν εχω τις φωτο..

Ναι το θυμαμαι γυμνασιοπαιδο...η πρωτη κακοκαρια γυρω στους 25 ποντους...και η δευτερη στην πλατεια του χωριου μου μετρησαμε γυρω στους 70...γιατι στολιζαμε δεντρο...το πιο πυκνο χιονι που εχω δει ποτε...χαρτοπετσετες....και ηταν και μεγαλες παγωνιες ενδιαμεσα των 2 κυματων -12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...