Jump to content
g_ar

Σχολιασμός παλιών χιονιάδων-κακοκαιριών (Photo+vid)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπορει να ηταν επικινδυνο αλλα θα ηθελα απο περιεργια να δω μια χιονοκαιρια αλλα τυπου ντανιελ... ζηταω πολλα ξερω αλλα θελω να δω πως θα ηταν... βεβαια ειναι πιο δυσκολο απο αριαδνη και μπαρμπαρα μαζι... σιγουρα δεν χρειαζομαστε τετοια ενταση αλλα πρεπει να εχουμε αρκετο ψυχος για να μην το παρει το χαμηλο οποτε τυπου 2014, -40 στα 500αρια για να κανει lake effect με χιονοκαταιγιδες και ανεμους ρευματος  νοτιοανατολικους και επιφανειακο βοριοδυτικο-δυτικο.... νομιζω εκει δεν παει καλυτερα αλλα ουτε τα τρισεγκονα μου δεν θα ζησουν κατι τετοιο😆

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, yiannis_volos said:

Καλά ναι Μηλίνα, Λαύκο και τα σχετικά σε προσήνεμες φάσεις βάζουν άπειρο χιόνι. Ακόμη και στο χωριό μου, στη Γατζέα που δεν είναι και ιδιαίτερα νότια, σε Ελπίδα ή/και Μήδεια (δεν θυμάμαι ακριβώς σε ποια από τις 2) είχε 30αρι στο κύμα.

λογικα ελπιδα γιατι η μηδεια απο κεντροβορεια εγινε πολυ προσηνεμη νομιζω ισα ισα βρηκε σποραδες και αανατολικο πηλιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Καλά ναι Μηλίνα, Λαύκο και τα σχετικά σε προσήνεμες φάσεις βάζουν άπειρο χιόνι. Ακόμη και στο χωριό μου, στη Γατζέα που δεν είναι και ιδιαίτερα νότια, σε Ελπίδα ή/και Μήδεια (δεν θυμάμαι ακριβώς σε ποια από τις 2) είχε 30αρι στο κύμα.

γατζεα τα τελευταια χρονια ειχε 30αρι μηδεια, 30αρι ελπιδα, 15-20 φιλιππο, 40αρι μπαρμπαρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ηταν πολυ ενδιαφερον οι κακοκαιριες ελπιδα και μηδεια για βολο αλλα μου λειπει αυτο το blizzard style που ριχνει 1μιση 2 μερες σερι τυπου αριαδνης και 2014... με την τωρα κυκλοφορια παντως ειναι αισιοδοξα τα πραγματα για κατι τετοιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Soto Weather είπε:

μπορει να ηταν επικινδυνο αλλα θα ηθελα απο περιεργια να δω μια χιονοκαιρια αλλα τυπου ντανιελ... ζηταω πολλα ξερω αλλα θελω να δω πως θα ηταν... βεβαια ειναι πιο δυσκολο απο αριαδνη και μπαρμπαρα μαζι... σιγουρα δεν χρειαζομαστε τετοια ενταση αλλα πρεπει να εχουμε αρκετο ψυχος για να μην το παρει το χαμηλο οποτε τυπου 2014, -40 στα 500αρια για να κανει lake effect με χιονοκαταιγιδες και ανεμους ρευματος  νοτιοανατολικους και επιφανειακο βοριοδυτικο-δυτικο.... νομιζω εκει δεν παει καλυτερα αλλα ουτε τα τρισεγκονα μου δεν θα ζησουν κατι τετοιο😆

Το θέμα είναι αν το Χειμώνα μπορεί να βγουν τόσα πολλά χιλιοστά. Στον daniel ήταν και η ζέστη που βοηθάει με τον υετό. Πάντως όπως το 2014 έριξε στην Νέα Ιωνία πάνω από μισό μέτρο, θεωρητικά μπορεί να πλησιάσει το 1 μέτρο. Σκέψου αν δεν γύριζε σε ανατολικό και συνεχιζόταν η χιονόπτωση θα πλησίαζε τα 70εκ. 50-60mm χιονουετού με χαμηλό από τα δυτικά είναι εφικτό, το οποίο μεταφράζεται σε 1 μέτρο κοντά λόγω των πολύ καλών Τ. Τώρα με τύπου Μπάρμπαρας είναι διακοπτόμενα τα φαινόμενα από τη φύση τους και πιο κακές οι Τ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

δεν θα ξεχασω την κακοκαιρια ωκεανιδα τον φλεβαρη το 2018 που ετσι πιτσιρικας ημουν με ειχαν προετοιμασει για χιονι τα μοντελα και στη νεα ιωνια ειχε χιονονερο με 4 βαθμους και ανεβηκα ανω βολο να δω απλη χιονοπτωση και με το που αρχισα να αισιοδοξω κοβει μαχαιρι η χιονοπτωση και ξαστερια... ειχα στεναχωρηθει παρα πολυ θυμαμαι... αλλα αυτο γινεται στις περισσοτερες κακοκαιριες πια οποτε συνηθισα... κατι τετοιο βλεπω να γινεται και την επομενη εβδομαδα εκτος αν ξαφνικα ξυπνησουν τα μοντελα

Επεξεργάστηκε από Soto Weather
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

γατζεα τα τελευταια χρονια ειχε 30αρι μηδεια, 30αρι ελπιδα, 15-20 φιλιππο, 40αρι μπαρμπαρα

ναι ρε ****** και δεν μπορούσα να πάω σε καμιά γιατί δούλευα. Βέβαια δεν ξέρω πως θα έφτανα μέχρι εκεί, χαχα. Αν βγει καμιά τέτοια κακοκαιρία έχω πάρει άδεια και θα πάω από την προηγούμενη. Και το σπίτι είναι στα 150μ περίπου και έχει λίγο παραπάνω εκεί σε σχέση με το παραλιακό μέτωπο.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Soto Weather είπε:

δεν θα ξεχασω την κακοκαιρια ωκεανιδα τον φλεβαρη το 2018 που ετσι πιτσιρικας ημουν με ειχαν προετοιμασει για χιονι τα μοντελα και στη νεα ιωνια ειχε χιονονερο με 4 βαθμους και ανεβηκα ανω βολο να δω απλη χιονοπτωση και με το που αρχισα να αισιοδοξω κοβει μαχαιρι η χιονοπτωση και ξαστερια... ειχα στεναχωρηθει παρα πολυ θυμαμαι... αλλα αυτο γινεται στις περισσοτερες κακοκαιριες πια οποτε συνηθισα

Ναι όντως. Βέβαια εδώ στο Βόλο δεν νομίζω να έχουμε παράπονο τα τελευταία χρόνια. Και καταιγίδες έχουμε δει αρκετά και χιόνια, μέχρι και δυνατούς καύσωνες, κοντά στο 45αρι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Soto Weather είπε:

μπορει να ηταν επικινδυνο αλλα θα ηθελα απο περιεργια να δω μια χιονοκαιρια αλλα τυπου ντανιελ... ζηταω πολλα ξερω αλλα θελω να δω πως θα ηταν... βεβαια ειναι πιο δυσκολο απο αριαδνη και μπαρμπαρα μαζι... σιγουρα δεν χρειαζομαστε τετοια ενταση αλλα πρεπει να εχουμε αρκετο ψυχος για να μην το παρει το χαμηλο οποτε τυπου 2014, -40 στα 500αρια για να κανει lake effect με χιονοκαταιγιδες και ανεμους ρευματος  νοτιοανατολικους και επιφανειακο βοριοδυτικο-δυτικο.... νομιζω εκει δεν παει καλυτερα αλλα ουτε τα τρισεγκονα μου δεν θα ζησουν κατι τετοιο😆

το 2014 ηταν τυπου ντανιελ , και το 1925 (ο μεγαλυτερος χιονιας βολου απο το 1900 και μετα με 1+ μετρο στο λιμανι)

archives-1925-12-6-18-0.png?

gfs-0-6.png?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Γιάννης μασ said:

το 2014 ηταν τυπου ντανιελ , και το 1925 (ο μεγαλυτερος χιονιας βολου απο το 1900 και μετα με 1+ μετρο στο λιμανι)

archives-1925-12-6-18-0.png?

gfs-0-6.png?

πωπω..... εχουμε φωτο απο το 1925; δυσκολο αλλα αν βρεις κατι να το στειλεις αμεσα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

Ναι όντως. Βέβαια εδώ στο Βόλο δεν νομίζω να έχουμε παράπονο τα τελευταία χρόνια. Και καταιγίδες έχουμε δει αρκετά και χιόνια, μέχρι και δυνατούς καύσωνες, κοντά στο 45αρι.

Νομιζω οτι ο βολος καιρικα ειναι απο τις πιο δυνατες περιοχες γιατι ειναι μεταξυ καμπου,βουνου και θαλασσας, εκρηκτικος συνδιασμος θα ελεγε κανεις, αλλα στα οριακα χανει....πχ στην σοφια με -3,5 στα 850 εβαλε 5-10 ποντους με 0 βαθμους οσο ειχε καθαρο βορειοδυτικο, μολις πηγε βορειος βορειοδυτικος εγινε βροχη με 1-2 βαθμους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Soto Weather είπε:

πωπω..... εχουμε φωτο απο το 1925; δυσκολο αλλα αν βρεις κατι να το στειλεις αμεσα

εχω μια ναι απο την ερμου,περιμενε την ανεβαζω τωρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

οριστε η ερμου το 1925

https://volosmagnisia.files.wordpress.com/2013/10/vol-11-ed.jpg

 

 

https://volosmagnisia.wordpress.com/2013/10/01/o-βαρύς-χειμώνας-του-1928-στο-βόλο/

και εδω αποσπασμα απο εφημεριδα της εποχης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

Νομιζω οτι ο βολος καιρικα ειναι απο τις πιο δυνατες περιοχες γιατι ειναι μεταξυ καμπου,βουνου και θαλασσας, εκρηκτικος συνδιασμος θα ελεγε κανεις, αλλα στα οριακα χανει....πχ στην σοφια με -3,5 στα 850 εβαλε 5-10 ποντους με 0 βαθμους οσο ειχε καθαρο βορειοδυτικο, μολις πηγε βορειος βορειοδυτικος εγινε βροχη με 1-2 βαθμους

ναι εντάξει τότε ήταν τραβηγμένο από τα μαλλιά και μας κρατούσε στη ζωή ο ΒΔ. Αλλά εντάξει εκείνο πιο πολύ σαν bonus το θεωρώ παρά σαν κάτι χαμένο γιατί με -3.5 μόνο, κανονικά δεν είναι να περιμένεις κάτι. Χαμένα θεωρώ κάτι φάσεις που η σύγκλιση βγαίνει εν τέλη μέσα στα ψάρια λίγο ανοιχτά της Ζαγοράς ενώ την περιμέναμε πάνω μας. Έχει συμβεί κάτι βράδια που φάγαμε μεγάλες ήττες να περιμένουμε χαχαχ

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

ναι εντάξει τότε ήταν τραβηγμένο από τα μαλλιά και μας κρατούσε στη ζωή ο ΒΔ. Αλλά εντάξει εκείνο πιο πολύ σαν bonus το θεωρώ παρά σαν κάτι χαμένο, γιατί με -3.5 μόνο κανονικά δεν είναι να περιμένεις κάτι. Χαμένα θεωρώ κάτι φάσεις που η σύγκλιση βγαίνει εν τέλη μέσα στα ψάρια λίγο ανοιχτά της Ζαγοράς ενώ την περιμέναμε πάνω μας. Έχει συμβεί κάτι βράδια που φάγαμε μεγάλες ήττες να περιμένουμε χαχαχ

τοτε στην σοφια ηταν αυτο που λες, 3/1 εριξε  με το -3.5 στα 850 και 4/1 περιμεναμε 15 ποντους που θα ειχαμε και καλες θερμοκρασιες  και εκατσε η συγκλιση ανατολικοτερα και μειναμε με 2 εκ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

τοτε στην σοφια ηταν αυτο που λες, 3/1 εριξε  με το -3.5 στα 850 και 4/1 περιμεναμε 15 ποντους που θα ειχαμε και καλες θερμοκρασιες  και εκατσε η συγκλιση ανατολικοτερα και μειναμε με 2 εκ

άστα να πάνε, και είχα πει στους πάντες ότι μπορεί να ρίξει και 20εκ maximum και έγινα ξεφτίλα. Στην Μπάρμπαρα δεν είχα πει τίποτα σε κανέναν. Βέβαια ούτε εγώ πίστευα ότι με τέτοιο καιρό μπορούσε να βγει τέτοιος χαμός χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παραθετω μερικα διαμαντακια που βρηκα απο χιονιαδες του βολου στο παρελθον μετα απο την ερευνα που κανω με τον νταφη για να καταληξουμε επιτελους με τι διαταξεις χιονιζει βολο

 

1942

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

1955

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

31/1-1/2/1956

May be an image of 4 people, people standing and outdoors

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

10/2/1956

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

δεκεμβριος 1957

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

χειμωνας 1958

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

γεναρης 1963

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

γεναρης 1964

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

γεναρης 1966

Μπορεί να είναι εικόνα 2 άτομα, άτομα που στέκονται και εξωτερικοί χώροι

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

1967 μαλλον γεναρης

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

1981 μαλλον

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

Μαρτιος 1987

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

20/12/2001 (με πολλα ερωτηματικα αυτη η φωτο γιατι προσωπικα μου μοιαζει με 12/1/2017)

μετα την ακραια ελαχιστη θερμοκρασια των -13.5

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

αγνωστη ημερομηνια

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

51 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

απο τις παραπανω φωτο εγω βλεπω οτι καθε αλλο παρα σπανιο ηταν να χιονιζει πολυ στον βολο

Αυτό. Γενικά ο Βόλος είναι σε σημείο που μπορεί να βρει υετό με διάφορους τρόπους και λόγω του κάμπου δεν χρειάζεται τα τερατώδη 850 που θέλει η Αθήνα. Αλλά για κάποιο λόγο μας έχουν κολλήσει τη ρετσινιά της μουφόπολης. Ίσως γιατί έχουμε γενικά περισσότερες ευκαιρίες άρα είναι αναμενόμενο να έχουμε και αρκετές αποτυχίες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Αυτό. Γενικά ο Βόλος είναι σε σημείο που μπορεί να βρει υετό με διάφορους τρόπους και λόγω του κάμπου δεν χρειάζεται τα τερατώδη 850 που θέλει η Αθήνα. Αλλά για κάποιο λόγο μας έχουν κολλήσει τη ρετσινιά της μουφόπολης. Ίσως γιατί έχουμε γενικά περισσότερες ευκαιρίες άρα είναι αναμενόμενο να έχουμε και αρκετές αποτυχίες.

Νομίζω ότι η ρετσινιά της μουφόπολης σας κόλλησε την περίοδο 2006 - 2014, ανάμεσα στους δύο μεγάλους χιονιάδες, η οποία αντικειμενικά ήταν μια περίοδος φτωχή σε χιόνι με αρκετές οριακές χαμένες ευκαιρίες (2008, 2010, 2012 πχ).

Αλλά μόνο μουφόπολη δεν είναι ο Βόλος στην πραγματικότητα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Χιών είπε:

Νομίζω ότι η ρετσινιά της μουφόπολης σας κόλλησε την περίοδο 2006 - 2014, ανάμεσα στους δύο μεγάλους χιονιάδες, η οποία αντικειμενικά ήταν μια περίοδος φτωχή σε χιόνι με αρκετές οριακές χαμένες ευκαιρίες (2008, 2010, 2012 πχ).

Αλλά μόνο μουφόπολη δεν είναι ο Βόλος στην πραγματικότητα.

ισχυει αυτο που λες, πολυ αχιονη περιοδος η 2006-2014, παρολο που ειχε καποιες χιονοστρωσεις.
Τουλαχιστον εγω στα πευκακια ειχα δει στρωμενο χιονι τον δεκεμβρη του 2007, τον φλεβαρη του 2008, τον γεναρη του 2010, τον δεκεμβρη του 2010, τον μαρτη του 2011, και τον γεναρη και τον φλεβαρη του 12, δηλαδη απο τους 8 χειμωνες, εστρωσε τους 4 στο δρομο απλα δεν ηταν αξιολογες αφου η καλυτερη αυτων δεν ειχε πανω απο 7-8 εκ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, yiannis_volos είπε:

Αυτό. Γενικά ο Βόλος είναι σε σημείο που μπορεί να βρει υετό με διάφορους τρόπους και λόγω του κάμπου δεν χρειάζεται τα τερατώδη 850 που θέλει η Αθήνα. Αλλά για κάποιο λόγο μας έχουν κολλήσει τη ρετσινιά της μουφόπολης. Ίσως γιατί έχουμε γενικά περισσότερες ευκαιρίες άρα είναι αναμενόμενο να έχουμε και αρκετές αποτυχίες.

απλα παρατηρησε ποσα χιονια ειχε την περιοδο 1955-1968, ειναι σοκαριστικο, σχεδον καθε χειμωνα ειχε ενα 30ποντο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 ώρες πριν, yiannis_volos είπε:

ναι εντάξει τότε ήταν τραβηγμένο από τα μαλλιά και μας κρατούσε στη ζωή ο ΒΔ. Αλλά εντάξει εκείνο πιο πολύ σαν bonus το θεωρώ παρά σαν κάτι χαμένο γιατί με -3.5 μόνο, κανονικά δεν είναι να περιμένεις κάτι. Χαμένα θεωρώ κάτι φάσεις που η σύγκλιση βγαίνει εν τέλη μέσα στα ψάρια λίγο ανοιχτά της Ζαγοράς ενώ την περιμέναμε πάνω μας. Έχει συμβεί κάτι βράδια που φάγαμε μεγάλες ήττες να περιμένουμε χαχαχ

χαμενες ειναι βασικα οι φασεις που περιμενουμε κατι και δεν κανει τιποτα, οπως και στον λεανδρο που περιμεναμε 30 χιλιοστα με θετικες θερμοκρασιες και χλαπατσα και πολυ χιονι απο τα 100 μετρα και εριξε ενα χιλιοστο βροχη στην αρχη και νιφαδες ολη την υπολοιπη μερα με σπαστο καιρο και δεν ειχαν τα χανια ουτε 15 εκ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια φωτό(με τραγική ποιότητα βέβαια) που βρήκα από το 2014 στον Βόλο. Νομίζω εδώ φαίνεται πιο ξεκάθαρα από κάθε άλλη φωτό το μεγαλείο εκείνου του χιονιά. Το πιο κεντρικό σημείο της πόλης θαμμένο… Θέλω παρά πολύ να ζήσω κάτι παρόμοιο φέτος στον Βόλο, μιας και πλέον μένω κυρίως εδώ…

IMG_6714.jpeg.961cd410815be040a89d853d0bdea780.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...