Jump to content
g_ar

Σχολιασμός παλιών χιονιάδων-κακοκαιριών (Photo+vid)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι πράγματι το 2014 ήταν ο ορισμός του έπους. Και το έζησα και πιο έντονα από το 2006. Το 2006 ήμουν μικρός, άντε να κάνω μια βόλτα στη γειτονιά και τέλος. Αλλά το 2014 όργωσα όλο το Βόλο, χαχαχ. Και φυσικά το έζησα και μοντελικά, αφού το 2006 δεν είχα καν υπολογιστή! Φοβερή ποσότητα, τέλειο χιόνι, τέλειες Τ. Τι να λέμε τώρα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μιας και αναφερθηκε ο χειμωνας 04-05 στον σχολιασμο χαρτων, ας βαλουμε μερικες σημαντικες εισβολες εδω
archives-2004-11-21-0-0.png

archives-2004-11-21-0-1.png

archives-2004-12-22-6-0.png

archives-2004-12-22-6-1.png

archives-2005-1-16-6-0.png?archives-2005-1-16-6-1.png?archives-2005-1-26-12-0.png?

archives-2005-1-26-18-1.png?

archives-2005-1-31-6-0.png?

archives-2005-1-31-6-1.png?

archives-2005-2-3-12-0.png?

archives-2005-2-3-18-1.png?

archives-2005-2-7-0-0.png

archives-2005-2-7-18-1.png?

archives-2005-2-15-12-0.png?

archives-2005-3-2-0-0.png?

archives-2005-3-1-18-1.png?

 

 

αποσο εχω μαθει ο βολος ειχε πολλες χιονοπτωσεις εκεινο τον χειμωνα ειδικα το διαστημα 30/1-12/2, αλλα η καλυτερη χιονοστρωση παρτηρηθηκε τον μαρτιο , να και μια φωτογραφια απο 2/3/2005 στην περιοχη της κριθαριας  που βρισκεται μεταξυ βολου και αγχιαλου

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Ίδιο σημείο

Daniel

volos_daniel_new_xr.jpg

Μήδεια

IMG_20210214_164813.jpg.5f73696c2bcecf513be56b192ae67c88.jpg

Μήδεια πάλι, Λιμάνι. Είναι στην αρχή και δεν έχει πολύ. Μετά έβαλε παραπάνω

IMG_20210214_155201.jpg.efb5eed1b68d073d1d155e732bd91e7d.jpg

IMG_20210214_155158.jpg.aa6640aaefbf0c84faf9a37deb83d214.jpg

Daniel vs Μήδεια στον ίδιο χείμαρρο

c709954f012b13a5b750bd283b0f4120_3949624

IMG_20210214_150329.jpg.29a97be9e8af40af0f0e651349beb9e4.jpg

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Σαν σήμερα πριν 9 χρόνια μας επισκέφτηκε μια σημαντική χιονοκακοκαιρια με αποτέλεσμα χιονόστρωση ύψους 4 με 5 εκατοστά

μάλιστα είχε προηγηθεί μια πέτσα πάλι  λίγες μέρες πριν, την παραμονή Πρωτοχρονιάς το 2014

archives-2015-1-6-0-0.png

archives-2015-1-6-0-1.png

Επεξεργάστηκε από snow_evia
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

26 Ιανουαριου 2005 οταν αρχισαν ο χιονοπτωσεις των Ιωαννινων με ψυχρο ΝΔ ρευμα.  

Απο την βροχη στην ξαφνικη παπλαμουδα παρακατω. Μετα το βραδυ ξεκινησαν και τα εκχιονιστηκα μεσα στην πολη.Ειχε ξεπερασει στην περιοχη μου τα 20 εκατοστα την επομενη μερα.

Λιγο μετα το κολυμβητηριο ιωαννινων κοντα στην περιοχη της λιμνης στην λεωφορο Γραμμου στο ξεκινημα της χιονοπτωσης. 

 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

26 Ιανουαριου 2005 οταν αρχισαν ο χιονοπτωσεις των Ιωαννινων με ψυχρο ΝΔ ρευμα.  

Απο την βροχη στην ξαφνικη παπλαμουδα παρακατω. Μετα το βραδυ ξεκινησαν και τα εκχιονιστηκα μεσα στην πολη.Ειχε ξεπερασει στην περιοχη μου τα 20 εκατοστα την επομενη μερα.

Λιγο μετα το κολυμβητηριο ιωαννινων κοντα στην περιοχη της λιμνης στην λεωφορο Γραμμου στο ξεκινημα της χιονοπτωσης.

 

2005.mpg 8 MB · 1 download

 archives-2005-1-26-0-0.png

Το Μέτσοβο τι να είχε βάλει τότε;Κάπου υπήρχε αφιέρωμα με θαμμένα ορεινά χωριά της Ηπείρου αλλά χάθηκε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, dimitris27 είπε:

Το Μέτσοβο τι να είχε βάλει τότε;Κάπου υπήρχε αφιέρωμα με θαμμένα ορεινά χωριά της Ηπείρου αλλά χάθηκε...

Δεν θυμαμαι για μετσοβο αλλα λογικα θα ειχε ξεπερασει το 1 μετρο εκει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, snow_evia είπε:

Σαν σήμερα πριν 9 χρόνια μας επισκέφτηκε μια σημαντική χιονοκακοκαιρια με αποτέλεσμα χιονόστρωση ύψους 4 με 5 εκατοστά

μάλιστα είχε προηγηθεί μια πέτσα πάλι  λίγες μέρες πριν, την παραμονή Πρωτοχρονιάς το 2014

archives-2015-1-6-0-0.png

archives-2015-1-6-0-1.png

Σαν σημερα 7.1.2015 στις Μένητες της Άνδρου(ίδιο υψόμετρο με το Μαρούσι)...θυμιζε πολύ την Ελπίδα τοτε σε ποσοτητες χιονιού απο τα 200μ κ πανω...πιο χαμηλά υπερισχυσε η Ελπιδα

FB_IMG_1704631877927.jpg

FB_IMG_1704631888821.jpg

FB_IMG_1704631892726.jpg

FB_IMG_1704631896002.jpg

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 ώρες πριν, heavy snow είπε:

26 Ιανουαριου 2005 οταν αρχισαν ο χιονοπτωσεις των Ιωαννινων με ψυχρο ΝΔ ρευμα.  

Απο την βροχη στην ξαφνικη παπλαμουδα παρακατω. Μετα το βραδυ ξεκινησαν και τα εκχιονιστηκα μεσα στην πολη.Ειχε ξεπερασει στην περιοχη μου τα 20 εκατοστα την επομενη μερα.

Λιγο μετα το κολυμβητηριο ιωαννινων κοντα στην περιοχη της λιμνης στην λεωφορο Γραμμου στο ξεκινημα της χιονοπτωσης. 

 

2005 Γιαννενα.mpg 6 MB · 2 downloads

Δεν μπορώ να δω το αρχείο Μίλτο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Δεν μπορώ να δω το αρχείο Μίλτο!

Δεν ξέρω γιατί αν και το ανέβασα ξανά δεν παίζει στην σελιδα και δεν βρήκα κάποια επιλογή για να το φτιαξω.Σε κινητό ούτε εμένα παίζει. Μονο σε υπολογιστή παίζει τελικά Μιχαήλ γιατί όταν το πατάω μου το κατεβαζει πάλι στον υπολογιστή μου για να μπορέσω να το δω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Δεν ξέρω γιατί αν και το ανέβασα ξανά δεν παίζει στην σελιδα και δεν βρήκα κάποια επιλογή για να το φτιαξω.Σε κινητό ούτε εμένα παίζει. Μονο σε υπολογιστή παίζει τελικά Μιχαήλ γιατί όταν το πατάω μου το κατεβαζει πάλι στον υπολογιστή μου για να μπορέσω να το δω.

Στο  υπολογιστή απλά μου βγάζει μόνο ήχο εμένα δυστυχώς! Αν μπορείς κάνενα ένα σκρινσοτ για να το δω κάποια εικόνα από το βίντεο.

 

Υ.Γ Βλέπω να συνεχίζουμε να μπαίνουμε σε σχολιασμό παλιών χιονιάδων για καιρό ακόμα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Στο  υπολογιστή απλά μου βγάζει μόνο ήχο εμένα δυστυχώς! Αν μπορείς κάνενα ένα σκρινσοτ για να το δω κάποια εικόνα από το βίντεο.

 

Υ.Γ Βλέπω να συνεχίζουμε να μπαίνουμε σε σχολιασμό παλιών χιονιάδων για καιρό ακόμα..

Το εκανα και μια μετατροπη μεσω  μετατροπεα σε mp4 και το τρεχει και εδω τωρα.

Εδω Μιχαηλ ειναι στην εναρξη της χιονοπτωσης του δυτικου χιονια οταν πηγαιναμε προς το σπιτι και περασαμε λιγο απο το σουπερ μαρκετ στην λεωφορο γραμμου.

Ειναι μιση ωρα περιπου μετα απο οταν το ειχε γυρισει απο βροχη σε αποτομη παπλαμουδα ΝΔ ρευματος. Στο τσακ προλαβαμε μετα να φτασουμε γιατι εβαζε πολυ γρηγορα αρκετο χιονι και στον δρομο και δεν περιμεναμε τετοια ενταση.

Πατα full screen για να μην κολλαει το βιντεο

 

 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Το εκανα και μια μετατροπη μεσω  μετατροπεα σε mp4 και το τρεχει και εδω τωρα.

Εδω Μιχαηλ ειναι στην εναρξη της χιονοπτωσης του δυτικου χιονια οταν πηγαιναμε προς το σπιτι και περασαμε λιγο απο το σουπερ μαρκετ στην λεωφορο γραμμου.

Ειναι μιση ωρα περιπου μετα απο οταν το ειχε γυρισει απο βροχη σε αποτομη παπλαμουδα ΝΔ ρευματος. Στο τσακ προλαβαμε μετα να φτασουμε γιατι εβαζε πολυ γρηγορα αρκετο χιονι και στον δρομο και δεν περιμεναμε τετοια ενταση.

Πατα full screen για να μην κολλαει το βιντεο

 

 

 

πωωωωωωωω έπος βρε μίλτο ΄'επος!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Σαν σήμερα πριν 7 χρόνια σημειώθηκαν οι χαμηλότερες θερμοκρασίες στην πόλη της Θεσσαλονίκης από την δεκαετία του '60.

ΑΠΘ: -9,8

Meteothes: -9,3

Επίσης σημειώθηκε η χαμηλότερη θερμοκρασία στα 850 ever στη Μακεδονία με το -21!!! να πλησιαζει τον νομό Φλώρινας

Στο παρελθόν ίσως να ξαναεγινε μόνο το 1924 αλλά το αρχείο δεν πάει τόσο πισω

xx_reanalyse-en-318-0_modera5_201701070900_17_308.png.8686e689e041e37559258eb7fa13f701.pngxx_reanalyse-en-318-0_modera5_201701070900_5010_308.png.d9e1d3f1cf270cf28f81119a6d1c494d.png

Επεξεργάστηκε από Yata
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

@heavy snow

 

Θυμάσαι αν χιόνισε τον φεβρουάριο του ? Ξέρω είναι δύσκολο, και λογιά θα μλούσαμ εγια όμβρο χιονιού, αν και εφόσον έριξε

archives-2007-2-4-12-0.png

 

 

 

 

και μήπως θυμάσαι αυτό το σαιτ με σημαντικά καιρικά γεγονότα των Ιωαννίνων όπως χιόνια από τον Ντάφη? Είναι ελλιπές, αλλά βοηθάει και αυτό.

 

 

και το 2014 είχε χιονίσει έστω και λίγο? Θυμάμαι ότι είχε ανοίγματα, τρομακτικό αέρα παγογλυπτά, αλλά δεν θυμάμαι αν χιόνισε καθόλου

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

 

@[weathermaniac]

Mιχαηλ δεν θυμαμαι αν ειναι η συγκεκριμενη ημερομηνια αλλα καπου χρονικα κοντα θυμαμαι που μου ειχε πει η αδερφη μου για πως ψιλοχιονιζε αραια - μονο ομως τις πρωινες ωρες αν βοηθαει αυτο -  εγω οταν ειχα σηκωθει δεν ειχα δει τιποτα απολυτως. 

Του νταφη ειναι εδω αλλα ειναι ελειπες. Θυμαμαι μικρος δυνατο χιονια τον χειμωνα 1992 - 93 και εσκαβα με το ποδηλατο το χιονι με φουλ παπλαμουδα. αλλα δεν γραφει τιποτα..  Ηταν πριν τον μαρτιο του 93 που ειχε σταματησει το χιονι το πρωι.

http://ioannina-data.blogspot.com/2011/02/blog-post.html

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

 

@[weathermaniac]

Mιχαηλ δεν θυμαμαι αν ειναι η συγκεκριμενη ημερομηνια αλλα καπου χρονικα κοντα θυμαμαι που μου ειχε πει η αδερφη μου για πως ψιλοχιονιζε αραια - μονο ομως τις πρωινες ωρες αν βοηθαει αυτο -  εγω οταν ειχα σηκωθει δεν ειχα δει τιποτα απολυτως. 

Του νταφη ειναι εδω αλλα ειναι ελειπες. Θυμαμαι μικρος δυνατο χιονια τον χειμωνα 1992 - 93 και εσκαβα με το ποδηλατο το χιονι με φουλ παπλαμουδα. αλλα δεν γραφει τιποτα..  Ηταν πριν τον μαρτιο του 93 που ειχε σταματησει το χιονι το πρωι.

http://ioannina-data.blogspot.com/2011/02/blog-post.html

Σε ευχαριστώ Μίλτο, έχω ελένξει όλες τις χιονοπτώσεις λίγο πολύ και μένει η επεξεργασία των διαγραμμάτων που θα τις κάνω το απόγευμα!

 

Επίσης θυμάμαι και τον Δεκέμβριο του 18 χιόνι, το πρωί είχε κάνει ελαφρύ στρώσιμο αν θυμάμαι καλά. Τώρα είμαι στον τελευταίο αξιόλογο χειμώνα..

archives-2018-12-11-6-0.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

 

@[weathermaniac]

Mιχαηλ δεν θυμαμαι αν ειναι η συγκεκριμενη ημερομηνια αλλα καπου χρονικα κοντα θυμαμαι που μου ειχε πει η αδερφη μου για πως ψιλοχιονιζε αραια - μονο ομως τις πρωινες ωρες αν βοηθαει αυτο -  εγω οταν ειχα σηκωθει δεν ειχα δει τιποτα απολυτως. 

Του νταφη ειναι εδω αλλα ειναι ελειπες. Θυμαμαι μικρος δυνατο χιονια τον χειμωνα 1992 - 93 και εσκαβα με το ποδηλατο το χιονι με φουλ παπλαμουδα. αλλα δεν γραφει τιποτα..  Ηταν πριν τον μαρτιο του 93 που ειχε σταματησει το χιονι το πρωι.

http://ioannina-data.blogspot.com/2011/02/blog-post.html

εδώ η χαμένη διάταξη Μίλτο! Είχε θαφτεί και η νδ Θεσσαλία τότε!

archives-1993-1-2-6-0.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σαν σήμερα πριν 7(!!!) χρόνια. Ποσό μου έχει λείψει η Αριάδνη… Κάποια στιγμή αργότερα θα κάνω το αφιέρωμα που της αξίζει. Ο αγαπημένος μου χιονιάς που έχω ζήσει…

IMG_7050.png.e905bc9b1786fdbaf44014e5ff8de4d1.png

IMG_7051.png.f057d3dff9fb7e4bf6881a5a1f934b85.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Σε ευχαριστώ Μίλτο, έχω ελένξει όλες τις χιονοπτώσεις λίγο πολύ και μένει η επεξεργασία των διαγραμμάτων που θα τις κάνω το απόγευμα!

 

Επίσης θυμάμαι και τον Δεκέμβριο του 18 χιόνι, το πρωί είχε κάνει ελαφρύ στρώσιμο αν θυμάμαι καλά. Τώρα είμαι στον τελευταίο αξιόλογο χειμώνα..

archives-2018-12-11-6-0.png

 

Παπαλισμα μονο ειχε καταφερει αυτο σε εμενα εκεινο το πρωινο με λιγο στα αμαξια και το ειχε λιωσει πολυ γρηγορα.

Μου ειχε κοπει μετα η χαρα μαχαιρι θυμαμαι.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Αριάδνη - Ιανουάριος 2017

Ίσως η πιο ιστορική κακοκαιρία-ψυχρή εισβολή των τελευταίων πολλών ετών για τον Ελλαδικό χώρο και όχι μόνο… Σίγουρα ο αγαπημένος μου χιονιάς από τότε που έχω αρχίσει να ασχολούμαι με τα καιρικά δρώμενα. Θα σας μεταφέρω την έμπειρα μου από τον Αλμυρό Μαγνησίας για την επική εκείνη εβδομάδα (6-12/1/2017).

 

Παρασκευή 6/1, Θεοφάνεια.

Η μέρα ξεκίνησε με πολύ καλές συνθήκες, ηλιοφάνεια με αραιή συννεφιά και ένα απλό χειμωνιάτικο κρύο, τίποτα το ακραίο ή ασυνήθιστο. Που να ξέραμε τι θα ακολουθούσε τις επόμενες ημέρες; Εγώ προσωπικά τότε δεν είχα ιδέα τι εστί μετεωρολογικός χάρτης κλπ. Το μόνο που ήξερα ήταν να τσεκάρω τον καιρό στην google χαχα. Και η πρόβλεψη της google τοτε έδειχνε κάτι μέγιστες γύρω στο 0 ή και χαμηλότερα, πράγμα που μου φαινόταν ασύλληπτο-απίθανο γιατί δεν είχα ξαναζήσει ολικό παγετό στην ζωή μου! Όσο περνούσε η ημέρα συννέφιαζε και η θερμοκρασία προς το βράδυ άρχισε να πέφτει ασταμάτητα… Θυμάμαι πως 10 η ώρα το βράδυ κοιτούσα το θερμόμετρο και η θερμοκρασία έδειχνε -1 βαθμό, μου είχε κάνει εντύπωση γιατί λίγες ώρες πριν η μέγιστη είχε φτάσει τους 9. Ο ουρανός συννεφιασμένος… 12 παρά άρχισαν να πέφτουν οι πρώτες νιφάδες, η Τ στους -2/-3! Επικρατούσε άπνοια έξω, οι νιφάδες σαν να χόρευαν και λόγω των θερμοκρασιών όταν έπεφταν δεν έλιωναν! Έμεναν ως έχουν, μαγικό θέαμα… Δεν έκατσα πολύ ξύπνιος να δω την χιονόπτωση καθώς δεν είχε ιδιαίτερη ένταση, πήγα για ύπνο.

 

Σάββατο 7/1, «Τ’Αϊγιαννιού»

Ξύπνημα νωρίς το πρωί γύρω στις 8. Χιονιζε με πολύ ψιλές μικρές νιφάδες. Το χιόνι που είχε στρώσει πρώτη φορά το έβλεπα. Σαν σκόνη, είχε μπει μέσα σε κάθε χαράδρα στο οδόστρωμα. Εκείνη τη μέρα άρχισε να φυσάει με αποτέλεσμα να υπήρχαν σημεία με 5-7 πόντους, αλλά με καθόλου χιόνι. Όλη μέρα χιόνιζε μέχρι αργά το βράδυ… Παρατήρησα ένα μοναδικό φαινόμενο το βράδυ εκείνης της ημέρας, ενώ έριχνε κανονικά χιόνι, ήταν εμφανές το φεγγάρι μέσα από τα σύννεφα, δεν το έχω ξαναδεί αυτό το πράγμα! Η μέγιστη εκείνη την ημέρα στους -3(!) βαθμούς, η διακύμανση όλη μέρα από -3 έως -6 στον Αλμυρό. Μιλάμε για ακραίο, πρωτόγνωρο ψύχος… Συνολική χιονόστρωση ημέρας μια πούδρα ούτε 5 ποντάκια! 

 

Κυριακή 8/1.

Ξύπνημα το πρωί με λιακάδα, είχα αρχίσει να ανησυχώ ότι θα λιώσει όλο το χιόνι! Βγαίνω έξω και βλέπω το θερμόμετρο στους -7… Σοκ! Πρώτη φορά βλέπω τέτοιες τιμές Τ. Εννοείται ούτε μίσος πόντος χιόνι δεν χάθηκε εκείνη την ημέρα. Η μέρα κύλησε «αδιάφορα», -2 η μέγιστη -8 η ελαχιστη. Δυστυχώς η ποσότητα και η ποιότητα του χιονιού που είχε πέσει δεν ήταν κατάλληλη για χιονάνθρωπο! Όποτε απλά θυμάμαι να έκανα απλά περίπατο μέσα στην πόλη οκη μέρα… είχε ανακοινωθεί επίσης ότι την επόμενη ημέρα, Δευτέρα 9/1, τα σχολεία θα παρέμεναν κλειστά, μες την τρελή χαρά εγώ χαχαχ. 

 

Δευτέρα 9/1.

Η σχετικά ξάστερη νύχτα βοήθησε την Τ να πέσει και πάλι -8/-9 νωρίς το πρωί… Μπαίναμε στο τρίτο 24ωρο αρνητικών Τ. Ασύλληπτο πραγματικά μου φαινόταν το ότι μένουμε στην Ελλάδα και μπορεί η θερμοκρασία να μένει τόσο χαμηλά, μου είχε προκαλέσει τρομερή εντύπωση! Η μέρα κύλησε επίσης «αδιάφορα», μέγιστη στον -1, ζέστανε! Χαχαχα! Όλα ήταν πλέον παγωμένα και άρχισαν να εμφανίζονται προβλήματα σε πολλά σπίτια, σπασμένοι σωλήνες νερού, θέματα με την ηλεκτροδότηση σε κάποια χωριά, η ασταμάτητη θέρμανση. Νέα ανακοίνωση εντωμεταξύ από τον Δήμο έλεγε πως τα σχολεία θα παραμένουν κλειστά και την Τρίτη, λόγω νέας επιδείνωσης του καιρού, φοβερά νέα! Πέρασε όλη μέρα και προς το απόγευμα αργά άρχισε να συννεφιαζει. Από τις 9-10 η ώρα και μετά άρχισαν να κάνουν δειλά δειλά την εμφάνιση τους νιφάδες. Ακόμη τίποτα το ιδιαίτερο ωστόσο… η Τ στους -4/-5! Έπος!

 

Τρίτη 10/1. 

Έμεινα ξύπνιος τις πρώτες ώρες της Τρίτης να δω αν όντως θα χιονίσει. Και όντως, δειλά δειλά έριχνε. Ψιλό χιόνι, παγωμένο με άπνοια ακόμα. Ωστόσο επειδή έλεγαν ότι τα πιο έντονα φαινόμενα θα έρχονταν το μεσημέρι πήγα για ύπνο… Εγερτήριο την επόμενη ημέρα κατά τις 9. Έξω χιονιζε, σχετικά χαλαρά ακόμη. Το μόνο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ο αέρας είχε αρχίσει να ενισχύεται σημαντικά. Η θερμοκρασία στους -4 ακόμα! Καμία νιφάδα δεν πήγε χαμένη… Κατά τις 10 η χιονόπτωση άρχισε να εντείνεται σταδιακά. Θυμάμαι αποφασίσαμε να βγούμε στην αγορά με την μητέρα μου να την βοηθήσω με τα ψώνια πριν πιάσει το πολύ το χιόνι, όχι και τόσο καλή ιδέα εν τέλη χαχα! Στον δρόμο της επιστροφής κατά τις 11 η χιονόπτωση είχε πάρει την μορφή «χιονοθύελλας». Δυνατός βοριάς σε μαστίγωνε το πρόσωπο σε συνδυασμό με την ισχυρή πλέον χιονόπτωση… Η Τ εννοείται ακόμη αρνητική, τι κι αν είχε φτάσει μεσημέρι; Πλέον ήμασταν συνηθισμένοι αχαχα… Η κατάσταση αυτή κράτησε με αυξομειούμενη ένταση μέχρι και 3 το μεσημέρι. Έπειτα κατά τις 4 θυμάμαι έκανε μια πολύ σύντομη, ασθενική εμφάνιση ο ήλιος. Τρομερή ημέρα πραγματικά… Το χιόνι πλέον είχε αγγίξει τα 10 εκατοστά κατά μέσο όρο. Πολύ ανομοιόμορφη χιονόστρωση γενικά πάλι εξαιτίας του ανέμου. Το βράδυ στο δελτίο ειδήσεων προειδοποιούσαν για νέο κύμα κακοκαιρία την επόμενη ημέρα, ωστόσο υπήρχε ένα ερωτηματικό για την περιοχή από Βόλο μέχρι βόρεια Εύβοια για το αν θα κατάφερνε  να χιονίσει ή αν θα το γυρνούσε σε βροχή. Είχα ξενερώσει όσο τίποτα για το ενδεχόμενο ότι το χιόνι που είχε ρίξει θα έλιωνε ή ότι δεν θα μπορούσε να χιονίσει εδώ και θα χιονιζε λίγο πιο δίπλα, στην Λάρισα πχ! Κοιμήθηκα με άχθος και ξενέρα για το αυριανό αποτέλεσμα. Ξάστερη νύχτα ακολούθησε, η Τ στους -7 πάλι! Κάπως έτσι έκλεισε η μέρα.

 

Τετάρτη 11/1, η τελευταία φάση.

Ξημερώνει η τελευταία και πιο ιστορική ημέρα της περιόδου αυτής. Με το που άνοιξα τα μάτια μου πήδηξα από το κρεβάτι στο παράθυρο για να δω αν έβρεχε… Και όχι, λοιπόν, χιονιζε!! Απερίγραπτη η χαρά και η ανακούφιση που ένιωσα εκείνη την στιγμή. Ωστόσο, ταυτόχρονα η χιονόπτωση ήταν πιο ασθενής από την χθεσινή και αναρωτιόμουν αν θα δυναμώσει καθόλου. Όσο προχωρούσαμε προς το μεσημέρι η χιονόπτωση ευτυχώς εντεινόταν… Η Τ ακόμη αρνητική, έχουμε μπει πλέον στο πέμπτο 24ωρο με την θερμοκρασία να μένει κάτω από το μηδέν! Δεν έχω ξαναζήσει τέτοιο πράγμα! Το διάστημα από τις 12:00-17:00 το απόγευμα ήταν νομίζω το καλύτερο πράγμα που έχω βιώσει σε χιονιά… Συγκεκριμένα στις 15:00 θυμάμαι η ένταση της χιονόπτωσης ήταν τέτοια που οριακά έβλεπα μέχρι το επόμενο τετράγωνο… Όλα είχαν παραδοθεί στον λευκό επισκέπτη! Είχαν έρθει και τα ξαδέρφια μου εκείνη την ώρα να παίξουμε χιονοπόλεμο εντωμεταξύ, φτιάξαμε και χιονάνθρωπο επιτέλους μιας και η ποιότητα του χιονιού εκείνη την ημέρα ήταν διαφορετική. Οι νιφάδες ήταν «γεμάτες υγρασία»… Η Τ ακόμα αρνητική -2/-3 αργά το μεσημέρι και έχωνε αβέρτα. Μέγιστη -2/ ελάχιστη -6 εκείνη την ημέρα. Δεν μπορώ να περιγράψω το συναίσθημα εκείνης της ημέρας πραγματικά επική… Η χιονόπτωση συνέχισε μέχρι αργά το βράδυ όπου κάποια στιγμή παρατηρήθηκε και το υπερσπανιο φαινόμενο της παγωμένης βροχής! 

 

Πέμπτη 12/1, απολογισμός.

Ξημέρωσε η πρώτη μέρα μετά από πόοοοσο καιρό που η θερμοκρασία θα ανέβαινε πάνω από το μηδέν, βέβαια δεν έλειψε ένα -10 νωρίς το πρωί μέσα στον Αλμυρό! Η μέγιστη στους 6 βαθμούς, καύσωνας! Η ψυχή του χιονοφιλου εαυτού μου τότε ήταν πλήρης. Η χιονόστρωση ποικίλε από 20 εκατοστά μέχρι 40 στα ανεμοσούρια, αλλά κατά μέσο όρο θα έλεγα 25-30 στην ευρύτερη περιοχή του Αλμυρού. Δεν είχα ξαναδεί τόσο χιόνι στην ζωή μου… Μεγάλο +++ το γεγονός ότι έχασα μια ολόκληρη εβδομάδα σχολείο τότε! Θυμάμαι που μου έλεγαν οι γονείς μου ότι παλαιότερα χιονιζε πολύ και έχαναν σχολείο μέχρι και για 10 μέρες και πίστευα ότι πλέον αυτά δεν γινόταν, κι όμως χεχε!

Τέλος, σίγουρα έχουν υπάρξει και μεγαλύτερα χιόνια διαχρονικά στον Αλμυρό, αλλά γενικά η περιοχή μου δεν φημίζεται τόσο για τις ποσότητες όσο για την συχνότητα των χιονιάδων, λόγω της θέσης του. Θεωρώ πως διαχρονικά έχει δει περισσότερα χιόνια έως 20εκ σε σύγκριση με άλλες περιοχές, με τον Βόλο πχ, αλλά δυσκολεύεται να το ξεπεράσει το όριο αυτό. Τελικός απολογισμός Αριάδνης: 10/10, έπος  για εδώ. Θα πρέπει να περάσουν δεκαετίες ολόκληρες για να ξαναζήσουμε κάτι έστω παρόμοιο! Η πιο ιδιαίτερη και σημαντική κακοκαιρία που έχω βιώσει μέχρι σήμερα και δεν μπορώ να την συγκρίνω με καμία άλλη!

Ακολουθούν λίγες φωτό που έχω κρατήσει από τότε, γενικά έχω αρκετό υλικό μαζεμένο αλλά δεν το βρίσκω αυτή τη στιγμή δυστυχώς! Υ.Γ. Συγχωρήστε την άθλια ποιότητα των φωτό, δεν ήξερα τότε λολ!

Σάββατο 7/1

IMG_7056.jpeg.e238f8915ce456210517cb7854baa73d.jpeg

Τριτη 10/1

IMG_7053.jpeg.f42627da6a93f0d5924d70ee7566a6ab.jpeg

Τεταρτη 11/1

IMG_7055.jpeg.4871e66204dd372601521d0861af8fa6.jpeg

και από τοπικά σάιτ 10/1-11/1-12/1

IMG_7064.jpeg.c23c892137b901d43d829dc87fa587e3.jpeg

IMG_7065.jpeg.a70fd3d724d10871bb88c9f1e191797e.jpeg

IMG_7059.jpeg.d4ac2e3c2837b4982367f1a429299845.jpeg

IMG_7062.jpeg.ae9ed11a9e3a7423040f5956aaaf71cc.jpeg

IMG_7058.jpeg.8970ba5d3d491269f3e1940690e42dc0.jpeg

IMG_7057.jpeg.d7da11b1372b5061781808360d818d8a.jpeg

IMG_7066.jpeg.4e8c946e1e4955e782efff8ff8233047.jpeg

Δάσος Κουρί-Σιβηρία!

και μερικά λινκς…

https://www.almyrosinfo.gr/article/το-έστρωσε-σε-αλμυρό-πλάτανο-ευξεινούπολη-βίντεοφωτο

https://e-almyros.gr/2017/01/10/χιόνι-όλη-μέρα-όλη-νύχτα-χιόνι-παντού/

https://dasoskourialm.blogspot.com/2017/03/2017.html?m=1


https://www.almyrosinfo.gr/article/με-χιόνι-και-πάγο…-ξύπνησε-ο-αλμυρός-φωτο

https://e-thessalia.gr/chionize-oli-ti-chthesini-imera-ston-almyro-pagetos-meta-ta-mesanychta/amp/
 

 

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

σκεφτηκα να ανεβασω εικονες απο χιονιαδες που εζησα και καταφερα να βγαλω εικονες για να υπαρχει μαι συνολικη εικονα της περιοχης μου ( Ηλιουπολη αττικης, ξεκιναει απο υψομετρο περιπου 100 μετρα και φτανει εως και τα 280 μετρα στα αστυνομικα. το μεγαλυτερο τμημα της ειναι μεταξυ 150 και 200 μετρων)

οποτε εχουμε και λεμε:
Τηλεμαχος  2017

20190108_072036.jpg

20190108_080429.jpg

Επεξεργάστηκε από Frostfang8
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...