Jump to content
g_ar

Σχολιασμός παλιών χιονιάδων-κακοκαιριών (Photo+vid)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτή η φωτογραφία είναι τραβηγμένη στην πόλη της Δράμας την δεκαετία του '60. Δεν γνωρίζω ακριβή χρονολογία, αλλά οριοθετείται σίγουρα στο πλαίσιο 1963 έως 1968. Το χιόνι φαίνεται εύκολα 60+ πόντοι και η χιονόπτωση συνεχίζει στο background. Πρόκειται σίγουρα για μια ιστορική χιονοκαιρία της πόλης, καθώς ναι μεν παλιά έριχνε πολύ περισσότερο χιόνι, αλλά οι 60-70 πόντοι μέσα στην πόλη δεν ήταν και κάτι ιδιαίτερα συνηθισμένο θεωρώ. Κατά τη γνώμη μου είναι είτε το 1963 είτε το 1968. Δεν ξέρω εάν ενδιάμεσα έκανε τέτοιο χιόνι στη Δράμα. Ίσως το 1965;

Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος, ευπρόσδεκτος.

Σάρωση_20231007.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 ώρες πριν, Χιών είπε:

Αυτή η φωτογραφία είναι τραβηγμένη στην πόλη της Δράμας την δεκαετία του '60. Δεν γνωρίζω ακριβή χρονολογία, αλλά οριοθετείται σίγουρα στο πλαίσιο 1963 έως 1968. Το χιόνι φαίνεται εύκολα 60+ πόντοι και η χιονόπτωση συνεχίζει στο background. Πρόκειται σίγουρα για μια ιστορική χιονοκαιρία της πόλης, καθώς ναι μεν παλιά έριχνε πολύ περισσότερο χιόνι, αλλά οι 60-70 πόντοι μέσα στην πόλη δεν ήταν και κάτι ιδιαίτερα συνηθισμένο θεωρώ. Κατά τη γνώμη μου είναι είτε το 1963 είτε το 1968. Δεν ξέρω εάν ενδιάμεσα έκανε τέτοιο χιόνι στη Δράμα. Ίσως το 1965;

Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος, ευπρόσδεκτος.

Σάρωση_20231007.png

Αναφέρεται πολύ μεγάλο χιόνι στην βόρεια Ελλάδα αρχές Δεκεμβρίου του 1962 με 60 πόντους στην Δράμα και 1 με 2 μέτρα σε ημιορεινά - ορεινά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 7/10/2023 at 5:06 ΠΜ, Χιονοσκεπής είπε:

Σύμφωνα με γείτονές μου γύρω στα 60-65, είναι η μεγαλύτερη χιονόστρωση που θυμούνται στην περιοχή, με γεμάτο 20ποντο στους δρόμους. Ενδεικτικά, στην Ελπίδα ποτέ δεν ξεπεράσαμε τα 15-17 εκ. ούτε στις εύκολες, ενώ η Βασ. Σοφίας και η Αλεξάνδρας είχαν 30ποντο. Ίσως το 2002 ή το 2008 να πλησιάζουν το 1987, αν και αμφιβάλλω ότι κατάφεραν τα Πατήσια να δουν πάνω από 10 - 15 εκ.

Το 1987 εχει περασει στη σφαιρα του θρυλου για πολλους αλλα δεν το θεωρω μεγαλυτερο απο οποιοδηποτε μεγαλο χιονι απο τα τελευταια στην Αττικη ...εντωμεταξυ ενω οι χαρτες υποδηλωνουν καθημερινες χιονοπτωσεις στο λεκανοπεδιο για τις 6 πρωτες μερες τουλαχιστον, δεν ηταν ετσι και υπηρχε ενα τεραστιο διαλειμμα με ηλιοφανεια λογω ΒΔ στριμ στην Αθηνα στις 7 κ 8.3.87 που ελιωσε τα παντα τουλαχιστον κατω των 250μ...η υποτροπη στις 9 μαρτη αρχισε απο το μηδεν να στρωνει σαν να ηταν αλλη κακοκαιρια...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, geornik είπε:

Το 1987 εχει περασει στη σφαιρα του θρυλου για πολλους αλλα δεν το θεωρω μεγαλυτερο απο οποιοδηποτε μεγαλο χιονι απο τα τελευταια στην Αττικη ...εντωμεταξυ ενω οι χαρτες υποδηλωνουν καθημερινες χιονοπτωσεις στο λεκανοπεδιο για τις 6 πρωτες μερες τουλαχιστον, δεν ηταν ετσι και υπηρχε ενα τεραστιο διαλειμμα με ηλιοφανεια λογω ΒΔ στριμ στην Αθηνα στις 7 κ 8.3.87 που ελιωσε τα παντα τουλαχιστον κατω των 250μ...η υποτροπη στις 9 μαρτη αρχισε απο το μηδεν να στρωνει σαν να ηταν αλλη κακοκαιρια...

Αυτό ισχύει γενικά με τις περισσότερες κακοκαιρίες του παρελθόντος. Όσο πίσω πάμε περνάνε στη σφαίρα του θρύλου και διαστρεβλώνονται σημαντικά τα πραγματικά χαρακτηριστικά τους. Γι' αυτό κι εμένα πλέον δεν μου αρέσει επ' ουδενί να αναφέρομαι σε εκατοστά που αφορούν κακοκαιρίες που δεν είδα με τα μάτια μου ή δεν θυμάμαι καλά, εκτός αν υπάρχουν αντιπροσωπευτικές φωτογραφίες που δείχνουν περίπου το ύψος της χιονόστρωσης σε ανοιχτή επιφάνεια (πχ η παραπάνω στη Δράμα). Με βάση τις μνήμες μου ως νήπιο, το 2004 το είχα στο νου μου ότι έριξε σχεδόν όσο η Ελπίδα. Αμ δε, ανακάλυψα βίντεο από την παλιά μας βιντεοκάμερα, όπου φαίνεται πως η χιονόστρωση ήταν πίσω και από τη Μήδεια και από το 2008.

Ειδικά πολλοί μεγαλύτεροι έχουν συνήθως ένα υφάκι του στυλ ''Εμείς ζήσαμε μεγάλα χιόνια, αυτά είναι πταίσματα'', το οποίο σπανίως βέβαια ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Πχ 10ωρη χιονοθύελλα με στρώσιμο 40-45εκ. στην Άνω Ηλιούπολη (Ελπίδα) δεν νομίζω να έχει δει όυτε ο γεροντότερος κάτοικος της πόλης. 

Τώρα όσον αφορά το 1987, κι εγώ θεωρώ ότι ο πατέρας μου υπερβάλλει. Απλά αναρωτιέμαι εάν λόγω υψομέτρου και ιδιαιτερότητας του Υμηττού συσσωρεύτηκε παραπάνω χιόνι στην περιοχή εκτός από αυτό που έριξε στις 09/03.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παραθέτω κάποιες φωτογραφίες από το Κυριάκι Βοιωτίας στις 03/01/20.  Όπως ανεβαίναμε αυτή ήταν εικόνα από τα γύρω βουνά του Διστόμου. Στριψαμε σε μια στροφή και ξαφνικά βρεθήκαμε μέσα σε χιονοθύελλα με χιονορυζο που σου μαστίγωνε κυριολεκτικά την μούρη!

IMG-7522cac724b8d811157173a6b75319ef-V.jpg.248ba9bdd88d2540741ddaacafe5a4bc.jpg

IMG-962c2b47b41a95d6ccd914bbf4b42465-V.jpg.56b826236b32fe03bff346e9468b09d0.jpg

Οι άλλες είναι από τον Παρνασσό όπου το ύψος του χιονιού έφτανε ακόμα και τα 60 εκατοστά. Σε κάποια σημεία είχε κάνει Ανεμοσουρια που κάλυπταν εξ ολοκλήρου τους κορμούς από τα έλατα. Μπήκαμε σε ομιχλη κάποια στιγμή και η θερμοκρασία έπεσε 4 βαθμούς 

IMG-9c18d70e3b898b1337f99d669287e2ea-V.jpg.303f93559f17249abf321c7aa25e6779.jpg

IMG-7129cc946c40e9156a9528d5927b40b8-V.jpg.92a9d95f90adc381e4e8fc8fff3802ce.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, geornik είπε:

Το 1987 εχει περασει στη σφαιρα του θρυλου για πολλους αλλα δεν το θεωρω μεγαλυτερο απο οποιοδηποτε μεγαλο χιονι απο τα τελευταια στην Αττικη ...εντωμεταξυ ενω οι χαρτες υποδηλωνουν καθημερινες χιονοπτωσεις στο λεκανοπεδιο για τις 6 πρωτες μερες τουλαχιστον, δεν ηταν ετσι και υπηρχε ενα τεραστιο διαλειμμα με ηλιοφανεια λογω ΒΔ στριμ στην Αθηνα στις 7 κ 8.3.87 που ελιωσε τα παντα τουλαχιστον κατω των 250μ...η υποτροπη στις 9 μαρτη αρχισε απο το μηδεν να στρωνει σαν να ηταν αλλη κακοκαιρια...

Ήταν και Μάρτιος. Το καράκεντρο σίγουρα δεν θα μπορούσε να διατηρήσει συνεχή και πλήρη χιονοκάλυψη για πολλες μερες, όπως Ηλιούπολη ή ΒΠ. Στο peak όμως δεν το αποκλείω να έπιασαν 20 εκ. τα Πατήσια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 8/10/2023 at 9:43 ΠΜ, Χιών είπε:

Αυτό ισχύει γενικά με τις περισσότερες κακοκαιρίες του παρελθόντος. Όσο πίσω πάμε περνάνε στη σφαίρα του θρύλου και διαστρεβλώνονται σημαντικά τα πραγματικά χαρακτηριστικά τους. Γι' αυτό κι εμένα πλέον δεν μου αρέσει επ' ουδενί να αναφέρομαι σε εκατοστά που αφορούν κακοκαιρίες που δεν είδα με τα μάτια μου ή δεν θυμάμαι καλά, εκτός αν υπάρχουν αντιπροσωπευτικές φωτογραφίες που δείχνουν περίπου το ύψος της χιονόστρωσης σε ανοιχτή επιφάνεια (πχ η παραπάνω στη Δράμα). Με βάση τις μνήμες μου ως νήπιο, το 2004 το είχα στο νου μου ότι έριξε σχεδόν όσο η Ελπίδα. Αμ δε, ανακάλυψα βίντεο από την παλιά μας βιντεοκάμερα, όπου φαίνεται πως η χιονόστρωση ήταν πίσω και από τη Μήδεια και από το 2008.

Ειδικά πολλοί μεγαλύτεροι έχουν συνήθως ένα υφάκι του στυλ ''Εμείς ζήσαμε μεγάλα χιόνια, αυτά είναι πταίσματα'', το οποίο σπανίως βέβαια ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Πχ 10ωρη χιονοθύελλα με στρώσιμο 40-45εκ. στην Άνω Ηλιούπολη (Ελπίδα) δεν νομίζω να έχει δει όυτε ο γεροντότερος κάτοικος της πόλης. 

Τώρα όσον αφορά το 1987, κι εγώ θεωρώ ότι ο πατέρας μου υπερβάλλει. Απλά αναρωτιέμαι εάν λόγω υψομέτρου και ιδιαιτερότητας του Υμηττού συσσωρεύτηκε παραπάνω χιόνι στην περιοχή εκτός από αυτό που έριξε στις 09/03.

Το 87 δεν εμεινε στην ιστορια ως η μεγαλυτερη χιονοπτωση στην Αθηνα αλλα ως μια επικη πανελλαδικη(σχεδον) χιονοκαιρια σε διαρκεια και ημερες χιονοπτωσης.Σε ορισμενα μερη μαλιστα τα υψη χιονιου ηταν πολυ μεγαλα.Θαμμενα ημιορεινα-ορεινα με 2 μετρα χιονιου και εξαιρετικα μεγαλη διαρκεια ψυχους.Οπως εχω ξαναγραψει,πιστευω οτι η ισχυροτερη χιονοκαιρια σε ενταση για κετροανατολικο και β.ανατολικο λεκανοπεδιο,ηταν η Ελπιδα για τα τελευταια τουλαχιστον 50 χρονια.50 ως 80(στα ημιορεινα) εκατοστα μεσα στον αστικο ιστο και μεσα σε 10-11 ωρες ειναι κατι μεγαλειωδες.Βεβαια αν επρεπε να διαλεξω θα διαλεφα ξανα και ξανα το επος του 87.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεσσήνη 6.3.1987 

Απίστευτη εικόνα...θυμάμαι οι παππούδες μου μου λέγανε ότι είχαν μόνο άλλη μια φορά δει τόσο χιόνι στο χωριό στον μεσσηνιακό κάμπο...ίσως προπολεμικά...

χιονι-λαδας-2.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δάσος Χαϊδαρίου τραβηγμένες από το σπίτι μου στον χιόνια του 2008.. Φοβερή Στούπα.

IMG_20231009_194653.jpg.95718d580e12d8ce69a503ec76e252f5.jpg

IMG_20231009_193113.jpg.4339a6911c5e7c89f55ba439902e1030.jpg

Κι από τον Παρνασσό το 1987 με την μητέρα μου να προσπαθεί να κάνει σκι εν μέσω χιονοθύελλας..

IMG_20231009_194939.jpg.ab6abbabb1a4d6854b50ccf738a243ad.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 ώρες πριν, geornik είπε:

Τηνος, Φλεβαρης 1983...

 

FB_IMG_1696867901011.jpg

FB_IMG_1696867904948.jpg

Αυτά να τα βλέπουν οι συντοπίτες μου οι κεντροβόρειοι που λένε ότι παλιά δεν έκανε μεγάλα χιόνια στα προσήνεμα και στα "ψάρια" χαχαχα

Ίσα ίσα, χιόνιζε πιο συχνά και στην νότια Ελλάδα και στην βόρεια, μόνο που ο εκφυλισμός στα καρντάσια είναι πολύ πιο έντονος

 

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα. Τώρα τελευταία έχω κάνει ένα "ξεσκόνισμα" σε παλιές εφημερίδες του χειμώνα 1962-1963... 

Έχω βρει πολλές χρήσιμες πληροφορίες για αυτόν τον υπέρ - χειμώνα και θα ήθελα αν κάποιος από εσάς έχει στον νου του κάτι άλλο από γεγονότα ή ακόμα και φωτογραφίες να τις στείλει εδώ

Γιατί θέλω να κάνω ένα τύπου αφιέρωμα που μόλις το τελειώσω θα το ανεβάσω στο φόρουμ σε pdf ακόμα και σε ξεχωριστό τοπικ για να μπορούν έτσι να το βλέπουν περισσότεροι... Θα έχει πολύ ενδιαφέρον...

Ευχαριστώ!

Υ.γ. θα αναφερθώ εκτός από την Ελλάδα και στην υπόλοιπη Ευρώπη... Όχι εκτενέστατα αλλά θα κάνω σημαντική αναφορά για αυτόν τον χειμώνα.

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Καλησπέρα. Τώρα τελευταία έχω κάνει ένα "ξεσκόνισμα" σε παλιές εφημερίδες του χειμώνα 1962-1963... 

Έχω βρει πολλές χρήσιμες πληροφορίες για αυτόν τον υπέρ - χειμώνα και θα ήθελα αν κάποιος από εσάς έχει στον νου του κάτι άλλο από γεγονότα ή ακόμα και φωτογραφίες να τις στείλει εδώ

Γιατί θέλω να κάνω ένα τύπου αφιέρωμα που μόλις το τελειώσω θα το ανεβάσω στο φόρουμ σε pdf ακόμα και σε ξεχωριστό τοπικ για να μπορούν έτσι να το βλέπουν περισσότεροι... Θα έχει πολύ ενδιαφέρον...

Ευχαριστώ!

Υ.γ. θα αναφερθώ εκτός από την Ελλάδα και στην υπόλοιπη Ευρώπη... Όχι εκτενέστατα αλλά θα κάνω σημαντική αναφορά για αυτόν τον χειμώνα.

είναι ακραίος χιονοβόλος πανευρωπαϊκός χειμώνας...για το Ηνωμένο Βασίλειο θεωρείται ο πιο βαρύς Χειμώνας στη μετεωρολογική ιστορία της χώρας...the daddy of cold winters" όπως τον αποκαλεί ο gavs στο κανάλι του...επίσης στη Βαρκελώνη σημειώθηκε τα Χριστούγεννα του 1962 ακραία χιονοθύελλα που δεν έχει ξαναπαρατηρηθεί ποτέ στα χρονικά της πόλης...στη Ελλάδα ήταν κυρίως δυνατός για κεντροβόρεια Ελλάδα αλλά έκανε μια αρκτική προσήνεμη κατεβασιά μεταξύ 23-26.1.1963 που σε πολλές περιοχές πήρε ιστορικές διαστάσεις...η Θήβα και ο Βόλος ξεπέρασαν όλα τα σύγχρονα σε ποσότητα χιονιού...γενικά νομίζω ψιλοέμοιαζε με το χειμώνα 1956 στην Ευρώπη που επίσης θεωρείται ακραίος αλλά μόνο τον Φλεβάρη.,.

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, geornik είπε:

είναι ακραίος χιονοβόλος πανευρωπαϊκός χειμώνας...για το Ηνωμένο Βασίλειο θεωρείται ο πιο βαρύς Χειμώνας στη μετεωρολογική ιστορία της χώρας...the daddy of cold winters" όπως τον αποκαλεί ο gavs στο κανάλι του...επίσης στη Βαρκελώνη σημειώθηκε τα Χριστούγεννα του 1962 ακραία χιονοθύελλα που δεν έχει ξαναπαρατηρηθεί ποτέ στα χρονικά της πόλης...στη Ελλάδα ήταν κυρίως δυνατός για κεντροβόρεια Ελλάδα αλλά έκανε μια αρκτική προσήνεμη κατεβασιά μεταξύ 23-26.1.1963 που σε πολλές περιοχές πήρε ιστορικές διαστάσεις...η Θήβα και ο Βόλος ξεπέρασαν όλα τα σύγχρονα σε ποσότητα χιονιού...γενικά νομίζω ψιλοέμοιαζε με το χειμώνα 1956 στην Ευρώπη που επίσης θεωρείται ακραίος αλλά μόνο τον Φλεβάρη.,.

Το Κέντρο της Αθήνας, αν δεν κάνω λάθος, κατάφερε να μην δει μεγάλο χιόνι, αν και αναφέρεται χιονόστρωση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για 24/1/63

"Απο χθες η κακοκαιρία πλήττει και την περιοχή της αττικής. Ούτω η συγκοινωνία Αθηνών - θηβων μεσω Καζας διεκόπη λόγω πτώσεως χιονων εις Κιθαιρώνα ενω η οδος προς την παρνηθα έκλεισε καθώς και η οδός βαρυμπόμπης - Αγ. Μερκουρίου - Μαλακάσας. Μεταξύ Μελισσίων Χαλανδρίου και πεντέλης αφθονος χιων εκάλυψε την οδον. Εις τα προαστια αι χιονοπτωσεις συνεχισθηκαν καθ'ολην την ημεραν. Πυκνή χιων εκαλυψεν επισης την Εκαλην και την Δροσιάν."

Για 25/1 

Στο πρωτοσέλιδο λέει πως καλύφθηκε ολη η πρωτευουσα απο χιονι χωρις ωστοσο οπως τα λες να ειναι πολυ. Στα ορεινά εριξε περισσοτερο ενω η αθηνα "αποκλεισθηκε" και για ενα διαστημα απο τον εξω κοσμο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

52 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Για 24/1/63

"Απο χθες η κακοκαιρία πλήττει και την περιοχή της αττικής. Ούτω η συγκοινωνία Αθηνών - θηβων μεσω Καζας διεκόπη λόγω πτώσεως χιονων εις Κιθαιρώνα ενω η οδος προς την παρνηθα έκλεισε καθώς και η οδός βαρυμπόμπης - Αγ. Μερκουρίου - Μαλακάσας. Μεταξύ Μελισσίων Χαλανδρίου και πεντέλης αφθονος χιων εκάλυψε την οδον. Εις τα προαστια αι χιονοπτωσεις συνεχισθηκαν καθ'ολην την ημεραν. Πυκνή χιων εκαλυψεν επισης την Εκαλην και την Δροσιάν."

Για 25/1 

Στο πρωτοσέλιδο λέει πως καλύφθηκε ολη η πρωτευουσα απο χιονι χωρις ωστοσο οπως τα λες να ειναι πολυ. Στα ορεινά εριξε περισσοτερο ενω η αθηνα "αποκλεισθηκε" και για ενα διαστημα απο τον εξω κοσμο...

Αθήνα είναι,  ό,τι θέλει κάνει. Μπορεί να χιονιστεί σε ανύπαρκτους χειμώνες τύπου 2021 και σε ιστορικούς τύπου 1963, 1968 και 2017 να κερδίσει χρυσό βατόμουρο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Αθήνα είναι,  ό,τι θέλει κάνει. Μπορεί να χιονιστεί σε ανύπαρκτους χειμώνες τύπου 2021 και σε ιστορικούς τύπου 1963, 1968 και 2017 να κερδίσει χρυσό βατόμουρο.

Δεν πειράζει εξάλλου η Αθήνα πήρε πολλές βροχές τότε... Το ωραίο χιόνι ήταν για άλλες περιοχές της Ελλάδας. Με ένταση, διάρκεια όπως και κρύο.

Τώρα που λέμε για κρύο το ρεκόρ της Πτολεμαΐδας ισχύει κανονικά ακόμα και τώρα σωστά; Δεν έχει αμφισβητηθεί από κανέναν;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Δεν πειράζει εξάλλου η Αθήνα πήρε πολλές βροχές τότε... Το ωραίο χιόνι ήταν για άλλες περιοχές της Ελλάδας. Με ένταση, διάρκεια όπως και κρύο.

Τώρα που λέμε για κρύο το ρεκόρ της Πτολεμαΐδας ισχύει κανονικά ακόμα και τώρα σωστά; Δεν έχει αμφισβητηθεί από κανέναν;

Ισχύει κανονικά. Πιστεύω ότι κάποια περιοχή της κεντροβόρειας Ελλάδας έπιασε -30 τότε, αν και το δίκτυο σταθμών ήταν άθλιο και δεν θα το μάθουμε ποτέ. Πάντως, είναι σπάνιοι χειμώνες με μεγάλο χιόνι Αθήνα ΚΑΙ Θεσσαλονίκη. Ο τελευταίος που θυμάμαι είναι ο 2001-02.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, geornik είπε:

Και μιας κ λεμε για το 1963 2 φωτος απο Θηβα τοτε...

FB_IMG_1697651611411.jpg

FB_IMG_1697651637312.jpg

Πρέπει να έβαλε περισσότερο το 1978 ή 1981 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, geornik είπε:

Και μιας κ λεμε για το 1963 2 φωτος απο Θηβα τοτε...

FB_IMG_1697651611411.jpg

 

Πολύ ωραίες φωτό...Γίνεται να τις δανειστώ;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Αθήνα και Εύβοια  Γενάρης του 63

DIRFYS 1963.jpg

54-55_F3_16-PLATOS-XRONOMHXANH-614x400.jpg

54-55_F1_16-YPSOS-XRONOMHXANH-585x624.jpg

25 1.1963 το Θησειο ειχε διακυμανση -3,4c ...0,2c νομίζω ... παρα μια τριχα ολικος παγετος γενικα πολυ ψυχροτερη μερα απο ο,τι εχουμε δει τα τελευταια 15 χρονια.. 

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Αθήνα είναι,  ό,τι θέλει κάνει. Μπορεί να χιονιστεί σε ανύπαρκτους χειμώνες τύπου 2021 και σε ιστορικούς τύπου 1963, 1968 και 2017 να κερδίσει χρυσό βατόμουρο.

Φίλτατε μπορείς να πάς στον χειμώνα 82-83....ο πλέον προσήνεμος ever μιλάμε για συνεχείς χιονοπτώσεις σε όλα τα προσήνεμα...και στην Αττική  ..ξεπερνά νομίζω και το 91-92.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...