Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗΣ ΧΙΟΝΟΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΩΝ ΠΡΟΣΗΝΕΜΩΝ ''Avgi'' 28-31/1/2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

δεν ξέρω αν μπορούμε να πάρουμε στα σίγουρα αυτό που λέει η κάμερα. Ο βόλος έχει 5 τώρα. Μόνο 3 βαθμοί διαφορά για 600m υψόμετρο; Λίγο μου φαίνεται.

η μεση κατακορυφη θερμοβαθμιδα ειναι 0.6/100 μετρα, αρα στα 600 θα επρεπε να εχει 0.6χ6=3,6 βαθμους χαμηλοτερα σε νορμαλ συνθηκες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις γύρισα από βολτούλα εδώ στη Νίκαια...

Θερμοκρασία 5.5° μέτριος βορειοανατολικός και ψηλή μη μετρήσιμη βροχή...

Τέτοια ομορφιά δεν είχε καμία κακοκαιρία έως και τώρα φέτος... Μυρωδιά από τζάκι, λευκός ουρανός και το πρόσωπο όταν μπαίνεις στη ζέστη του σπιτιού το νιώθεις να είναι παγωμένο...

κλασσικό κρύο χιονιά...

Απολαύστε το και αφήστε τα εκατοστά.... Δυστυχώς οι χειμώνες είναι ανώμαλοι... ότι και να λέμε...

Υ.Γ./// Ακόμα δεν έχουμε δει τίποτα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, yiannis_volos said:

δεν ξέρω αν μπορούμε να πάρουμε στα σίγουρα αυτό που λέει η κάμερα. Ο βόλος έχει 5 τώρα. Μόνο 3 βαθμοί διαφορά για 600m υψόμετρο; Λίγο μου φαίνεται.

Κοίτα, το μεσημέρι που ήμουν εκεί έδινε μια λογική θερμοκρασία γύρω στο 1,5 και έριχνε υγρό χιόνι και σε εξάρσεις στούπα. Δεν μου φαίνεται να έχει κάποια τραγική απόκλιση αλλά δεν ξέρω κιόλας τι σταθμός είναι και τι αξιοπιστία έχει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παντως εγω για τον βολο φοβαμαι για την ουλτρα μουφα αχαχαχαχα σαν την προηγουμενη φορα που δεν χιονιζε ουτε πηλιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, south coast είπε:

Ξημερωματα μεχρι Τριτη απογευμα οτι γινει στα λεκανοπέδιο.

Τίποτα δε θα γίνει .....μια πέτσα στα Β.προαστεια και χιονόπτωση μέχρι τα 150μ ....10-15 πόντους Δροσοπηγή Ιπποκράτειος Διόνυσος και λοιπές δυνάμεις ....40-50cm  στα Βίλια ....αυτά 

Φανταστείτε πόσο σίγουρος είμαι γι αυτά που πρώτη φορά στη ζωή  θα κοιμηθώ σε ψυχρή εισβολή 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, snow_evia είπε:

Και εγώ τώρα το εμαθα. Ολες οι αναφορές που είχα κάνει για χιονόνερο ήταν λανθασμένες . Είχα την εντύπωση ότι ήταν κάτι σαν ψιλη βροχη

Ναι, αυτό που νομίζαμε όλοι πρακτικά, η ότι όχι η βροχή που λίγο πιο πάνω είναι όχι, αλλά και όμως!

Όπως επίσης το να λέμε λιωμένες νιφάδες είναι λίγο παράξενο, αν οι νιφάδες έχουν λιώσει, προφανώς είναι βροχή! Πιο ακριβής όρος θα ήταν οι υγρές νιφάδες.

Χιονόνερο ήταν αυτό που είχα στην Λάρισα, σταγόνες βροχής και νιφάδες ενδιάμεσα, με 2.6 βαθμούς εκείνη την στιγμή.

Το... Μανίκι μου είναι αυτό από την κακοκαιρία που είχαμε στα κβ

IMG_20240120_220751.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, ΧΕΛΜΟΣ said:

Τίποτα δε θα γίνει .....μια πέτσα στα Β.προαστεια και χιονόπτωση μέχρι τα 150μ ....10-15 πόντους Δροσοπηγή Ιπποκράτειος Διόνυσος και λοιπές δυνάμεις ....40-50cm  στα Βίλια ....αυτά 

Φανταστείτε πόσο σίγουρος είμαι γι αυτά που πρώτη φορά στη ζωή  θα κοιμηθώ σε ψυχρή εισβολή 

Ε καλα αυτα εννοούσα 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Γιάννης μασ said:

παντως εγω για τον βολο φοβαμαι για την ουλτρα μουφα αχαχαχαχα σαν την προηγουμενη φορα που δεν χιονιζε ουτε πηλιο

Παίζει άνετα αλλά δεν τα παρατάμε ακόμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλά στο Βόλο και το καλύτερο σενάριο μούφα είναι, απλά να μπορούσε στο Πήλιο να χιόνιζε λίγο πιο σοβαρά. Μόνο στα Χάνια έχει χιονίσει κανονικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απολαμβάνοντας μια όμορφη χειμερινή βραδιά με την καλύτερη παρέα!!!

Μην απελπιζεστε ωρε! 

Νιώστε τον χειμώνα!!

AirBrush_20240129210451.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ανεβαινει παλι η Τ...🙄

αυτο που ειπα πριν κανει... ας ελπισουμε αυτη η μπουκα που φαινεται στα ανοιχτα του αιγαιου και πλησιαζει να ριξει την Τ για το καλο μετα...εκτος αν ειναι αυτο το καλο και ηρθε νωριτερα, εκει την κατσαμε... θελουμε να ερθει η μπουκα οσο αργοτερα γινεται, για να προλαβει να κρυωσει παντου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Soto Weather είπε:

ανεβαινει παλι η Τ...🙄

αυτο που ειπα πριν κανει... ας ελπισουμε αυτη η μπουκα που φαινεται στα ανοιχτα του αιγαιου και πλησιαζει να ριξει την Τ για το καλο μετα...εκτος αν ειναι αυτο το καλο και ηρθε νωριτερα, εκει την κατσαμε... θελουμε να ερθει η μπουκα οσο αργοτερα γινεται, για να προλαβει να κρυωσει παντου 

Έκοψε ο άνεμος γι' αυτό σταμάτησε η πτώση. Στο Πεδίον του Άρεως μάλιστα δείχνει ασθενή ΒΒΑ

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο να πάρουν στα σοβαρά την συγκεκριμένη κακοκαιρία παιδιά από βόρεια - υπερβόρεια που έχουν δει μισόμετρα και μέτρα στην πόρτα τους, αλλά σκεφτείτε ότι σε λίγες μέρες κατά πάσα πιθανότητα επιστρέφουμε στην ηλιοθεραπεία και τα 20αρια. Σε χειμώνες του κοντομάνικου πορεύεσαι με ό,τι έχεις. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Soto Weather είπε:

ανεβαινει παλι η Τ...🙄

αυτο που ειπα πριν κανει... ας ελπισουμε αυτη η μπουκα που φαινεται στα ανοιχτα του αιγαιου και πλησιαζει να ριξει την Τ για το καλο μετα...εκτος αν ειναι αυτο το καλο και ηρθε νωριτερα, εκει την κατσαμε... θελουμε να ερθει η μπουκα οσο αργοτερα γινεται, για να προλαβει να κρυωσει παντου 

ρε αν εχει καλο υετο η θερμ πεφτει 3 βαθμους σε 2 λεπτα.....εγω υετο δεν ξερω αν θα εχουμε...και φοβαμαι μην φαει μουφα το πηλιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, weatherforattica είπε:

Απολαμβάνοντας μια όμορφη χειμερινή βραδιά με την καλύτερη παρέα!!!

Μην απελπιζεστε ωρε! 

Νιώστε τον χειμώνα!!

AirBrush_20240129210451.jpg

Κέντρο επιχειρήσεων.   Σσσσ ωραιος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θήβα χιόνισε το πρωί, είδα στορυ στο ινστα από συμπαίχτη μου που είναι στρατό. άμα κάνει τίποτα καλό θα έχω και φωτογραφίες απ τα σόγια. πιστεύω 10-15 εκατοστά τα εχει

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Γιάννης μασ said:

ρε αν εχει καλο υετο η θερμ πεφτει 3 βαθμους σε 2 λεπτα.....εγω υετο δεν ξερω αν θα εχουμε...και φοβαμαι μην φαει μουφα το πηλιο

ναι, και εγω αυτο φοβαμαι, ειπα και πιο πριν πως πεφτει ευκολα η Τ, απλα το ανεφερα τωρα γιατι σπαει λιγο νευρα... τουλαχιστον να μεινει εκει που ειναι γιατι ανετα παει 6.4 παλι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Soto Weather είπε:

ναι, και εγω αυτο φοβαμαι, ειπα και πιο πριν πως πεφτει ευκολα η Τ, απλα το ανεφερα τωρα γιατι σπαει λιγο νευρα... τουλαχιστον να μεινει εκει που ειναι γιατι ανετα παει 6.4 παλι

29/12/2019 βραδυ , ειχε 6, εσκασε μια μπορα με κοκκοσαλι και πηγε αμεσως 2,5 και επιανε σκεπες μεσα σε 5 λεπτα το πολυ, επειδη ειναι μπορες η θερμοκρασια μπορει να πεσει και απο τα καθοδικα ρευματα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γέρακα Τ 3.7 και πολύς υετός πράγμα ακραία θετικό, ίσως το καλύτερο νέο της κακοκαιρίας. Σημείο Δρόσου κοντά στο 1, βροχουλα και βλέπουμε αν και εφόσον μας κάνει την χάρη ο άνεμος (που βάση μοντέλων δεν θα μας την κάνει αλλά δεν πειράζει). Αν ρίξει αλλά 15μμ αύριο θα μαι ικανοποιημένος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...