Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗΣ ΧΙΟΝΟΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΩΝ ΠΡΟΣΗΝΕΜΩΝ ''Avgi'' 28-31/1/2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

ρε ρίχνει πολύ βροχή συνεχόμενα με 4 βαθμούς, ήθελα να πέσω λίγο για ύπνο και δε με αφήνει...

Ριχνει λιωμενες νιφαδες στις εξαρσεις σε μεγεθη διευρου! Το παρατηρησα σε συνδυασμο λαμπας και αυτοκινητου απο κατω….

Τα ματια μας μονο στο σημειο δροσου! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στον Αλμυρό άρχισε να βρέχει πάντως με 4 βαθμούς πλέον και ΝΔυτικό… ενώ μισή ώρα νωρίτερα έπνεε δυνατός ανατολικός. Το ανεμολόγιο σε αυτή την κακοκαιρία δεν βγάζει κανενα απολύτως νόημα.

Εγω καληνυχτίζω από Βόλο, δεν πρόκειται να ξενυχτισω άλλο, είναι εμφανές ότι δεν μπορεί ούτε αυτή τη φορά. Καλη επιτυχία στα παιδιά σε Αττική και Εύβοια!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Σε ένα 10λεπτο το πολύ, ανέβηκε κατά 4 δεκατα η Τ Χρυσουπολη Περιστερίου.. από τους 4.6 στους 5.1℃!!! Ψιλόβροχο με τον άνεμο να παίζει πλέον, μεταξύ ΒΔ και ΒΑ.

Σε τι υψόμετρο είσαι;

Εδώ στους 3,6 βαθμούς!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Χαχαχα έβγαλε κι άλλη τώρα...

Θερμοκρασία εδώ στους 3,6 βαθμούς και αρχίζουν σιγά σιγά και πιο ΒΒΔ άνεμοι 

Ρε το βλέπω, άστα να πάνε! Αλλά εντάξει αύριο θα είναι πιο ενδιαφέρουσα νερά εδώ οπότε με κρατάει αυτό.. χαχαχα.

Screenshot_2024-01-30-00-18-30-586_com.android.browser.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Berdon said:

Χαχαχα έβγαλε κι άλλη τώρα...

Θερμοκρασία εδώ στους 3,6 βαθμούς και αρχίζουν σιγά σιγά και πιο ΒΒΔ άνεμοι 

το οτι θα ειχε το χαιδαρι 3,6 βαθμους στην αθηνα και εγω 7😆

αεριδες ειναι οτι θελουν κανουν... εχω αρχισει να καταλαβαινω πως οι αεριδες ειναι το 75% της κακοκαιριας ποσο μαλλον ενος χιονια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Soto Weather είπε:

το οτι θα ειχε το χαιδαρι 3,6 βαθμους στην αθηνα και εγω 7😆

αεριδες ειναι οτι θελουν κανουν... εχω αρχισει να καταλαβαινω πως οι αεριδες ειναι το 75% της κακοκαιριας ποσο μαλλον ενος χιονια...

Άστα να πάνε Σωτήρη ....

Θέλει πολύ μελέτη για να βγάζεις ακόμα και κάποια βασικά συμπεράσματα... Και φυσικά όπως στη συγκεκριμένη περίπτωση... Όλα κρίνονται στο nowcast 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέσα σε 5 λεπτά άσπρισε το τοπίο στους Κωφούς, στην Όθρυ. Η Τ στους 2,6 στην προηγούμενη ανανέωση, τώρα λογικά στον 1 και αν συνεχίσει σίγουρα θα μηδενίσει. 
IMG_7806.jpeg.5c4b70e5a3f3b2c93a10c28d183d8dca.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, allematic είπε:

Για εδώ έχει ξεβρακώσει τα άλλα μέχρι τώρα

Εριξα μια ματια τωρα και ειναι χαοτικη η διαφορα με τα υπολοιπα περιοχικα (swiss mrf και μπολαμ) και φυσικα με τα global μοντελα για αυριο. Θα ημουν επιφυλακτικος γιατι ολα δινουν πιο γενικευμενες καταστασεις και αυτο τελειως τοπικα φαινομενα.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Σε τι υψόμετρο είσαι;

Εδώ στους 3,6 βαθμούς!

100μ. .... και τωρα πήγα και 5.2℃.. 

Το ενδιαφερον της υπόθεσης είναι ότι Χαιδαρι - Πετρούπολη και τα ψηλα του Περιστερίου, όπως η Χρυσούπολη, μεχρι προ λίγου πηγαίναμε σχεδόν παράλληλα θερμοκρασιακά.. τωρα για κάποιο λόγο εκτοξευτηκε η Χρυσουπολη και έχουμε ιδια Τ με Περιστερί χαμηλα 55μ. .. που νωρίτερα ξερω γω είχαμε 1 βαθμό διαφορά με εκεί....

5.4!!!!!Ρε 'σεις... τι εγινε;; ψαχνομαι

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άρχισε και εδώ στουποχιονο με κανονικό χιονι (Λυγουριο 370μ)

Επεξεργάστηκε από Πελοποννήσιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λάρισα φαινόμενα, Βόλος όχι φαινόμενα σε προσήνεμη κακοκαιρία. Όταν γυρίσω Λάρισα θα σκίσω τα πτυχία μου λάιβ.😄

10 χιλιοστά ανά ώρα έχει και ραγδαιοτητα.

Ξφηρηξσκενφηδξξρνφξδνφηφβδνφν🤯

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

με βαση τον τζιφο, το ρευμα απο ββα θα γινει αβα σε κανα δυο τρεις ωρες... αλλα παω στοιχημα πως δεν θα εχει φαινομενα... οχι πως εχει τωρα αλλα ενταξει, κατι κανει. καλο κλεισιμο απο πορταρια και πανω

*κατεβαινει και πιο κατω πλακα πλακα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Λάρισα φαινόμενα, Βόλος όχι φαινόμενα σε προσεγμένη κακοκαιρία. Όταν γυρίσω Λάρισα θα σκίσω τα πτυχία μου λάιβ.😄

Το παράξενο είναι ότι δεν έχει καν στο ανατολικό Πήλιο φαινόμενα. Έχει στον Όλυμπο, στον Κισσαβο, στην Όθρυ, στην Εύβοια κλπ. Είναι σαν να μας έχει προσπεράσει και υετικά και θερμοκρασιακά, κοινώς μας έφτυσε ο καιρός.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, norge said:

Εριξα μια ματια τωρα και ειναι χαοτικη η διαφορα με τα υπολοιπα περιοχικα (swiss mrf και μπολαμ) και φυσικα με τα global μοντελα για αυριο. Θα ημουν επιφυλακτικος γιατι ολα δινουν πιο γενικευμενες καταστασεις και αυτο τελειως τοπικα φαινομενα.

 

Ακριβώς σε αυτό το κομμάτι είναι που έπεσε μέσα για εδώ απόψε.

Τα άλλα μας έδιναν γενικευμένα φαινόμενα και ουσιαστικά είναι τελειως τοπικά και γύρω από τους ορεινούς όγκους.

Μέσα στην ημέρα έγινε το αντίθετο:

Έέδινε πιο γενικευμένα φαινόμενα εδώ ενώ τα άλλα έδιναν λίγα και αυστηρά ορογραφικά. Και τελικά έβρεχε μέχρι το απόγευμα.

Δεν ξέρω αν είναι πάντα τόσο ακριβές αφού πριν την κακοκαιρία αυτή το είδα πρώτη φορά αλλά σίγουρα θα το έχω υπόψη μου για το ναουκαστ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως κηφισια στον σταθμό μονιμα βΑ έχουμε πάντως και εδώ μικρή άνοδος τώρα στους 2,6 ! Θα μιλήσω σαν πυθεια και θα πω ότι νιώθω ότι οι 250 πλας είμαστε όσο κοντά όσο μακριά ! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα παιδια και εδω ειχαμε ολική αλλα Οχι σπουδαία πραγματα, πριν λιγο γυρισα απο χιονι βολτα δεοσοπηγη μαχουνια ιποκρατειο και γυρω γυρω το βουνο μπελετσι ικανοποιητικό χιονι ειχε ιπποκράτειο, κατα τις 10:30 εκενε γερο ξέσπασμα και ριχνει συνεχομενα μεχρι τωρα, τρελο χιονι αλλαξε το τοπίο σε λιγα λεπτα αλλος κοσμος εκει πανω καμια σχεση με τα τπολυπα, αργοτερα ανεβαζω φωτο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Το παράξενο είναι ότι δεν έχει καν στο ανατολικό Πήλιο φαινόμενα. Έχει στον Όλυμπο, στον Κισσαβο, στην Όθρυ, στην Εύβοια κλπ. Είναι σαν να μας έχει προσπεράσει και υετικά και θερμοκρασιακά, κοινώς μας έφτυσε ο καιρός.

Ναι.. και όσες φορές βλέπω τον σταθμό ο αέρας ήταν Νότιος,.μετά νοτιοανατολικούς, πριν 10 λεπτά ανατολικός και τώρα βδ. Μα ειλικρινά τι συμβαίνει! Χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Soto Weather said:

με βαση τον τζιφο, το ρευμα απο ββα θα γινει αβα σε κανα δυο τρεις ωρες... αλλα παω στοιχημα πως δεν θα εχει φαινομενα... οχι πως εχει τωρα αλλα ενταξει, κατι κανει. καλο κλεισιμο απο πορταρια και πανω

*κατεβαινει και πιο κατω πλακα πλακα

Δεν μας συμφέρει αυτό νομίζω... Αλλά είδαμε και με το άλλο στριμ χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ο ανεμος γυρισε σε νδ, η Τ ανεβαινει, και δημιουργειται νεφικο στα δ-βδ μας... το πηλιο εχει κλεισει απο παντου... νομιζω ειναι η μονη μας ευκαιρια να δουμε κατι ξεμπαρκο σε αυτη την αηδια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...