Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗΣ ΧΙΟΝΟΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΩΝ ΠΡΟΣΗΝΕΜΩΝ ''Avgi'' 28-31/1/2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 minutes ago, Χιονοσκεπής said:

Άλλο 10 μμ χιονοϋετού που θα πέσουν σε λίγες ώρες με συμπαγή καιρό και βίαια φαινόμενα και άλλο κλεισιματάκια του ημιώρου με 1-2 μμ, μετά ήλιος, μετά ξανά κλεισιματάκι κλπ.

Παντως αν ειχαμε -10/850 τις τελευταιες 2 ωρες και καρμπον ολα τα υπολοιπα θα ειχαμε ανοιξει δεκα μπουκαλια τωρα 😄

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, gthomasandros είπε:

H δορυφορικη τωρα τουμπανο..

 

Χμμμμ, συμπάγεψε....βαρβαριστί (από το συμπαγής)!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Να ρωτήσω κάτι...το ζερικι σε χιονιαδες όπως ελπίδα Μήδεια βάζει τόσο χιόνι με προσηνεμους χιονιαδες η απλά τώρα έτυχε ;;;

Το Ζερίκι βάζει πολύ χιόνι και με προσήνεμο καιρό ,όχι όμως με "κλειστό" προσήνεμο που μένει εκτός για λίγα km.

Στην Ελπίδα προφανώς θα έβαλε κοντά στο μέτρο επειδή μετατοπίστηκε η σύγκλιση .Δεν είναι όμως το καλύτερο του . "Σπασμένες" συγκλίσεις, οριακές θερμοκρασίες και φυσικά με χαμηλό είναι στα καλύτερα του.

Γενικά είναι υπερδύναμη στα χιόνια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, KapelosG είπε:

28/1/1981

5/2/1983 

Μόνο αυτούς τους 2 θυμάμαι που δεν είχαν -8 και έστρωσαν σχεδόν 10 πόντο κέντρο 

5.12.1957 ακραίο χιόνι για δυτικό τόξο σαν το 1981...είχε ΒΔ για αυτό...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

28/1/1981

5/2/1983 

Μόνο αυτούς τους 2 θυμάμαι που δεν είχαν -8 και έστρωσαν σχεδόν 10 πόντο κέντρο 

ε και πόσοι δεν είχαν -8 και δεν έστωσαν κάτω από τα 200μ; Εκεί θέλω να καταλήξω, αν δεν έχεις 850 ψάχνεις την εξαίρεση της εξαίρεσης. Εδώ το 2019 έστρωσε 5-6εκ στα 5μ με -3.5 στα 850, αλλά εντάξει τώρα δεν θα πιαστώ από αυτό αν δω -3.5 στο διάγραμμα. Αυτό θέλω να πω.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Τα ίδια και Πρέβεζα Ιανουάριος 2023 και 2024 δεν είχαν μέγιστη κάτω από 10!!!

Αδιανόητο ρε φίλε ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υετικα παμε πολυ καλα......οι Τ ως ενα σημειο μας προδωσαν....μαλλον ειχαμε προσδοκιες για κατι καλυτερο απο τα 200 και πανω αλλα και ο 1 βαθμος κανει την διαφορα......τιποτα δεν εχει τελειωσει καιρικα για φετος και μαλλον θα ξαναεχουμε ευκαιριες....οπως και τα παιδια απο την βορεια χωρα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, EVIA 1987!! είπε:

Του 83 ειδικα απιθανος! Θυμαμαι τους μεγαλυτερους σταλαχτητες που εχω δει ποτε στη ζωη μου μεσα στη Χαλκιδα!

*Μεγαλη ξενερα με τη Στενη και ειδικα τη Θηβα. Η Στενη εχει ακομα τα περιθωρια να παρει μια αξιοπρεπη χιονοστρωση….

Νομίζω λες τον δεύτερο που έγινε λίγο αργότερα 17-19/2/1983 με τρομερά ποιοτικά χαρακτηριστικά (-11.5 στα 850 Αθήνα)

Στις αναφορές 4.5 βαθμοί και κλείσιμο ξανά αλλά χωρίς υετο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, alkis91_2.0 είπε:

Παντως αν ειχαμε -10/850 τις τελευταιες 2 ωρες και καρμπον ολα τα υπολοιπα θα ειχαμε ανοιξει δεκα μπουκαλια τωρα 😄

Ακόμη και με -10, θα δυσκολευόταν να πιάσει και να διατηρήσει χιόνι στα κεντρονότια χωρίς συνεχόμενο συμπαγή καιρό, ειδικά στον δρόμο. Στις παύσεις θα τσιμπούσε 2αρι και θα άρχιζαν λιωσίματα, βλ. Μήδεια. Εμείς θέλουμε κάτι τύπου 2004 - 2008 για ασφάλεια χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

ε και πόσοι δεν είχαν -8 και δεν έστωσαν κάτω από τα 200μ; Εκεί θέλω να καταλήξω, αν δεν έχεις 850 ψάχνεις την εξαίρεση της εξαίρεσης. Εδώ το 2019 έστρωσε 5-6εκ στα 5μ με -3.5 στα 850, αλλά εντάξει τώρα δεν θα πιαστώ από αυτό αν δω -3.5 στο διάγραμμα. Αυτό θέλω να πω.

Ναι γενικά ισχύει τα μεγάλα χιόνια έχουν μια μέση τιμή -10 στα 850

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παλι χιονονερο με εναλαγες χαλαζι, ακουσα πριν λιγο οτι παιζει να υπάρξει εκ νέου επιδείνωση απο απογευμα βραδυ μεχρι πρωι ανα διαστήματα παιζει να συμβει κατι τετοιο; 
μνα παρουμε και τιποτα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, gthomasandros είπε:

Υετικα παμε πολυ καλα......οι Τ ως ενα σημειο μας προδωσαν....μαλλον ειχαμε προσδοκιες για κατι καλυτερο απο τα 200 και πανω αλλα και ο 1 βαθμος κανει την διαφορα......τιποτα δεν εχει τελειωσει καιρικα για φετος και μαλλον θα ξαναεχουμε ευκαιριες....οπως και τα παιδια απο την βορεια χωρα.....

αν είχε πιο συνεχόμενο υετό με κλειστό καιρό θα έπεφτε η Τ και θα έφτανε για τα 200 και πάνω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχω την εντύπωση πως τα προσηνεμα ηπειρωτικά βάζουν χιόνι με πιο ανατολικό stream ΑΒΑ και όταν το stream είναι ίδιας συνιστώσας και στην Αττική όπως τώρα το ανατολικό τόξο μένει απέξω και χάνει πολύ υετο ,διορθώσετε με αν κάνω λάθος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Χιονοσκεπής said:

Ακόμη και με -10, θα δυσκολευόταν να πιάσει και να διατηρήσει χιόνι στα κεντρονότια χωρίς συνεχόμενο συμπαγή καιρό, ειδικά στον δρόμο. Στις παύσεις θα τσιμπούσε 2αρι και θα άρχιζαν λιωσίματα, βλ. Μήδεια. Εμείς θέλουμε κάτι τύπου 2004 - 2008 για ασφάλεια χαχα

Ενα καλο -6 στη Γλυφαδα να ειμαστε σιγουροι 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Χιονοσκεπής said:

Ακόμη και με -10, θα δυσκολευόταν να πιάσει και να διατηρήσει χιόνι στα κεντρονότια χωρίς συνεχόμενο συμπαγή καιρό, ειδικά στον δρόμο. Στις παύσεις θα τσιμπούσε 2αρι και θα άρχιζαν λιωσίματα, βλ. Μήδεια. Εμείς θέλουμε κάτι τύπου 2004 - 2008 για ασφάλεια χαχα

Ελα μωρε, σε εχει επηρρεασει ο καυσωνακιας μ φαινεται, υπερβολες! Εγω με -10/850 τωρα θα ειχα 10ποντακια κ 0,7 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα! Απο τις 6 το πρωί και γενικότερα, είμαστε με ψεκαδοβροχα εδω στη Χρυσούπολη Περιστερίου και τιποτα παραπανω.. αυτο το χαλαρο τσιρ τριρ..... επισης εδω εχουμε και ΒΔ ανέμου απο εκεινη την ωρα και μετα.

Χθες μετα τα μεσανυχτα μας εκανε μια αποτομη ανοδο η Τ, χωρις να αλλαξει κατι ανεμολογικα. Φυσικά σημειώθηκε με παράλληλη πτώση της υγρασίας αντίστοιχα, κατω απο το 70%. Αυτη η ανοδος αν και καθυστερημενα, επηρέασε και τους πιο κοντινούς μου σταθμούς του ΕΑΑ, αυτόν του Χαϊδαρίου και της Πετρούπολης. Ηταν αρκετά ενδιαφερον αυτο. Φτασαμε να ξεπερασουμε και τους 6 βαθμους, απο εκει που ειχαμε 4.5°C για ωρες.

Από το ξημέρωμα και με το γυρισμα εδω σε ΒΔ, η Τ ξανασημείωσε πτώση, αλλα δεν επεσε οσο θα ηθελα.

5.3°C αυτη τη στιγμή στη περιοχή της Χρυσούπολης, 80% υγρασία και θετικό dew point... ανεμος ΒΔ... μεγιστη 6.3°C (02:57)... ελάχιστη 3.7°C (07:42)...

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, alkis91_2.0 είπε:

Ελα μωρε, σε εχει επηρρεασει ο καυσωνακιας μ φαινεται, υπερβολες! Εγω με -10/850 τωρα θα ειχα 10ποντακια κ 0,7 😂

Καλό και ένα -8 με -9 αρκεί να χεις χαμηλό συστημένο και -42 από πάνω σου χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συνεχείς πλέον η χιονόπτωση από τις πρωινές ώρες με αυξομείωση στην ένταση αλλά με ένα ουρανό που γίνεται ολοένα πιο συμπαγής.Στους 35 πόντους + η χιονόστρωση.

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Ακόμη και με -10, θα δυσκολευόταν να πιάσει και να διατηρήσει χιόνι στα κεντρονότια χωρίς συνεχόμενο συμπαγή καιρό, ειδικά στον δρόμο. Στις παύσεις θα τσιμπούσε 2αρι και θα άρχιζαν λιωσίματα, βλ. Μήδεια. Εμείς θέλουμε κάτι τύπου 2004 - 2008 για ασφάλεια χαχα

Στη Μήδεια ποτέ δεν πήγε πάνω από 0.5 εδώ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Στη Μήδεια ποτέ δεν πήγε πάνω από 0.5 εδώ 

Κέντρο με την παύση των φαινομένων άρχιζαν τα σταξίματα και οι χλαπάτσες εδω. Δεν συζητώ για Γλυφάδες κλπ. 

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Χιονοσκεπής είπε:

Κέντρο με την παύση των φαινομένων άρχιζαν τα σταξίματα και οι χλαπάτσες παντού. Δεν συζητώ για Γλυφάδες κλπ. 

Και κέντρο δεν πήγε 2 νομίζω. Το πολύ 1 να έφτασε. Αλλά αυτά είναι για άλλο θέμα συζητηση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...