Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗΣ ΧΙΟΝΟΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΩΝ ΠΡΟΣΗΝΕΜΩΝ ''Avgi'' 28-31/1/2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Και τα υψόμετρα που έδωσαν ενδεικτικά ήταν.

Η υπεραντίδραση ήταν καθαρά πολιτική. Από φόβο μη γίνουν τα ίδια με το 2022. Πάλι έτσι θα κάνουν για οποιοδήποτε καιρικό φαινόμενο. Έχει και κάποια καλά αυτό. Πχ πλέον κλείνουν προληπτικά και με προειδοποίηση τα σχολεία. Όταν ήμουν εγώ μαθητής τελευταία στιγμή μας το έλεγαν ή το ακόμα χειρότερο πηγαίναμε πρώτα και μετά μας έδιωχναν...

Πολύ καλά έκανε το κράτος τότε. Έχει κουράσει πια αυτή η ισοπεδωτικά φοβική "κουλτούρα της πρόληψης" για τα πάντα και πλάθει ανεύθυνους και μαλθακούς πολίτες. Σχολείο πήγαμε και με -10 στην Λάρισα και τούμπες φάγαμε στον πάγο και τίποτα δεν πάθαμε. Τα θυμόμαστε και γελάμε. Σε λίγα χρόνια ένα παιδάκι θα χ*ζεται πάνω του στην σκέψη ότι θα φάει λίγη βροχούλα με 5 βαθμούς, καλύτερα σπίτι με το κινητάκι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ανεβηκα θρακομακεδονες νωριτερα, ειχε πιασει πετσα στα 310μ σε αμαξια, και στη πλατεια ολικη...ψηλοτερα ακομα περισσοτερο. Ολα αυτα με θετικες!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βέβαια το να κλείνουν τα σχολεία με οτιδήποτε λιγότερο από 30εκ είναι γελοίο. Αφού έτσι και αλλιώς όλα τα παιδιά είναι έξω στο χιόνι. Εγώ θυμάμαι έκλειναν ενώ δεν είχε καν χιόνι ο δρόμος, μόνο τα χόρτα. 

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από τις 16:00 τρελός υετός Δραπετσώνα - Πειραιάς. Θερμοκρασία κάτω από 4 3,8 για την ακρίβεια. Πάνω στο όρος Αιγάλεω πυκνή χιονόπτωση με πέτσα στο αυτοκίνητο. Χαμένη ευκαιρία για καθολικές χιονοπτώσεις 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Βέβαια το να κλείνουν τα σχολεία με οτιδήποτε λιγότερο από 30εκ είναι γελοίο. Αφού έτσι και αλλιώς όλα τα παιδιά είναι έξω στο χιόνι. Εγώ θυμάμαι έκλειναν ενώ δεν είχε καν χιόνι ο δρόμος, μόνο τα χόρτα. 

Στο Κέντρο της Αθήνας, πέρα από την Ελπίδα, τα τελευταία 15 χρόνια δεν έχει υπάρξει κακοκαιρία που να δικαιολογεί κλείσιμο δημοσίων υπηρεσιών. Μην ξεχνάμε ότι το σχολείο είναι δημόσια υπηρεσία που την πληρώνει ο Έλληνας πολίτης. Ακόμη και στην Μήδεια, μετά τις 9 το πρωί, το χιόνι στους περισσότερους δρόμους επέτρεπε την κυκλοφορία και οι Τ ήταν θετικές. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απλα τα σχολεια τα κλεινουν γιατι στα διαλλειματα αν υπαρχει χιονι και βγουν εξω τα παιδια, θα παιζουν χιονοπολεμο και υπαρχει πιθανοτητα να χτυπηθουν. Εμας ετσι μας λεγαν, και οτι αυτος ειναι ο λογος που κλεινουν τα σχολεια. 

Επεξεργάστηκε από Dusterakos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Dusterakos είπε:

Απλα τα σχολεια τα κλεινουν γιατι στα διαλλειματα αν υπαρχει χιονι και βγουν εξω τα παιδια, θα παιζουν χιονοπολεμο και υπαρχει πιθανοτητα να χτυπηθουν. Εμας ετσι μας λεγαν, και οτι αυτος ειναι ο λογος που κλεινουν τα σχολεια. 

και τις μέρες που δεν έχει χιόνι μπορεί να χτυπήσουν στο διάλλειμμα από άλλους 150 παράγοντες. Ο μόνος λόγος είναι για μία επιπλέον μέρα άδειας. Μόνο το 2006 εδώ ήταν πραγματικά χαμός, και εντάξει δεν μπορούσες καν να πας στο σχολείο, είχε μισό μέτρο έξω και κυρίως είχε πάγο. Αυτό είναι το πρόβλημα, ο πάγος.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γενικά υπάρχει μια επιδείνωση του καιρού εδώ από το μεσημέρι με ηλεκτρικά κ έντονες μπόρες ανά διαστήματα χαλάζι (κουκοσάλι) κ μέσα στο Ρέθυμνο περιοχή κοντά στα Μυσσίρια

IMG-f6650f587737f5227ceba80f79e52fd0-V.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Βέβαια το να κλείνουν τα σχολεία με οτιδήποτε λιγότερο από 30εκ είναι γελοίο. Αφού έτσι και αλλιώς όλα τα παιδιά είναι έξω στο χιόνι. Εγώ θυμάμαι έκλειναν ενώ δεν είχε καν χιόνι ο δρόμος, μόνο τα χόρτα. 

Καλά, δεν είναι ακριβώς έτσι. Επιτρεψε μου να διαφωνήσω κάπως. Δεν λέω να κλείνει με το παραμικρό όπως τώρα. Αυτό είναι χάλι! Αλλά όταν έχει χιόνι, μπορεί τα παιδιά να γλιστρήσουν όταν τρέχουν κτλ. Στις σκάλες, στο διάλειμμα. 

Μια ισορροπία χρειάζεται. Ούτε να τα έχουμε σε γυάλα, ούτε όμως και να τους φερομαστε σαν πολικές αρκούδες. Στην Ελλάδα τουλάχιστον. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μου κάνει εντύπωση ρε παιδιά που συνεχίζει να κατεβάζει πράμα παρόλο που σύμφωνα με τα μοντέλα θα είχαμε χαιρετήσει προ πολλού στη Μαγνησία.

Που και που ρίχνει χιονόνερο εδώ στα 200μ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βάζω και αυτόν το σταθμό στα Χάνια να έχουμε υπόψη.

https://www.astratv.gr/meteorologikos-stathmos-chania-piliou/

Με τις θερμοκρασίες που έχει εκεί πάνω μια χαρά τα πήγαμε και είχε και παρατασούλα σήμερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Βιλια.

423325600_25705457719053144_4513945490800418294_n.jpg

423312603_25705463079052608_8310572957431622498_n.jpg

Την τέλεια θέση έχει το χωριο Βιλια όταν πρόκειται για προσηνεμο χιονια. Μπορεί να είναι ένα χωριό αλλά με τα χιόνια παίρνει μεγαλύτερη αξία. 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρωτιέμαι αν ο σταθμός στο Ζερίκι είχε χιονοκουβέρτα, πόσα mm θα χε γράψει το τελευταίο 48ωρο (μιας και όλα πέσανε με αρνητικές θερμ) για να δούμε τελικά την αντιστοιχία χιλιοστών με ύψος χιονιού που διαφέρει από σύστημα σε σύστημα. 

50mm? 60mm? 100mm? Who knows...

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...