Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗΣ ΧΙΟΝΟΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΩΝ ΠΡΟΣΗΝΕΜΩΝ ''Avgi'' 28-31/1/2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η δύναμη του ΒΔ...Χαϊδάρι στα 150 μ. ίδια θερμοκρασία με Παπάγου στα 300 μ. 

https://penteli.meteo.gr/stations/chaidari/

https://penteli.meteo.gr/stations/papagou/

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα ορεινα της Αιγινας...Βασικα στα ψηλοτερα υψομετρα του νησιου....

Ενημερωτικα..Ασκυφου Χανιων 606mm για τον μηνα..Φυσικα εχει γραψει πολλα παραπανω...Αλλα εαν σκεφτει κανεις οτι ο Γεναρης ηταν καιρικα αδιαφορος για το νησι..Το νουμερο μοιαζει επικο...

421832273_1885390068578251_7067197774646461326_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επικη η συγκλιση που εχει βγαλει η Παρνηθα σημερα για ολη μερα σχεδον.Εμεις σχεδον διπλα δεν εχουμε ευνοηθει καθολου εκτος απο κανα διωρο το μεσημερι με την χιονοκαταιγιδα που και παλι δεν ειχε υετο με σταθερο ρυθμο.Θα δουμε εικονες με 1-1,5 μετρο αυριο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Περίπου στα 30cm το χιόνι στην Ευαγγελίστρια Βοιωτίας ,ένα όμορφο χωριό πάνω από την Αλίαρτο στα 500μ υψόμετρο.

Υποθέτω το χωριό Αγία Άννα στο μικρό οροπέδιο των 700μ πρέπει να έχει μισό μέτρο.

Μπορεί να είναι εικόνα ομίχλη, αρκτική, φύση, βουνοπλαγιά µε χιόνι, δέντρο και δρόμος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Σοβαρά μιλάς τώρα ?

Έχεις 50mm ???????????

Εγώ έχω μόλις 3.6 + 7.0 και άντε να έχω χάσει λόγω αέρα άλλα 2-3 χιλιοστά 

7,2 προχθες, 21 χθες και 21,8 ως νωρίτερα.....Και τώρα χιονοχαλαζοπανικός έξω!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

7,2 προχθες, 21 χθες και 21,8 ως νωρίτερα.....Και τώρα χιονοχαλαζοπανικός έξω!!!

Σήμερα:

Πεντέλη 9.4μμ 

Βριλήσσια 13.6μμ

 Ουρσουλινες Αμαρουσίου 13.8μμ

Και γενικά οι σταθμοι γύρω σου κυμαίνονται αρκετά χαμηλά για σημερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 minutes ago, sakis13 said:

Στα ορεινα της Αιγινας...Βασικα στα ψηλοτερα υψομετρα του νησιου....

Ενημερωτικα..Ασκυφου Χανιων 606mm για τον μηνα..Φυσικα εχει γραψει πολλα παραπανω...Αλλα εαν σκεφτει κανεις οτι ο Γεναρης ηταν καιρικα αδιαφορος για το νησι..Το νουμερο μοιαζει επικο...

421832273_1885390068578251_7067197774646461326_n.jpg

Θα το αναφέρω ξανά καθώς έχει τρομερό ενδιαφέρον στο Ασκύφου καθώς και σε άλλα ορεινά μέρη της Κρήτης (ορεινά δλδ 600-700μετρα) τα σχολεία έκλειναν 2 μήνες τον χειμώνα λόγω κινδύνου αποκλεισμού από το χιόνι καθώς και της δυσκολίας με ένα και δύο μέτρα χιόνι να φτάσει μέχρι το σχολείο. Μάλιστα όσοι είχαν συγγενείς τα κατέβαζαν Βρυσσες ,Καλύβες ή Χανιά.3 χρόνια έζησα Αποκόρωνα και την έχω διασταυρώσει την πληροφορία!!Τα χιόνια που έπεφταν το 60-80 πρεπει να ήταν επικά!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ΜΕΤΡΟ η σκεπη στο Ζερικι και το Μπαφι μεχρι το πρωι....χαχαχα....

Πανω που θα ελεγα οτι δεν ηρθε τοσο δυνατος ΒΒΑ οσο τον προβλεπαμε, τρομερο ξεσπασμα, 55-60αρες ριπες ΒΒΑ και σειεται η πολυκατοικια....

Ριχνει ακομα το θηριο εντωμεταξυ, μια φουλ χειμωνιατικη παλιακη βροχο-χιονοκαιρια, που απλα δεν εδωσε το 4/4 και στον Ιστορικο εως Πειραια για 1-1,5 βαθμο στα 850....

Ας ειναι....απο τα κοντομανικα, τις λιακαδες και τα 20αρια με νοτιαδουρα, 100000 φορες προτιμοτερος αυτος ο καταπληκτικος υγεινος καιρος, βγαινεις μια βολτα και ξεχνας ολα σου τα προβληματα, υγεια, φρεσκαδουρα, ελευθερη αναπνοη....

4,8 - 5,1 σε ανοδο ο σταθμος μου, παρ` ολα τα φαινομενα....αισθηση μονιμως κοντα στο 0 η και αρνητικη, δεν στεκεσαι εξω μιλαμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και τι δεν θα εδινα να μπορουσα να αποκλειστω ενα τετοιο βραδυ, ειτε στο Μπαφι, ειτε στο Ζερικι.....να βολταρεις μεχρι να μη μπορεις να παρεις τα ποδια σου....ατελειωτο παιχνιδι, κυλισμα, ανασκελα μετα να τρως τη στουπα, ανοιχτο στομα, να αφησεις να σε ντυσει και μετα ξανα και ξανα και ξανα....χιονανθρωπος, χιονοπολεμος, χιλιομετρα υγειας στο φρεσκο καθαρο αερα....δεν χορταινεται ρε με τιποτα το ατιμο....σε λαθος χωρα γεννηθηκα και μεγαλωνω

Αδιανοητες ριπες ξαφνικα Ζωγραφου....δεν εχω ανεμομετρο, αλλα απο 25-30αρια ολη μερα, βαραει 55-60-65 ξαφνικα....χιονονεροθυελλα....αισθηση αρνητικη παρα το 4,9 που δινει τωρα θερμοκρασια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ακόμα ρίχνει!! Απίστευτη κακοκαιρία! Από τις καλύτερες των τελευταίων ετών! Τρελός υετός. Χιόνια άπειρα στα ορεινά. Αγωνία για νιφάδες στα πεδινά και χιονοχαλαζο. 

Έπος! Χαλάλι σου ρε Αυγή. Κι ας μην μας χιονισες κανονικά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

Και τι δεν θα εδινα να μπορουσα να αποκλειστω ενα τετοιο βραδυ, ειτε στο Μπαφι, ειτε στο Ζερικι.....να βολταρεις μεχρι να μη μπορεις να παρεις τα ποδια σου....ατελειωτο παιχνιδι, κυλισμα, ανασκελα μετα να τρως τη στουπα, ανοιχτο στομα, να αφησεις να σε ντυσει και μετα ξανα και ξανα και ξανα....χιονανθρωπος, χιονοπολεμος, χιλιομετρα υγειας στο φρεσκο καθαρο αερα....δεν χορταινεται ρε με τιποτα το ατιμο....σε λαθος χωρα γεννηθηκα και μεγαλωνω

Αδιανοητες ριπες ξαφνικα Ζωγραφου....δεν εχω ανεμομετρο, αλλα απο 25-30αρια ολη μερα, βαραει 55-60-65 ξαφνικα....χιονονεροθυελλα....αισθηση αρνητικη παρα το 4,9 που δινει τωρα θερμοκρασια

Καλά τα λες αλλά να έχεις και χορηγία απο north face ή columbia 😂για να μην περνάει τίποτα!!

Επεξεργάστηκε από Πελοποννήσιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2.7 - 5.1 εδώ και 7.2mm.

Μέγιστη ριπή ανέμου 53χλμ/ώρα 

Μπορεί να μην το είδα στην πόρτα μου αλλά ήταν μια πολύ ωραία κακοκαιρία από προχθές το βράδυ ....από αυτές που μας έχουν λείψει θα έλεγα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, snow_evia είπε:

Σήμερα:

Πεντέλη 9.4μμ 

Βριλήσσια 13.6μμ

 Ουρσουλινες Αμαρουσίου 13.8μμ

Και γενικά οι σταθμοι γύρω σου κυμαίνονται αρκετά χαμηλά για σημερα

Σχετικά αδιάφορο....Ο,τι γράφει το αναλογικό, που μετράει και καλύτερα!!! Λες να μην έκανα καλή πρόσθεση;;; χαχαχαχα..... Κι ένας ακόμη ιδιωτικός σταθμός εδώ πιο κάτω από μένα 44-45mm έχει συνολικά....Γινόταν πανικός κατά διαστήματα....και σχεδόν δεν σταμάτησε όλη μέρα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3,9 η ελάχιστη και 6,7 η μέγιστη για σήμερα με την μέγιστη ριπή ανέμου να φτάνει τα 42,8 km/h. 

Φοβερή κακοκαιρία που μου θύμισε τα παιδικά μου χρόνια. Τότε που σε πιρουνιαζε το αγιάζι και ξεροσταλιαζες στη λάμπα... Δεν μπορεί με τέτοιο κρύο να μην χιονίσει...

Επεξεργάστηκε από Michael
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...