Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗΣ ΧΙΟΝΟΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΩΝ ΠΡΟΣΗΝΕΜΩΝ ''Avgi'' 28-31/1/2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Γενάρης πάντως στο 90 έσωσε κάπως τα προσχήματα στην Αττική με αυτή την κακοκαιρία και δεν θα βγει απ' τους θερμοτερους εβερ. Να ναι καλά η Αυγή!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και αφου τελειωνει η κακοκαιρια για την αττικη θα ηθελα να γραψω 2-3 πραγματακια γι αυτα που διαβασα αυτες τις μερες.

Προβλεψεις:διαβασαμε τα παντα δεξια και αριστερα απο ερασιτεχνες και μετεωρολογους.Οι γνωστοι ερασιτεχνες που βλεπαν χιονι μεχρι πολυ χαμηλα,οι μετεωρολογοι που εβλεπαν χιονοστρωσεις μεχρι τα 200μ.και λοιπα.Τα γνωστα γενικα βαρυσημαντα και συνηθως αστοχα.Προσωπικα δεν ημουν αισιοδοξος για τα χαμηλα υψομετρα αλλα ουτε και για την περιοχη μου.Δεν εγραψα εκτιμηση εδω,εγραψα απλα οτι ειμαι αρνητικος και οτι δεν θα βγει η χιονοσυγκλιση στον βολο και ειπα στα παιδια στη συναντηση οτι δεν βλεπω τιποτα για λεκανοπεδιο εκτος απο κανα χιονοχαλαζο ή νιφαδες στις εξαρσεις στα ψηλα και την οποια χιονοστρωση πανω απο τα 400,με την περιοχη μου να βαζει 5 ως 10εκ το πολυ,οπως κι εγινε.Η εμυ απο την αλλη τα πηγε πολυ καλα θεωρω. 

Ενα αλλο θεμα που θα ηθελα να αναφερθω ειναι η απαξιωση απο πολλους εδω μεσα για μια πραγματικα χειμερινη κακοκαιρια που αφορουσε ομως κυριως τα ορεινα-ημιορεινα της αττικης.Ο καθενας φυσικα ειναι ελευθερος να γουσταρει οτι θελει,απλα βλεπω ατομα που πριν τα δυο μεγαλα αττικα χιονια,χοροπηδαγαν που εβλεπαν στη λαμπα 3 νιφαδες(και καλα εκαναν) ενω τωρα φοβαμαι οτι νομιζουν οτι μενουν στο Σαπορρο.Οχι παιδες,στην Κουλα ειμαστε και μπορει να περασουν και 10 χρονια για να ξαναδειτε 15ποντο.Ειναι υβρις να απαξιωνουμε οποιαδηποτε κακοκαιρια χειμερινης υφης στην Αττικη στην οποια μπορουμε να απολαυσουμε το τιμημενο λιγο εξω απο την πορτα μας.Μου ελεγε η γυναικα χθες "τι μλκια ειναι αυτο,δεν ειναι χιονι αυτο" και την εκραζα,μεγαλοπιαστηκε κι εκεινη βλεπετε,καλομαθε η γρια στα συκα.😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Και αφου τελειωνει η κακοκαιρια για την αττικη θα ηθελα να γραψω 2-3 πραγματακια γι αυτα που διαβασα αυτες τις μερες.

Προβλεψεις:διαβασαμε τα παντα δεξια και αριστερα απο ερασιτεχνες και μετεωρολογους.Οι γνωστοι ερασιτεχνες που βλεπαν χιονι μεχρι πολυ χαμηλα,οι μετεωρολογοι που εβλεπαν χιονοστρωσεις μεχρι τα 200μ.και λοιπα.Τα γνωστα γενικα βαρυσημαντα και συνηθως αστοχα.Προσωπικα δεν ημουν αισιοδοξος για τα χαμηλα υψομετρα αλλα ουτε και για την περιοχη μου.Δεν εγραψα εκτιμηση εδω,εγραψα απλα οτι ειμαι αρνητικος και οτι δεν θα βγει η χιονοσυγκλιση στον βολο και ειπα στα παιδια στη συναντηση οτι δεν βλεπω τιποτα για λεκανοπεδιο εκτος απο κανα χιονοχαλαζο ή νιφαδες στις εξαρσεις στα ψηλα και την οποια χιονοστρωση πανω απο τα 400,με την περιοχη μου να βαζει 5 ως 10εκ το πολυ,οπως κι εγινε.Η εμυ απο την αλλη τα πηγε πολυ καλα θεωρω. 

Ενα αλλο θεμα που θα ηθελα να αναφερθω ειναι η απαξιωση απο πολλους εδω μεσα για μια πραγματικα χειμερινη κακοκαιρια που αφορουσε ομως κυριως τα ορεινα-ημιορεινα της αττικης.Ο καθενας φυσικα ειναι ελευθερος να γουσταρει οτι θελει,απλα βλεπω ατομα που πριν τα δυο μεγαλα αττικα χιονια,χοροπηδαγαν που εβλεπαν στη λαμπα 3 νιφαδες(και καλα εκαναν) ενω τωρα φοβαμαι οτι νομιζουν οτι μενουν στο Σαπορρο.Οχι παιδες,στην Κουλα ειμαστε και μπορει να περασουν και 10 χρονια για να ξαναδειτε 15ποντο.Ειναι υβρις να απαξιωνουμε οποιαδηποτε κακοκαιρια χειμερινης υφης στην Αττικη στην οποια μπορουμε να απολαυσουμε το τιμημενο λιγο εξω απο την πορτα μας.Μου ελεγε η γυναικα χθες "τι μλκια ειναι αυτο,δεν ειναι χιονι αυτο" και την εκραζα,μεγαλοπιαστηκε κι εκεινη βλεπετε,καλομαθε η γρια στα συκα.😅

Και όμως η αντίδραση της συζύγου είναι η νορμάλ αντίδραση του 99% του πολύ κόσμου που όταν λένε χιόνισε εννοούν να βγουν έξω να παίξουν χιονοπόλεμο ή να φτιάξουν χιονάνθρωπο...ο,τιδήποτε άλλο πολλοί δεν το θεωρούν καν χιόνι...ούτε πέτσα στα αμάξια ή τα κεραμίδια ούτε 18 νιφάδες...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, geornik είπε:

Και όμως η αντίδραση της συζύγου είναι η νορμάλ αντίδραση του 99% του πολύ κόσμου που όταν λένε χιόνισε εννοούν να βγουν έξω να παίξουν χιονοπόλεμο ή να φτιάξουν χιονάνθρωπο...ο,τιδήποτε άλλο πολλοί δεν το θεωρούν καν χιόνι...ούτε πέτσα στα αμάξια ούτε 18 νιφάδες...

Εμεις παιξαμε χιονοπολεμο παντως.Απλα καλομαθε στα χιονια ανω του μισου μετρου.Δεν ειναι εραστης της νιφαδας οπως εγω.😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, geornik είπε:

Και όμως η αντίδραση της συζύγου είναι η νορμάλ αντίδραση του 99% του πολύ κόσμου που όταν λένε χιόνισε εννοούν να βγουν έξω να παίξουν χιονοπόλεμο ή να φτιάξουν χιονάνθρωπο...ο,τιδήποτε άλλο πολλοί δεν το θεωρούν καν χιόνι...ούτε πέτσα στα αμάξια ούτε 18 νιφάδες...

Νορμαλ αντίδραση είναι όταν ζεις σε περιοχές που μπορούν να στηρίξουν ανάλογες προσδοκίες αρκετά συχνά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Ένα μέτρο χιόνι ή Πάρνηθα

https://www.facebook.com/reel/915116209892677?s=yWDuG2&fs=e

IMG_20240131_092247.jpg

IMG_20240131_092153.jpg

IMG_20240131_092230.jpg

Πιστεύω ότι Σάββατο δεν θα έχει ανοίξει ακόμα ο δρόμος για τα αυτοκίνητα. Μακάρι δλδ χαχα

Αν ανοίξει, θα ανέβει η μισή Αθήνα στο Μπάφι

Φλαμπούρι όμως όχι. Θα έχει χιόνι πολύ στο χωμάτινο δρόμο. Δεν θα μπορούν τα αυτοκίνητα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 31/1/2024 at 11:24 ΠΜ, EVIA 1987!! είπε:

Συνεχιζει η Χαλκιδα να ανατροφοδοτειται συνεχομενα. Ποτιστικη συγκινητικη βροχουλα με 7 βαθμους. Μας ξεδιψασε καπως..

IMG_9740.png

Εγω ξεδιαψασα την Κυριακη..🤣Γεια σου Γιανναρε..Και ευχαριστουμε που μας τιμησες..Και τον Μιχαηλ και τον Δημητρη απο την Χαλκιδα με τους δικους του που κανατε καποια χιλιομετρα παραπανω!!!Και ολα τα φιλαρακια που ηρθαν..Αυτα μενουν..Αντε στην επομενη παμε για sold out, να γεμισουμε ολο το Μπαιρακι!!!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Εμεις παιξαμε χιονοπολεμο παντως.Απλα καλομαθε στα χιονια ανω του μισου μετρου.Δεν ειναι εραστης της νιφαδας οπως εγω.😉

Πέραν του τρισάθλιου 13-14, έχει υπάρξει χειμώνας στην περιοχή σου που να μην έβαλε έστω ένα 10ποντο; Ας πούμε από το 2000 και μετά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Και αφου τελειωνει η κακοκαιρια για την αττικη θα ηθελα να γραψω 2-3 πραγματακια γι αυτα που διαβασα αυτες τις μερες.

Προβλεψεις:διαβασαμε τα παντα δεξια και αριστερα απο ερασιτεχνες και μετεωρολογους.Οι γνωστοι ερασιτεχνες που βλεπαν χιονι μεχρι πολυ χαμηλα,οι μετεωρολογοι που εβλεπαν χιονοστρωσεις μεχρι τα 200μ.και λοιπα.Τα γνωστα γενικα βαρυσημαντα και συνηθως αστοχα.Προσωπικα δεν ημουν αισιοδοξος για τα χαμηλα υψομετρα αλλα ουτε και για την περιοχη μου.Δεν εγραψα εκτιμηση εδω,εγραψα απλα οτι ειμαι αρνητικος και οτι δεν θα βγει η χιονοσυγκλιση στον βολο και ειπα στα παιδια στη συναντηση οτι δεν βλεπω τιποτα για λεκανοπεδιο εκτος απο κανα χιονοχαλαζο ή νιφαδες στις εξαρσεις στα ψηλα και την οποια χιονοστρωση πανω απο τα 400,με την περιοχη μου να βαζει 5 ως 10εκ το πολυ,οπως κι εγινε.Η εμυ απο την αλλη τα πηγε πολυ καλα θεωρω. 

Ενα αλλο θεμα που θα ηθελα να αναφερθω ειναι η απαξιωση απο πολλους εδω μεσα για μια πραγματικα χειμερινη κακοκαιρια που αφορουσε ομως κυριως τα ορεινα-ημιορεινα της αττικης.Ο καθενας φυσικα ειναι ελευθερος να γουσταρει οτι θελει,απλα βλεπω ατομα που πριν τα δυο μεγαλα αττικα χιονια,χοροπηδαγαν που εβλεπαν στη λαμπα 3 νιφαδες(και καλα εκαναν) ενω τωρα φοβαμαι οτι νομιζουν οτι μενουν στο Σαπορρο.Οχι παιδες,στην Κουλα ειμαστε και μπορει να περασουν και 10 χρονια για να ξαναδειτε 15ποντο.Ειναι υβρις να απαξιωνουμε οποιαδηποτε κακοκαιρια χειμερινης υφης στην Αττικη στην οποια μπορουμε να απολαυσουμε το τιμημενο λιγο εξω απο την πορτα μας.Μου ελεγε η γυναικα χθες "τι μλκια ειναι αυτο,δεν ειναι χιονι αυτο" και την εκραζα,μεγαλοπιαστηκε κι εκεινη βλεπετε,καλομαθε η γρια στα συκα.😅

Ρε συ εγώ 400+ έλεγα θα είναι. Αλλά από το χειρότερο σενάριο θερμοκρασιακά έκατσε ακόμα χειρότερα η θερμοκρασία.

Είπαμε ακόμα και μια μέρα μετά να μην προβλέπονται οι Τ; 

Παράνοια πραγματικά... 

Επίσης σημαντικό μάθημα η στάθμη 850-950hpa που ήταν και η αιτία για τα ανοίγματα και την απότομη θέρμανση του υετού και κατά επέκταση την μορφή του ( χιονοχαλαζο) 

Επεξεργάστηκε από Frostfang8
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ραδιοβοληση πάντως δεν έχει ανέβει στο Wyoming για σήμερα ,υποθέτουμε το χαμηλότερο που είχαμε είναι το   -5,5 που μετρήθηκε χθες  στην αλλαγή της ημέρας στο ξεκίνημα της κακοκαιρίας και κατάληξε στο -4,1 στις 13.00.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα...Λοιπον..Κεραιες Παρνηθα μετα τον Αγιο Γρωργιο που ειναι το στρατοπεδο...Φαινεται ο ανεμος πως επηρεαζει.Το σημα κατετεθεν του βουνου μας.

417502644_2339963266193315_9202873899518608032_n.jpg

Βιλια πριν λιγο..

424632350_25710504305215152_2911638771788824638_n.jpg

Μετα αν προλαβω εχω πελατη Λιοσια..Θ ανεβω πηγη και Χασια..Μεχρι να δω το τιμημενο στρωμενο!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λίγο μετά την Ριτσώνα προς Θήβα συγκλισούλα αλλα η Θ είναι για πανω απο τα 600μ πλέον. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η αγάπη θέλει πεδαιμο λένε στο χωριό μου.

Το Αιγαίο δείχνει αστείρευτο παντως.

Πάμε για τα επόμενα.

Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση κατεβαίνοντας από Σέτα είναι ότι έχει χιονόστρωση με χρι τα 400περιπου σταματάει μετά και πριν το Γυμνό σε μια λωρίδα κατεβαίνει η χιονόστρωση μέχρι τα 230μ.;;;λόγω Ξηροβουνίου;

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Χιών είπε:

Πέραν του τρισάθλιου 13-14, έχει υπάρξει χειμώνας στην περιοχή σου που να μην έβαλε έστω ένα 10ποντο; Ας πούμε από το 2000 και μετά.

Αν υπαρχει θα ειναι το 06-07 αλλα και τοτε το Νομεβρη πρεπει να ειχε βαλει 10+.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια εικόνα αυτη την ωρα απο το χωριό που δεν βγηκε καποια σύγκλιση και έμεινε στα 27mm strom total και ενα βιντεακι με τα απομεινάρια της σύγκλισης σταθερά Δυτικότερα .

20240131_125211.jpg

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...