Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τη καλησπέρα μου.. δεν ανησυχώ για τιποτα πλεον.. ολα θα παρούν το δρόμο τους....

20240202_233748.jpg.58e31665f5aba446cc0b77c1614a5247.jpg

Απο αυριο θα το ξανασυζητησουμε... αν και το πιστευω.. το σχεδιο Βαγγελη Μιχαηλ θα βγει κατα γράμμα.. αντε στην υγεια σας.. και δεν ειναι αλκοόλ μη φοβαστε🤣.. και τη καληνυχτα μου!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, SnowNurse είπε:

Πιθανόν και το ρούφηγμα του κουνουπιού... 

Ερώτημα: μόνο εγώ εξοντώνω ακόμη κουνούπια;

Κι εγώ φονευσα ένα προχθές... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

μου άρεσε το αικον...

και θετιικά, αλλά και αρνητικά όμως από τζίφο. αυτό το βδελυγμα για αντικυκλώνα που βγάζει πρέπειι να φύγει.!!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Τη καλησπέρα μου.. δεν ανησυχώ για τιποτα πλεον.. ολα θα παρούν το δρόμο τους....

20240202_233748.jpg.58e31665f5aba446cc0b77c1614a5247.jpg

Απο αυριο θα το ξανασυζητησουμε... αν και το πιστευω.. το σχεδιο Βαγγελη Μιχαηλ θα βγει κατα γράμμα.. αντε στην υγεια σας.. και δεν ειναι αλκοόλ μη φοβαστε🤣.. και τη καληνυχτα μου!

Το περίμενα ότι δεν θα σου βγεί σε καλό η παρουσία σου στην συνάντηση....

Στην επόμενη φωτο θα τρώς προβατίνα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Παρε εσυ εδω κατι να ασχολεισαι και ασε τον σχολιασμο Φεβρουαριου, τον Μαρτη να μας ξαναρθεις μετα τις 15 εδω😂

Μονεμβασια 1950-2023 Τ850-Υετος.xlsx 1 MB · 1 download

Λειπει σε Τ850 μονο Γεναρης 2022, επισης ειναι μεσες Τ850 μερας και οχι χαμηλοτερη τιμη μερας, το ιδιο ισχυει και σε θερμες εισβολες. Καλη απολαυση στο θεμα κοκκοφοινίκκων!

Καυσωνακια παιδί μου πάτα ένα παουζ...και επανέρχεσαι μόλις ζεστάνει...εκτός αν θες να ασχοληθείς με πάγους😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, SnowNurse είπε:

Το περίμενα ότι δεν θα σου βγεί σε καλό η παρουσία σου στην συνάντηση....

Στην επόμενη φωτο θα τρώς προβατίνα....

Φιλε ασε.. και δεν εισαι ο μονος που εχεις θεμα με τα κουνουπια.. αμα χρειαστεις βοήθεια μνμ

αντε σας αφηνω διοτι μονο σχολιασμο δε θα κανω αποψε🤣

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, vorios_polos said:

Καυσωνακια παιδί μου πάτα ένα παουζ...και επανέρχεσαι μόλις ζεστάνει...εκτός αν θες να ασχοληθείς με πάγους😋

Διατάξτε στρατηγέ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Τη καλησπέρα μου.. δεν ανησυχώ για τιποτα πλεον.. ολα θα παρούν το δρόμο τους....

20240202_233748.jpg.58e31665f5aba446cc0b77c1614a5247.jpg

Απο αυριο θα το ξανασυζητησουμε... αν και το πιστευω.. το σχεδιο Βαγγελη Μιχαηλ θα βγει κατα γράμμα.. αντε στην υγεια σας.. και δεν ειναι αλκοόλ μη φοβαστε🤣.. και τη καληνυχτα μου!

Άρε Ηρακλάρα δώσεεεε!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και για να μιλήσουμε λίγο σοβαρά,  απο τις 15/2 μεχρι και τέλη Απριλίου  έρχεται  ο πραγματικός βαρβάτος χειμώνας.

Μην ρωτάτε πως το  ξερω......

Ειναι κάποια πραγματα που δεν λέγονται δημόσια ,που admins και  mods τα  κρατάμε επτασφράγιστο μυστικό....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, ΜΠΑΜΠΗΣ MJT είπε:

Και για να μιλήσουμε λίγο σοβαρά,  απο τις 15/2 μεχρι και τέλη Απριλίου  έρχεται  ο πραγματικός βαρβάτος χειμώνας.

Μην ρωτάτε πως το  ξερω......

Ειναι κάποια πραγματα που δεν λέγονται δημόσια και που οι admins και  οι mods τα  κρατάμε ως επτασφράγιστο μυστικό....

Σοβαρά Μπάμπη? Μακάρι..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

59 minutes ago, ΠΩΓΩΝΙ said:

Ίσως εκτός θέματος,ας μετακινηθεί αν πρεπει,μάθημα όμως για όλους μας.

ΖΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

Επειδή με ενοχλεί η εύκολη κριτική επί της αστοχίας των προγνώσεων από ανθρώπους που δεν έχουν ιδέα για το τι είναι και πώς λειτουργεί η αριθμητική πρόγνωσή του καιρού, επανέρχομαι για τελευταία φορά στην κακοκαιρία της περασμένης Τρίτης. Όπως θυμάστε, έγινε ολόκληρη συζήτηση για το γεγονός ότι σε ύψος 1.500 μέτρων πάνω από την Αθήνα τα μοντέλα είχαν προβλέψει θερμοκρασία κατά 1 με 1,5 βαθμούς χαμηλότερη από την πραγματική θερμοκρασία που μετρήθηκε με τη ραδιοβόληση (30-1-2024/12:00 UTC).

 

 

Αυτό που αγνοούν πολλοί από αυτούς που ασχολούνται, ερασιτεχνικά ή και επαγγελματικά, με την πρόγνωση του καιρού είναι ότι όχι μόνο η πρόγνωση αλλά και η ανάλυση ενός μοντέλου δεν ταυτίζεται με τις πραγματικές μετρήσεις της ατμόσφαιρας. Η ανάλυση που χρησιμοποιούν μοντέλα όπως αυτό του ECMWF δεν είναι μια απλή ανάλυση. Είναι η λεγόμενη τετραδιάστατη μεταβαλλόμενη ανάλυση που είναι μια μικρής διάρκειας πρόγνωση διορθωμένη με βάση τις πραγματικές μετρήσεις 9 ώρες πριν και 3 ώρες μετά τη συγκεκριμένη ώρα.

Στο παραπάνω σχήμα η μικρής διάρκειας προηγούμενη πρόγνωση αποτυπώνεται με τη μπλε διακεκομμένη γραμμή και τα κόκκινα αστεράκια συμβολίζουν τις παρατηρήσεις με τις οποίες διορθώνεται αυτή η πρόγνωση για να παραχθεί η καφέ διακεκομμένη γραμμή (διορθωμένη πρόγνωση). Αν υποθέσουμε ότι στο συγκεκριμένο σχήμα παρουσιάζεται η εξέλιξη της θερμοκρασίας, η ανάλυση του μοντέλου στις 12:00 δίνει θερμοκρασία -5.5 βαθμών που είναι ανεβασμένη κατά 1,5 βαθμούς από το προηγούμενο τρέξιμο του μοντέλου, αλλά χαμηλότερη κατά 1,0 βαθμό από την πραγματική θερμοκρασία που έδειξε η ραδιοβόληση.

Θα μπορούσε κάποιος να πει ότι η ατμοσφαιρική κυκλοφορία είναι ένα τρένο που δεν σταματάει ποτέ και αυτό που κάνουμε με τη διαδικασία που προαναφέρθηκε είναι να πηδάμε πάνω σε αυτό και εν κινήσει να διορθώνουμε την πορεία του. 

 

IMG_20240203_001007.jpg

Ναι οκ. Εγώ σέβομαι τον κ. Ζιακοπουλο αλλά τα παραμυθακια περί τετραδιαστατης μεταβαλλομενης αναλύσεως δεν τα τρώω αμασητα. Μια ζωή όταν θέλουν να δικαιολογησουν την ανεπάρκεια της επιστήμης βρίσκουν τρόπους αλλά από την άλλη έχουν θεσφατο την κλιματική αλλαγή και δεν δέχονται αμφισβήτηση. Τα ίδια έκαναν και με την πανδημία. Η όποια αντίθετη άποψη από επιστημονικους ή μη κύκλους που αμφισβητεί όπως ΠΡΕΠΕΙ και ΟΡΙΖΕΙ η θεωρία περί εξέλιξης μέσω αυτής των Επιστημών απευθείας λοιδωρειται από τους ίδιους. 

Για να μην παρεξηγηθώ, εκτιμώ απεριόριστα τις απόψεις του κ. Ζιακοπουλου όμως είμαι ένας από αυτούς που έχουν πρόσβαση λόγω γνωριμιών και στην αντίθετη άποψη εξαιρετικών μετεωρολογων στο ΗΒ. Όσα βήματα μπροστά και να έχει κάνει αυτή η επιστήμη εξακολουθεί να βρίσκεται σε μετεμβρυακο στάδιο. Δεν το λέω εγώ, οι ίδιοι το παραδέχονται/αποδέχονται.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με αλλοπροσαλο τρόπο ο μο κατέληξε καλύτερος, μακάρι να συνεχίσουμε έτσι... Καληνύχτα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, fear777 είπε:

Ναι οκ. Εγώ σέβομαι τον κ. Ζιακοπουλο αλλά τα παραμυθακια περί τετραδιαστατης μεταβαλλομενης αναλύσεως δεν τα τρώω αμασητα. Μια ζωή όταν θέλουν να δικαιολογησουν την ανεπάρκεια της επιστήμης βρίσκουν τρόπους αλλά από την άλλη έχουν θεσφατο την κλιματική αλλαγή και δεν δέχονται αμφισβήτηση. Τα ίδια έκαναν και με την πανδημία. Η όποια αντίθετη άποψη από επιστημονικους ή μη κύκλους που αμφισβητεί όπως ΠΡΕΠΕΙ και ΟΡΙΖΕΙ η θεωρία περί εξέλιξης μέσω αυτής των Επιστημών απευθείας λοιδωρειται από τους ίδιους. 

Για να μην παρεξηγηθώ, εκτιμώ απεριόριστα τις απόψεις του κ. Ζιακοπουλου όμως είμαι ένας από αυτούς που έχουν πρόσβαση λόγω γνωριμιών και στην αντίθετη άποψη εξαιρετικών μετεωρολογων στο ΗΒ. Όσα βήματα μπροστά και να έχει κάνει αυτή η επιστήμη εξακολουθεί να βρίσκεται σε μετεμβρυακο στάδιο. Δεν το λέω εγώ, οι ίδιοι το παραδέχονται/αποδέχονται.

Φουλ επιθετικότητα που παρεπεμπει σε σούπερ δογματισμο αγαπητέ συμφουριτη, καλοπροαίρετα τα γραφόμενα, θεωρώ μετεωρολογικη ανδρεία να παρακολουθείς μια διαταραχή και ανάλογα την πορεία της να  επισημάνεις τις μεταβολές της όπως έκανε ο κ.Ζιακοπουλος και μάλιστα παραθέτοντας τα παραπάνω στοιχεία τεκμηριώνει την οποία "αποτυχία του". Τώρα αν εσύ πιστεύεις ότι υπάρχουν εντεταλμένοι μετεωρολόγοι που παίζουν το παιχνίδι της εκάστοτε εξουσίας οκ.καλως αλλά μην βάζεις στο ίδιο τραπέζι και τον δάσκαλο Ζιακο μπορείς να ανατρέξεις στην βιβλιογραφία του για κάθε απορία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, fear777 said:

Ναι οκ. Εγώ σέβομαι τον κ. Ζιακοπουλο αλλά τα παραμυθακια περί τετραδιαστατης μεταβαλλομενης αναλύσεως δεν τα τρώω αμασητα. Μια ζωή όταν θέλουν να δικαιολογησουν την ανεπάρκεια της επιστήμης βρίσκουν τρόπους αλλά από την άλλη έχουν θεσφατο την κλιματική αλλαγή και δεν δέχονται αμφισβήτηση. Τα ίδια έκαναν και με την πανδημία. Η όποια αντίθετη άποψη από επιστημονικους ή μη κύκλους που αμφισβητεί όπως ΠΡΕΠΕΙ και ΟΡΙΖΕΙ η θεωρία περί εξέλιξης μέσω αυτής των Επιστημών απευθείας λοιδωρειται από τους ίδιους. 

Για να μην παρεξηγηθώ, εκτιμώ απεριόριστα τις απόψεις του κ. Ζιακοπουλου όμως είμαι ένας από αυτούς που έχουν πρόσβαση λόγω γνωριμιών και στην αντίθετη άποψη εξαιρετικών μετεωρολογων στο ΗΒ. Όσα βήματα μπροστά και να έχει κάνει αυτή η επιστήμη εξακολουθεί να βρίσκεται σε μετεμβρυακο στάδιο. Δεν το λέω εγώ, οι ίδιοι το παραδέχονται/αποδέχονται.

Οχι και παραμυθακι η τετραδιαστατη μεταβαλομενη αναλυση βασικό εργαλείο εδω και 2 δεκαετίες να το ισοπεδώνουμε !!Και ομως γυρίζει!! Ομορφα και ηρεμα ας αφησουμε εδω 3 αρθρακια που εξηγουν το ¨παραμυθακι¨ της τετραδιαστατης μεταβαλομενης αναλυσης 
Ας αφησουμε και αυτο με την εργασια που δειχνει πως ανω του 97% των επιστημονων πιστευουν στην ανθρωπογενή κλιματική αλλαγή. Και ξαναθετω το ερωτημα. Εαν 97 γιατροι σας πουν πως εχετε καρκινο θα ξεκινησετε χημειοθεραπεια ή θα ακουσετε τους 3 βολικούς που θα σας προτεινουν βιταμινουλες και βοτανα;
Ας αφησουμε και ενα αρθρο σχετικά με το Dunning–Kruger effect.  
Μιλωντας καθαρα για τον τομεα μου μετα απο ιατρικες σπουδες τα τελευταια 22 χρονια και δεκαδες ωρες ανοσολογιας, βιοστατιστικης, μικροβιολογίας, λοιμωδων νοσηματων σε advance επιπεδο, με εφαρμοσμενη κλινική πραξη για 15 χρονια με 3 λοιμωδη νοσηματα να δηλωνονται για πρωτη φορα πανελλαδικα απο εμενα και τουλαχιστον αλλα 2 για πρωτη φορα σε ξεχωριστους νομους της Ελλαδας μπορω να πω οτι για την πανδημία καθαρα απο επιστημονικης αποψης υπήρχε πολυ μεγαλή επιτυχία. Τωρα ο καθενας με αυτα που ξερει και πιστευει ψαχνει και αποκτά και τη δική του αποψη μεσα σε ενα κοσμο που προσφερει οχι γνωσεις αλλά βομβαρδισμο αποψεων και αφιλτράριστη πολυτυπία πληροφόριας. 
Μην υποτιμαμε τους επιστημονες και τους ανθρωπους που εχουν κυριολεκτικα αφιερωσει την ζωή τους σε ενα γνωστικό αντικειμενο. Η πιθανοτητα είναι πως μαλλον αυτοι εχουν το δικιο. Η επιστημη βασιζεται σε στοιχεία και οχι σε αποψεις. Στο φορουμ λεμε αποψεις σε μια πολυ ομορφη καιρικα τρελαμενη οικογένεια. Ομως πρεπει να εχουμε και γνωση οτι η βαρυτητα της αποψη μας ειναι μειωμενη απο την ευρεία αποδεκτά επιστημονική τοποθέτηση. Πλέον με την διασυνδεση των επιστημονικών ιδρυματων ειναι πιο δυκολο απο ποτέ να παραπληροφορήσεις και να βγάλεις ψευδέις εργασίες. 
https://www.ecmwf.int/sites/default/files/elibrary/2008/17509-ecmwfs-4d-var-data-assimilation-system-genesis-and-ten-years-operations.pdf 
https://gmao.gsfc.nasa.gov/events/adjoint_workshop-8/present/Sunday/Kepert1.pdf
https://www.mdpi.com/2077-1312/11/6/1253
https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1748-9326/8/2/024024
https://en.wikipedia.org/wiki/Dunning–Kruger_effect  
 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΟΧΙ!!!!ΟΧΙ!!...Ε άντε να πούμε...ΟΧΙ ΣΞΑΝΔΙΝΑΒΙΚΟΣ...😡😡😡😡😡😡😡 Όχι τόσο νωρίς όχι με την μια...χιόνι θέλω όχι βροχές στο τελείωμα του χειμώνα.Απο που θα ρθει ψύχος από θα ρθει Αυλώνας...λάθος εμποδισμος στο χρονικό σημείο .εντάξει Στράβωμα γερό και μακάρι να κάνω λάθος η μακάρι να μην ισχύει η αν ισχύει να μην είναι θερμός...ελπίζω στο ευρωπαϊκό που τον ψιλοδειχνει αλλά με άλλο τρόπο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομίζω έφτασε η ώρα του αποχαιρετισμού για μένα του χειμώνα 2023 2024..Στο καλό ένας λίγο καλύτερος χειμώνας από το περσινό χαλί....Όσοι περιμένετε κάτι καλό κουράγιο,, ψύχος απλά δε υπάρχει τσάμπα περιμένετε το λέω εδώ και 5 μέρες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Μπασ@@@ος μέσος όρος από τζιφο...να σε ακύρος ρε καρ@@λη 😡😡😡😡😡😡😡😡....όχι σκανδιναβικό ρε παλιομ@@€€€ο..

Δεν ειναι μονο Σκανδιναβίκο δημιουργεί και ενα μπλοκ μαζι με ενα ρωσσικο αντικυκλωνα φοβερο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Δεν ειναι μονο Σκανδιναβίκο δημιουργεί και ενα μπλοκ μαζι με ενα ρωσσικο αντικυκλωνα φοβερο 

Ε αυτό λέω...λάθος ταιμιγκ...και τουμπαρει και ο παιος...4 τα πρωινά.κακη μέρα ξεκίνησε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, vorios_polos είπε:

Ε αυτό λέω...λάθος ταιμιγκ...και τουμπαρει και ο παιος...4 τα πρωινά.κακη μέρα ξεκίνησε...

Πάντως στο τζιφο ακομα κι έτσι η μπάλα αν κατέβαινε λιγο νοτια είχε μειον 16 μέσα της 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Α καλά...χειρότερος ο όσιος πάει το ψύχος στα β.ανσυολικα...τι 4 ,πάμε για 3αρακι...Ε άντε ρε μα@@κα βαρέθηκα ...εντάξει καταραμένα κεντροβορεια ...άντε να πούμε...image.png.f1a0f3caa425735efa27640e44bc19d6.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Ε αυτό λέω...λάθος ταιμιγκ...και τουμπαρει και ο παιος...4 τα πρωινά.κακη μέρα ξεκίνησε...

Ρε συ μας τρολαρεις τωρα ειδα ανσαμπλ 18 ανσαμπλ φέρνουν αυλωνα η λιμνη απο ανατολικα ,,,επειδη δε φαινεταινστι μεσο ορο δε σημαίνει ότι δε θα ρθει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...