Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Ας ελπίσουμε η ΑΣΘ να δώσει χειμώνα από 20 ως τέλη Φλεβάρη... Άντε μέχρι 15Μαρτη

Η θα δωσει μεχρι 20-21 η μετα ξερεις καλα ποτε θα δωσει γιατι τωρα εχουμε και διασπαση του στροβιλου οπως περσι την ιδια περιοδο πανω κατω

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Μητσακο ηθελες τα και παθες τα...!!Στρωμενο χιονι θα ξαναδεις Χαλκιδα οταν θα παντρευω τη μπεμπα μου!!🤣

 U smell fear...pure puppy

😎😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, fear777 είπε:

Δεν θα μιλήσω για κλιματική αλλαγή την οποία υπονοείς, άλλωστε έχω εκφράσει την γνώμη μου για το θέμα με συγκεκριμένα επιχειρήματα και δεν θέλω να επαναλαμβανομαι. 

Όταν σχεδόν όλη την δεκαετία του 2000 ανά 2 έτη θαβονταν στο χιόνι η Αττική και νησιά ήταν όλα φυσιολογικά; Τι είναι πιο φυσιολογικό σε μια χώρα όπως η Ελλάδα, να χιονίζει περισσότερο στα νότια ή στα βόρεια; 

Εντελώς φιλικά αυτά Σάκη. Εδώ Αγγλία πριν λίγο ένας έγραψε ότι το χαμηλό της Πέμπτης που μας έρχεται θα είχε νότια τροχιά αν δεν υπήρχε κλιματική αλλαγή και θα έβγαζε Easterly μετά. Εντάξει καταντάει κάπου κουραστικό στο τέλος και όσοι έχουμε αντίθετη άποψη μας αποκαλούν τρελούς και συνωμοσιολογους. 

Ε ναι μωρέ δεν υπάρχει κλιματική αλλαγή γιατί ξεκάθαρα μας δουλεύουν τα θερμόμετρα. Μας κρύβουν την πραγματική θερμοκρασία που είναι η ίδια τα τελευταία 100 χρόνια και μας παρουσιάζουν μια άλλη ψεύτική. Έλεος.

Επεξεργάστηκε από weatherfan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, weatherfan said:

Ε ναι μωρέ μας δουλεύουν τα θερμόμετρα. Μας κρύβουν την πραγματική θερμοκρασία που είναι η ίδια τα τελευταία 100 χρόνια και μας παρουσιάζουν μια άλλη ψεύτική. Έλεος.

Δεν έγραψα αυτό φίλε μου και αν κατάλαβες κάτι τέτοιο είσαι εντελώς λάθος. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προς το παρόν δεν ασχολούμαι με χάρτες... Προσωπικός στόχος να κάνει τουλάχιστον αυτές τις φθινοπωρινές βροχές που φαίνονται σε κάποιες μέρες από τώρα... 

Για τα μακρινά δεν έχει ξεκαθαρίσει τίποτα, αλλά για ακόμα μια χρονιά φτάσαμε Φλεβάρη για να πούμε ότι ΑΙΡΧΕΤΑΙ ( μπορεί ναι μπορεί όχι) Έξι του μηνός έχουμε, φυσικά τίποτα δεν έχει χαθεί ( και τελευταία παίζει πολύ και ο Μάρτιος) αλλά η εικόνα των βουνών είναι σίγουρα απογοητευτική μην πω απλά τραγική. Δεν μιλάω για ημιορεινά και κάτω αλλά για βουνά....... Ειδικά οι μεγάλες χιόνο - δυνάμεις.. αστα να πάνε.

Καληνύχτα. Μας "χρωστάει" μια Αριάδνη Χ5 για να ξεπλύνουμε το έκτρωμα 😁. Και συγγνώμη καυσωνακια αλλά εύχομαι με όληηηη μου την καρδιά να φτάσει η Μονεμβασιά -10 μπας και γίνει τίποτα χαχαχα. Για Κάσο δεν το συζητάω. Στρωμένη μέχρι τα καβούρια..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Berdon said:

Προς το παρόν δεν ασχολούμαι με χάρτες... Προσωπικός στόχος να κάνει τουλάχιστον αυτές τις φθινοπωρινές βροχές που φαίνονται σε κάποιες μέρες από τώρα... 

Για τα μακρινά δεν έχει ξεκαθαρίσει τίποτα, αλλά για ακόμα μια χρονιά φτάσαμε Φλεβάρη για να πούμε ότι ΑΙΡΧΕΤΑΙ ( μπορεί ναι μπορεί όχι) Έξι του μηνός έχουμε, φυσικά τίποτα δεν έχει χαθεί ( και τελευταία παίζει πολύ και ο Μάρτιος) αλλά η εικόνα των βουνών είναι σίγουρα απογοητευτική μην πω απλά τραγική. Δεν μιλάω για ημιορεινά και κάτω αλλά για βουνά....... Ειδικά οι μεγάλες χιόνο - δυνάμεις.. αστα να πάνε.

Καληνύχτα. Μας "χρωστάει" μια Αριάδνη Χ5 για να ξεπλύνουμε το έκτρωμα 😁. Και συγγνώμη καυσωνακια αλλά εύχομαι με όληηηη μου την καρδιά να φτάσει η Μονεμβασιά -10 μπας και γίνει τίποτα χαχαχα. Για Κάσο δεν το συζητάω. Στρωμένη μέχρι τα καβούρια..

Μερικοί Άγγλοι φίλοι μου έκλεισαν με την οικογένεια τους διακοπές την άλλη εβδομάδα (σχολικές διακοπές εδώ) Γαλλία και κεντρική Ευρώπη σε γνωστά χιονοδρομικά και έχει μόνο χιονουρες δεξιά και αριστερά με μηδέν προοπτική για νέο χιόνι. Υπάρχουν και χειρότερα λοιπόν. 😀 Πεταμένες χιλιάδες λίρες για το τίποτα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, fear777 είπε:

Μερικοί Άγγλοι φίλοι μου έκλεισαν με την οικογένεια τους διακοπές την άλλη εβδομάδα (σχολικές διακοπές εδώ) Γαλλία και κεντρική Ευρώπη σε γνωστά χιονοδρομικά και έχει μόνο χιονουρες δεξιά και αριστερά με μηδέν προοπτική για νέο χιόνι. Υπάρχουν και χειρότερα λοιπόν. 😀 Πεταμένες χιλιάδες λίρες για το τίποτα. 

Το πρόβλημα είναι γενικό όχι μόνο Ελλάδα και Ευρώπη αλλά και σε άλλες περιοχές.

Αλλά σίγουρα δεν μπορώ να φανταστώ πως είναι το να ξοδεύεις τόσα λεφτά και τελικά να μην βλέπεις τίποτα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Δυστυχως 16 με 18 θα εχουμε νεα ασθ και σμπαριαλιασμα της pv δυστυχως γιατι αν δεν προκυψει κατι εκει περιξ της ημερομηνιας της ασθ που συμβαινει αρκετες φορες στην χωρα μας το επακολουθω θα ειναι αυτο που ειδαμε και περσι ανουσιους παγετους αλλο ενα πληγμα στην αγροτικη οικονομια της περιοχης μου ταλαχιστον και αλλη .μια κρυα ανοιξη 

Kαι να μην συνέβαινε η ΑΣΘ ήταν σχεδόν μονόδρομος μια περίοδος μικρή η μεγάλη μέσα στην άνοιξη με χαμηλές για την εποχή θερμοκρασίες και υετοφόρα........κάποτε πρέπει η ίδια  η φύση να επαναφέρει την ισορροπία ούτως ή αλλως και να αντικαταστήσει τις παρατεταμένα πολύ χαμηλές πιέσεις του βορά(3+ μήνες!!) και τους αντικυκλώνες του νότου(το ίδιο χρονικά 3+μήνες και βάλε) με υψηλές πιέσεις στο βορά και χαμηλές στο νότο....δράση αντίδραση....απλά αυτό μπορεί να συμβεί από νωρίς τον Μάρτη και να μη φτάσουμε πολύ αργά λόγο ΑΣΘ.... και ούτως ή άλλως πάντα σχεδόν τα τελευταια χρόνια με την αλλαγή των διατάξεων μετά από ζεστό χειμώνα έκανε μια δυνατή και εκτός εποχής ψυχρή εισβολή τον Μάρτη ή πρώτο 15ήμερο Απρίλη και τα τίναζε όλα ή σχεδόν όλα στον αγροτικό τομέα στον αέρα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, Berdon said:

Το πρόβλημα είναι γενικό όχι μόνο Ελλάδα και Ευρώπη αλλά και σε άλλες περιοχές.

Αλλά σίγουρα δεν μπορώ να φανταστώ πως είναι το να ξοδεύεις τόσα λεφτά και τελικά να μην βλέπεις τίποτα!

Πλέον δεν μπορούν να κάνουν κάτι. Τις διακοπές στο half term Φεβρουαρίου Αγγλία τις κλείνεις πολλούς μήνες πριν και οι περισσότεροι επιλέγουν σαλέ σε Γαλλία και κεντρική Ευρώπη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, fear777 said:

Όταν σχεδόν όλη την δεκαετία του 2000 ανά 2 έτη θαβονταν στο χιόνι η Αττική και νησιά ήταν όλα φυσιολογικά; Τι είναι πιο φυσιολογικό σε μια χώρα όπως η Ελλάδα, να χιονίζει περισσότερο στα νότια ή στα βόρεια; 

To 2004 κ το 2008 θα στο δώσω ήταν ακραία, αν και κάποτε θα έρχονταν και αυτά αφού είχε 20 χρόνια να έρθει ακραία εισβολή τότε όσον αφορά το ψύχος και είχε προηγηθεί μια νεκρή δεκαετία. Τώρα το ότι ήρθαν στην ίδια δεκαετία απλά έτυχε.

Τις υπόλοιπες φορές (άλλες 2 είναι δηλαδή το 2002 και το 2006) δεν έχουν κάτι αφύσικο πάνω τους, ένα ταπεινό -10/850 και απλά έκατσαν διατάξεις και συγκλίσεις για υετό. Καθαρή τύχη είναι αυτό, πόσες άλλες φορές ερχόταν η -10 και δεν έκανε τίποτα? Πολλές!

Μόνο τα τελευταία 10 χρόνια έχουμε κάνει μαύρα μάτια να την δούμε..κατά τα άλλα όλα φυσιολογικά...νοτ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

51 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Kαι να μην συνέβαινε η ΑΣΘ ήταν σχεδόν μονόδρομος μια περίοδος μικρή η μεγάλη μέσα στην άνοιξη με χαμηλές για την εποχή θερμοκρασίες και υετοφόρα........κάποτε πρέπει η ίδια  η φύση να επαναφέρει την ισορροπία ούτως ή αλλως και να αντικαταστήσει τις παρατεταμένα πολύ χαμηλές πιέσεις του βορά(3+ μήνες!!) και τους αντικυκλώνες του νότου(το ίδιο χρονικά 3+μήνες και βάλε) με υψηλές πιέσεις στο βορά και χαμηλές στο νότο....δράση αντίδραση....απλά αυτό μπορεί να συμβεί από νωρίς τον Μάρτη και να μη φτάσουμε πολύ αργά λόγο ΑΣΘ.... και ούτως ή άλλως πάντα σχεδόν τα τελευταια χρόνια με την αλλαγή των διατάξεων μετά από ζεστό χειμώνα έκανε μια δυνατή και εκτός εποχής ψυχρή εισβολή τον Μάρτη ή πρώτο 15ήμερο Απρίλη και τα τίναζε όλα ή σχεδόν όλα στον αγροτικό τομέα στον αέρα....

Απλα τυχαινει να τα τελευταια χρονια να εχει και ασθ φλεβαρη αρα δεν ειναι μονο θεμα ισσοροπιας αλλα και καιρικων γεγονοτων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, fear777 είπε:

Δεν θα μιλήσω για κλιματική αλλαγή την οποία υπονοείς, άλλωστε έχω εκφράσει την γνώμη μου για το θέμα με συγκεκριμένα επιχειρήματα και δεν θέλω να επαναλαμβανομαι. 

Όταν σχεδόν όλη την δεκαετία του 2000 ανά 2 έτη θαβονταν στο χιόνι η Αττική και νησιά ήταν όλα φυσιολογικά; Τι είναι πιο φυσιολογικό σε μια χώρα όπως η Ελλάδα, να χιονίζει περισσότερο στα νότια ή στα βόρεια; 

Εντελώς φιλικά αυτά Σάκη. Εδώ Αγγλία πριν λίγο ένας έγραψε ότι το χαμηλό της Πέμπτης που μας έρχεται θα είχε νότια τροχιά αν δεν υπήρχε κλιματική αλλαγή και θα έβγαζε Easterly μετά. Εντάξει καταντάει κάπου κουραστικό στο τέλος και όσοι έχουμε αντίθετη άποψη μας αποκαλούν τρελούς και συνωμοσιολογους. 

Εντελώς φιλικά:

Που χιονίζει περισσότερο; Στην Αστάνα του Καζακστάν με -15 μέση θερμοκρασία Ιανουαρίου (στο περίπου) ή στο Σαπορο με 0 μέση θερμοκρασία; 

Τα ανατολικά προσηνεμα έχουν ΘΑΛΑΣΣΑ φίλε μου καλέ. Μια καλή κατεβασιά του -10 να κάνει μια στο τόσο, θα το ρίξει το χιόνι το καλό

Στα βόρεια, η επόμενη θάλασσα προς βορρά, είναι στη ΒΑΛΤΙΚΗ. Δεν πάει να έχει και -10? Αν δεν υπάρχει υγρασία... τότε χιόνι γιοκ. Δεν ήταν τόσο τυχερή η Αθήνα στα 00s. Στα 90s βλέπαμε χιόνι με το κυαλι (μετά το 91)

Το κλίμα έχει θερμανθει. Δες τη μεγάλη εικόνα. Και η μεγάλη εικόνα είναι η έλλειψη ψύχους που θα συνδυαστεί με χαμηλά - νυφίτσες για να χιονιστουν τα βόρεια και η ερημοποίηση της νοτιοανατολικής χώρας, όπου το καλοκαίρι γίνονται όλα σταχτη. 

Καληνύχτα και συγγνώμη αν η τοποθέτηση μου είναι  κάπως άσχετη. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Ο πάτος του βαρελιού το 18αρι, και φυσικά καμία σχέση με αρνητικό ναό. ΑΟ και ναό καταθετικοί σε αυτό το ραν.καληνυχτσ. η χειρότερη μέρα με διάφορα σήμερα και ελπίζουμε σε ένα θαύμα αύριο ...

Όσο χαλάει το κύριο άλλο τόσο φτιάχνει ο μ.ο.. αλλά δεν θα κρατήσει πολύ αυτή η ανισορροπία.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, menidi said:

Εντελώς φιλικά:

Που χιονίζει περισσότερο; Στην Αστάνα του Καζακστάν με -15 μέση θερμοκρασία Ιανουαρίου (στο περίπου) ή στο Σαπορο με 0 μέση θερμοκρασία; 

Τα ανατολικά προσηνεμα έχουν ΘΑΛΑΣΣΑ φίλε μου καλέ. Μια καλή κατεβασιά του -10 να κάνει μια στο τόσο, θα το ρίξει το χιόνι το καλό

Στα βόρεια, η θάλασσα προς βορρά, είναι στη ΒΑΛΤΙΚΗ. Δεν πάει να έχει και -10? Αν δεν υπάρχει υγρασία... τότε χιόνι γιοκ. Δεν ήταν τυχερή η Αθήνα στα 00s

Το κλίμα έχει θερμανθει. Δες τη μεγάλη εικόνα. Και η μεγάλη εικόνα είναι η έλλειψη ψύχους που θα συνδυαστεί με χαμηλά - νυφίτσες για να χιονιστουν τα βόρεια και η ερημοποίηση της νοτιοανατολικής χώρας, όπου το καλοκαίρι γίνονται όλα σταχτη. 

Καληνύχτα και συγγνώμη αν η τοποθέτηση μου είναι  κάπως άσχετη. 

Είναι διαφορετικό "το κλίμα έχει θερμανθεί" από το "υπάρχει κλιματική αλλαγή λόγω ανθρώπινης παρέμβασης". Είναι μια διαφορά που αρκετοί δεν αντιλαμβάνονται επειδή τους βομβαρδίζουν τα ΜΜΕ. Είχα γράψει πριν λίγο καιρό για το Σαππορο και το Aleutian. Θέλεις να δούμε τις εκπομπές ρύπων στην ευρύτερη περιοχή εκεί συμπεριλαμβανομένης της Κίνας και Ν. Κορέας; 

Δεν είναι άσχετη η τοποθέτηση σου, κουβέντα κάνουμε και φυσικά θα ακούσω και την διαφορετική άποψη από την δική μου. Το θέμα είναι ότι όσοι από εμάς έχουμε διαφορετική άποψη ακούμε τρεις και λίγο εξαψαλμο από την άλλη πλευρά ακόμη και όταν παρουσιάζουμε επιχειρήματα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, fear777 είπε:

Είναι διαφορετικό "το κλίμα έχει θερμανθεί" από το "υπάρχει κλιματική αλλαγή λόγω ανθρώπινης παρέμβασης". Είναι μια διαφορά που αρκετοί δεν αντιλαμβάνονται επειδή τους βομβαρδίζουν τα ΜΜΕ. Είχα γράψει πριν λίγο καιρό για το Σαππορο και το Aleutian. Θέλεις να δούμε τις εκπομπές ρύπων στην ευρύτερη περιοχή εκεί συμπεριλαμβανομένης της Κίνας και Ν. Κορέας; 

Δεν είναι άσχετη η τοποθέτηση σου, κουβέντα κάνουμε και φυσικά θα ακούσω και την διαφορετική άποψη από την δική μου. Το θέμα είναι ότι όσοι από εμάς έχουμε διαφορετική άποψη ακούμε τρεις και λίγο εξαψαλμο από την άλλη πλευρά ακόμη και όταν παρουσιάζουμε επιχειρήματα. 

Ο εγωισμός του ανθρώπινου είδους αντικατοπτρίζεται στο μικρότερο βαθμό όσο αφορά την, άνευ αμφισβήτησης,  παρέμβαση στο πλανήτη. Μακάρι να ήταν μόνο αυτή.

Δεν είναι κανείς εδώ μέσα επιστήμονας για να σε πείσει.

Αν ανήκεις κιολας στη κατηγορία "τι μας κρύβουν", δεν θα βρεθεί κανείς να σου αλλάξει τη γνώμη .

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πράσινα γεωδυναμικα συνεχεια οτι σε κάθε κακοκαιρια φετος χαχαχα...ωραία αν είσαι Παναθηναϊκός 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Πράσινα γεωδυναμικα συνεχεια οτι σε κάθε κακοκαιρια φετος χαχαχα...ωραία αν είσαι Παναθηναϊκός 

Απο το να ηταν κοκκινα χιλιες φορες!!🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Galanto είπε:

 

https://www.facebook.com/100064598175325/posts/pfbid02uARNxYbMYu8sAowGfGFbqKGTreJxEXP4mTBfKD3MEuCwxie4XKM7jwoD6U6vfoqHl/

Ίσως μια νότα αισιοδοξίας. Καλημέρα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...