Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Πάνω απο τα μισα σενάρια που έχουν ψυχρή εισβολή κουβαλάνε ψύχος(-12 η -16 κέντρο  αυλωνα η λιμνης). Και εμένα προσωπικά δεν θα με χάλασε και μια εισβολή με χιονιά ημιορεινών 

Ούτε εμένα με πειράζει απλά πάλι υποβαθμίζεται η φάση. Από το τίποτα μια χαρά είναι αλλά από τους κογκες πάμε πάλι σε ρεταλια και αν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ευτυχως απο χθες το βραδυ ειχαμε συνολικα βελτιωσεις για την Δευτερα..Φαινεται αρκετα ισχυρο το περασμα για την Αττικη.. Μακαρι να το κρατησουν τα μοντελα και να μην αρχισουν τις εκπτωσεις...

Τουλαχιστον αφου δεν υπαρχει χειμωνας ας εχουμε Φθινοπωρο...Παντως οχι αυτο το σιχαμα που βιωνουμε και αυτη τη βδομαδα...Με θερμοκρασιες πολλους βαθμους πανω απο τα κανονικα και φυσικα χωρις φαινομενα..

Για μενα τα χιονια πλεον δεν ειναι το ζητουμενο...Δε μπορει φετος σοβαρο κρυο να φτασει στη χωρα μας...Μακαρι να εχουμε το κολπο γκροσο στο 90 αλλα για την ωρα πεδινο χιονι δεν φαινεται για καμια περιοχη της χωρας...

Ας αρκεστουμε στα καλα νερα που φαινονται στη παρουσα φαση,στα χιονια των ορεινων τμηματων και θα δουμε εαν θα σωσουμε τη παρτιδα μετα τις 20...Αρκει να εξαφανιστει ο κιτρινιαρης...Δε παει αλλο...Διανυουμε μια απο τις χειροτερες χρονιες θερμοκρασιακα και υετικα...Τι να λεμε τωρα...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βελτίωση τζίφου, θα βγάλει εικονικό ίσως και πριν τις 384.. ουαουυ. Με το 00 Άρι ούτε στις 500 δεν θα έβγαζε.

Εννοείται όμως το αικον είναι πολύ καλύτερο, και ο εικονικός του θα ήταν στις 200-250 ώρες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γίνεται να κατέβει ο σιβηρικός κογκας μέχρι εδώ και να στροβιλίζεται 10 μέρες πάνω μας;;; Άντε βαρεθηκαααα 


IMG_8089.jpeg.0d253f1fcff85364945d973dc46cce0f.jpeg

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, g_ar είπε:

Γίνεται να κατέβει ο σιβηρικός κογκας μέχρι εδώ και να στροβιλίζεται 10 μέρες πάνω μας;;; Άντε βαρεθηκαααα 


IMG_8089.jpeg.0d253f1fcff85364945d973dc46cce0f.jpeg

Ε ναι μόνο αυτό θα είχε νόημα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως σίγουρα καλύτερο το 6αρι από το άθλιο 0αρι… αν και συνολικά τα πρωινά σήμερα δεν ήταν τόσο τραγικά όσο άλλες μέρες γενικά. Τουλάχιστον τα ενς φαίνονται καλύτερα… τζίφος και παιος

IMG_8091.gif.4e400cf7f2419eb6c236537c11a3ac27.gif

IMG_8092.gif.d3761436d9ba5d5202ef65b4fed1984e.gif

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Γιος του Ντάνιελ ημιχειμερινη βερσιον

Δεν είναι σε 12 ώρες όμως όλα αυτά 😛 

Βροχές αυτού του τύπου που πέφτουν απλωμένες σε διάστημα ημερών είναι ωραίες αλλά ένα πεδινό χιονάκι έστω 5 εκατοστάκια βρε παιδιά. Δώστε μου και εμένα 😛 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Σα να τραβάει τον ημιμπασρακα πίσω ο τζιφος και να προσπαθεί να ανοίξει επιτέλους διόδια..

αικον είδες? το πιο ελπιδοφόρο ραν της ημέρας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

Δεν είναι σε 12 ώρες όμως όλα αυτά 😛 

Βροχές αυτού του τύπου που πέφτουν απλωμένες σε διάστημα ημερών είναι ωραίες αλλά ένα πεδινό χιονάκι έστω 5 εκατοστάκια βρε παιδιά. Δώστε μου και εμένα 😛 

ε για αυτό είναι ημιχειμερινή βερσιόν, αφού τέτοια ποσά υετού δεν γίνεται να πέσουν το χειμώνα σε τόσες λίγες ώρες, ότι σύστημα και να ΄έρθει. Κατά τα άλλα και εγώ έτσι είμαι με το χιόνι, που έχω να δω στρωμένα απο το 21, εσύ δεν θα πάθεις και κάτι μια χρονιά χωρίς χιόνι παιδί μου!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

ε για αυτό είναι ημιχειμερινή βερσιόν, αφού τέτοια ποσά υετού δεν γίνεται να πέσουν το χειμώνα σε τόσες λίγες ώρες, ότι σύστημα και να ΄έρθει. Κατά τα άλλα και εγώ έτσι είμαι με το χιόνι, που έχω να δω στρωμένα απο το 21, εσύ δεν θα πάθεις και κάτι μια χρονιά χωρίς χιόνι παιδί μου!

Μετά από καύσωνες, φωτιές, εκρήξεις πυρομαχικών, άχρηστες βροχές που κατέστρεψαν το 1/3 της πόλης, 142 θερμές εισβολές μέσα στον "Χειμώνα", η Μπάρμπαρα μοιάζει λες και έγινε πριν 5 χρόνια χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

φοβερό πετσόκομα τα εσνεμπλς του ευρωπαίου.. αρκετά με κανονικότατη ζωνική και καμιά 20αρια με διατάξεις του πωπού.

 

 

Κάτι πήγε να κάνει το 6αρι, αλλά τελικά τζίφος ο τζίφος. έκτρωμα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλημερα ,το ευρωπαικο δεν βλεπει τπτα προς το παρων και ολο το μηνα τον δινει ελαφρως πανω απ τα κλιματικα ,προσωπικα ομως πιστευω οτι σε κανα τριημερο θα δουμε αλλα πραγματα γιατι θα φανει ποιο καθαρα η αλλαγη της κυκλοφοριας .

Το κακο ειναι οτι τρωει το υπαρχον χιονι στα χιονοδρομικα αυτο το εκτρωμα που βιωνουμε αυτες τις μερες .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν μου κολανε τα τρεξίματα ούτε με ΝΑΟ ελαφρά αρνητικό η ακόμη και ελαφρά θετικό δεν βγαίνει...ακόμη περισσότερο με ΑΟ -3 και -4...δεν θα βγουν αυτές οι μπούρδες κάπου μέχρι την Παρασκευή λογικά θα υπάρχει κάποια δραματικά κη αλλαγή σε κάποιο σημείο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Δεν μου κολανε τα τρεξίματα ούτε με ΝΑΟ ελαφρά αρνητικό η ακόμη και ελαφρά θετικό δεν βγαίνει...ακόμη περισσότερο με ΑΟ -3 και -4...δεν θα βγουν αυτές οι μπούρδες κάπου μέχρι την Παρασκευή λογικά θα υπάρχει κάποια δραματικά κη αλλαγή σε κάποιο σημείο..

η απλά θα δούμε ξαφνικά τον ναο σε θετκές τιμές σήμερα και θα τρελαθούμε.. 

 

 

ο μ.ο του τζίφου πάντως είναι καλύτερος από πριν, και συστηματικά το κύριο βγάζει τα χειρότερα σενάρια.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Aν επιβεβαιωθούν σενάρια gfs για Γροιλανδικούλη, ραντεβού τον Δεκέμβρη του 2024. Kαι λέω "ΑΝ" γιατι η κυκλοφορία στους χάρτες παραμένει τελείως ΧΑΟΤΙΚΗ ακομα.

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Aν επιβεβαιωθούν σενάρια gfs για Γροιλανδικούλη, ραντεβού τον Δεκέμβρη του 2024. Kαι λέω "ΑΝ" γιατι η κυκλοφορία στους χάρτες παραμένει τελείως ΧΑΟΤΙΚΗ ακομα.

Αντίο χειμερινέ μου φοίλαι 😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Harris είπε:

Ο τραγικότερος χειμωνας εβερ δε νιώσαμε ποτε την  εποχιακή αλλαγη..  

Καλα αν χειμωνα εκανε 1 εβδομάδα φθινοπωρο δεν εκανε ποτε. Αντε 3,4 μέρες κ αυτες σποραδικές. Χαλι κ απογοήτευση. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλύτερα τα εσνέμπλς μέχρι τις 288, από εκεί και πέρα καταστροφικά με την κλασσική φαση από αντιζωνική σε ζωνική, αφού όσες φορες εμφανίστηκε  χαμηλος ΝΑΟ ήταν με έλλειψη αζορικού.........

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

καλύτερα τα εσνέμπλς μέχρι τις 288, από εκεί και πέρα καταστροφικά με την κλασσική φαση από αντιζωνική σε ζωνική, αφού όσες φορες εμφανίστηκε  χαμηλος ΝΑΟ ήταν με έλλειψη αζορικού.........

Και αυτό δεν κολαει Η αντιζωνικη έχει τον ίδιο ΝΑΟ με την ζωνικη και καμιά σχέση με Αρνητικό ΝΑΟ...έκτος και αν ξαφνικά αλλαξει άρδην η προβλεψη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οντως φετος και το φθινοπωρο , που ουτως η αλλως στην Ελλαδα εχει συρρικνωθει και αυτο , περασε σαν φαντασμα..Ας ελπισουμε αυτη η δυσαρεστη εκβαση να μας αποζημιωσει μ ενα ηπιο καλοκαιρι.

Παντως μεγαλο κομματι της Ευρωπης φετος ειδε το χειμωνα να περναει εντελως ξωφαλτσα, χαζευα τα χιονοδρομικα Ελβετια Αυστρια , στην 1η η κατασταση ειναι καλη μονο σε κατι χωρια στα 1800 , στη 2η κυριως η περιοχη του St Anton , Lech κλπ που ευνοηθηκε πολυ ,εχει εξαιρετικες ποσοτητες , ενω Γαλλια μονο τα υπερ ορεινα θερετρα 2000+ ειναι σε καλη κατασταση , εχουν να δοyn χιονι πανω απο 20 μερες κ στα 2000μ σε πολλες περιοχες των Αλπεων εχουν 15cm .

Club Tropicana  φετος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και ο 2013-2014 ανύπαρκτος χειμώνας ήταν για τα πεδινά, σαν 6 μηνο φθινόπωρο ήταν βασικά αφού τότε έβρεχε...

Απολογισμός τέλος Μάρτη για μένα πάντως!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

οριστικό τέλος το σενάριο της σωστής ημιαποκοπής από ευρωπάιο.... το 6αρι αικον βελτιώθηκε, όλα τα υπόλοιπα και βασικός υποστηριχτής χάλασαν, οπότε οριστικά τέλος το σχέδιο Α και Β...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...