Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Αυτό είναι πολύ πρόσφατη εξέλιξη. Η κεντροδυτική Ευρώπη έβλεπε χιόνια στο παρελθόν που έμεναν στο έδαφος για μήνες και στα καραπεδινά. Τ850 κάτω από -15 και -20 κατέβαινε σχεδόν κάθε χρόνο ως το ύψος των Κάτω Χωρών και των Άλπεων. Ποτέ δεν έβαζε μέτρα χιονιού σαν τα ημιορεινά προσήνεμα, αλλά συμπαγής χιονοκάλυψη 10-15 πόντων με ολικούς παγετούς μια χαρά υπήρχε ως τα 80s σε Βερολίνα, Κάτω Χώρες κλπ. Στην δυσκοίλια Αγγλία που πλέον παλεύουν με τα χιονόνερα έχουν ζήσει υπερχειμώνες με μασίφ χιόνι Δεκέμβριο ως Μάρτιο π.χ. 1947, 1963, πιο πρόσφατα 1981. Αυτά ήταν αδιανόητα στην Ελλάδα και τότε και τώρα.

Ε πριν 40 χρόνια δηλαδή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Κατω χωρες με μηνες χιονοκαλυψη?Ισως στην εποχη των παγετωνων.Το Βερολινο ειναι πολυ ανατολικα και ισως τα πηγαινε καλυτερα.Αγγλογαλλιες β.δ γερμανια,κατω χωρες κλπ παντα ενα τιποτα ηταν με κλιμα ωκεανιο και δυσκολια να βαλουν ικανοποιητικα χρονια.Τωρα για το ποσο κραταγανε αυτο το λιγο που εριχνε,ασφαλως δεν θα το συγκρινουμε με τα προσηνεμα ημιορεινα που βλεπουν αιγαιο, στον 38ο παραλληλο αλλα με τη Φλωρινα στα 700μ. στον 40ο παραλληλο για να ειναι πιο δικαιη η συγκριση.Η Φλωρινα λοιπον ξεβρακωνε τα παραπανω μερη της δυτ.ευρωπης με χιονοκαλυψεις που φτανανε και τους 3 μηνες με τελευταια περιπτωση το 2012.Η δυτ.ευρωπη για το γεωγραφικο της πλατος ειναι για μενα η πιο ξενερωτη περιοχη του πλανητη χωρις αντιπαλο.Τα 400μ της κρητης περισσοτερο ενδιαφερον εχουν.

Ως προς τον χειμώνα ναι, αλλά αν είσαι καταιγιδάκιας από Μάιο μέχρι Σεπτέμβριο οι περιοχές εκεί είναι παράδεισος. Φυσικά και στις καταιγίδες, και στα χιόνια είναι κατώτερη στα πάντα σε σχέση με Αμερική εννοείται, αλλά σε σχέση με την Ελλάδα είναι καλύτερα η Γαλλία, Γερμανία κτλ οχι όμως το UK

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Και μας βγήκε ο παιος με το πιο μέτριο αποτέλεσμα...το θέμα ήταν να παγιωθεί επιτέλους ένας τρόπος και μια χρονική περίοδο οπότε οι μοντελομπαλαντζες μικρή σημασία έχουν...βέβαια ακόμη δεν έχουμε καν τάση απλά βρήκαμε έναν μηχανισμό που μπορεί να οδηγήσει στο επιθυμητό αποτελεσμα

Πραγματικά για αυτό το ανέφερα πριν . το έχω δει άπειρες φορές το εργάκι ανταλλαγής σεναρίων, και ενώ μέχρι εχθές είχαμε τον τζίφο στα χειρότερα (τα εσνεμπλ του ήταν οκ) Τώρα είναι αυτός που θέλουμε.. Σταθερά μαζί μας έχουμε το ούκμο και αικον.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Πραγματικά για αυτό το ανέφερα πριν . το έχω δει άπειρες φορές το εργάκι ανταλλαγής σεναρίων, και ενώ μέχρι εχθές είχαμε τον τζίφο στα χειρότερα (τα εσνεμπλ του ήταν οκ) Τώρα είναι αυτός που θέλουμε.. Σταθερά μαζί μας έχουμε το ούκμο και αικον.

Αιωνιότητα το διάστημα που μας ενδιαφέρει...προφανος και αν έδειχναν το τέλειο στήσιμο θα ξέραμε ότι δεν θα βγει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Κατω χωρες με μηνες χιονοκαλυψη?Ισως στην εποχη των παγετωνων.Το Βερολινο ειναι πολυ ανατολικα και ισως τα πηγαινε καλυτερα.Αγγλογαλλιες β.δ γερμανια,κατω χωρες κλπ παντα ενα τιποτα ηταν με κλιμα ωκεανιο και δυσκολια να βαλουν ικανοποιητικα χρονια.Τωρα για το ποσο κραταγανε αυτο το λιγο που εριχνε,ασφαλως δεν θα το συγκρινουμε με τα προσηνεμα ημιορεινα που βλεπουν αιγαιο, στον 38ο παραλληλο αλλα με τη Φλωρινα στα 700μ. στον 40ο παραλληλο για να ειναι πιο δικαιη η συγκριση.Η Φλωρινα λοιπον ξεβρακωνε τα παραπανω μερη της δυτ.ευρωπης με χιονοκαλυψεις που φτανανε και τους 3 μηνες με τελευταια περιπτωση το 2012.Η δυτ.ευρωπη για το γεωγραφικο της πλατος ειναι για μενα η πιο ξενερωτη περιοχη του πλανητη χωρις αντιπαλο.Τα 400μ της κρητης περισσοτερο ενδιαφερον εχουν.

Μιλάω για δεκαετίες πριν. Από τα 90ς και μετά έχουν υποστεί τεράστια μείωση σε ημέρες χιονιού, πολύ χειρότερα και από Θεσ/νίκη αναλογικά. Έχω ρωτήσει πολλούς φίλους που μένουν Ολλανδία και μου έλεγαν ότι κατά τους ντόπιους παλιά τα κανάλια πάγωναν για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα. Γερμανία ακόμα χειρότερα. Σε ύψη χιονιού προφανώς πάνω από 10ποντο - 15ποντο σπάνια έφταναν, αλλά οι ολικοί παγετοί με διακύμανση -8 με -2 για καιρό ήταν ψωμοτύρι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Αιωνιότητα το διάστημα που μας ενδιαφέρει...προφανος και αν έδειχναν το τέλειο στήσιμο θα ξέραμε ότι δεν θα βγει...

Κοίτα το αρχικό στήσιμο από 384 ήρθε 240.. Τώρα αν πάει στραβά αυτό θα δούμε μήπως συμβεί κάποια αναδίπλωση, που είναι εφικτή με τέτοιους δείκτες, εκτός αν πάει κάτι τελείως λάθος αύριο.. 

 

Κάπως έτσι θέλω να φαναταστώ την αρχή, έστω ανατολικότερα.

gens-8-1-288.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Κοίτα το αρχικό στήσιμο από 384 ήρθε 240.. Τώρα αν πάει στραβά αυτό θα δούμε μήπως συμβεί κάποια αναδίπλωση, που είναι εφικτή με τέτοιους δείκτες, εκτός αν πάει κάτι τελείως λάθος αύριο.. 

 

Κάπως έτσι θέλω να φαναταστώ την αρχή, έστω ανατολικότερα.

gens-8-1-288.png

Εφικτό σενάριο...και πρόσεξε με ΝΑΟ ελαφρά θετικό ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, vorios_polos είπε:

Εφικτό σενάριο...και πρόσεξε με ΝΑΟ ελαφρά θετικό ...

βαγγέλη αρνητικό ΝΑΟ είναι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το πιο ενδιαφέρον κομμάτι του φετινού χειμώνα ήταν και  θα είναι (μέχρι και τις 20/2 τουλάχιστον) το προσηνεμο τσιμπούσι στον Κορυδαλλό!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, vorios_polos είπε:

Λόγω διαφοράς γεωδυναμικων?

Επειδή τα γεωδυναμικά ύψη στο Ρεικιαβικ είναι πολύ υψηλότερα από το κανονικό τους, ενώ στην Λισαβόνα είναι λίγο πάνω από κανονικά τους:

gens-8-5-288.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Επειδή τα γεωδυναμικά ύψη στο Ρεικιαβικ είναι πολύ υψηλότερα από το κανονικό τους, ενώ στην Λισαβόνα είναι λίγο πάνω από κανονικά τους:

gens-8-5-288.png

 

Ακομα να μαθει ο κοπρος πως βγαινει ο ναο και καθεται εδω και μας λεει "πωωω απιστευτοι δεικτες,σημαδευουν τον Βαρδαρη,Σαλονικα"..χαχαχαχχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Βόρειος ο πόλος και ο γκαντεμολαρισαίος παίρνουν για εμένα το βραβείο των πιο αδυσώπητων και παθιασμένων αρπακτικών. Κατι τετοιες μαύρες ώρες φαίνονται οι πραγματικά πωρωμένοι πρεζάκηδες 🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Επειδή τα γεωδυναμικά ύψη στο Ρεικιαβικ είναι πολύ υψηλότερα από το κανονικό τους, ενώ στην Λισαβόνα είναι λίγο πάνω από κανονικά τους:

gens-8-5-288.png

 

Εντάξει κοιτάω καθαρά την αποτύπωση της πίεσης...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Snow sick είπε:

Ο Βόρειος ο πόλος και ο γκαντεμολαρισαίος παίρνουν για εμένα το βραβείο των πιο αδυσώπητων και παθιασμένων αρπακτικών. Κατι τετοιες μαύρες ώρες φαίνονται οι πραγματικά πωρωμένοι πρεζάκηδες 🙂

Δεν μπορείς να φανταστείς τι μπορώ να κάνω και τι έχω κυνηγήσει για μερικές νιφάδες...😋😋...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Ο Βόρειος ο πόλος και ο γκαντεμολαρισαίος παίρνουν για εμένα το βραβείο των πιο αδυσώπητων και παθιασμένων αρπακτικών. Κατι τετοιες μαύρες ώρες φαίνονται οι πραγματικά πωρωμένοι πρεζάκηδες 🙂

Αν είσαι σε χαμηλό ιστορικό των χιονοπτώσεων σου λογικό!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν χαρίζω ούτε μια  νιφαδα και στην παραδίπλα γειτονιά...😎😎😎...αν ήταν δυνατόν μέχρι να δω τους χιονιαδες που στερήθηκε επι 18 χρόνια θα άφηνα αχιονστα τα πάντα για να τα πάρω όλα...🤟🤟🤟...μετά θα ησυχαζα λογικά ,όχι πολύ αλλά κάπως θα ησυχαζα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, vorios_polos είπε:

Δεν χαρίζω ούτε μια  νιφαδα και στην παραδίπλα γειτονιά...😎😎😎...αν ήταν δυνατόν μέχρι να δω τους χιονιαδες που στερήθηκε επι 18 χρόνια θα άφηνα αχιονστα τα πάντα για να τα πάρω όλα...🤟🤟🤟...μετά θα ησυχαζα λογικά ,όχι πολύ αλλά κάπως θα ησυχαζα

Δεν θα ηρεμούσες λίγο με έναν 3ημερο χρόνια από 24/12-26/12?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Estone είπε:

Δεν θα ηρεμούσες λίγο με έναν 3ημερο χρόνια από 24/12-26/12?

Ούτε καν....μου χρωστάει 1 ιστορικό άνω του μισού μέτρου...2 μεγάλους 30-50 και μερικά 5-10......όταν Καλυψώ αυτό τότε και μόνο τότε δεν θα είμαι αροαχτικο...η αλήθεια βέβαια είναι ότι για τις μέρες που λες. Θα ηρεμουσα λόγω σειμειολογιας...για τον χειμώνα εκείνο τουλάχιστον...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Το σικον σταθερά καλό...Μιχαήλ σε πόσες μέρες πάμε για τάση?

Αστο καλύτερα.. Πολλές. θα έλεγα 3 οπωσδήποτε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, GEORGE SNOWMAN said:

Κατω χωρες με μηνες χιονοκαλυψη?Ισως στην εποχη των παγετωνων.Το Βερολινο ειναι πολυ ανατολικα και ισως τα πηγαινε καλυτερα.Αγγλογαλλιες β.δ γερμανια,κατω χωρες κλπ παντα ενα τιποτα ηταν με κλιμα ωκεανιο και δυσκολια να βαλουν ικανοποιητικα χρονια.Τωρα για το ποσο κραταγανε αυτο το λιγο που εριχνε,ασφαλως δεν θα το συγκρινουμε με τα προσηνεμα ημιορεινα που βλεπουν αιγαιο, στον 38ο παραλληλο αλλα με τη Φλωρινα στα 700μ. στον 40ο παραλληλο για να ειναι πιο δικαιη η συγκριση.Η Φλωρινα λοιπον ξεβρακωνε τα παραπανω μερη της δυτ.ευρωπης με χιονοκαλυψεις που φτανανε και τους 3 μηνες με τελευταια περιπτωση το 2012.Η δυτ.ευρωπη για το γεωγραφικο της πλατος ειναι για μενα η πιο ξενερωτη περιοχη του πλανητη χωρις αντιπαλο.Τα 400μ της κρητης περισσοτερο ενδιαφερον εχουν.

Και ομως ο μεσος ορος χιονοπτωσης και χιονοκαληψης σε ουσιαστικα μηδενικο υψομετρο ακομα και στη νοτια Αγγλια το 1961-1990 ηταν πανω 20 ημερες !! Ενω στη σκωτια ανω των 2 μηνων. 
πλεον 1981-2010 εχει πεσει σχεδον στο μισο. Ηδη σε σχεση με πριν απο το 1940 εχει πεσει στο μισο ενω προβλεπεται εως και 90 μειωση στη νοτια αγγλια μεχρι το 2050. 
To Αμστερνταμ απο μεσο ορο μεχρι το 1960-1990 τις 30 ημερες μετα το 2010 επεσε κατω απο το μισο
Το Ποζναν στην Πολωνια απο τις 57 μερες χιονοπτωβσης επεσε στις 25. Ενω εχει υπαρξει χειμωνας (το 78) με 121 μερες χιονοκαληψη το 2019 για πρωτη φορα δεν χιονισε καθολου! Φιλη μου απο το Ποζναν μου ελεγε πως πλεον οι χειμωνες εχουν για δεδομενα Πολωνιας εκφυλιστεί πληρως. 
Οπότε ναι σχεδον στο συνολο της ηπειρωτικης Ευρωπης οι χειμωνες ειχαν διαρκεια και χιονι. Πλεον οχι. Και εμεις εχουμε ζησει αυτο το τελευταιο κομματι και δεν εχουμε καμια αναμνηση απο τους πριν 1990 χειμωνες.


uk.png.2a4a9feeb79902967d373a420b3f2e89.png2047258604_.png.18e6e75f271fb80a9db6c65f47641a9d.pngpolans.png.6f38f8890d7e409fa8a358ee2765d3e9.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...