Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πω την αμαρτία μου φέτος μέχρι και τον Ιούνιο θέλω ήλιο ζεστουλα νορμάλ..όχι άλλο βροχή και κρύο Απρίλιο Μάιο και ιουνιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

To έγραψα και στις αναφορές πάντως. Ήδη υπάρχουν περιοχές στη νότια χώρα που ξεπερνούν τις μέσες μέγιστες του θρυλικού καυσωνικού Φλεβάρη του 2016. Με μεγαλύτερο παράδειγμα την Σπάρτη που δίνει μέση μέγιστη 20.2 μέχρι σήμερα όταν τον Φλεβάρη του 2016 είχε κλείσει με 19.9. Αντίστοιχα η Μονεμβασιά έχει ισοφαρίσει σε μέσες μέγιστες την Τ του Φλεβάρη του 2016.

Οπότε αν τυχόν και έρθει θερμή εισβολή στο 3ο δεκαήμερο τοπικά μπορεί να απειλήσει τον Φλεβάρη του 2016. Κρατήστε το αυτό καθώς δεν φαίνεται σημαντική πτώση στις Τ μέχρι τις 18-20.

Λογικά χειμώνα θα κάνει τέλη Φλεβάρη κι όχι ζέστες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Έτσι ακριβώς. Ο Φλεβάρης μπορεί να φέρει πολύ βαρύ χειμώνα. Απλά σε αίσθηση δε συγκρίνεται ούτε καν με Νοέμβρη. Είναι σαν 10/15 Οκτώβρη έως 10/15 Νοέμβρη δλδ καταμεσής του φθινοπώρου. Ο χειμώνας κλιματολογικά είναι 18 Δεκ - 17 Μαρ χοντρικά αλλά σε αίσθηση είναι τελείως διαφορετικά παρόλο τις ίδιες θερμοκρασίες.

Αυτο ειναι σωστο κ πέρα απο αίσθηση εξηγειται αστρονομικά με το υψος του ηλίου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

32.1 είναι το ρεκόρ Φεβρουαρίου στην Ελλάδα πάντως. 

Αυτο ειναι και η υπενθημιση πως τo ελληνικο καλοκαιρι δεν αστειευται.

Παντως δεν κρατιεται να επιστρεψει το ατελειωτο ελληνικο καλοκαιρι και απο τις αρχες του χειμωνα με τα μπανια τις ρακετες και τις ηλιοθεραπειες ακομη και τα χριστουγεννα και με τις αμετρητες θερμες εισβολες μεχρι σημερα που δεν προλαβαινει να τελειωσει αυτη που εχουμε κλειδωνει αμεσως και η επομενη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, icestorm είπε:

Αυτο δεν ειναι πεδινο χιόνι. Αν δεν ειναι μεχρι θαλασσα το πεταω. Προτιμω ζεστουλα κ ηλιο. Ουτε βροχές θελω με ταλαιπωρουν στις μετακινησεις ας βρεξει επαρχια που τις έχουν ανάγκη. 

Έχει ανάγκη η Αττική από βροχές. Εκτός αν θες να καει και το ελάχιστο πράσινο που έχει απομείνει 

Επεξεργάστηκε από Frostfang8
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, heavy snow said:

Αυτο ειναι και η υπενθημιση πως τo ελληνικο καλοκαιρι δεν αστειευται.

Καλά το 30άρι τέλη Φλεβάρη δεν είναι εντελώς άγνωστο όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και σε ολόκληρη τη νότια Ευρώπη. Ακόμα και η νότια Γαλλία έχει δώσει 32 βαθμούς τέλη Φλεβάρη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πλεον το μονο στοιχημα που μένει για εδω ειναι αν μετα απο χρονια θα εχει το κεντρο της Αθηνας  0 ημέρες χιονοπτωσης.Σαλονικα γιναμε😂😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και εγώ ζεστή άνοιξη θέλω, αλλά θέλω καταιγίδες το καλοκαίρι. Είχα πει ότι ένα καλοκαίρι το θυσιάζω για να δω χιόνι καλό τον χειμώνα. Τελικά πήρα μάπα καλοκαίρι και μάπα χειμώνα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 10/2/2024 at 5:00 ΜΜ, icestorm είπε:

Αυτο ειναι σωστο κ πέρα απο αίσθηση εξηγειται αστρονομικά με το υψος του ηλίου. 

Δλδ το ύψος του ήλιου τώρα στις 10 Φεβρουαρίου είναι όπως στην 1η Νοεμβρίου αν θεωρήσουμε ότι ο ήλιος φτάνει στο ναδίρ στις 21-22 Δεκεμβρίου. Οι θερμοκρασίες όμως είναι όπως περίπου στις 25 Γενάρη. Αυτό όλο συμβαίνει διότι ο ήλιος θέλει 5 βδομάδες ώστε να επηρεάσει τον κόσμο (αγγλιστί και seasonal lag).

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Και εγώ ζεστή άνοιξη θέλω, αλλά θέλω καταιγίδες το καλοκαίρι. Είχα πει ότι ένα καλοκαίρι το θυσιάζω για να δω χιόνι καλό τον χειμώνα. Τελικά πήρα μάπα καλοκαίρι και μάπα χειμώνα...

Α πα πα άνοιξη με ζέστες από Απρίλη με τίποτα. Η άνοιξη είναι καλό να είναι φωτεινή με νορμάλ θερμοκρασίες (πχ γύρω στους 20-22 εκεί μεταξύ 20/4 και 20/5).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Καλά το 30άρι τέλη Φλεβάρη δεν είναι εντελώς άγνωστο όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και σε ολόκληρη τη νότια Ευρώπη. Ακόμα και η νότια Γαλλία έχει δώσει 32 βαθμούς τέλη Φλεβάρη...

Ποτέ δεν έχει γίνει αυτό. Ούτε Απρίλη δεν έχει κάνει 30αρι (μόνο στη δυτική Μεσόγειο κάπου Ισπανία έκανε 30-31 νομίζω 22/4/2008) αλλά μετά από 2 μέρες πήγε πάλι στους 16-18 με βροχές.

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, [weathermaniac] said:

Και εγώ ζεστή άνοιξη θέλω, αλλά θέλω καταιγίδες το καλοκαίρι. Είχα πει ότι ένα καλοκαίρι το θυσιάζω για να δω χιόνι καλό τον χειμώνα. Τελικά πήρα μάπα καλοκαίρι και μάπα χειμώνα...

Άνοιξες και τον φλεβαρη ρε Σαββατογεννημενε…μπήκες και στα άδυτα του προσήνεμου γλέντο-στρατηγείου….ολικη καταστροφή ,θα βλεπουμε χιονια σε βιντεο πλεον😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, WEATHER-FUN said:

 Αυτό όλο συμβαίνει διότι ο ήλιος θέλει 6 βδομάδες ώστε να επηρεάσει τον κόσμο (αγγλιστί και seasonal lag).

Ουσιαστικά λόγω του spin του axis της Γης έχουμε αυτό το seasonal lag. Δεν έχει σχέση με τον ήλιο αλλά με το πως το axis της Γης κινείται μέσα στο έτος. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Έχει ανάγκη η Αττική από βροχές. Εκτός αν θες να καει και το ελάχιστο πράσινο που έχει απομείνει 

Εννοείται αυτό. Θέλουμε βροχές την άνοιξη και η άνοιξη είναι συνήθως βροχερή εποχή. Και ναι Μάρτιο και Απρίλιο έχει κάνει πολλές βροχερές μέρες στο παρελθόν και με σχετική ψύχρα κι όλας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ουσιαστικά λόγω του spin του axis της Γης έχουμε αυτό το seasonal lag. Δεν έχει σχέση με τον ήλιο αλλά με το πως το axis της Γης κινείται μέσα στο έτος. 

Για δώσε παραπάνω εξηγήσεις...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραίο σαν λογική το ικον, έχει ψυχρό αντικυκλωνα στην Ρωσία που με την βοήθεια μιας ύφεσης από τον Ατλαντικό κατεβασει μια ψυχρή λιμνη, σίγουρα αν είχε παραπάνω ώρες δεν θα κατέβαζε κάτι σημαντικό αλλά η λογική του ειναι πολυ καλή, δεν θέλουμε ακόμα καλά σενάρια 

iconeu-1-120.png

iconeu-0-123.png

iconeu-0-180.png

iconeu-1-180.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, Snowy Stathis said:

Ωραίο το icon θα έλεγα. Τι να κάνουμε, πιανόμαστε απλό που βρίσκουμε 😂😂

κατσε γιατι αιρχαιται.. το ειδα και γω..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

57 minutes ago, WEATHER-FUN said:

Ποτέ δεν έχει γίνει αυτό. Ούτε Απρίλη δεν έχει κάνει 30αρι (μόνο στη δυτική Μεσόγειο κάπου Ισπανία έκανε 30-31 νομίζω 22/4/2008) αλλά μετά από 2 μέρες πήγε πάλι στους 16-18 με βροχές.

31.2C 29/2/1960 St.Girons  εθνικό ρεκόρ Γαλλίας για Φεβρουάριο. 

https://www.infoclimat.fr/historic-details-evenement-526-les-312degresc-de-saint-girons-en-fevrier.html

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιχαήλ μια χαρά είναι το σικον..με άλλο σενάριο χωρίς να σηκωθεί ο αζορ ψηλά ένωσε την ύφεση που τράβηξε τον Αυλώνα από Σκανδιναβία με Αυλώνα από Ρωσία και θα έκανε και αποκοπή λογικά θα πηγαίναμε σε λίμνη ευνοικοτατο για εμάς...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 minutes ago, WEATHER-FUN said:

Για δώσε παραπάνω εξηγήσεις...

Σε απλά ελληνικά η κλίση που έχει ο άξονας της Γης καθώς κινείται μέσα στο έτος γύρω από τον ήλιο. Όταν έχει κλίση προς τον ήλιο είναι καλοκαίρι όταν έχει μακριά από αυτόν είναι χειμώνας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...