Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για ελλαδα ειναι πλεον ξεκαθαρο οτι ο χειμωνας τελειωσε (δεν αρχισε και ποτε). Για εδω στα μακρινα δειχνει για πολλοστη φορα μια προοπτικη για κατι, αλλα το εχει ξαναδειξει 4 φορες και το πηρε πισω, αρα η λογικη λεει οτι θα το ξαναπαρει πισω. -30στα 500, -6 στα 850 κλπ, ενδιαφερον να δουμε πως θα το γυρισει

image.png.fe725a740f15888e2a08502104f33629.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν εγώ θα επιμείνω όπως με τα ζεστά μπετά της Μήδειας μέχρι να κάτω μια σαφή απάντηση....ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΖΩΝΙΚΗ ΜΕ ΑΝΕΜΟΥΣ ΖΩΝΙΚΟΥΣ ΣΤΑ ΤΑΡΤΑΡΑ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ...ΤΡΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΧΩ...Α.ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΝΕ ΣΤΑ ΤΑΡΤΑΡΑ ΤΕΛΙΚΑ...Β.ΔΕΝ ΥΠΣΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΒΓΕΙ ΖΩΝΙΚΗ ΚΑΙ Θ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ..Γ..ΑΛΙΕΝ...Περιμένω σαφή απάντηση γιατί δεν θα με σαλταρουν εμένα οι δείκτες και τα μοντέλα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Λοιπόν εγώ θα επιμείνω όπως με τα ζεστά μπετά της Μήδειας μέχρι να κάτω μια σαφή απάντηση....ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΖΩΝΙΚΗ ΜΕ ΑΝΕΜΟΥΣ ΖΩΝΙΚΟΥΣ ΣΤΑ ΤΑΡΤΑΡΑ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ...ΤΡΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΧΩ...Α.ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΝΕ ΣΤΑ ΤΑΡΤΑΡΑ ΤΕΛΙΚΑ...Β.ΔΕΝ ΥΠΣΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΒΓΕΙ ΖΩΝΙΚΗ ΚΑΙ Θ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ..Γ..ΑΛΙΕΝ...Περιμένω σαφή απάντηση γιατί δεν θα με σαλταρουν εμένα οι δείκτες και τα μοντέλα...

Πιστευε και μη ερευνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ένας σωστός χειμώνας Βορείου Ελλάδος δεν χρειάζεται ΝΑΟ ΜΑΟ rex κτλ

Έρχεται μπόλικο κρύο και κάποια στιγμή έρχεται ένα χαμηλό από δυτικά και χιονίζει φουλ, ΤΟΥΛΆΧΙΣΤΟΝ στα ημιορεινά και στα εσωτερικά πεδινά ( Σέρρες, Δράμα, Βέροια κτλ)

Ένας σωστός χειμώνας στα ανατολικά προσηνεμα, είναι ο χειμώνας όπου η Πάρνηθα και η Δίρφυς βάζουν χιόνι φουλ, κάτι Κρυονέρι, Καπανδρίτι, Μαλακάσα τρώνε κατι 30ποντα , κάτι Κηφισιες, Μαρούσια τουλάχιστον κάτι 5ποντα στο χαλαρό και η Αθήνα ελπίζει μπας και στρώσει και αυτή κάποια στιγμή. Δεν έχει σημασία αν στρώσει. Αυτό είναι και θέμα τύχης. Σημασία έχει να γίνουν όλα τα υπόλοιπα. 

ΑΥΤΌΣ είναι ο κανονικός, παλιακος χειμώνας. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Λοιπόν εγώ θα επιμείνω όπως με τα ζεστά μπετά της Μήδειας μέχρι να κάτω μια σαφή απάντηση....ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΖΩΝΙΚΗ ΜΕ ΑΝΕΜΟΥΣ ΖΩΝΙΚΟΥΣ ΣΤΑ ΤΑΡΤΑΡΑ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ...ΤΡΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΧΩ...Α.ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΝΕ ΣΤΑ ΤΑΡΤΑΡΑ ΤΕΛΙΚΑ...Β.ΔΕΝ ΥΠΣΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΒΓΕΙ ΖΩΝΙΚΗ ΚΑΙ Θ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ..Γ..ΑΛΙΕΝ...Περιμένω σαφή απάντηση γιατί δεν θα με σαλταρουν εμένα οι δείκτες και τα μοντέλα...

Όπως βγήκε η μεγαλύτερη κατεβασιά για τον φετινό χειμώνα τον Νοέμβριο με τος ζωνικούς ανέμους ψηλά.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ευαγγελε σε γενικες γραμμες παντως ενω αναμενεται ασθ βλεπεις οτι ναο αο πανε να γινουν οριακα θετικη κοντα +0.5 μαξ 1 προσωρινα σε γενικες γραμμες εγω θεωρω οτι απλα το διαστημα μελετης απο 20-29 παει 25-5 οποιου ενδιαφεροντος τελοσπαντωςν το δε 20-23 δεν εχει χαθει κατ εμς οχι για πεδινο χιονι αλλα για καποια εστω λαιτ ψυχρη εισβολη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, menidi είπε:

Ένας σωστός χειμώνας Βορείου Ελλάδος δεν χρειάζεται ΝΑΟ ΜΑΟ rex κτλ

Έρχεται μπόλικο κρύο και κάποια στιγμή έρχεται ένα χαμηλό από δυτικά και χιονίζει φουλ, ΤΟΥΛΆΧΙΣΤΟΝ στα ημιορεινά και στα εσωτερικά πεδινά ( Σέρρες, Δράμα, Βέροια κτλ)

Ένας σωστός χειμώνας στα ανατολικά προσηνεμα, είναι ο χειμώνας όπου η Πάρνηθα και η Δίρφυς βάζουν χιόνι φουλ, κάτι Κρυονέρι, Καπανδρίτι, Μαλακάσα τρώνε κατι 30ποντα , Κηφισιες τουλάχιστον κάτι 5ποντα στο χαλαρό και η Αθήνα ελπίζει μπας και στρώσει και αυτή κάποια στιγμή. Δεν έχει σημασία αν στρώσει. Αυτό είναι και θέμα τύχης. Σημασία έχει να γίνουν όλα τα υπόλοιπα. 

ΑΥΤΌΣ είναι ο κανονικός, παλιακος χειμώνας. 

ΜΠΡΑΒΟ ρε φιλε, τα ειπες ολα....ετσι γεννηθηκαμε και μεγαλωσαμε δεκαετιες 80,90....που να ξεραμε τοτε, τι ειναι η Υπερθερμανση και η Ερημοποιηση, μακαρι να μπορεσει να αντιστραφει ωστε εστω τα τρισεγγονα μας να ζησουν ομορφους παλιακους χειμωνες οπως τους περιγραφεις....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Όπως βγήκε η μεγαλύερη κατεβασιά για τον φετινό χειμώνα τον Νοέμβριο με τος ζωνικούς ανέμους ψηλά.

Δεν ειχαμε φετος γενικα υψηλους ζωνικους κινηθηκαν  μεσα στους μο γενικα λιγο πανω λιγο κατω εχουν υπαρξει καποιες ψυχρες εισβολες και με υψηλους αλλα δεν ειναι ο κανονας ομως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Ευαγγελε σε γενικες γραμμες παντως ενω αναμενεται ασθ βλεπεις οτι ναο αο πανε να γινουν οριακα θετικη κοντα +0.5 μαξ 1 προσωρινα σε γενικες γραμμες εγω θεωρω οτι απλα το διαστημα μελετης απο 20-29 παει 25-5 οποιου ενδιαφεροντος τελοσπαντωςν το δε 20-23 δεν εχει χαθει κατ εμς οχι για πεδινο χιονι αλλα για καποια εστω λαιτ ψυχρη εισβολη

Βρε πως μπορεί να εξηγηθεί...ισχύει?ότι θα γυρίσουν και σε ανατολικούς?...μη με κάνεις να πάρω την επιλογή Γ😱😱

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Βρε πως μπορεί να εξηγηθεί...ισχύει?ότι θα γυρίσουν και σε ανατολικούς?...μη με κάνεις να πάρω την επιλογή Γ😱😱

Θα γυρισουν σε ανατολικους ναι...παρε την Γ μια χαρα ειναι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ICELARISSA είπε:

Θα γυρισουν σε ανατολικους ναι...παρε την Γ μια χαρα ειναι

Με δουλευεις!!!!!θα γυρίσουν και σε ανατολικούς και θα έχουμε ζωνικη....πως μπορεί να γίνει αυτό?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άντε να τελειώνει σιγά σιγά η πιο αδιάφορη καιρικά εποχή του χρόνου (φθινόπωρο - χειμώνας), όπως έχει καταντήσει τα τελευταία χρόνια, με ατελείωτες λιακάδες, σκονοσυννεφιές και βροχές της μιας ώρας. Όλο το διάστημα του "φθινο-χειμώνα" πλέον είναι μαξ 2 κακοκαιρίες που τις θυμόμαστε και ονομαστικά (Ντάνιελ, Μπάλλος, Βαρβάρα κλπ.) και τον υπόλοιπο καιρό συζητάμε με τον Καυσωνάκια για χαρούπια και κοκκοφοίνικες να περάσει η ώρα. Τον Μάιο και τον Ιούνιο έχει περισσότερο υετό και μέρες βροχής πλέον, ενώ και η νεφοκάλυψη θυμίζει κάτι από Νοέμβριο. Υπομονή ως τότε.

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, gthomasandros είπε:

Πριν 20 χρόνια ακριβώς τσικνοπέμπτη η Αττική θάβονταν κυριολεκτικά στο χιόνι...

Πόσο θα ήθελα να το ζήσω πάλι, απίστευτος χιονιάς...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Με δουλευεις!!!!!θα γυρίσουν και σε ανατολικούς και θα έχουμε ζωνικη....πως μπορεί να γίνει αυτό?

Εγω δεν νομιζω οτι θα εχουμε ζωνικη...αλλα θα δουμε...παντως ειχαμε ανεμοστροβιλο στην ροδο σημερα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, snow_evia είπε:

Καθόλου μόνο του 😂😂

ecmwf-chalkda-gr-384n-23 (19).png

Αυτό όμως θα τραβήξει τα υπόλοιπα, όπως  το 2008 10 μέρες πριν ένα σενάριο μόνο έδινε αυτό που έγινε πραγματικά...και μετά ξύπνησα...🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Αυτό όμως θα τραβήξει τα υπόλοιπα, όπως  το 2008 10 μέρες πριν ένα σενάριο μόνο έδινε αυτό που έγινε πραγματικά...και μετά ξύπνησα...🤣

Εντωμεταξυ μοιάζει πάρα πολύ, σύμπτωση; Δεν νομίζω😂

gens-49-1-132.png

archives-2008-2-10-18-0.png

gens-49-1-186.png

archives-2008-2-13-18-0.png

gens-49-1-246.png

archives-2008-2-15-18-0.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Εγω δεν νομιζω οτι θα εχουμε ζωνικη...αλλα θα δουμε...παντως ειχαμε ανεμοστροβιλο στην ροδο σημερα 

Χαχαχα, Μια προταση 2 τελείως ασυνδετα πράγματα. χαχαχα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το top καιρικό γεγονός του φετινού χειμώνα εδώ, ήταν ένα εντυπωσιακό πέρασμα καταιγίδας απλά τον Δεκέμβρη.. τίποτα άλλο... επίσης φτάσαμε στο σημείο να έχει περισσότερο καιρικό ενδιαφέρον το καλοκαίρι από το χειμώνα, όπως έγγραψε νωρίτερα ο Σπύρος.. να γράφουμε τα τελευταία δυο χρόνια 100αρες+ μηνιαίο, το 2022 τον Αύγουστο και πέρυσι 2023, το Σεπτέμβριο.. και να βγάζουμε με ανομβρία γενικά, φθινοπωρο και χειμώνα και τους ''κάποτε'' πιο υετοφόρους μήνες του έτους, πολύ διαφορετικά σε σχέση παλαιοτερα.. ή όντως μιλάμε για τραγωδία και φουλ ανωμαλία ή έχω τρελαθεί... προφανώς και δε γράφω αυτές τις ημέρες, διότι τι να σχολιάσω.. τους χάρτες αυτούς;; Και τι να αναφέρω;; Για το μέτωπο που περιμέναμε χθες και στην Αττική και τελικά άφησε ανεπηρέαστο το λεκανοπέδιο;;

Τη καλησπέρα μου σε όλους και ο Θεός βοηθός !!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Εντωμεταξυ μοιάζει πάρα πολύ, σύμπτωση; Δεν νομίζω😂

gens-49-1-132.png

archives-2008-2-10-18-0.png

gens-49-1-186.png

archives-2008-2-13-18-0.png

gens-49-1-246.png

archives-2008-2-15-18-0.png

 μόνη διαφορά είναι ό θα μας χιόνιζε και εδώ καλά

image.png.ffbb6abe55f57774b3b23fd1fcb2ca49.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...