Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φέτος όχι απλά δεν ήρθε χειμώνας εδώ, αλλά πραγματικά δεν υπήρξε περίοδος να πεις ότι ένας Αυλώνας θα σκάσει Ιταλία ή Τουρκία και να πεις ότι χάσαμε για λίγο χιόνι. Αισχος η λέξη που περιγράφει το φετινό έκτρωμα. Πάλι καλά έριξε λίγο χιόνι στα ΚΒ ημιορεινά και κάποια παιδιά ξεχαρμανιασαν λίγο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιας και εχουμε αρχισει της ευχες να κανω και γω τη δικη μου..επικρατηση νοτιαδων απο τωρα μεχρι το πασχα με 3-4 δυνατα χαμηλα με αυθονες βροχες και χιονια απ τα 800μ και πανω..σε καμια περιπτωση ουτε κρυα ουτε παγετους οσο προχωραμε αλλα φυσιολογικα πραγματα για μαρτη απριλη..σταδιακα απ το πασχα αρχες μαη επικρατηση βοριαδων με ευσταθεια και ενα διμηνο μεχρι τελος ιουνιου με ηλιο και ευχαριστες θερμοκρασιες-χλιαρες ζεστες..ιουλη και αυγουστο με ασταθεια στα ηπειρωτικα και χωρις παρατεταμενους καυσωνες..σεπτεμβρη εως μεσα δεκεμβρη επικρατηση του νοτια και πολλες εναλλαγες του καιρου χωρις ακραιες βροχες αλλα αυξηση των ημερων βροχης κ συνεφιας..μεσα δεκεμβρη με τελος φλεβαρη ευκαιριες για ολους με πρωταγωνιστη το ιονιο..δκβ διαταξεις με βροχες ομως που θα περναν την πινδο και θα βρεχουν τακτα και τα πολυπαθα ανατολικα προσηνεμα..

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

σαν να διορθωνει ο τζίφος το κακό για χιόνια 6αρι του.. Ο σκοπός είναι να χιονίσει έστω και λίγο στα Γιάννενα, τώρα που μπορεί ακόμα.. ανεπιτυχώς προς το παρόν.

Το τζεμ τις τερλευταίες μέρες έχει ενδιαφέροτα επίσης τρεξίματα με άλλο τρόπο.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας γράψω και κάτι θετικό μετά την σφαλιάρα του -4 ΑΟ που έγινε σε δύο μέρες +1 ....βλέπω ωραίο στήσιμο του μπαστακα που είναι μπαστακας καρναβάλι και μπορεί στην πορεία να μεταμορφωθεί ...Μ έχει πάρει πολύ από κάτω είναι η αλήθεια παραπάνω από μια μέρα που είναι το σύνηθες για μένα....😏

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, [weathermaniac] said:

Πάντως αν βγει ψυχρή άνοιξη, ένα έχω να πω. Φέτος είχαμε κοντονανικα μέχρι αρχές Νοέμβρη, του χρόνου να πάει μέχρι αρχές Δεκέμβρη. Αλλά να δούμε και πεδινό χιόνι στους αδικημένους.🤗

Στην Αθήνα και Γενάρη φοράγαμε κοντομάνικα άνετα κάποιες μέρες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Στην Αθήνα και Γενάρη φοράγαμε κοντομάνικα άνετα κάποιες μέρες. 

Κοίτα η παράμετρος κοντομάνικο, αφορά εμένα καθαρά χεχεχε. Δηλαδή όταν λέω φορούσαμε κοντομάνικα σημαίνει ότι άντεχα και εγώ ο κρυουλιάρης😀 Αλλά που ξέρεις μπορεί φέτος τον Δεκέμβριο να φορέσω και εγώ κοντομάνικο😹 

Πέρα από την πλάκα όμως. πιστεύω ότι και θεωρητικά αν ζούσα όλη μου την  ζωή στην Λάρισα, η στιγμή που στην αρχή του χειμώνα θα φοράω κοντομάνικο δεν πιστεύω ότι είναι 10ετίες μακριά. Μπορεί ν αέρθει πολύ γρήγορα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ πιο μέτριος υετικά ο τζίφος στο 12αρι του.

Το μόνο καλό είναι πως με την κυκλοφορία που πάει να στηθεί λογικά θα δούμε καλά νερά.

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

56 minutes ago, [weathermaniac] said:

Κοίτα η παράμετρος κοντομάνικο, αφορά εμένα καθαρά χεχεχε. Δηλαδή όταν λέω φορούσαμε κοντομάνικα σημαίνει ότι άντεχα και εγώ ο κρυουλιάρης😀 Αλλά που ξέρεις μπορεί φέτος τον Δεκέμβριο να φορέσω και εγώ κοντομάνικο😹 

Πέρα από την πλάκα όμως. πιστεύω ότι και θεωρητικά αν ζούσα όλη μου την  ζωή στην Λάρισα, η στιγμή που στην αρχή του χειμώνα θα φοράω κοντομάνικο δεν πιστεύω ότι είναι 10ετίες μακριά. Μπορεί ν αέρθει πολύ γρήγορα

Nα μετακομίσεις στην Κάσο, Λίνδο, Καστελόριζο, νότια Κρήτη. Θα είσαι κάθε μέρα (πλην 5-10) με κοντομάνικο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Nα μετακομίσεις στην Κάσο, Λίνδο, Καστελόριζο, νότια Κρήτη. Θα είσαι κάθε μέρα (πλην 5-10) με κοντομάνικο. 

Ο αδερφός μου ήρθε με άδεια από Κάρπαθο και από την 2η μέρα γριπώθηκε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ελπιζω να ρθουν εστω τα πολυποθητα νερα και τα χιονια στα βουνα μας..Ομως μεταξυ των μοντελων ακομα και στις κοντινες ωρες,τεραστιες διαφορες..

Για παραδειγμα το τζεμ πνιγει την Ελλαδα στις 21 του μηνα ενω ο τζιφος τεινει να εξαφανισει πληρως την ολη φαση.....Ανεξαρτητα παντως απο το τι θα γινει στις 21 του μηνα,η μετεπειτα εξελιξη του καιρου ειναι ακρως ενδιφερουσα..Αφου δε μπορει ο χειμωνας ας επιστρεψει το Φθινοπωρο...Οχι ομως καλοκαιρινες συνθηκες απο τωρα...!!

Εαν ακουσετε για κατακλυσμους σημερα,θα ειναι στη Λαρυμνα...Πολλα mm αναμενονται...🤣Καλο σαββατοβραδο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

απίστευτες οι διαφοές στον π[ολικό λοβό του καναδά, και κάνει τα σενάρια άνω κάτω.. Δεν συμφωνεί κανένα μοντέλο.. Αικον και τζεμ μου άρεσαν περισσότερο σαν λογική.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sakis13 είπε:

Ελπιζω να ρθουν εστω τα πολυποθητα νερα και τα χιονια στα βουνα μας..Ομως μεταξυ των μοντελων ακομα και στις κοντινες ωρες,τεραστιες διαφορες..

Για παραδειγμα το τζεμ πνιγει την Ελλαδα στις 21 του μηνα ενω ο τζιφος τεινει να εξαφανισει πληρως την ολη φαση.....Ανεξαρτητα παντως απο το τι θα γινει στις 21 του μηνα,η μετεπειτα εξελιξη του καιρου ειναι ακρως ενδιφερουσα..Αφου δε μπορει ο χειμωνας ας επιστρεψει το Φθινοπωρο...Οχι ομως καλοκαιρινες συνθηκες απο τωρα...!!

Εαν ακουσετε για κατακλυσμους σημερα,θα ειναι στη Λαρυμνα...Πολλα mm αναμενονται...🤣Καλο σαββατοβραδο...

Αλληλεγγύη στους εργάτες της ΛΑΡΚΟ!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσπαθω να δω χαρτες..Αδυνατον!!Αλλα πληκτρολογω αλλα μου βγαινουν...Ξεκινησε το 18αρι...Βλεπω τους χαρτες της Ναμιμπια...Δειχνουν προοπτικη!!🤣Κλειδωστε τα νερα και καλεστε μου ενα οχημα..Να επιστρεψω στο χωριο..

-img029e21dcfc8df68d803fa6d4423035b13jpeg--photos--107.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Περιμένω ενδιαφέρον 18αρι

 

καλοπροαίρετος... καλόβουλος!!!

gfs-0-168.png?18

 

ερχεται😹

gfs-1-270.png?18

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι είν' τούτο πάλι; Στην κορυφή της Πάρνηθας πες 15+ βαθμοί...

Και άνεμοι Ν και ΝΔ.. κλάμα.

Δεν μπορώ άλλο ζεστεςςςςςςςς

264-7GR.gif

276-7GR.gif

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

η μήτηρ όλων των χειμερινών καυσώνων προ των πυλών...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

η μήτηρ όλων των χειμερινών καυσώνων προ των πυλών...

Αν θέλεις ανοίγουμε και ξεχωριστό θέμα στις αναφορές 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 ώρες πριν, thesprotos είπε:

Καλό Νοέμβρη να εχουμε😄

28 Φλεβάρη απ'το 2020 και μετά όλο σα Νοέμβρης είναι (λες να είναι 5η σερί χρονιά?)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Τι είν' τούτο πάλι; Στην κορυφή της Πάρνηθας πες 15+ βαθμοί...

Και άνεμοι Ν και ΝΔ.. κλάμα.

Δεν μπορώ άλλο ζεστεςςςςςςςς

264-7GR.gif

276-7GR.gif

Και μάλιστα θα είναι ζέστη με σκόνη από Άφρικα δλδ συννεφιές και ίσως και βροχές (σίγουρα πολλές στα δυτικά).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το κύριο του τζίφου από το 18άρι είναι εύκολη συντριβή στην Κρήτη του εθνικού ρεκόρ Φεβρουαρίου των 32.1C για τις 29 του μήνα. Μακάρι να το κρατήσει...

1193146684_Screenshot2024-02-18at1_52_16AM.png.00320b05059a34f9deaab00e29666fcd.png

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 15/2/2024 at 12:01 ΠΜ, vorios_polos είπε:

Ο Μάρτιος είναι φυσιολογικό να κάνει χιόνι δεν είναι κάτι εκτός εποχής ....

Κι Απρίλη μη σου πω. Θεσσαλονίκη πάντως έχει χιονίσει πολύ 7/4/2003 και 9/4/1956. Νομίζω 9/4/1956 είναι το πιο όψιμο χιόνι εδώ ενώ μου φαίνεται κάπου αρχές Νοέμβρη του 1971 το πιο πρώιμο. Εντάξει έχει ρίξει και 28η του 1978 και μέσα Απρίλη του 1977 κάτι χιονόνερα αλλά άνευ σημασίας. Μάρτιο πολλές φορές έχει κάνει πολύ χιόνι ενώ και το 2022 λίγο έλειψε να κάνει καλό χιόνι εδώ. Λίγο να συνδυαζόταν υετός και Τ θα είχαμε κάτι πολύ καλό. Εκείνος ο χειμώνας μακράν ο χειρότερος. Τουλάχιστον πέρσι 5-8 Φλεβάρη είδαμε καλά χιόνια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...