Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, giogud είπε:

Αν και 10 χρονών τότε, θυμάμαι Καθαρά Δευτέρα να πετάμε χαρταετό με απλό μακρυμανικο έξω από το Λιτόχωρο και μετά από λίγες μέρες χιόνια. Όχι ιστορικό για την περιοχή αλλά σίγουρα ένα 50ποντο το είχαμε. Στο Λιτόχωρο είχαμε 2 τεράστιους χιόναδες το 92 και το 93 με πάνω από 1 μέτρο χιόνι. Το 2019 είχαμε 70-80 cm και το 2020 40cm.

Το 2012 πάντως πρέπει να είναι ιστορικό για Πιερία, είχα δει φωτος με πάνω από μισό μέτρο στο κέντρο της Κατερίνης. Εμείς Λάρισα είχαμε βάλει ένα 15ποντο, αν θυμάμαι καλά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Κώστας. είπε:

Και καπως ετσι σφυριζω τη ληξη του χειμωνα 2023-24 ο οποιος ηταν ανυπαρκτος, ηπιοτατος.

 

Θυμαμαι παιδι , δελτια ειδησεων. " αποκλεισμενα παραμενουν 130 χωρια στους νομους Τρικαλων, Καρδιτσας, Κοζανης, Φλωρινας" .

Εντάξει  ειχαμε και χαλια δρομους τότε,  αλλα πλεον δεν υπαρχει χιονι ; 

 

Αληθεια χιονισε φετος πχ στο Μετσοβο; 1100 μετρα υψόμετρο .  

Οχι να ριξει νιφαδες. Να στρωσει 20 εκ πχ 30εκ 

Αυτό με τα αποκλεισμένα χωριά μου το λενε και οι δικοί μου. Εν τω μεταξύ, μου έχουν δείξει φωτος από εκείνη την εποχή όπου απεικονίζονταν γειτονιές της Λάρισας δίπλα στο κέντρο τίγκα στους χωματόδρομους. Φαντάσου πώς ήταν τα ορεινά χωριά. Με κακοκαιρίες τύπου Αριάδνη και Ελπίδα θα αποκλείονταν πάρα πολλά χωριά και σήμερα, αν δεν είχαν βελτιωθεί οι υποδομές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Κώστας. είπε:

Και καπως ετσι σφυριζω τη ληξη του χειμωνα 2023-24 ο οποιος ηταν ανυπαρκτος, ηπιοτατος.

 

Θυμαμαι παιδι , δελτια ειδησεων. " αποκλεισμενα παραμενουν 130 χωρια στους νομους Τρικαλων, Καρδιτσας, Κοζανης, Φλωρινας" .

Εντάξει  ειχαμε και χαλια δρομους τότε,  αλλα πλεον δεν υπαρχει χιονι ; 

 

Αληθεια χιονισε φετος πχ στο Μετσοβο; 1100 μετρα υψόμετρο .  

Οχι να ριξει νιφαδες. Να στρωσει 20 εκ πχ 30εκ 

20-30 πόντους στο  Μέτσοβο έχει να κάνει από το 2019. Ναι εκεί φτάσαμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα, είπα να γράψω μιας και δεν έγραψε κανείς 😅 

Δεν υπάρχει κάτι να σχολιάσουμε, ο Φλεβάρης παραμένει καμμένος και σιγά σιγά ετοιμαζόμαστε να κάψουμε και την 1η εβδομάδα του Μαρτίου. 

Κατά τα άλλα προχωράμε!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, alkis91_2.0 είπε:

Καλημέρα, είπα να γράψω μιας και δεν έγραψε κανείς 😅 

Δεν υπάρχει κάτι να σχολιάσουμε, ο Φλεβάρης παραμένει καμμένος και σιγά σιγά ετοιμαζόμαστε να κάψουμε και την 1η εβδομάδα του Μαρτίου. 

Κατά τα άλλα προχωράμε!

Το χόμπι μας έχει καταντήσει πατσαβούρα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω παντως απο τωρα το δηλωνω,θ ανοιξω τον Ιουλιο....Πρωτα ο θεος να μαστε καλα...Την ξερω την καιρικη μου τυχη..Ουτε μια μερα ασταθειας...Απλα να δηλωσω τη γεννηση της κορης μου με το καλο...Γι αυτο ζω και αναπνεω....Ελπιζω ο καυσωνακιας να μου το επιτρεψει...Κι ας κανει και 50αρια...🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, Marios είπε:

Καλημερα παιδια. Δεν ξερω ποιος θα το ανοιξει αλλα ξερω ποιος ΔΕΝ θα το ανοιξει🤣 

 

Εγώ έχω δήλωση συμμετοχή και είναι και άλλοι μαζοχες μη νομίζεις😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Καλημέρα, ο Ευρωπαίος μας δίκασε... 

Πραγματικά θα είναι αδιανόητο να τουμπιασουν οι άλλοι τώρα που δείχνει το χειρότερο σενάριο.. όλα τα υπόλοιπα ήταν μια χαρά. Γνωστός ο Ευρωπαίος για το κόψιμο των ελπίδων σε δυτικούς χιονιαδες η ακόμα και σε φυτικές διαταραχές χειμερινού τύπου 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τέλος και επίσημα ο Φεβρουάριος, πάμε να δούμε πλέον αν μπορεί να σπάσει κανένα θερμό ρεκόρ. Δεύτερος χειμώνας που θυμάμαι και με τους 3 μήνες πολύ πάνω απ' τα κλιματικά μαζί με τον 2020-21, με την διαφορά ότι φέτος όχι μόνο ήταν ακραία θερμός αλλά δεν είχε και σοβαρή εισβολή. Πάμε υπέροχα, συνολικα για τον ελλαδικό χώρο μιλάμε για τοπ5 χειρότερο χειμώνα από 1900 και μετά!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Ο Ευρωπαίος μας λέει "Η άνοιξη έρχεται εμπρός βήμα ταχύ,  να την προϋπαντήσουμε παιδιά στην εξοχή"

Ο στόχος για μένα ειναι να πάνε οι όποιες ψυχρες παρπισω ωστε να ειναι πιο ανώδυνες και να κάνουμε εξοικονόμηση 😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Ο Ευρωπαίος μας λέει "Η άνοιξη έρχεται εμπρός βήμα ταχύ,  να την προϋπαντήσουμε παιδιά στην εξοχή"

Δεν εφυγε κ ποτέ. Η μαλλον φευγει απο Ιουλιο εως Σεπτεμβριο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

οκ τα 6ααρια. Λίγο χειρότερα στην θέση και το σχήμα το πολικού λοβού του καναδά, αλλα΄βελτιωμένα στην αποκοπή του δυτικού ατλαντικού, όπου ο ευρωπαίος δνε την έχει σαν αποκοπή καν.

 

 

μασιφ πολικος στροβιλος στο ευρωπαικο

gfsna-0-168.png?0gfsna-0-162.png?6ECN1-168.GIF?19-12

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Πολύ καλό γύρισμα του τζιφου και με...μελλον

Πραγματικά όλα τα πρωινα ήταν μια χαρά, και μετά είδα ευρωπαίο και απλά ξανακοιμήθηκα.. Ε ελπίζω να τουμπιάσει όπως τούμπιασε πριν 4-5 μέρες...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 ώρες πριν, Κώστας. είπε:

Αληθεια χιονισε φετος πχ στο Μετσοβο; 1100 μετρα υψόμετρο .  

Οχι να ριξει νιφαδες. Να στρωσει 20 εκ πχ 30εκ 

Αφου εξαφανιστηκε ο χειμωνιατικος δυτικος καιρος δεν μπορει το Μετσοβο. Και αυτο στην ιδια λογικη των Ιωαννινων ειναι.

Φετος μεσα στο μετσοβο το καλυτερο που μπορεσε ηταν μεχρι 3 ισως και 5 εκατοστα στις ευκολες επιφανειες και το ελιωσε πολυ γρηγορα.

Χωρις χειμωνιατικο δυτικο καιρο χαιρεταει και το Μετσοβο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φοβερό τρέξιμο του τζιφου ( για εμένα που θέλω βροχές ) αλλά και πολύ καλό για χιόνια στα βουνα... 

Μάλιστα στο τέλος έβγαλε και στουπαρα για κεντρικά από 800+ υψόμετρο

image.png.c1d410f5d490eb1d2f32f4a7e60ddfa1.png

 

image.png.0419a09c20754b39a489865a115d6150.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Ακόμα χειρότερος ο ευρωπαίος στο 6αρι.. Αι σάλτα και.....👹

 

 

σε όλα χειρότερος ρεε σε όλα?? με το χειρότερο σενάριο??? ΜΗΝ ΤΟΛΜΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥΜΠΙΑΣΟΥΝ ΤΩΡΑ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΣΕΝΑΡΙΟ.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πως μπορεί το AMOC (όχι το αμοκ που έχουμε πάθει εμείς επειδή δεν χιονίζει) να επηρεάσει το καιρικό έκτρωμα που ζούμε φέτος....

https://www.weatherforattica.gr/2024/02/nea-erevna-amoc-kairos.html

Έχει και βιντεάκι... Το βρήκα ενδιαφέρον...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...