Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, weatherforattica είπε:

Πως μπορεί το AMOC (όχι το αμοκ που έχουμε πάθει εμείς επειδή δεν χιονίζει) να επηρεάσει το καιρικό έκτρωμα που ζούμε φέτος....

https://www.weatherforattica.gr/2024/02/nea-erevna-amoc-kairos.html

Έχει και βιντεάκι... Το βρήκα ενδιαφέρον...

Φιλε μεχρι να γινει το ΑΜΟC με τετοια ζεστη πιασε μια παγωμενη ΑΜΣΤΕΛα  🤣(Αλβανος Μεταναστης στην Ελλαδα)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, Snowparty είπε:

Ο καθε μηνας ολης της χρονιας θα βγαινει πολυ πανω απ τα κλιματικα....

 

Σε λίγα χρόνια που τα κλιματικά θα έχουν ανέβει, θα είμαστε στα ίσα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Michael είπε:

Σε λίγα χρόνια που τα κλιματικά θα έχουν ανέβει, θα είμαστε στα ίσα..

Συμφωνω....τα πασχουγεννα θα ειναι δεδομενα....οπως και τα 20ρια +του ιανουαριου και του φλεβαρη...

Θα χιονιζει στις κορυφες των βουνων και δεν θα το πιστευουμε....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Άρχισε 12αρθ αικον. Πρώτο τεράστιο βήμα στον πολικό λοβό προς ευρωπαϊκό. Φυσικά. Βγαίνει μόνο το χειρότερο δυνατό. Δεν υπάρχει αυτή η 5ετης κατάρα που βιώνουμε.

 

Αποτελέσμα τέλειο, αλλά βήμα πολύ κακό. 50% πιο κοντά σε ευρωπαϊκό στον πολικό λοβό .

Χαλάει πολύ ο τζίφος στο μέτωπο της αποκοπής... Δώσε #€#€#€#@#&-_&"*#¢¢¥¢^•√¢^°°=π÷÷{∆∆∆}=✓™°^¢¢®®©$¥$¢¢¢|€##€@καιρε.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 hours ago, sakis13 said:

Εγω παντως απο τωρα το δηλωνω,θ ανοιξω τον Ιουλιο....Πρωτα ο θεος να μαστε καλα...Την ξερω την καιρικη μου τυχη..Ουτε μια μερα ασταθειας...Απλα να δηλωσω τη γεννηση της κορης μου με το καλο...Γι αυτο ζω και αναπνεω....Ελπιζω ο καυσωνακιας να μου το επιτρεψει...Κι ας κανει και 50αρια...🤣

Mε σκοτώνεις...Τουλάχιστον να ανοίξω τον Αύγουστο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Mε σκοτώνεις...Τουλάχιστον να ανοίξω τον Αύγουστο 

Μη μου αγχωνεσαι Πανουλη μου..Οπως μας παει σε βλεπω ν ανοιγεις συντομα και Δεκεμβρη-Γεναρη-Φλεβαρη.. Ολος ο χρονος μια εποχη..🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Μη μου αγχωνεσαι Πανουλη μου..Οπως μας παει σε βλεπω ν ανοιγεις συντομα και Δεκεμβρη-Γεναρη-Φλεβαρη.. Ολος ο χρονος μια εποχη..🤣

364 μέρες τον χρόνο ήλιο και.... ως γνωστόν θα κάνει κακό καιρό μόνο την καθαρά Δευτέρα.. Μπλέξιμο κι αυτό🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Νομίζω τέλος και αυτή η φάση. Είχαν εμφανιστεί καλοί χάρτες για πρώτη φορά σε θέμα που ανοίγω, αλλά το χάσαμε στο τέλος.. Την επόμενη φορά που θα ανοίξω θα έρθει ο δκβ. χαχαχαχα.

Υπομονή 2 μηνάκια να ξεκινήσουν οι αστάθειες!

 

Τώρα ένα έχω να πω το 2023, ήταν το πιο βαρετό καιρικά έτος που θυμάμαι. (1 Γενάρη -31 Δεκέμβρη). Το πιο ενδιαφέρον γεγονός ήταν ο Ντάνιελ, αλλά εδώ σαν φαινόμενο δεν με εξίταρε. Και όλα αυτά έρχονται μετά το πιο εκνευριστικό έτος του 2022, με περισσότερες ψυχρές εισβολές, αλλά χωρίς χιόνι, ένα καλύτερο καλοκαίρι, αλλά πολύ μεγάλη γκαντεμιά τότε.

Και για να κατατάξω τους χειμώνες της άθλιας 5ετίας που περνάμε για Γιάννενα και Λάρισα ξεχωριστά με βάση τα δικά μου ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ πάντα κριτήρια. Τι κάνει για εμένα ένα χειμώνα καλό για τα γούστα μου? Μεγάλο καιρικό ενδαιφέρον, εναλλαγές και όσο περισσότερο χιόνι γίνεται με όσον το δυνατόν λιγότερες μέρες ξερόκρυου γίνεται (χαμένοι αυλώνες γιατί μετά από το χιόνι αναγκαστικά θα κάνει ψόφοκρυο)

 

Στην κάτω θέση είναι ο χειρότερος χειμώνας για τα γούστα μου για κάθε πόλη:

Γιάννενα:            Λάρισα:

21-22                  20-21

20-21                  23-24

22-23                  22-23

23-24                  19-20

19-20                  21-22

 

Για τα Γιάννενα παρόλο που όλοι είναι χάλια, ο 21-22 είχε περισσότερες χιονοπτώσεις και ενδιαφέρον, και ήταν καλύτερα τα βουνά επίσης. Για την Λάρισα τον βάζω στον χειρότερο όλων καθώς παρόλο που είχε μεγαλύτερο ενδιαφέρον από τον ανύπαρκτο 19-20, φάγαμε τόσο κρύο τζάμπα και βερεσέ, που τον σιχάθηκα περισσότερο από όλους. 20-21 εννοείται ο καλύτερος για Λάρισα, με 2 χιονοστρώσεις, μια χιονόπτωση, χαλάζι και αρκετές εναλλαγές γενικότερα. Ανύπαρκτος ο χειμώνας φέτος, αλλά η έλλειψη ξερόκρυων σε συνδυασμό με 3 καταιγιδάρες μέσα στον καταχειμωνο αυτόματα τον βάζει δεύτερο από την τραγική 5ετία που διάγουμε.

 

Μακάρι μαζί με την 5ετία τέτοια ανωμαλία να μην ξαναέρθει συντομα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Στην κάτω θέση είναι ο χειρότερος χειμώνας για τα γούστα μουγια κάθε πόλη.

Γιάννενα:            Λάρισα:

21-22                  20-21

20-21                  23-24

22-23                  22-23

23-24                  19-20

19-20                  21-22

 

 

Ωραιος ο απολογισμος...Μακροσκελες κειμενο...!!Εγω θα σταθω στα ετη που προανεφερες..Και για να σε βοηθησω...Αν θελεις προσθεσε και καποια ακομα..

2024-25

2025-26

2026-27

2027-28

2028-29 Καπου εδω σταματα ο χρονος για το χομπι μας..

2029-30

2029-30

2029-30

2029-30..

Και επιστρεφουμε με νεο χομπι

2030-31..

217457-screen_shot_2016-12-27_at_8.22.29_m.m..jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Σταθερότατος ο ευρωπαίος εννοείται.. Ωραίο το τρέξιμο του πάλι στο τέλος, κaι εννοείται ότι θα αλλάξει προς το χειρότερο αν ο τζίφος μετά έχει το κακό σενάριο.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το κλεισαμε το μαγαζι?..χιονακια παντως φαινονται την τεταρτη στα κεντρονοτια ορεινα..κυριως στην κεντροδυτικη πελοπονησσο απ τα 1000-1200 και πανω..αλλα ποιος ασχολειται.. @ΖΑΡΟΥΧΛΙΩΤΗΣ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπομονή έρχεται ο Απρίλιος που θα εκτόξευση το καιρικό ενδιαφέρον στα ύψη😋...οι χάρτες δεν είναι απαγορευτικοι για τον Μάρτιο αλλά πλέον έχει καταντήσει σαν το ανέκδοτο με τον λύκο στα πρόβατα...θα χιονίζει και θα νομίζουμε ότι κλ Ανει Περιστέρι...🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν λαβει χωρα μια τοσο μεγαλης εκτασης ασθ πραγμα σπανιο πολλα πραγματα θα αλλαξουν στον καιρο της ευρωπης το μαρτιο....θα δουμε σε λιγες μερες αν επιβεβαιωθει αυτη η ταση πρωτα

ps2png-worker-commands-56fdc4b895-2k4l9-6fe5cac1a363ec1525f54343b6cc9fd8-TwreKF-1.png

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Αν λαβει χωρα μια τοσο μεγαλης εκτασης ασθ πραγμα σπανιο πολλα πραγματα θα αλλαξουν στον καιρο της ευρωπης το μαρτιο....θα δουμε σε λιγες μερες αν επιβεβαιωθει αυτη η ταση πρωτα

ps2png-worker-commands-56fdc4b895-2k4l9-6fe5cac1a363ec1525f54343b6cc9fd8-TwreKF-1.png

Θα, δείξει... Και σήμερα υποτίθεται ότι θα γινόταν ασθ. 

Αλλά δεν έγινε τελικά... Μπορεί να τη σκαπουλαρουμε και το Μάρτη.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Θα, δείξει... Και σήμερα υποτίθεται ότι θα γινόταν ασθ. 

Αλλά δεν έγινε τελικά... Μπορεί να τη σκαπουλαρουμε και το Μάρτη.. 

Εγινε αλλα μικρη γυρισαν οι ανεμοι σε ανατολικους για μιση μερα σαν μην εγινε δηλαδη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, Dusterakos είπε:

Μονο μια ηφαιστειακη εκρηξη μας σωζει, ή το AMOC. 

Παμε να τα φερουμε.... 🤣

ΑMOC???? Έχει καμία σχέση με τους ΑΜΑΝ?😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Χάλασαν πολύ τα πρωινά... Εξαφανιστηκαν και οι βροχές.. Στρίβουν προς Ιβηρική και εμάς μας πλακώνει ο υποτροπικος. 

Μου έφτιαξες τη μέρα! Πάντως άλλη μια φορά έγινε το  κλασικό μετα απο προσηνεμο χιονιά τον Φλεβάρη (έστω και της πλακας όπως φέτος) μετα πεταλουδιτσες 

Επεξεργάστηκε από larissa_mare
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...