Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

IMG_20240226_153417.jpg.3ce6121b109214732e723008d5d741ea.jpgΤο πως θα στηθει ο σκανδιναβικος θα δειξει τι ψυχρη εισβολη θα υπαρξει και αν υπαρξει..το ευρωπαικο πχ θεωρει σιγουρη την υπαρξει σκανδιναβικου για πολλες ημερες ενω δινει πιθανοτητες αυτος να υπαρχει μεχρι 20 μαρτη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

IMG_20240226_153417.jpg.3ce6121b109214732e723008d5d741ea.jpgΤο πως θα στηθει ο σκανδιναβικος θα δειξει τι ψυχρη εισβολη θα υπαρξει και αν υπαρξει..το ευρωπαικο πχ θεωρει σιγουρη την υπαρξει σκανδιναβικου για πολλες ημερες ενω δινει πιθανοτητες αυτος να υπαρχει μεχρι 20 μαρτη

Ναι... Το θέμα, είναι όμως να υπάρχει και αζορικος... Γιατί μας βλέπω με υποτροπικο εμάς και τις ψυχρες μάζες δυτική Ευρώπη.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Ναι... Το θέμα, είναι όμως να υπάρχει και αζορικος... Γιατί μας βλέπω με υποτροπικο εμάς και τις ψυχρες μάζες δυτική Ευρώπη.. 

Ο ναο δεν δειχνει προς το παρον να παιρνει τοσο αρνητικες τιμες να ελοχευει δηλαδη η δυτικη ευρωπη αλλα αν μιλαμε για αποκομμενη ψυχρη λιμνη μπορει και να συμβει ευκολα αυτο σε καθε περιπτωση θα ειναι η τελευταια περιοδος που ισως μπορεσουμε να δουμε χειμερινα χαρακτηριστικα στο καιρο στην χωρα μας στο φετινο ανυπαρκτο χειμωνα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

51 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

IMG_20240226_153417.jpg.3ce6121b109214732e723008d5d741ea.jpgΤο πως θα στηθει ο σκανδιναβικος θα δειξει τι ψυχρη εισβολη θα υπαρξει και αν υπαρξει..το ευρωπαικο πχ θεωρει σιγουρη την υπαρξει σκανδιναβικου για πολλες ημερες ενω δινει πιθανοτητες αυτος να υπαρχει μεχρι 20 μαρτη

Και ο τζιφος αν δεις τα ενσεμπλες του δείχνει Σκανδιναβίκο (η καλό η κακό)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Και ο τζιφος αν δεις τα ενσεμπλες του δείχνει Σκανδιναβίκο (η καλό η κακό)

Ναι και τα δυο το δειχνουν τι θα βγει ειναι πολυ μακρια ακομα θα αλλαξουν σιγουρα πολυ ειδικα αφου μιλαμε για μαρτιο πλεον που η προγνωσιμοτητα ειναι ακομα χειροτερη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Ναι και τα δυο το δειχνουν τι θα βγει ειναι πολυ μακρια ακομα θα αλλαξουν σιγουρα πολυ ειδικα αφου μιλαμε για μαρτιο πλεον που η προγνωσιμοτητα ειναι ακομα χειροτερη

Προς το παρών Παρ ότι φαίνεται μια ψυχρή λίμνη στο καλό σενάριο το όλο στήσιμο δεν μπορεί να αποκλείσει να κατέβει αυτούσιος ο Αυλώνας που είναι ακριβώς πίσω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ζώντας τη σημερινή μέρα και βλέποντας το τρέξιμο του τζιφου λέω.. Ξεκίνησαν το πρωτοβροχια και μετά έρχεται ο χειμώνας.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εν τω μεταξύ μεγάλο πετσόκομα υετού για το επόμενο χαμηλό, καμία σχέση με αυτά που δείχνανε στην αρχή... Μπορεί να είναι και για καλό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα μακρινά... Φαίνεται περνει σάρκα και οστά η ΑΣΘ.. Μετά τις 5 Μάρτη.... Στήνονται εμποδισμοι και καραδοκούν ψυχρες εισβολες... Πάμε για οψιμο χειμώνα? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Στα μακρινά... Φαίνεται περνει σάρκα και οστά η ΑΣΘ.. Μετά τις 5 Μάρτη.... Στήνονται εμποδισμοι και καραδοκούν ψυχρες εισβολες... Πάμε για οψιμο χειμώνα? 

18 φλεβαρη αν θυμασαι ειχα αναφερει οτι αν μπορεσουμε να παρουμε κατι χειμερινο θα ειναι λογω ασθ αν συμβει  γιατι τοτε τα δεδομενα ηταν πιο ρευστα και ειχα αναφερει το 7-17 μαρτη ..τωρα δειχνει να ειναι σχεδον σιγουρη η ασθ και το διαστημα ενδιαφεροντος για να ερθει εν τελει κατι χειμερινο εκεινη την περιοδο δειχνει να ειναι ..πιθανον οψιμος χειμωνας δε εκεινο το διαστημα και ακομα πιο πιθανον ο σχετικα κρυος απριλης κατα περιοδους ειδικα μετα τις 10 απριλη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

δεν θέλω κρύο Απρίληηηηη, θέλω τα πρώτα 27αρια τότε!

Θελω Απριλη δυνατο,νιφαδες σαν γουρουνες και να καουν στη Λαρισα ολες οι παπαρουνες..🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οταν τελευταία χρόνια έχουμε δει 50αρι το καλοκαίρι (άντε 48) και μάλιστα με καύσωνες διαρκείας, όταν έχουμε δει τον απόλυτο τρόμο με τον Daniel αρχές Σεπτέμβρη, ειλικρινά δεν θα μου έκανε εντύπωση ένας υπερχιονιάς ακόμα και στις 15 Μάρτη. Δλδ κάτι εντελώς απροσδόκητο και ανώμαλο. Δεν το λέω για καλό, δεν λέω οτι το εύχομαι, αλλά δεν θα με εξέπληττε σε καμία περίπτωση πλέον. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είναι απίστευτο το πόσο διαφορετικά γούστα έχουμε καιρόφιλοι, χιονόφιλοι, καταιγιδάκηδες ανάλογα τις εποχές.... δε μου αρέσουν τα όψιμα κρύα την άνοιξη..  τα πρωιμα το φθινοπωρο ναι... συμφωνω με Μιχαήλ ως προς τον Απρίλη..

Ο Μάρτης θερμοκρασιακά ας βγει καθαρα χειμωνιάτικος....... από Απρίλη όμως εγώ αλλάζω μουντ.. ΠΑΝΤΟΤΕ......

Υετικά βέβαια δεν αλλάζω ποτέ μουντ και νομίζω αυτό έχει σημασία😁..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Είναι απίστευτο το πόσο διαφορετικά γούστα έχουμε καιρόφιλοι, χιονόφιλοι, καταιγιδάκηδες ανάλογα τις εποχές.... δε μου αρέσουν τα όψιμα κρύα την άνοιξη..  τα πρωιμα το φθινοπωρο ναι... συμφωνω με Μιχαήλ ως προς τον Απρίλη..

Ο Μάρτης θερμοκρασιακά ας βγει καθαρα χειμωνιάτικος....... από Απρίλη όμως εγώ αλλάζω μουντ.. ΠΑΝΤΟΤΕ......

Υετικά βέβαια δεν αλλάζω ποτέ μουντ και νομίζω αυτό έχει σημασία😁..

Χιόνι και μόνο χιόνι...βροχα οποιαδήποτε εποχή με ραγδαιοτητα φουλ και τσουρ τσουρ μόνο Οκτώβριο Νοέμβριο...και οτιδήποτε πάνω από 30 με βγάζει οφ...αυτό είναι το δικό μου καιρικό προφίλ😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μαρτη με -2 απ τα κλιματικα και υετοφορο και απριλη στα κλιματικα η λιγο κατω με ενναλαγες καιρου και εννοειται και αρκετες ανοιξιατικες μερες..μετα το πασχα τα εκτεταμενα 27αρια..τοπικα σιγουρα θα χουμε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, vorios_polos είπε:

Χιόνι και μόνο χιόνι...βροχα οποιαδήποτε εποχή με ραγδαιοτητα φουλ και τσουρ τσουρ μόνο Οκτώβριο Νοέμβριο...και οτιδήποτε πάνω από 30 με βγάζει οφ...αυτό είναι το δικό μου καιρικό προφίλ😋

Α ρε Βαγγελαρα..Σε λιγα χρονια να μαστε καλα το 30 θα το θεωρεις δροσια...Οπως παμε..🤣Σε λιγα χρονια με 30 βαθμους θα βαζουμε το κλιματιστικο στο ζεστο...!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επόμενος στόχος τώρα η κακοκαιρία της Παρασκευής και φυσικά πιο μετά κοιτάμε για χιόνια ημιορεινών

Το μόνο που με στεναχωρεί είναι η έλλειψη βροχοπτώσεων σε κεντρική, ανατολική Μακεδονία και Θράκη. Δεν επηρεάστηκαν ούτε σε αυτήν τη διαταραχή και από ότι φαίνεται ούτε στην επόμενη.

 

ecmwfgr-25-126.png

126-777GR.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέρα με την μέρα βελτιώνονται τα ενσεμπλες, αν και έχει πολύ δρόμο ακόμα, το σκ θα έχει αποσαφηνιστεί αν θα έχουμε ψυχρή εισβολή και τι δυναμικής 

ecmwf-chalkda-gr-384n-23 (26).png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συντομη φαίνεται να είναι η κακοκαιρία που θα έρθει. ¨οχι πέρασμα, αλλά πολύ πιο σύντομη από ότι φαινόταν, και πιθανως κατώτερη σε κάποιες περιοχές από ότι η σημερινή

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...