Jump to content
ΠΩΓΩΝΙ

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, ΧΕΛΜΟΣ said:

Σε λίγο θα μας πεις ότι ο λόφος της Ακρόπολης φοενιαζει το Κουκάκι και ο Λυκαβηττός το Κολωνάκι...άσε που ανακάλυψες 30αρι στου Ζωγράφου Μάρτη μήνα και μάλιστα ρεκόρ Αττικης μέσα στο δάσος στα 230μ υψόμετρο😂😂😂 😂😂😂

1785309473_Screenshot2024-03-29at5_04_09PM.png.a91f30e567d0d7767d6da80e3d670033.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

1785309473_Screenshot2024-03-29at5_04_09PM.png.a91f30e567d0d7767d6da80e3d670033.png

Σε λιγακι θα σου εξηγήσω γιατί δεν πρέπει να παίρνεις στα σοβαρά τις μετρήσεις του Ντέιβις της Φιλοθέης ειδικά με Δ και Ν συνιστώσες ανέμου αφού έκανα μια σημαντική ανακάλυψη μέσω του google maps. Θα καταλάβεις από πού γίνεται το φοεν με ΔΝΔ!

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Πρώτο αιρκο της σεζόν στο αμάξι. Το σπίτι ευτυχώς παραμένει νορμάλ. Στο Κέντρο περπατάς 100 μ. και στάζεις, ειδικά στον ήλιο. Καλή λευτεριά τον Νοέμβριο, αδέρφια!

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
22 minutes ago, KapelosG said:

Σε λιγακι θα σου εξηγήσω γιατί δεν πρέπει να παίρνεις στα σοβαρά τις μετρήσεις του Ντέιβις της Φιλοθέης ειδικά με Δ και Ν συνιστώσες ανέμου αφού έκανα μια σημαντική ανακάλυψη μέσω του google maps. Θα καταλάβεις από πού γίνεται το φοεν με ΔΝΔ!

Κοίτα έχουμε ήδη τις διαβεβαιώσεις του ιδιοκτήτη του σταθμού πως συντηρείται καλά (μας έχει ενημερώσει σε σχετικό post ο Χρίστος), είναι fan aspirated και γενικά φαίνεται οτι έχει linear συμπεριφορά. Με λίγα λόγια δεν γίνεται πχ όλες τις προηγούμενες ημέρες όταν δεν έχει Ν ρεύμα να έχει συστηματικά τις χαμηλότερες Τ στην Αττική και μόνο τις ημέρες με συγκεκριμένους ανέμους να έχει τις υψηλότερες.

Μάλλον οι μοίρες των ανέμων είναι πολύ κρίσιμες έχω προσέξει στην περιοχή. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Κοίτα έχουμε ήδη τις διαβεβαιώσεις του ιδιοκτήτη του σταθμού πως συντηρείται καλά (μας έχει ενημερώσει σε σχετικό post ο Χρίστος), είναι fan aspirated και γενικά φαίνεται οτι έχει linear συμπεριφορά. Με λίγα λόγια δεν γίνεται πχ όλες τις προηγούμενες ημέρες όταν δεν έχει Ν ρεύμα να έχει συστηματικά τις χαμηλότερες Τ στην Αττική και μόνο τις ημέρες με συγκεκριμένους ανέμους να έχει τις υψηλότερες.

Με λίγα λόγια ακόμα και οι μοίρες των ανέμων είναι πολύ κρίσιμες έχω προσέξει στην περιοχή. 

ο περιβοητος λοιπον ντειβις της Φιλοθεης που εδω και 3 ετη γραφει ρεκορ λεκανοπεδιου με 2+ βαθμους απ τον δευτερο ιδιου τυπου με ΔΝΔ ρευμα

image.png.73050cd1da9e7068db144dec39c272f2.png

Πιο κοντινη εικονα με το σταθμο να διακρινεται καθαρα

image.png.1436e1b7997cb980ccd7fa759c696264.png

Κοιταχτε τι εχει ο σταθμος Ν-ΝΔ του. Απο την τοτε ενημερωση θυμαμαι ειχαμε μια εικονα με κατευθυνση τον ανατολικο οριζοντα που ο σταθμο ειναι ελευθερος απο εμποδια και ειναι ολα κομπλε. Ομως η εικονα τοτε τραβηχθηκε μεσημερι προς απογευμα και πισω απο τον σταθμο υπηρχε μια εκτενης σκια σαν σκια απο κεραμιδια. Ρωτησα για εικονα απο δυτικα που δεν ελαβα ποτε με μια απαντηση οτι στα δυτιικα ειναι τα προστατευτικα καγκελα της ταρατσας αλλα κατι τετοιο δεν ισχυει προφανως

Εδω το ακριβες σημειο τοποθετησης του σταθμου, η εικονα ειναι παλια του 2009 και δεν τον περιεχει

image.png.e253e2ae93eef5f90cd7431503d6a08a.png

Δυτικα του εχει ολοκληρη κτιριακη δομη υψους τουλαχιστον 2,5-3 μετρων με μεγαλη εκταση απο κεραμιδι στα 3,5 μετρα μολις απ τον σταθμο!

image.png.c83b23d811764b7d3b7d54ac60b0ee84.png

Νοτια του εχει κτηριο 5+ μετρα ψηλοτερο απ την ταρατσα που εχει τοποθετηθει στα 10,5 μετρα απ τον σταθμο

image.png.3b2a4d5c09757dd661aea6f470a14e69.png

Ο αερας εγκλωβιζεται απ τις πολλες επιφανειες Ν και ΝΔ του και οι μετρησεις με αυτη την συνιστωσα ειναι αδυνατο να ναι σωστες. Βαζω στοιχημα με ΝΑ θα ναι πολυ καλυτερη η κατασταση . Το γεγονος οτι ενας σταθμος συντηρειται τελεια δεν σημαινει τιποτα αν εχει κακη τοποθετηση αι αυτος ειναι ενας κακα τοποθετημενος ντειβις!

Οποιος θελει βγαζει τα συμπερασματα του, αλλα εγω δε τον θεωρω προσωπικα αξιοπιστο εκτος και αν φυσανε Α συνιστωσες ανεμου.

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
18 minutes ago, KapelosG said:

ο περιβοητος λοιπον ντειβις της Φιλοθεης που εδω και 3 ετη γραφει ρεκορ λεκανοπεδιου με 2+ βαθμους απ τον δευτερο ιδιου τυπου με ΔΝΔ ρευμα

image.png.73050cd1da9e7068db144dec39c272f2.png

Πιο κοντινη εικονα με το σταθμο να διακρινεται καθαρα

image.png.1436e1b7997cb980ccd7fa759c696264.png

Κοιταχτε τι εχει ο σταθμος Ν-ΝΔ του. Απο την τοτε ενημερωση θυμαμαι ειχαμε μια εικονα με κατευθυνση τον ανατολικο οριζοντα που ο σταθμο ειναι ελευθερος απο εμποδια και ειναι ολα κομπλε. Ομως η εικονα τοτε τραβηχθηκε μεσημερι προς απογευμα και αριστερα του σταθμου υπηρχε μια εκτενης σκια σαν σκια απο κεραμιδια. Ρωτησα για εικονα απο δυτικα που δεν ελαβα ποτε με μια απαντηση οτι στα δυτιικα ειναι τα προστατευτικα καγκελα της ταρατσας αλλα κατι τετοιο δεν ισχυει προφανως

Εδω το ακριβες σημειο τοποθετησης του σταθμου, η εικονα ειναι παλια του 2009 και δεν τον περιεχει

image.png.e253e2ae93eef5f90cd7431503d6a08a.png

Δυτικα του εχει ολοκληρη κτηριακη δομη υψους τουλαχιστον 2,5 μετρων με μεγαλη εκταση απο κεραμιδι στα 3,5 μετρα μολις απ τον σταθμο!

image.png.c83b23d811764b7d3b7d54ac60b0ee84.png

Νοτια του εχει κτηριο 5+ μετρα ψηλοτερο απ την ταρατσα που εχει τοποθετηθει στα 10,5 μετρα απ τον σταθμο

image.png.3b2a4d5c09757dd661aea6f470a14e69.png

Ο αερας εγκλωβιζεται απ τις πολλες επιφανειες Ν και ΝΔ του και οι μετρησεις με αυτη την συνιστωσα ειναι αδυνατο να ναι σωστες. Βαζω στοιχημα με ΝΑ θα ναι πολυ καλυτερη η κατασταση . Το γεγονος οτι ενας σταθμος συντηρειται τελεια δεν σημαινει τιποτα αν εχει κακη τοποθετηση αι αυτος ειναι ενας κακα τοποθετημενος ντειβις!

Οποιος θελει βγαζει τα συμπερασματα του, αλλα εγω δε τον θεωρω προσωπικα αξιοπιστο εκτος και αν φυσανε Α συνιστωσες ανεμου.

Τhanks για τις πληροφορίες!

Αυτό που προσέχω είναι οτι πάλι δεν μπορεί να γίνει account γιατί έχουμε τόσο μεγάλη αύξηση των Τ μόνο τις συγκεκριμένες μέρες ακόμα και με συννεφιά! 

Το να εγκλωβίζεται ο αέρας από τα κεραμίδια ή όποια εμπόδια δεδομένου οτι έχουμε το fan aspiration δε βγάζει νόημα. Θα έβγαζε πχ αν όντως το fan aspiration δεν δούλευε και το ανεμιστήρι κόλλαγε. Εδώ όμως έχουμε ρητή ενημέρωση πως το ανεμιστήρι δουλεύει κανονικά και συντηρείται συχνά από τον ιδιοκτήτη.

Σαφώς τώρα δεν είναι ideal γενικά ο οποιοσδήποτε σε ταράτσα (ειδικά για τις ελάχιστες Τ). Οπότε σίγουρα θέλουμε κάτι στο έδαφος με ιδανική τοποθέτηση. Αλλά που να βρεις τώρα εκεί στην Φιλοθέη ιδανικές περιοχές. Εκτός αν κανένα ΕΑΑ μπορεί να βρει κάποια άκρη.

Το γεγονός οτι τα Τουρκοβούνια είναι αμέσως πλησίον του είναι για μένα ο δυναμικός παράγοντας που βλέπουμε όσα βλέπουμε. Παρακάτω παραθέτω ένα άρθρο από το meteoclub σχετικά με τη θέση του σταθμού σε σχέση με τα Τουρκοβούνια.

https://www.meteoclub.gr/themata/egkyklopaideia/istorikos-kafsonas-2021

607047442_Screenshot2024-03-29at6_39_51PM.png.94e0da9732b5d86d0c84ba0d16bdf878.png

 

Για μένα φαίνεται ιδανική τοποθεσία να πιάνει τους καταβάτες που έρχονται αμέσως από τα Τουρκοβούνια. Αν όχι απόλυτα ιδανική σίγουρα από τις πιο καλές τοποθεσίες ώστε λόγω προσανατολισμού να πιάνει αυτά τα φοενιάσματα (ανάλογα τις μοίρες του ανέμου φυσικά).

Σε κάθε περίπτωση παρατηρώ την ίδια linear συμπεριφορά με τον έτερο ΙΜΣ της Φιλοθέης . Άγνωστης μάρκας κτλ. Προσοχή δε λέω οτι πάει καλά αυτός του wunderground απλά οτι φαίνεται να δείχνει linear συμπεριφορά ως προς τους ανέμους. Να πχ σήμερα έδωσε 29.7

 

813704809_Screenshot2024-03-29at6_43_37PM.png.03b20ac42c57aeefd51675174e55d527.png

Οπότε κάτι συμβαίνει εκεί στην περιοχή πιστεύω. Όπου υπάρχει καπνός υπάρχει κ φωτιά. Ειδικά όταν έχουμε στοιχεία από Davis fan aspirated θέλουμε σοβαρή έρευνα να δούμε τι τρέχει στην περιοχή. Μακάρι να βάλει ο ΕΑΑ εκεί στις παρυφές των Τουρκοβουνίων.

Πιστεύω θα βλέπουμε εντυπωσιακά νούμερα. Ίσως και μεγαλύτερα από τον Davis της Φιλοθέης. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Τhanks για τις πληροφορίες!

Αυτό που προσέχω είναι οτι πάλι δεν μπορεί να γίνει account γιατί έχουμε τόσο μεγάλη αύξηση των Τ μόνο τις συγκεκριμένες μέρες ακόμα και με συννεφιά! 

Το να εγκλωβίζεται ο αέρας από τα κεραμίδια δεδομένου οτι έχουμε το fan aspiration δε βγάζει νόημα. Θα έβγαζε πχ αν όντως το fan aspiration δεν δούλευε και το ανεμιστήρι κόλλαγε. Εδώ όμως έχουμε ρητή ενημέρωση πως το ανεμιστήρι δουλεύει κανονικά και συντηρείται συχνά από τον ιδιοκτήτη.

Σαφώς τώρα δεν είναι ideal γενικά ο οποιοσδήποτε σε ταράτσα (ειδικά για τις ελάχιστες Τ). Οπότε σίγουρα θέλουμε κάτι στο έδαφος με ιδανική τοποθέτηση. Αλλά που να βρεις τώρα εκεί στην Φιλοθέη ιδανικές περιοχές. Εκτός αν κανένα ΕΑΑ μπορεί να βρει κάποια άκρη.

Το γεγονός οτι τα Τουρκοβούνια είναι αμέσως πλησίον του είναι για μένα ο δυναμικός παράγοντας που βλέπουμε όσα βλέπουμε. Παρακάτω παραθέτω ένα άρθρο από το meteoclub σχετικά με τη θέση του σταθμού σε σχέση με τα Τουρκοβούνια.

https://www.meteoclub.gr/themata/egkyklopaideia/istorikos-kafsonas-2021

607047442_Screenshot2024-03-29at6_39_51PM.png.94e0da9732b5d86d0c84ba0d16bdf878.png

 

Για μένα φαίνεται ιδανική τοποθεσία να πιάνει τους καταβάτες που έρχονται αμέσως από τα Τουρκοβούνια. Αν όχι απόλυτα ιδανική σίγουρα από τις πιο καλές τοποθεσίες ώστε λόγω προσανατολισμού να πιάνει αυτά τα φοενιάσματα (ανάλογα τις μοίρες του ανέμου φυσικά).

Σε κάθε περίπτωση παρατηρώ την ίδια linear συμπεριφορά με τον έτερο ΙΜΣ της Φιλοθέης . Άγνωστης μάρκας κτλ. Προσοχή δε λέω οτι πάει καλά αυτός του wunderground απλά οτι φαίνεται να δείχνει linear συμπεριφορά ως προς τους ανέμους. Να πχ σήμερα έδωσε 29.7

 

813704809_Screenshot2024-03-29at6_43_37PM.png.03b20ac42c57aeefd51675174e55d527.png

Οπότε κάτι συμβαίνει εκεί στην περιοχή πιστεύω. Όπου υπάρχει καπνός υπάρχει κ φωτιά. Ειδικά όταν έχουμε στοιχεία από Davis fan aspirated θέλουμε σοβαρή έρευνα να δούμε τι τρέχει στην περιοχή. Μακάρι να βάλει ο ΕΑΑ εκεί στις παρυφές των Τουρκοβουνίων.

Πιστεύω θα βλέπουμε εντυπωσιακά νούμερα. Ίσως και μεγαλύτερα από τον Davis της Φιλοθέης. 

Κανεις δεν λεει οτι η περιοχη δεν ειναι δυνατη σε ψηλες Τ, απλα ειμαι 100% σιγουρος οτι υπερκαταγραφει. Οταν διακοπτεται η φυσικη ροη του αερα και με τοσο κοντινη ψηλοτερη επιφανεια μεγαλης εκτασης που θερμαινεται σημαντικα οπως το κεραμιδι εεε δεν γινεται να ναι νορμαλ μετρηση. Τωρα για σταθμους τυπου bresser ξερουμε οτι χωρις προστασια δεν εχουν αξιοπιστια ειδικα σε τοσο χαμηλες ροες ανεμου οπως η σημερινη (1,5 μεση ημερησια ταχυτητα και ριπη 14,3) μπορουν να γραφουν και 3-4 πανω εχω εντρυφήσει πανω του μιας και αυτον εχω. Ακομα και εγω στον δικο μου bresser που τον εχω κανει fan apisrated επειδη Ν του σταθμου εχει κεραμοσκεπη την οποια ο σταθμος ξεπερναει κατα 1 μετρο αλλα προοδευτικα η σκεπη στην κορυφη τον ξεπερναει σε υψος, οταν φυσαει νοτιας μου κοβει απ την κανονικη ροη του ανεμου και γραφω παντα λιγο πανω απ τον Ντειβις στο 2o Γυμνασιο Γερακα του ΕΑΑ στα 500 μετρα απ το σπιτι μου, ενω με βορια γραφω παντα λιγο κατω ή το ιδιο. Μακαρι να βαλει το ΕΑΑ στην περιοχη αλλα μεχρι τοτε δυστυχως δεν μπορω να τον λαβω υποψην, εσυ οτι θες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
4 minutes ago, KapelosG said:

Κανεις δεν λεει οτι η περιοχη δεν ειναι δυνατη σε ψηλες Τ, απλα ειμαι 100% σιγουρος οτι υπερκαταγραφει.

Μακάρι να είχα την σιγουριά σου σε οτιδήποτε στην ζωή . Ίσως ήμουν διαφορετικός άνθρωπος και δεν ταλανιζόμουν από σχεδόν OCD συμπεριφορές μέχρι να βγάλω άκρη σε κάτι που μου κινεί το ενδιαφέρον. 🤔

Σοβαρά το λέω. Πάντα θαύμαζα τέτοιους ανθρώπους (έτσι πχ και η αδερφή μου που μου σπάει τα νεύρα μερικές φορές χαχα).

Σε κάθε περίπτωση για μένα the jury is still out. Κάτι συμβαίνει εκεί που μου γαργαλάει τα αντανακλαστικά. Ελπίζω το ΕΑΑ να βάλει εκεί στις παρυφές των Τουρκοβουνίων ή έστω η ΕΜΥ ή κάποιος άλλος. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

1785309473_Screenshot2024-03-29at5_04_09PM.png.a91f30e567d0d7767d6da80e3d670033.png

Ο σταθμός μέσα στην Πανεπιστημιούπολη για χρόνια είναι γνωστό ότι λειτουργούσε χωρίς ανεμιστηρακι....είχα μιλήσει πολλές φορές με τον υπεύθυνο τότε ....βασικά και με τη λογική να το βάλεις δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση η περιοχή να βγάλει μέγιστη λεκανοπεδίου και μάλιστα ρεκόρ ....παρακολουθώ τον καιρό της περιοχής μου από το 1997 ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, KapelosG είπε:

ο περιβοητος λοιπον ντειβις της Φιλοθεης που εδω και 3 ετη γραφει ρεκορ λεκανοπεδιου με 2+ βαθμους απ τον δευτερο ιδιου τυπου με ΔΝΔ ρευμα

image.png.73050cd1da9e7068db144dec39c272f2.png

Πιο κοντινη εικονα με το σταθμο να διακρινεται καθαρα

image.png.1436e1b7997cb980ccd7fa759c696264.png

Κοιταχτε τι εχει ο σταθμος Ν-ΝΔ του. Απο την τοτε ενημερωση θυμαμαι ειχαμε μια εικονα με κατευθυνση τον ανατολικο οριζοντα που ο σταθμο ειναι ελευθερος απο εμποδια και ειναι ολα κομπλε. Ομως η εικονα τοτε τραβηχθηκε μεσημερι προς απογευμα και πισω απο τον σταθμο υπηρχε μια εκτενης σκια σαν σκια απο κεραμιδια. Ρωτησα για εικονα απο δυτικα που δεν ελαβα ποτε με μια απαντηση οτι στα δυτιικα ειναι τα προστατευτικα καγκελα της ταρατσας αλλα κατι τετοιο δεν ισχυει προφανως

Εδω το ακριβες σημειο τοποθετησης του σταθμου, η εικονα ειναι παλια του 2009 και δεν τον περιεχει

image.png.e253e2ae93eef5f90cd7431503d6a08a.png

Δυτικα του εχει ολοκληρη κτιριακη δομη υψους τουλαχιστον 2,5-3 μετρων με μεγαλη εκταση απο κεραμιδι στα 3,5 μετρα μολις απ τον σταθμο!

image.png.c83b23d811764b7d3b7d54ac60b0ee84.png

Νοτια του εχει κτηριο 5+ μετρα ψηλοτερο απ την ταρατσα που εχει τοποθετηθει στα 10,5 μετρα απ τον σταθμο

image.png.3b2a4d5c09757dd661aea6f470a14e69.png

Ο αερας εγκλωβιζεται απ τις πολλες επιφανειες Ν και ΝΔ του και οι μετρησεις με αυτη την συνιστωσα ειναι αδυνατο να ναι σωστες. Βαζω στοιχημα με ΝΑ θα ναι πολυ καλυτερη η κατασταση . Το γεγονος οτι ενας σταθμος συντηρειται τελεια δεν σημαινει τιποτα αν εχει κακη τοποθετηση αι αυτος ειναι ενας κακα τοποθετημενος ντειβις!

Οποιος θελει βγαζει τα συμπερασματα του, αλλα εγω δε τον θεωρω προσωπικα αξιοπιστο εκτος και αν φυσανε Α συνιστωσες ανεμου.

Είναι αστείο και μόνο που συζητάμε για φοεν από τα Τουρκοβούνια  λες και είναι ο Ταϋγέτος....αλλά εντάξει το πιο αστείο είναι ο σταθμός στην ταράτσα ....ανεκδοτο

Η φάση θυμίζει εκείνη με το σταθμό στο Λαγονήσι που πήγα στα 150μ απ' αυτόν με δικό μου αισθητήρα και έγραφε -3 -4 βαθμούς .....Ε κάποια στιγμή τον βγάλανε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 minutes ago, ΧΕΛΜΟΣ said:

Ο σταθμός μέσα στην Πανεπιστημιούπολη για χρόνια είναι γνωστό ότι λειτουργούσε χωρίς ανεμιστηρακι....είχα μιλήσει πολλές φορές με τον υπεύθυνο τότε ....βασικά και με τη λογική να το βάλεις δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση η περιοχή να βγάλει μέγιστη λεκανοπεδίου και μάλιστα ρεκόρ ....παρακολουθώ τον καιρό της περιοχής μου από το 1997 ....

Φυσικό να έχει διαφορετικές τιμές αφού μιλάμε για διαφορετικούς τύπους σταθμών.

Κρατάω οτι είναι επίσημος σταθμός κρατικού φορέα οπότε λογίζεται επίσημο ρεκόρ Αττικής Μαρτίου. Αν και το κόβω μέχρι την Κυριακή αυτό να έχει καταρριφθεί κατά πάσα πιθανότητα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το ηλιοβασίλεμα σήμερα. Η νεόκτιστη πολυκατοικία σπάει την ομορφιά της εικόνας αλλά ευτυχώς δεν κάνει τεράστια ζημιαIMG_20240329_185827.jpg.d4af03f46160508a64ab65e2529b510b.jpg

 

Βόλτα στο Αλκαζάρ. Τι έγινε έστρωσε χιόνι? Χαχαχα

IMG_20240329_202944.jpg

IMG_20240329_203219.jpg

IMG_20240329_203407.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Φυσικό να έχει διαφορετικές τιμές αφού μιλάμε για διαφορετικούς τύπους σταθμών.

Κρατάω οτι είναι επίσημος σταθμός κρατικού φορέα οπότε λογίζεται επίσημο ρεκόρ Αττικής Μαρτίου. Αν και το κόβω μέχρι την Κυριακή αυτό να έχει καταρριφθεί κατά πάσα πιθανότητα. 

Σου ξαναλέω ότι παρακολουθώ την περιοχή μου από ένα δίκτυο σταθμών επισήμων και ιδιωτικών σχεδόν καθημερινά από παιδί και δεν υπάρχει ούτε μία περίπτωση στο εκατομμύριο να έχει γράψει τέτοια θερμοκρασία ...αν υπήρχε κάποιος παράγοντας που θα έδινε τέτοια τιμή θα έπρεπε να ξαναγινόταν και θα το είχα παρατηρήσει ....ο συγκεκριμένος σταθμός εκεί στους μηχανικούς του Πολυτεχνείου για πολλά έτη δούλευε χωρίς αερισμό γι αυτό και τον απεγκατεστησαν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, ΧΕΛΜΟΣ said:

Σου ξαναλέω ότι παρακολουθώ την περιοχή μου από ένα δίκτυο σταθμών επισήμων και ιδιωτικών σχεδόν καθημερινά από παιδί και δεν υπάρχει ούτε μία περίπτωση στο εκατομμύριο να έχει γράψει τέτοια θερμοκρασία ...αν υπήρχε κάποιος παράγοντας που θα έδινε τέτοια τιμή θα έπρεπε να ξαναγινόταν και θα το είχα παρατηρήσει ....ο συγκεκριμένος σταθμός εκεί στους μηχανικούς του Πολυτεχνείου για πολλά έτη δούλευε χωρίς αερισμό γι αυτό και τον απεγκατεστησαν 

Όπως και να έχει ο σταθμός ήταν ερευνητικού ιδρύματος της χώρας. Δε το είχε ο κίτσος της γειτονιάς. Λογίζεται επίσημα ως ρεκόρ Αττικής. Πέραν τούτου δεν έχω άποψη για τον σταθμό ώστε να μπορώ να πω κάτι. Αν τον έβλεπα εγώ θα έδινα τα 2 cents μου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Το ηλιοβασίλεμα σήμερα. Η νεόκτιστη πολυκατοικία σπάει την ομορφιά της εικόνας αλλά ευτυχώς δεν κάνει τεράστια ζημιαIMG_20240329_185827.jpg.d4af03f46160508a64ab65e2529b510b.jpg

 

Βόλτα στο Αλκαζάρ. Τι έγινε έστρωσε χιόνι? Χαχαχα

IMG_20240329_202944.jpg

IMG_20240329_203219.jpg

IMG_20240329_203407.jpg

Μπραβο Μιχαηλ ξεκινησες βολτιτσες τοσο καιρο μεσα......

Να σε ρωτησω ....το κασκολ το πουλας??????????

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Snowparty είπε:

Μπραβο Μιχαηλ ξεκινησες βολτιτσες τοσο καιρο μεσα......

Να σε ρωτησω ....το κασκολ το πουλας??????????

 θα το πουλήσω ότι η μέση Τ της Γης ανέβει στο +15 από το κανονικό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Σήμερα πολύ πιο καθαρός ουρανός, επιτέλους ξεφορτωθηκαμε τη σκόνη

Δορυφορική φωτογραφία από τις 27/03. Νομίζω όλοι το διακρίνουμε χεχεχε

snapshot-2024-03-27.jpg.5c9e9e980ba9257f65487e6cf8da6b70.jpg

Και σημερινή. Σχετικά ανεφελος ουρανός, περισσότερη σκόνη στα ΝΑ και ανοιχτά της Πελοποννήσου, πυκνοτατη ομίχλη κοντά στη Θάσο και λιγοστά χιόνια στα βουνά από έναν χειμώνα που δεν ήρθε ποτέ....

snapshot-2024-03-29.jpg.1f05d7f8c1de9e377061f2e5327c4680.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και σήμερα πιάσαμε το 25αρι μέγιστη. 12-25 η θερμοκρασιακή διακύμανση στην Πολίχνη. Χθες 9-24, προχθές 7-16, την Τρίτη 26/3 βγήκε 6-14. Λογικά τώρα με τις συννεφιές από Κυριακή 31/3 πάνω από 22 δύσκολα να πάμε (βαριά - βαριά 23). Ίσως πιάσουμε 22-23 μόνο προς τις 5-6/4 αν και εφόσον βγάλει ηλιοφάνεια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρομερη η δορυφορικη, το βλεπουμε και στην επιφανεια, εφυγε επιτελους η παλιο-σκονη, για να μας ξαναρθει δριμυτερη Κυριακη-Δευτερα....

Ξεκαθαρα Ανοιξιατικη η Παρασκευη, με διακυμανση 14 με 24,5 εδω στα 180 μ του Ζωγραφου.....τα πρωινα ειναι καλα, αλλα απο νωρις βαραει ο ηλιος και ζεσταινει δυνατα ως τη Δυση κοντα 19.00 πλεον....και αλλαζει και η ωρα αυριο, χαιρετισματα....

13,2 με 25,2 παρακαλω στο Μαρουσι οπου ημουν, πραγματικα το καταμεσημερο ηταν για μπανιο θαλασσινο....

10,3 με 24,4 ο Παπαγος στα 300 μετρα....

6,1 με 23,6 η Φλωρινα του Νομου η Ιπποκρατειος, τι να λεμε τωρα....

Καληνυχτα με αναστροφικες συνθηκες και 16,0 ακομα τετοια ωρα....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα!!!Οσο καλη μπορει να ναι..Βγαινω στο μπαλκονι και αισθανομαι οτι ειναι τελη Μαη...Χωρις καμια υπερβολη...

Λευκα Ορη με φοντο και την πολη αλλα και το λιμανι των Χανιων την τελευταια βδομαδα του Μαρτη.Καλο σκ σε ολους!!

434355628_2440981989442955_924480071505508972_n.jpg

433910298_2439789459562208_4509363243984599340_n.jpg

434339144_2439789399562214_7306387192556860443_n (1).jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χθες και σήμερα στο κτήμα Αμφίκαιας στην Αμφίκλεια.....Υπέροχη ανοιξιάτικη φύση....Παράδεισος!!! Καλό κι ευλογημένο Σ/Κ, με υγεία και μακριά από τοξικότητες, καιρικές και μη!!!

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημεραααα...τρομερη μερα με διαυγεια και 20+βαθμους..

Μετα τον ηπιο και ζεστο χειμωνα η φυση αρχισε να εξισοροπει με ακραια ανοιξη.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα ..12.8 ελάχιστη στην ταράτσα μου ....ήδη στους 23 τώρα .....δεν μας τα λέει καθόλου καλά ο καιρός φέτος ....τρομακτική εμμονή ακραίου χειμώνα στην Σκανδιναβία εδώ και 6 μήνες και εδώ το απόλυτο ΜΗΔΕΝ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φοβερή μέρα με διαύγεια και ηπιο αεράκι αν φυσικά δεν αναλογιστείς πως είναι Μάρτιος. Με σορτσάκι και κοντομάνικο απολαμβάνεις μια χαρά τη βόλτα σου. Αν ήμασταν 2 μήνες μετά θα ήταν ονειρικό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...