Jump to content
Kibo

Ανάλυση χαρτών Απριλίου 2024.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πιο ενδιαφέρον μέρος του τζίφου:

gfs-0-384.png?12gfs-13-384.png?12Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

 

 

και εδω τα φαινόμενα πριν εκραγούν σε όλες τις πεδινές περιοχές

Modele GFS - Carte prévisions

 

 

γενικά χάρις το αρχείο δορυφορικών που κρατάω, και τώρα με την βοήθεια του weather us και των παλιών χαρτών, πλέον ξεκάθαρα μπορώ να βάλω την παραπάνω διάταξη σαν κατηγορία αστάθειας με βόρειο- βορειοδυτικό ρεύμα που είναι ιδιαίτερα ευνοικό για τον νομό Λάρισας, αύριο οι χάρτες. Ήδη παραδείγματα έχω βρει τον Ιούνιο του 2018, τον Ιουνίο 2021, καθώς και τον Ιούνιο του 2022, και ποιος ξέρει, ίσως προκύψουν και βασικά σίγουρα θα υπάρχουν και άλλα. Και μάλιστα όσες φορές έχω βρει, με ισχυρό Cape

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Snow sick είπε:

One man show by Μιχαήλ! Καλα που εχουνε και σενα να γραφεις! Ερημιά! 

όλο και κάποιος καταιγιδάκιας θα με διαβάζει. χαχαχα.😁

Κλασσικά είναι η εποχή που γράφω κυρίως εγώ στον σχολιασμό χαρτών, αφού θεωρητικά η θερμική περιόδος είναι και αυτή με το μεγαλύτερο καιρικό ενδιαφέρον εδώ, ακόμα και σε χρονιές με καλούς χειμώνες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, [weathermaniac] said:

όλο και κάποιος καταιγιδάκιας θα με διαβάζει. χαχαχα.😁

Κλασσικά είναι η εποχή που γράφω κυρίως εγώ στον σχολιασμό χαρτών, αφού θεωρητικά η θερμική περιόδος είναι και αυτή με το μεγαλύτερο καιρικό ενδιαφέρον εδώ, ακόμα και σε χρονιές με καλούς χειμώνες

Φέτος θα είμαστε δυο μπορεί και περισσότεροι... Το θέμα είναι να έχουμε καταιγίδες ένα σχολιάσουμε όχι να ψάχνουμε αυτές από το καλοκαίρι του 14😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Μάπα τα 12αρια σήμερα.

 

Μιχαηλ σταματα να γραφεις μονος σου εδω μεσα

Θα σε περασουν για τρελο στο τελος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Μιχαηλ σταματα να γραφεις μονος σου εδω μεσα

Θα σε περασουν για τρελο στο τελος

Ε να το κλείσουμε το μαγαζί τότε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Ε να το κλείσουμε το μαγαζί τότε...

Το μαγαζι εχει κλεισει εδω και κανα 9μηνο αν δεν το εχεις παρει χαμπαρι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιχαηλ μου..Δεν εισαι μονος...Συνεχιζε να γραφεις..Αν καπου διαφωνησεις,κανε απλα παραθεση στον εαυτο σου...Και μη κολλας...Να του την πεις στα ισα...🤣

Μου θυμιζεις ενα κομματι τον Τσοπανα rave το "Μου το χα πει".Διαβασε ενδεικτικα στιχους και θα καταλαβεις..

"Εγω μαζι μου δε μιλιομαστε οποτε ειμαι μαζι μου παντα τσακωνομαστε,με πηρα στο τηλεφωνο και το κλεισα,με ειδα στο δρομο μ εφτυσα και με κλωτσησα.."🤣

Ακουσε το φιλε..Κανω πλακιτσα...Δινε μας τα φωτα σου...Κρατα τον σχολιασμο ανοιχτο...Κατα τις 18:00 θα ξαναμπω,να παιξουμε ονομα,πραγμα,ζωο,φυτα..🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

58 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Μιχαηλ μου..Δεν εισαι μονος...Συνεχιζε να γραφεις..Αν καπου διαφωνησεις,κανε απλα παραθεση στον εαυτο σου...Και μη κολλας...Να του την πεις στα ισα...🤣

Μου θυμιζεις ενα κομματι τον Τσοπανα rave το "Μου το χα πει".Διαβασε ενδεικτικα στιχους και θα καταλαβεις..

"Εγω μαζι μου δε μιλιομαστε οποτε ειμαι μαζι μου παντα τσακωνομαστε,με πηρα στο τηλεφωνο και το κλεισα,με ειδα στο δρομο μ εφτυσα και με κλωτσησα.."🤣

Ακουσε το φιλε..Κανω πλακιτσα...Δινε μας τα φωτα σου...Κρατα τον σχολιασμο ανοιχτο...Κατα τις 18:00 θα ξαναμπω,να παιξουμε ονομα,πραγμα,ζωο,φυτα..🤣

Εμενα μου θυμισες την....Κορνηλια.......🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Το πιο ενδιαφέρον μέρος του τζίφου:

gfs-0-384.png?12gfs-13-384.png?12Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

 

 

και εδω τα φαινόμενα πριν εκραγούν σε όλες τις πεδινές περιοχές

Modele GFS - Carte prévisions

 

 

γενικά χάρις το αρχείο δορυφορικών που κρατάω, και τώρα με την βοήθεια του weather us και των παλιών χαρτών, πλέον ξεκάθαρα μπορώ να βάλω την παραπάνω διάταξη σαν κατηγορία αστάθειας με βόρειο- βορειοδυτικό ρεύμα που είναι ιδιαίτερα ευνοικό για τον νομό Λάρισας, αύριο οι χάρτες. Ήδη παραδείγματα έχω βρει τον Ιούνιο του 2018, τον Ιουνίο 2021, καθώς και τον Ιούνιο του 2022, και ποιος ξέρει, ίσως προκύψουν και βασικά σίγουρα θα υπάρχουν και άλλα. Και μάλιστα όσες φορές έχω βρει, με ισχυρό Cape

Και μόνο απ'τα σχόλια κατάλαβα ποιος γράφει το κείμενο 😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

το cfs πιανει τιποτα στα μακρινα;

Εννοειται και πιανει ρε Γιανναρε. .Πουλια στον αερα..🤣Στο γαμο του Καραγκιοζη ητανε κουμπαρος!!

thoy-boy.gif

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπικά εύχομαι την ημέρα του Πάσχα να μην έχει κακοκαιρία και ούτε καν αστατο καιρό μια μέρα είναι ας κρατήσει..να κάνει τις επόμενες ή τις προηγούμενες όχι εκείνη , να τη χαρούμε...

και γενικά να μην  κάνει κακοκαιρίες χειμερινού τύπου καιρό εκτός εποχής δηλαδή που τόσα χρόνια μας τυρρανάει.. αλλά μόνο αστάθειες τα απογεύματα .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sotos*snow είπε:

Προσωπικά εύχομαι την ημέρα του Πάσχα να μην έχει κακοκαιρία και ούτε καν αστατο καιρό μια μέρα είναι ας κρατήσει..να κάνει τις επόμενες ή τις προηγούμενες όχι εκείνη , να τη χαρούμε...

και γενικά να μην  κάνει κακοκαιρίες χειμερινού τύπου καιρό εκτός εποχής δηλαδή που τόσα χρόνια μας τυρρανάει.. αλλά μόνο αστάθειες τα απογεύματα .....

Θα συμφωνήσω απόλυτα στο 1ο μισό αλλά όχι και στο 2ο. Μάρτιο είναι απολύτως φυσιολογικό να κάνει χειμερινού τύπου κακοκαιρίες. Εκτός αν εννοείς πχ εκείνο το πρωταπριλιάτικο χιόνι το 2020 στην 1η καραντίνα. Εκείνο όντως ήταν εκτός εποχής αλλά προσωπικά πιο πολύ με ανησυχούν τα πρώιμα 25αρια που είχαμε φέτος αρχές Απρίλη παρά τα πιθανά όψιμα πεδινά χιόνια. Εξάλλου πεδινό χιόνι μπορεί να κάνει από ~5 Νοεμβρίου μέχρι ~10 Απριλίου εδώ που μένω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάτι αχνοφαίνεται για θερμή εισβολή Πάσχα. Από όλα τα μοντέλα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Καλημερα!!Για την ωρα δεν φαινεται καποια σοβαρη διαταραχη για το Πασχα...Ισως να εχουμε καποιες βροχες κυριως στα βορεια αλλα σε καθαρα τοπικο επιπεδο...Θερμοκρασιες κοντα στα κλιματικα...

Μεταξυ μας..Συμφωνω πληρως  με τον Σωτηρη..Οσο κι αν γουσταρω βροχες και καταιγιδες,τις Αγιες μερες του Πασχα και  κυριως ανημερα της Αναστασης δεν θα ηθελα σε καμια περιπτωση να βρεχει για ευνοητους λογους..Λιακαδα και καλοκαιρια θελω..

Προφανως δεν αποφασιζουμε εμεις αλλα μαλλον ο καιρος θα μας κανει τη χαρη..Εγω προσωπικα θεωρω οτι θα εχουμε σοβαρη λιμνη με βροχες και ασταθειες μετα τις 6 του Μαη..Πολυ μακρυα...Αλλα θα το παρακολουθουμε..Σε πρωτη φαση μακρυα κι αγαπημενα κακοκαιρια μεσα στο Πασχα...Ολοι θελουμε να παμε σε καποιο χωριο..Να ξεφυγουμε για λιγες μερες..Ε οχι να κλειστουμε και μεσα!!Καλο σκ σε ολους!!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sakis13 είπε:

Καλημερα!!Για την ωρα δεν φαινεται καποια σοβαρη διαταραχη για το Πασχα...Ισως να εχουμε καποιες βροχες κυριως στα βορεια αλλα σε καθαρα τοπικο επιπεδο...Θερμοκρασιες κοντα στα κλιματικα...

Μεταξυ μας..Συμφωνω πληρως  με τον Σωτηρη..Οσο κι αν γουσταρω βροχες και καταιγιδες,τις Αγιες μερες του Πασχα και  κυριως ανημερα της Αναστασης δεν θα ηθελα σε καμια περιπτωση να βρεχει για ευνοητους λογους..Λιακαδα και καλοκαιρια θελω..

Προφανως δεν αποφασιζουμε εμεις αλλα μαλλον ο καιρος θα μας κανει τη χαρη..Εγω προσωπικα θεωρω οτι θα εχουμε σοβαρη λιμνη με βροχες και ασταθειες μετα τις 6 του Μαη..Πολυ μακρυα...Αλλα θα το παρακολουθουμε..Σε πρωτη φαση μακρυα κι αγαπημενα κακοκαιρια μεσα στο Πασχα...Ολοι θελουμε να παμε σε καποιο χωριο..Να ξεφυγουμε για λιγες μερες..Ε οχι να κλειστουμε και μεσα!!Καλο σκ σε ολους!!!

Αμ φαίνεται.. 

Αμ φαίνεται.... Για δες Ευρωπαίο να δεις!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 ώρες πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Περαστικα μιχαηλ

Αρχισε η περιοδος των ανεμοστροβιλων στην αμερικη?

Ευχαριστώ!

Βρισκόμαστε ήδη στα μέσα της βασικά, ήδη από Μάρτιο ξεκίνησε, αλλά τώρα εντείνεται. Στο λάιβ εχθές ήδη είδα 3 ανεμοστρόβιλους, ενώ είδα βίντεο με wedge, πιο παχύ δηλαδή από ότι ψηλό!

Και σήμερα εκεί έχει ακόμα πιο επικίνδυνη μέρα με πολύ μεγάλη περιοχή του risk.

 

Για τα πρωινά προσωπικά έφτιαξα λίγο, αν και έχουμε χρόνο ακόμα. Αλλά όπως το πάει βλέπω μετά το Πάσχα ν έρχονται κρύα και να μην μπορώ να κάνω τις βόλτες μου ελεύθερα.. θα δούμε.

Ο Ευρωπαίος από ζεστός εχθές έγινε ο πιο ψυχρός σημερα

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μ. Παρασκευή με κυριακή του Πάσχα είναι οι πιθανές ημερομηνίε ςγια την λίμνη της Ισπανίας να φτάσει εδώ. Όσο μεγαλύτερο κομμάτι απόκοπεί, η αν έρθει ολόκληρη, τόσο πιο πιθανό να έχουμε κακοκαιρία την ημέρα του Πάσχα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, [weathermaniac] said:

Μ. Παρασκευή με κυριακή του Πάσχα είναι οι πιθανές ημερομηνίε ςγια την λίμνη της Ισπανίας να φτάσει εδώ. Όσο μεγαλύτερο κομμάτι απόκοπεί, η αν έρθει ολόκληρη, τόσο πιο πιθανό να έχουμε κακοκαιρία την ημέρα του Πάσχα.

Απο ολες τις μερες του χρονου αυτη βρηκε;;;

μεγαλη παρασκευη λογικο, αλλα το πασχα;;; Ελεος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...