Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 minutes ago, Άγγελος είπε:

Αμπουδιωτισσα Σέττας... 

Ειναι ο δρόμος που συνδέει την  Κύμη με το Μετόχι! Μέσο υψόμετρο 1000μ!!! 

67FAB58C-A07D-40A2-8A71-8B0F2877FD47.jpeg

Τώρα φαίνεται πραγματικά πόσο βαρύς χειμώνας ήταν! Εντωμεταξυ, νομίζω ο φετινός χειμώνας είναι στα ίδια "επίπεδα" με του 2003 για την Εύβοια(;)

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεγάλη μέρα η σημερινή!!

62QHv0f.jpg

Μου φαίνεται αυτό το νεφικό που έχω κυκλώσει με κόκκινο χρώμα είναι που θα μας επηρεάσει. Εννοείται με τους δείκτες να χτυπούν κόκκινο θα τουμπανιάσει στον Θεσσαλικό κάμπο 

Modele GFS - Carte prévisions

Έχω αγχωθεί τόσο λες και περιμένω χιονιά ή πάω να γράψω εξετάσεις 😂

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 minutes ago, MeteoTirnavos είπε:

Μεγάλη μέρα η σημερινή!!

62QHv0f.jpg

Μου φαίνεται αυτό το νεφικό που έχω κυκλώσει με κόκκινο χρώμα είναι που θα μας επηρεάσει. Εννοείται με τους δείκτες να χτυπούν κόκκινο θα τουμπανιάσει στον Θεσσαλικό κάμπο 

Modele GFS - Carte prévisions

Έχω αγχωθεί τόσο λες και περιμένω χιονιά ή πάω να γράψω εξετάσεις 😂

άρε Θάνο και εγώ!!! Η λογική μου είναι ότι μόλις πλησιάσει το νεφικό, δηλαδή οι ψυχρές αέριες μάζες θα εκτιναχθούν απότομα οι καταιγίδες στον κάμπο, καθώς θα έχουμε ολοκλήρωση αίτιου ανωμεταφοράς!Σαν να μην φτάνει αυτό, η σκόνη που έχουμε θα αυξήσει και άλλο τα ηλεκτρικά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να δούμε. Μακάρι η Θεσσαλία να δει επικά πράγματα.

Σήμερα μπορεί να βρέξει και στα Τζουμέρκα αν καταφέρει και βγει κάνας πυρήνας στην ήπειρο αν και δύσκολο, η φάση είναι για αλλού σήμερα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Άγγελος είπε:

062485BE-8D6E-4050-A4AC-D7DC02429740.jpeg

Επική η Δίρφη πραγματικά λες και το βουνό δεν είναι από Ελλάδα. Βάζει κάτω κατά πολύ ακόμα και σμολικα, Τζουμέρκα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, g_ar είπε:

Τώρα φαίνεται πραγματικά πόσο βαρύς χειμώνας ήταν! Εντωμεταξυ, νομίζω ο φετινός χειμώνας είναι στα ίδια "επίπεδα" με του 2003 για την Εύβοια(;)

Είναι λίγο κατώτερη του 2003... νομίζω όμως ότι δεν υπάρχει άλλη χρόνια, που να μπορεί να συγγριθεί ο φετινός χειμώνας!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αρχίζουν οι αναπτύξεις! Μάλιστα στα Γιάννενα που έχει φτάσει η ψυχρή εισβολή στα πάνω στρώματα, άσχετα με το λιγοστό Cape έχουν ήδη καλές αναπτύξεις, οπότε όταν φτάσει εδώ θα εκραγεί σαν βόμβα...

mazia

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

Αρχίζουν οι αναπτύξεις! Μάλιστα στα Γιάννενα που έχει φτάσει η ψυχρή εισβολή στα πάνω στρώματα, άσχετα με το λιγοστό Cape έχουν ήδη καλές αναπτύξεις, οπότε όταν φτάσει εδώ θα εκραγεί σαν βόμβα...

mazia

Στη Λάρισα ισχύει ότι έχει 2300 Cape??? Και -8 li?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Xionoflorina είπε:

Στη Λάρισα ισχύει ότι έχει 2300 Cape??? Και -8 li?

έτσι βγάζει ο τζίφος και ακόμα παραπάνω.. Μάλιστα το icon από όσο είδα σε συνεχή τρεξίματα βγάζει πάνω από 3000j/kg cape!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

έτσι βγάζει ο τζίφος και ακόμα παραπάνω.. Μάλιστα το icon από όσο είδα σε συνεχή τρεξίματα βγάζει πάνω από 3000j/kg cape!!!

Τί σημαίνουν όλα αυτά παιδιά, για μας τους αδαής!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Άγγελος είπε:

Τί σημαίνουν όλα αυτά παιδιά, για μας τους αδαής!

Σημαίνει ότι αν το εκμεταλλευτούμε πλήρως αυτό [βασικά η καταιγίδα το κάνει] Τότε η εικόνα του ουρανού  θα είναι πολύ πιο επικίνδυνη από την παρακάτω

wXzXi64.jpg

 

 

 

Γενικά όσο πιο πολύ cape τόσο πιο ισχυρή μπορεί να βγει η καταιγίδα, αλλά μόνο αν το ευνοεί η ατμόσφαιρα. πχ αν είχαμε τόσο Cape εχθές δεν θα έκανε τίποτα γιατί δεν έχουμε κάποια ψυχρή εισβολή στα 850 και 500hpa σε αντίθεση με σήμερα, οπότε η δυναμική αυτή ενέργεια θα έμενε ανεκμετάλλευτη, λόγω έλλειψης μεγάλης κατακόρυφης θερμοβαθμίδας.  Σήμερα όμως τα έχουμε όλα, Cape, ήλιο και ψυχρή εισβολή πάνω, που δημιουργούν μεγάλη κατακόρυφη θερμοβαθμίδα, οπότε αναμένουμε!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ορατές οι πρώτες καταιγίδες πλέον, αλλά εμείς τις θέλουμε  να δημιουργηθούν νοτιοδυτικά μας για να έρθουν. έχουμε χρόνο όμως το πάρτι σε 3 ώρες θα ξεκινήσει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, yiannis_volos είπε:

Τώρα βρήκε να χαλάσει η σελίδα της δορυφορικής, έλεος..

xaxa και εμένα! Έλεος!! Βέβαια έφτιαξε, ωστόσο η εικόνα που βλέπω δεν με ικανοποιεί σε καμία περίπτωση. Ο πρωταγωνιστής είναι η δυτική Μακεδονία προς το παρόν... Κάτι νέφη που υπάρχουν στην νότια Θεσσαλία σε αυτά βασιζόμαστε χαχαχα... Αν δεν κάνει τίποτα μ΄χρι τις 7 θα μιλάμε για μούφα μεγατόνων, αν και είπαμε ότι το ρίσκο στην σημερινή μέρα ήταν αυτό, δηλαδή ότι είναι αρκετά βόρεια η ψυχρή εισβολή.. Περιμένουμε  προς το παρόν.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καθόλου ικανοποιητική η δορυφορική μέχρι στιγμής. Ελάχιστες αναπτύξεις στην κεντρική χώρα.

Καταιγίδα σχηματίζεται δυτικά του Βόλου, προς Αλμυρό.

 

αρχείο λήψης (2).jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εδώ στην Λάρισα έχουμε αρκετά χαμηλή υγρασία, αλλά αυτό είναι επειδή έχουμε και πάνω από 29 βαθμούς αυτή την ώρα. Επιτέλους όμως έχουμε κινητικότητα και νότιά μας, ενώ βόρεια αν και δεν θα μας επηρεάσει δημιουργείται τέρας...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καταιγίδα πριν τη Λαμία μ έπιασε πριν λίγο..... 

Τώρα Γλύφα 24 βαθμοί με αέρα και δυτικά φοβεροί πυρηνες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν μέσα στην επόμενη ώρα δεν βελτιωθεί αρκετά η δορυφορική εγώ ποντάρω σε μούφα. Ειδικά στο κέντρο της Θεσσαλίας, που υποτίθεται έχει το περισσότερο CAPE, δεν έχει απολύτως τίποτα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...