Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν μπορώ να βρω μοντέλο που να έχει πέσει σωστά στην κατανομή υετού μέχρι στιγμής. πχ ο τζίφος στα Σκόπια έβγαζε ελάχιστα πράγματα, αλλά εκεί γίνεται της μουρλής με καταιγίδα που σαρώνει όλη την χώρα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

H εικόνα με τις αναπτύξεις στα Γιάννενα που έβαλα στην δορυφορική φουντώνει πάρα πολύ, να δούμε κατά πόσο η είσοδο της στην Θεσσαλία θα αλλάξει τα δεδομένα, καθώς γενικά βλέπω κλείσιμο στα βόρεια και δυτικά της χώρας, και μπορεί η καταιγίδα να έρθει από εκεί, άσχετα που το ρεύμα είναι δυτικό, και νοτιοδυτικό στα χαμηλά. Αυτό κυρίως λόγω ανατροφοδοτήσεων. Γιατί αν περιμένουμε από τα νότια δεν θα δούμε τίποτα όπως φαίνεται..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομίζω είναι δεδομένη η μούφα για σήμερα, η ώρα είναι 4 και μισή και δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ μέσα στην Θεσσαλία η γύρω της. Πραγματικά απορώ τι χαλάει κάθε φορά.

Μόνο Δ-ΝΔ Μαγνησία έχει κάποια "κινητικότητα"..

 

20190427_162952.jpg

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και εγώ αυτό δεν καταλαβαίνω. Με μωβ CAPE στο κέντρο της Θεσσαλίας πως γίνεται να μην δημιουργείται τίποτα? Ούτε καν μικρές ψευροαναπτύξεις..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, yiannis_volos είπε:

Και εγώ αυτό δεν καταλαβαίνω. Με μωβ CAPE στο κέντρο της Θεσσαλίας πως γίνεται να μην δημιουργείται τίποτα? Ούτε καν μικρές ψευροαναπτύξεις..

Είναι ότι δεν είμαι Γιάννενα μάλλον, το καταφέραμε και αυτό τελικά... πφφ. Βέβαια είπαμε έχουμε ακόμα χρόνο πριν οριστικοποιήσουμε την μούφα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βάση της εμπειρίας μου στις δορυφορικές καταιγίδων πιστεύω ότι στο μαύρο κυκλάκι που έχω κάνει θα δημιουργηθεί σε λίγο μεγάλη καταιγίδα, δηλαδή εκεί που έχει κενό μέσα σε αυτό τον κύκλο η δορυφορική από νέφη, θα γεμίσει. Για να δούμε..

27-4-2019 8.JPG

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

Βάση της εμπειρίας μου στις δορυφορικές καταιγίδων πιστεύω ότι στο μαύρο κυκλάκι που έχω κάνει θα δημιουργηθεί σε λίγο μεγάλη καταιγίδα, δηλαδή εκεί που έχει κενό μέσα σε αυτό τον κύκλο η δορυφορική από νέφη, θα γεμίσει. Για να δούμε..

27-4-2019 8.JPG

Έτσι πιστεύω και εγώ Μιχαήλ, έχουμε άλλες 2 ώρες να περιμένουμε.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

Που είναι η γλύφα? 

Βασικά είναι λιιιίγο πιο δυτικά.😛

20190427_170600.jpg

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ είμαστε

hWM1duO.jpg

Με το κόκκινο βελάκι είναι η κίνηση της καταιγίδας, περιμένω όταν προσεγγίσει τον ορεινό όγκο των Αντιχασίων να φουσκώσει ακόμα πιο πολύ. Από θερμοκρασίες είμαστε αρκετά καλά στα επίπεδα των 28-30oC

KqjkqmD.jpg

Αλλά και οι υγρασίες ικανοποιητικές είναι στα επίπεδα των 40-50% λόγω ανατολικού ανέμου (θαλάσσια αύρα) ..

sGj47Vf.jpg

Σε λίγες ώρες θα δούμε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 minutes ago, yiannis_volos είπε:

Εδώ λογικά τίποτα,ε;

Υπομονή, από ότι βλέπω οργανώνεται πλέον το θέμα

Παρακαλώ περιμένετε, η εικόνα θα εμφανιστεί σε λίγο / please wait the image will appear soon

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, yiannis_volos είπε:

Από βόρεια πως να μας έρθει κάτι όμως; Δεν νομίζω να έχουμε ΒΔ ρεύμα, σωστά;

Δεν έχουμε, αλλά ότι πλησιάζει στην Λάρισα πλησιάζει από τα βόρεια και δυτικά. Σκέψου ότι είναι μια σύνθετη μετατόπιση δηλαδή εσύ περπατάς πάνω σε ένα μεγάλο πλοίο κάθετα σε αυτό, ] αλλά ολόκληρο το πλοίο κινείται μπροστά οπότε τελικά προσεγγίζεις εσύ το λιμάνι άσχετα που δεν περπατάς προς αυτό. [λόγω ανατροφοδοτήσεων αυτό]

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρόμος, αυτό βόρεια είναι supercell είναι απίστυετο!! Ενώ δυτικά μας μέσα σε 10 λεπτά από το τίποτα κοντεύει να δημιουργηθεί καταιγίδα!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θύελλα σε εμάς εδώ (Τύρναβο), λίγο πιο βόρεια προς Αργυροπούλι, Ροδιά και λογικά προς Τέμπη γίνεται χαμός. Ο ορισμός του ξυστά αλλά βλέπω αυτή την φορά από τα δυτικά να ξανά οργανώνεται η όλη φάση πιο νότια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΕΠΟΣΣΣΣΣΣ παιδιά μέσα σε 20 λεπτά 2 συννεφάκια έγιναν τρομερή καταιγίδα ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΕΙ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...