Jump to content
oasis

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΜΑΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άντε από σήμερα ξεκινάνε οι καταιγίδες.. 

Στην Θεσσαλία το απόγευμα στο εσωτερικό της πεδιάδας θα πρέπει να βγάλει καταιγίδα, ενδεχομένως να έχει και χαλάζι μιας και έχουμε

Αστάθεια 900-1000J/kg

ΝΔ στα 700hp, Ν στα 850hp και Α-ΝΑ στα 950hp μέχρι την επιφάνεια = αυξημένη υγρασία 

Ζέστη.. 11-12oC στα 850hp σημαίνει 27-28oC στην επιφάνεια.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα...Καλα φαινομενα σε ολους...Τα δυτικα-βορειοδυτικα θα εχουν την τιμητικη τους..Με την θεσσαλια να ακολουθει...Στην Αττικη περασματακια κυριως την Τριτη...Με το περας της εβδομαδας θα μας απασχολησει η πρωτη σοβαρη θερμη εισβολη της σεζον αλλα μετα πολυ πιθανο να ακολουθησει νεα λιμνη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 minutes ago, yiannis_volos είπε:

Και για Λάρισα σήμερα καμία καταιγίδα;

όλο και κάτι θα μας πετύχει σήμερα, τα στοιχεία γενικά είναι πολύ ευνοϊκά όπως ανέφερε παραπάνω ο Θάνος για καλούτσικη καταιγίδα. Όχι το εντυπωσιακό του μεγάλου Σαββάτου, ωστόσο αυτή σήμερα εχει περισσότερες πιθανότητες να μας πετύχει.

 

Όσο αφορά την συνέχεια, η αποκοπή στις 48 ώρες δεν έχει καθοριστεί ακόμα, με αποτέλεσμα τις τεράστιες διαφορές των μοντέλων για μετά την Τρίτη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τουμπάρα τζίφων στα 6αρια.. Οπότε η τετάρτη θα κυλήσει ναι μεν με άστατο καιρό, αλλά κυρίως στα δυτικά και βόρεια, και κυρίως στα ορεινά... Τώρα μπορεί να κάνει κάτι Πέμπτη-Παρασκευή από την λίμνη που θα έρθει αργότερα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ και μια βδομάδα το φωνάζω ότι ζήτημα να κάνει 20 χιλιοστά σύνολο όλες αυτές τις ημέρες σε εμάς παρά τα 180 που μας έταζε ο ευρωπαίος και σήμερα το πρωινό δίνει με το ζόρι 20 σύνολο μέχρι την Πέμπτη !!! Χαχα και αισιόδοξος ήμουν μάλλον από ότι φαίνεται πλέον τα 5 χιλιοστά ΑΝ πέσουν θα αποτελούν τιμή σούπερ....!!! Και θα μαστε υπερευχαριστημενοι....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εφιαλτικό σενάριο για τα μακρινά από το gfs..

Από 19 έως 25 του μηνός συνεχώς πάνω από +20 στα 850hp στην Νότια Ελλάδα που φλερτάρει ακόμα και για 40αρια..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, MeteoTirnavos είπε:

Εφιαλτικό σενάριο για τα μακρινά από το gfs..

Από 19 έως 25 του μηνός συνεχώς πάνω από +20 στα 850hp στην Νότια Ελλάδα που φλερτάρει ακόμα και για 40αρια..

Θεός φυλάξοι!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

λάβα και από τον ευρωπαίο. Οπότε δεν γλυτώνουμε το θερμό κύμα. Τώρα θέλουμε να δούμε όσο θα διαρκέσει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είπαμε την μεγάλη ζέστη δεν την γλιτώνουμε δηλαδή την άνοδο της θερμοκρασίας σε καλοκαιρινά επίπεδα το ζήτημα είναι που θα φτάσουμε και για ποσο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εγώ πάντως δεν αντέχω άλλο το κρύο. θέλω ζέστη. είμαι εδώ και 2 εβδομάδες άρρωστος... με 25 και 27 βαθμούς εγώ δεν μπορώ να βγω με κοντομάνικο έξω, ειδικά με ποδήλατο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

εγώ πάντως δεν αντέχω άλλο το κρύο. θέλω ζέστη. είμαι εδώ και 2 εβδομάδες άρρωστος... με 25 και 27 βαθμούς εγώ δεν μπορώ να βγω με κοντομάνικο έξω, ειδικά με ποδήλατο.

27c και μακρυμάνικο = θερμοπληξία!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Άγγελος είπε:

27c και μακρυμάνικο = θερμοπληξία!!!!

xaxaxa βασικά την άλλη φορά είχε 25 βαθμους με το ποδήλατο που πήγα βόλτα και φορούσα φούτερ και λεπτό μπουφάν από πάνω χαχαχα. Εγώ με 27 βαθμούς κρυώνω με κοντομάνικο, αν έχει ακόμα και ελαφρύ αεράκι. και σίγουρα η αίσθηση σε εμένα  οι 35 βαθμοί είναι καλύτεροι από τους 5 ακόμα και με τα άπειρα ρούχα που αναγκάζομαι να φοράω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
2 hours ago, [weathermaniac] said:

λάβα και από τον ευρωπαίο. Οπότε δεν γλυτώνουμε το θερμό κύμα. Τώρα θέλουμε να δούμε όσο θα διαρκέσει...

Εμ .Σας τα είπα. Τους μυρίζομαι εγώ τους καύσωνες.

Επεξεργάστηκε από Κώστας.
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, [weathermaniac] said:

εγώ πάντως δεν αντέχω άλλο το κρύο. θέλω ζέστη. είμαι εδώ και 2 εβδομάδες άρρωστος... με 25 και 27 βαθμούς εγώ δεν μπορώ να βγω με κοντομάνικο έξω, ειδικά με ποδήλατο.

Είσαι αρρωστος; πως το παθες ρε θηριο;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
9 minutes ago, Κώστας. είπε:

Είσαι αρρωστος; πως το παθες ρε θηριο;

χαχαχαχα έλα ντε θαύμα.. και το αστείο με τις ιώσεις συνεχίζεται. αρρώτησα την Κυριακή του Πάσχα, και έπαθα και αμυγδαλίτιδα, είμαι με αντιβίωση. την προηγούμενη φορά που ήμουν άρρωστος ήταν μια εβδομάδα πριν την καθαρά δευτέρα.. την προπροηγούμενη φορά  αρρώτησα τέλη Δεκεμβρίου [19 αν θυμάμαι καλά]  πιο πριν αρρώτησα αρχές Νομβρίου, και το χειρότερο είναι ότι μόλις 25 μέρες πριν από τότε είχα ξαναρρωτήσει και μου έσπασε τα νεύρα γιατί ήμουν μόλις 20 μέρες χωρίς συμπτώματα από την προηγούμενη ίωση και ξαναρρώτησα χαχα. δυστυχώς έτσι είναι η ζωή μου και έτσι θα παραμείνει. το μόνο τρίμηνο που σχεδόν σίγουρα θα είμαι καλά θα είναι το τρίμηνο του καλοκαιριού. από Σεπτέμβριο αρχίζουν τα ωραία....

η φετινή χρονιά όμως θα την έλεγα κανονιοκή από ιώσεις για εμένα [ναι αυτός είναι ο μέσος όρος στην στατιστική μου χαχα] η χειρότερη χρονιά που θυμάμαι ήταν στο 3 έτος [πρόπερσι] με 10 διαφορετικές αρρώστιες από τον Οκρώβριο μέχρι τον φεβρουάριο και γράντ φινάλε ουσιαστικά τον γενάρη μέσα στις διακοπές με h1n1 λίγο πριν την αριάδνη....

Βέβαια όλα είναι μια συνήθεια πλέον οπότε και οι 5-10 μέρες συνολικά συμπτωμάτων [με εξαίρεση τήν τελευταία ίωση] δεν είναι τίποτα και δεν με απασχολούν καθόλου. Έχω περάσει πολύ χειρότερες καταστάσεις για αυτό ακριβώς οι ιώσεις ουσιαστικά δεν αγγίζουν την ψυχολογία μου χεχε.

 

 

Σίγουρα είμαι πολύ καλό πείραμα για γιατρούς

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ ζέστη για της εποχή φαίνεται στην συνέχεια του μήνα, επιτέλους!

Ενσ. για Αλμυρό.. Φλερτάροντας με άκρως καλοκαιρινές θερμοκρασίες..

ens_image.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

η ανανέωση του τζίφου έδειξε για ποιον λόγο δεν είχαμε τίποτα σήμερα εδώ.. Τώρα θυμήθηκε να πάει προς παράλληλο.. με 0 Cape και +1 Li καθώς και μακριά από την λίμνη τι να περίμενε κανείς... Αύριο θα έχουμε 300-400 cape και -2 li+καλύτερη κατακόρυφη θερμοβαθμίδα [για Θεσσαλία μιλάω] οπότε αύριο με την βοήθεια του μερικού ήλιου και του ελάχιστου αέρα θα δούμε καλή καταιγίδα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

51 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

η ανανέωση του τζίφου έδειξε για ποιον λόγο δεν είχαμε τίποτα σήμερα εδώ.. Τώρα θυμήθηκε να πάει προς παράλληλο.. με 0 Cape και +1 Li καθώς και μακριά από την λίμνη τι να περίμενε κανείς... Αύριο θα έχουμε 300-400 cape και -2 li+καλύτερη κατακόρυφη θερμοβαθμίδα [για Θεσσαλία μιλάω] οπότε αύριο με την βοήθεια του μερικού ήλιου και του ελάχιστου αέρα θα δούμε καλή καταιγίδα

Έτσι είναι Μιχαήλ, βάλε και τους ισχυρούς ανέμους στα ανώτερα στρώματα που είναι ακόμη ένας ανασταλτικός παράγοντας για δημιουργία καταιγίδας (αποτροπή κατακόρυφων αναπτύξεων) και έδεσε το γλυκό. Ευτυχώς όπως είπες αύριο όλοι οι παράγοντες θα είναι πιο ευνοϊκοί σε σχέση με σήμερα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...