Jump to content
[weathermaniac]

Σχολιασμός τρελών χαρτών cfs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

-14,-15 στην Αττικη με τετοιες ισοβαρεις,μιλαμε για θαψιμο...

Αυτό είναι καλύτερο από κάτω χεχε [κυρίως για υετό σε χαμηλά υψόμετρα που δεν θα είναι τόσο έντονος ο καταβατικός]

anim_qnw6.gifanim_jvm5.gifanim_svg5.gif

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αυτό είναι καλύτερο από κάτω χεχε

anim_qnw6.gif

Δεν ειμαι σιγουρος.Με χαμηλο που παει προς Σαμο και Τουρκια,την εχουμε πατησει πολλες φορες.Μπορει να σου βγαλει πολυ υετο στην αρχη ωσπου να παει στη Σαμο αλλα με κακες Τ για πεδινα.Οσο απομακρυνεται και πλεον εχεις καλες Τ στηριζεσαι στη συγκλιση των ανεμων που συνηθως δεν μας ευνοει σε αυτη τη θεση.Μη κοιτας τον υετο που δινει εδω.Ειναι λιγο υπουλα αυτα τα χαμηλα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Δεν ειμαι σιγουρος.Με χαμηλο που παει προς Σαμο και Τουρκια,την εχουμε πατησει πολλες φορες.Μπορει να σου βγαλει πολυ υετο στην αρχη ωσπου να παει στη Σαμο αλλα με κακες Τ για πεδινα.Οσο απομακρυνεται και πλεον εχεις καλες Τ στηριζεσαι στη συγκλιση των ανεμων που συνηθως δεν μας ευνοει σε αυτη τη θεση.Μη κοιτας τον υετο που δινει εδω.Ειναι λιγο υπουλα αυτα τα χαμηλα.

Έχω μια απορία. Πως γίνεται να υπάρχει σύγκλιση ανέμων σε προσήνεμες διατάξεις, όταν το χαμηλό βρίσκεται τόσο μακριά. Από όσο ξέρω η σύγκλιση ανέμων μπορεί να συμβεί σε χαμηλά, και όχι παράλληλες ισοβαρείς [εκτός αν υπάρχει μια μικρή κούρμπα φυσικά που δεν φαίνεται εύκολα]. Αν και δεν είμαι ειδικός στην προκειμένη περίπτωση, πιστεύω πως στο τελευταίο που έβαλα έχει πολύ καλύτερες θερμοκρασίες στα 500 επειδή οι ισοβαρείς δεν είναι τόσο πυκνές, και δεν ξεχειλώνονται τόσο πολύ [Πχ τρελό ξεχείλωμα στην Ωκεανίδα, αλλά εκεί η λίμνη έφτασε μέχρι την Αφρική με τα καλά 500αρια.] Άρα θα είναι πιο καταιγιδάτη η δεύτερη φάση.

 

Το άλλο χαρακτηριστικό είναι ο τρελός αέρας που γενικά δεν βοηθάει στο λεκανοπέδιο στα μικρά υψόμετρα για ύψος χιονόπτωσης [σε mm και όχι το αποτέλεσμα του δρόμου] Αλλά σε περιοχές που δεν έχουν κανένα εμπόδιο όπως τα προσήνεμα της Εύβοιας όντως να είναι καλύτερο το πρώτο [χωρίς βεβαιότητα βέβαια αν μιλάμε εν τέλη για ύψος χιονόστρωσης]

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Μην ψαξεις του ποτε ειναι πες απλα τη γνωμη σου

re και να μην έψαχνα τη ν ξέρω την διάταξη στο δευτερόλεπτο ότι είναι η 7-8/1/2019.. τελος πάντων δεν κοιτάω όμως από αρχείο τώρα και θα πω την γνώμη μου. Στο έδαφος οι άνεμοι είναι βορειοανατολικοί, αλλά πιο ψηλά με βάση τα γεωδυναμικά πάντα δείχνουν πιο βόρειοι-βορειοδυτικοί. Εγώ να σου πω την αλήθεια όταν έβαζα το παραπάνω τέρας [το τελευταίο αυτή την διάταξη σκεφτόμουν ότι είχε αρκετές ομοιότητες, από ένα σημείο και μετά, για αυτό υπολόγιζα σε πολύ μεγάλες χιονοστρώσεις  

 

σόρυ που δεν το είδα νωρίτερα, ταινία γαρ..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

για τα Γι

16 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Ωραίο χειμώνα είχε βγάλει το 18αρι cfs 

cfs-0-1788.png

cfs-2-1830.png

cfs-3-1878.png

cfs-0-3108.png

cfs-2-3108.png

για τα Γιάννενα αθλιος , μακριά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σπάνια ποσταρω κάτι εδώ αλλά αυτό είναι το απόλυτο μαρτιατικο απωθημένο μου(για όποιον δεν βαριέται ας ρίξει μια ματιά σε τον Μάρτιο από την 1 μέχρι και την 31)image.png.71335ef0d258ce35f07e876680e44685.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

αντε μιχαηλ να σου φτιαξω το βραδυ λιγο.τρεχα στο 00 να το ξεψαχνισεις... cfs-0-3060.png?00

Χαχα αρε φίλε τα τρεξίματα του cfs τα βλέπω στο πρώτο λεπτό της ανανέωσης χαχα. Απλά δεν βάζω κατευθείαν τους χάρτες, το ξεχνάω μερικές φορές και δεν τους βάζω καθολου. Πάντως έβγαλε ένα καλό δυτικό το 6αρι.βτο παραπάνω όταν το έβλεπα να ανανεώνει ήμουν με κομμένη την ανάσα, αλλά το αποτέλεσμα χσζομαριτσα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...