Jump to content
vorios_polos

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗΣ ΧΙΟΝΟΘΥΕΛΛΑΣ Ωκεανίς ''ΨΙΨΙΝΑ'' 23-26/2/2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Παπλαμουδας said:

Γιαυτο λεω Γιωργο δεν εμπιστευομαι τις ενδειξεις του σταθμου. Καλα στα χιλιοστα δε το συζητω, τουλαχιστον το 1/3 τα «πνηγει»

Βρε και γω εδω 5.9c εχω τωρα. Γενικα ολα τα δυτικα ειναι ψηλα και απαγορευτικα για οποιαδηποτε λευκη σκεψη.

Τι να λεμε τωρα...ουτε σταγονα δε πεφτει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, teo_73 said:

Η ανυψωση του μπαλονιου με τα μετεωρολογικα οργανα εχει ταχυτητα 5m/sec (πηγη επιστημονικου αρθρου) Αν δεις τους σταθμους περιξ των περιοχων του Ελληνικου στις 00.00 υπηρχε μια μεση ταχυτητα βορειοανατολικου ανεμου τα 40χλμ/ωρα.

Ετσι οταν το μπαλονι εφτασε στα 1500μ (μετα απο 5'δλδ) η μετρηση πρεπει να εγινε κοντα στο σημειο που ειναι η κουκιδα στον χαρτη που αντιστοιχει σε 3330μ μακρυα απο το Ελληνικο.

Ακομα και 80χλμ/ωρα να βαλεις σταθερο ανεμο,το μπαλονι δε θα μπορουσε μεσα σε 5' να ειχε παει μακρυτερα απο 7xlm περιπου.

 

Screenshot_3.png

Θοδωρή αυτό έχει λεχτεί και παλιότερα και στην ΕΜΥ και το ΕΑΑ, όσον αφορά τον αέρα....και αυτό που λες να συμβαίνει σε όποιο ποσοστό, ξανά σε άσχετη ζώνη ήταν η μέτρηση και όπως βλέπουμε από τους χάρτες ανήκε Κυκλαδίτικη ζώνη με βαθμούς μοντελικούς στα 850 όχι πιο κάτω από -2 και πολλούς βάζω....άρα όπως κι αν έχει άκυρη είναι η μέτρηση για το λεκανοπέδιο....απλά....κι όταν έχουμε παρεούλα το -6,1οC στα 1230 που πρακτικά είναι σχεδόν η μέτρηση των 850 με μικρές διαφοροποιήσεις πραγματικές, ε τότε καταλαβαίνουμε πόσο ήταν η πραγματική θερμοκρασία στη στάθμη των 850...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παρόλο που προς το απόγευμα το χαμηλό συνέχισε να μετακινείται νοτιότερα για έναν περίεργο λόγο στα Γιάννενα μπόρεσε αι συννέφιασε, και είδαμε και νιφάδες το απόγευμα, όταν έπρεπε να είχαμε ήλιο! Φυσικά πανικός από αέρα με μέγιστη ριπή τα 85 χιλιόμετρα την ώρα, η λίμνη βγήκε στον δρόμο και πάλι, χάσαμε παγογλυπτά για 2 βαθμούς δυστυχώς.. κρίμα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN said:

Κρυονερι τωρα με καποιο μερος του χιονιου να εχει λιωσει...γενικα τα πηγαμε καλυτερα απο ολα τα υπερβορεια

 

 

20190224_134243.jpg

20190224_134308.jpg

Ήμουν έτοιμος να γράψω ότι σαν πολύ να απαξίωσες τον τόπο μας .Μια χαρά χιόνι έριξε ρε !Για τα δεδομενα της κακοκαιριας οπως αυτη εξελίχθηκε εννοώ .Πρεπει να ειχε βαλει ενα 10ποντο στον δρομο .Έχω φτασει εδω και καμία ώρα.Συνεχιζει να ψιλοχιονιζει .

Μου έλειψε αυτό το αεράκι...Άπνοια, Στουπα και αστειότητες. 10ποντο αλλά αντρικό! Να βγαίνεις έξω και σκύβεις!!!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 minutes ago, MetFM said:

δεν το λες και λιγο χιονι αυτο. αλλα πως εγινε το κρυονερι. εγω χωριο το θυμαμαι στα 80s φυσικα.

Από τους 1000 στις αρχές του 90 ,στους 5000 πλέον 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, ΧΕΛΜΟΣ said:

Τάκη μετέφερα τις φοβερές σου φώτο στο ανάλογο θέμα 

 

 

Οκ Γιώργο, ευχαριστω . Όταν μια αναφορά περιέχει φωτογραφία να μπαίνει απευθείας στο άλλο θέμα...;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, ΖΑΡΟΥΧΛΙΩΤΗΣ said:

Οκ Γιώργο, ευχαριστω . Όταν μια αναφορά περιέχει φωτογραφία να μπαίνει απευθείας στο άλλο θέμα...;

Καλο θα ήταν για να κρατηθεί αρχείο για κάθε κακοκαιρια.. Βέβαια αν θέλει κάποιος ας ποσταρει και στα 2 θεματα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 minutes ago, oldboy332 said:

Ήμουν έτοιμος να γράψω ότι σαν πολύ να απαξίωσες τον τόπο μας .Μια χαρά χιόνι έριξε ρε !Για τα δεδομενα της κακοκαιριας οπως αυτη εξελίχθηκε εννοώ .Πρεπει να ειχε βαλει ενα 10ποντο στον δρομο .Έχω φτασει εδω και καμία ώρα.Συνεχιζει να ψιλοχιονιζει .

Μου έλειψε αυτό το αεράκι...Άπνοια, Στουπα και αστειότητες. 10ποντο αλλά αντρικό! Να βγαίνεις έξω και σκύβεις!!!

 

Δεν απαξιωνω το Κρυονερι ρε Μητσο.Απαξιωνω τον @#!$καιρο που δεν μας εκανε ουτε και φετος μια αξιολογη προσηνεμη κακοκαιρια...το οτι βαλαμε καλο χιονι του Αη Γιαννιου,ήταν απλα μια μεγαλη συγκυρια και τυχη σε αλλη μια μετρια κακοκαιρια.

Τελοσπαντων αρκετα εχω κλαψομ..νιασει φετος.Πυκνωνει σταδιακα το ψιλοχιονο..0,4 βαθμοι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η κακοκαιρία έφυγε το κρύο έμεινε όμως εδώ στη  περιοχή....1,7 βαθμοί τώρα εδώ στο Μακροχώρι και παρότι έμεινε ελάχιστο χιόνι δεν λιώνει πλέον με τόσο χαμηλό dewpoint....ενώ η μέγιστη δεν ξεπέρασε τους 2,2 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ δύσκολη η κατάσταση στην Κρήτη... 

Το τερματισε φέτος εκεί.... 

Αυτήν την  στιγμή πολλοί σταθμοί της Κρήτης έχουν αρκετά πάνω από 100mm ενώ σε πολλά σημεία έχουν εγκλωβιστει οδηγοί από το νερό και το χαλάζι.... 

 

 

FB_IMG_1551038213142.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 minutes ago, ΧΕΛΜΟΣ said:

Πολύ δύσκολη η κατάσταση στην Κρήτη... 

Το τερματισε φέτος εκεί.... 

Αυτήν την  στιγμή πολλοί σταθμοί της Κρήτης έχουν αρκετά πάνω από 100mm ενώ σε πολλά σημεία έχουν εγκλωβιστει οδηγοί από το νερό και το χαλάζι.... 

 

 

FB_IMG_1551038213142.jpg

Γιωργαρε ηδη 1000αριζουν σταθμοι με ετησιο οταν περσυ δεν ειχαν βαλει 1000mm ολο το 2018..Απο την παρατεταμενη ανομβρια-ξηρασια πηγαν σε συνεχεις πλυμμηρες!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ήταν αναμενόμενο μετά από παρατεταμένες ξηρασίες να έρθουν οι μουσώνες στην Κρήτη ..το θέμα είναι να προστατευτεί ο κόσμος από πιθανές επικίνδυνες καταστάσεις....μακάρι να μην υπάρξει κανένα σοβαρό πρόβλημα και όλοι να άρουν τα απαραίτητα μέτρα από τους απλούς πολίτες έως την ΄πολιτεία....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ δε λέει να κοπάσει καθόλου ο αέρας.... 

Δεν υπάρχει αυτό από χτες το πρωί... 

3.3 τώρα και αίσθηση - 4 με κατακόκκινο ουρανό χωρις φαινομενα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 minutes ago, Weather_Stories said:

3,4 temp 74% υγρασια και ελαφρυ χιονονερο  14 mm  storm total

Καλώς τον Αλέκο (eagles) στο ΝG κι αυτός....

Μελίσσια 1,8οC και κατά διαστήματα λυσσομανάει ο βοριάς, έστω και λιγότερα από χθες....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα στην μετεοπαρεα απο την Κατερινη. Τελικα η χθεσινοβραδυνη χιονοπτωση συνεχιστηκε με πιο ασθενη χαρακτηρα μεχρι τις 4-5 τα ξημερωματα και ετσι το πρωι ηταν ολα ασπρα (πλην δρομων) με 2-3 ποντους πετσα...φυσικα στην συνεχεια ελιωσε αρκετο αλλα εχει ακομα λιγο σε σκεπες και χορτα...κατα τα αλλα συννεφια με τσουχτερο κρυο σημερα ενω εκανε και μια ασθενη νιφαδοπτωση το απογευμα...στους -1.7 βαθμους η ελαχιστη, 1.7 η μεγιστη, 0.2 αυτη την ωρα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...