Jump to content
[weathermaniac]

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, notios_polos είπε:

ωραια τρεξιματα στα 12αρια!!!!!...ο τυφωνας δειχνει να απορροφατε απο το καναδικο χαμηλο που αυτοματος σημαινει ανοδο αζορικου καθοδο αυλωνα και κακοκαιρια σ εμας

Ακριβώς. Για αυτό θεωρητικά το ούκμο είναι το χειρότερο από τα 12αρια όχι με την έννοια ότι δεν θα έβγαζε κακοκαιρία, αλλά με την έννοια ότι θέλει το μικρότερο βήμα από όλα τα μοντέλα για να βγει μούφα.

 

Βελτίωση μέσου όρου και στις 3 μεταβλητές!!!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οκ με τα 12αρια μόνο σαν εικόνα με έκανε να χρειαστώ μέρες ξανά ώστε να μπορώ να κάνω παιδιά. χαχαχα

gens-21-1-174.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 minutes ago, notios_polos είπε:

φτου φτου!!!παμε για τεραστια παλιακη κακοκαιρια αρχες οκτωβριου..τρομερη μοντελικη στροφη σημερα... gens-21-1-204.png

Περιμενε καρντασι μου μην γινει κι αλλη στροφη και σκυψουμε σβερκους...Φτου φτου..μακρυα απο μας κατι τετοιο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

se 2μεταβλητές καός ο παίος, αλλά στο μικρό ατλαντικό χαμηλό υπάρχει θέμα.. για αυτό ας μην βιαζόμαστε. ελπίζω να βγει καλός και έτσι..

 

144 ώρες οριακά μεν, το πέρασε δε το χαμηλό.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το πρωί ο ευρωπαίος είχε το καλύτερο σενάριο και τώρα έχει το χειρότερο. το αστείο της υπόθεσης είναι ότι είναι σχετικά κοντά στο πρωινό του.. !!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωρεε τι τρεξιματάρες είναι αυτές στο 12αρι..... και 4 του μήνα έχει μεγάλο πανηγύρι στη γειτονιά μου να φανταστείς, αλλά δεν τυχαίνει σοβαρή κακοκαιρία συνήθως εκείνες τις ημέρες εδώ και χρόνια! Καιρός για διπλό πανηγύρι........ ? Ας περιμένουμε πάντως και μακάρι μερά με την ημέρα να το κλειδώσουμε κάποια στιγμή.......

Νωρίς ακόμη θα έλεγα... πάντως αν έχουμε μια τέτοια εξέλιξη, θέλω να δω τι θα κάνουν.. δε το βλέπω καλά το πρώτο πανηγύρι - κάθε χρόνο πιστός.. και το επισκέπτομαι.. χαμός μιλάμε! Πάρα πολύς κόσμος κι από άλλες περιοχές.... χαχααα😜

Κι εννοείται πως για τον καιρό το θυσιάζω χωρίς δεύτερη σκέψη!

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στον επόμενο τόνο(τρέξιμο) ο αυλώνας θα καταλήξει Τουρκία..έτσι όπως το πάει ο ευρωπαίος...ανατολίκισμα αρκετό σε αυτό το τρέξιμο και είναι πολύ νωρίς ακόμα..θέλουμε οπωσδήποτε δυτίκισμα αύριο Σικελία Ιόνιο το πολύ.....θέλουμε οπωσδήποτε ποιο δυτικά τα ανσάμπλ του ήδη από το αποψινό τρέξιμο....γιατί αν είναι ποιο ανατολικά από το κύριο χαιρετάμε από τώρα......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, sotos*snow είπε:

Στον επόμενο τόνο(τρέξιμο) ο αυλώνας θα καταλήξει Τουρκία..έτσι όπως το πάει ο ευρωπαίος...ανατολίκισμα αρκετό σε αυτό το τρέξιμο και είναι πολύ νωρίς ακόμα..θέλουμε οπωσδήποτε δυτίκισμα αύριο Σικελία Ιόνιο το πολύ.....θέλουμε οπωσδήποτε ποιο δυτικά τα ανσάμπλ του ήδη από το αποψινό τρέξιμο....γιατί αν είναι ποιο ανατολικά από το κύριο χαιρετάμε από τώρα......

ο ευρωπαίος είναι καλύτερος συνολικά από το πρωινό του φίλε. ελάχιστα μεν. καλύτερος δε. Πρέπει να σιγουρέψουμε το να περάσει το μικρό ατλαντικό χαμηλό στηβν Ευρώπη. Μεθαύριο πρωί θα ξέρουμε σε αυτή την μεταβλητη το αποτέλεσμα, που είναι και η σημαντικότερη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ Μιχαήλ δεν βλέπω τον ατλαντικό εγώ βλέπω κατευθείαν την περιοχή μας..και στην περιοχή μας το χαμηλό που πάει να σχηματιστεί από την καθοδο αυλώνα στο Ιόνιο γίνεται ακόμα ποιο εξπρές από όσο έδειχνε το πρωί δες χάρτες πρωινούς  με τους τωρινούς όλα πήγαν λίγο ανατολικότερα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στο μόνο που ελπίζω είναι στην πιθανότητα αποκοπής στην περιοχή μας .....γιατί το αρχικό χαμηλό αν συνεχίσει έτσι θα είναι απλώς μια εξπρές κατάσταση πέρασμα μετώπου....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, sotos*snow είπε:

Εγώ Μιχαήλ δεν βλέπω τον ατλαντικό εγώ βλέπω κατευθείαν την περιοχή μας..και στην περιοχή μας το χαμηλό που πάει να σχηματιστεί από την καθοδο αυλώνα στο Ιόνιο γίνεται ακόμα ποιο εξπρές από όσο έδειχνε το πρωί δες χάρτες πρωινούς  με τους τωρινούς όλα πήγαν λίγο ανατολικότερα....

φίλε σώτο μόνο ετσι μπορεί να καταλάβει κανείς το αποτέλεσμα. Δηλαδή αν πχ το χαμηλό δεν περάσει αύριο το πρωί στην Ευρώπη βάση τρεξιμάτων θα βγει ο τζίφος στο 00αρι που βγήκε σήμερα. Ξηρασία δηλαδή. Οπότε και εγώ δεν κλειδώνω τίποτα  προς το παρόν.

Έπειτα έχουμε την μεταβλητή του τυφώνα που αν πάνε όλα καλά με την πρώτη τότε αυτή καθορίζει την διάρκεια της κακοκαιρίας.

Τέλος η μεταβλητή του αυλώνα που είναι πιο πριν δεν τον θέλουμε υπερβολικά μεγάλο και πεπλατυσμένο γιατί θα οδηγήσει σε ζωνική. Αλλά αυτή η μεταβλητη δεν με ανυσησυχεί καθόλου πλέον.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μακάρι να βγει το ποιο καλό αποτέλεσμα για την χώρα μας και εννοώ για διήμερη κακοκαιρία με πολλά φαινόμενα στις περισσότερες περιοχές...οι χάρτες του ευρωπαίου δυστυχως είναι εξπρές πέρασμα και μετά μόνο πτώση της θερμοκρασίας και ξεραίλα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχουμε λοιπόν προς το παρόν μεγάλη διχογνωμία μεταξύ ευρωπαικού και τζίφου με τζεμ...το ευρωπαικό έχει μεγαλύτερη πτώση της θερμοκρασίας και λιγότερα φαινόμενα και εξπρές ενώ το γφσ και το τζεμ έχουν αρκετά μικρότερη πτώση αλλά με πολλά περισσότερα φαινόμενα και σε διάρκεια....

ορίστε και τα ανσάμπλ του τζίφου για βόρεια Ελλάδα

graphe3_1000___21.9811320755_40.52631578

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επειδή έδωσα λάθος παράδειγμα καθώς στο 00αρι του τζίφου περνάει το χαμηλό [αλλά πάνε στραβά θέση τυφώνα και πεπλατυσμένος αυλώνας] η σωστή η σύγκριση με το τι θα έβγαζε ο ευρωπαίος αν δεν περνούσε το χαμηλό είναι το 00αρι τζεμ. Ξηρασία με άλλον τρόπο, και ο πιο πιθανός αν κάτι δεν παει καλά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ναι μεν βελτιώθηκε συνολικά ο παίος στον μέσο όρο, αλλά στην μεταβλητή του ατλαντικού είναι χειρότερος και από το κύριο δυστυχώς.. τι να πω τώρα. Δεν μου άρεσε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...