Jump to content
[weathermaniac]

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, notios_polos είπε:

Τάσο τον Σεπτέμβριο ανέκαθεν ο κόσμος έκανε μπάνια κυκλοφορούσε με κοντομανικα και τα πρωτοβροχια στην καλύτερη ξεκινούσαν μετά τις 15 οπότε αν φέτος σύμφωνα με τον πιο πάνω χάρτη η Ελλάδα βάφτηκε αχνό ροζ δεν μου λέει κάτι.Τωρα όσον αφορά την προοπτική η αλλαγή της εποχής είναι εμφανέστατη κοιτώντας τον 500αρι ,εκεί φαίνεται ότι η Αφρική μαζεύεται και παίζει να έχουμε και κάτι έντονο και καλύτερα οργανωμένο αρχές Οκτωβρίου το οποίο βέβαια ,ίσως λόγω του προβλεπόμενου τυφώνα κοντά στις αζορες,τα μοντέλα αδυνατούν να το καταλάβουν.αισθηση μου είναι έτσι όπως ξεκίνησε φέτος το φθινόπωρο ότι θα το καταλάβουμε σαν εποχή και δεν θα πάμε από καλοκαίρι σε χειμώνα με την μια.

Πέρσι είχαμε φθινόπωρο με ανοιξιάτικα διαλείμματα στα τέλη Σεπτέμβρη και από καλοκαίρι μέχρι μέσα Νοέμβρη που έκανε πήγαμε σε χειμώνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν και τα μοντελα δεν πειθουν ειναι πολυ πιθανο να βγει γερο χαμηλο μεσα στο πρωτο δεκαημερο του οκτωβρη..Γυρω στις 4 του μηνα η λιγο πιο μετα..Ακομα ολα ειναι ρευστα...Την κυριακη θα χουμε πιο σαφη εικονα..Μεχρι τοτε χαλαρα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μαζευτηκαν παλι θερμοκρασιακα τα ενσεμπλες για αρχες οκτωβρη.Στο τελος θα εχουμε καμια ανοδο παλι με καλοκαιρινες διαθεσεις από τον καιρο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προς Ιβηρική χερσόνησο η αποκοπή της μεγάλης λίμνης που θα δημιουργήσει και το οργανωμένο χαμηλό στην κεντρική Μεσόγειο προς τις αρχές του Οκτώβρη από το ευρωπαικό αν και τα ανσάμπλ του το πρωί ήταν ποιο ανατολικά σχεδόν πάνω μας.....να δούμε τα τωρινά....ποιο ανατολικά το τζεμ ποιο κοντά μας ..πάνω μας ο μέσος όρος του τζίφου για τις ίδιες μέρες γι αυτό και αυτό το διάγραμμα άκρος φθινοπωρινό για αρχές Οκτώβρη με πτώση στα 500 πτώση στα 850 και βροχές....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Οκτώβρης θα μπει με ζέστη και θα παραμείνει έτσι ο καιρός μέχρι τις 3 του μηνός σίγουρα. Από εκεί και πέρα ένα θεός ξέρει μόνο τι πρόκειται να γίνει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φετος η Ιβηρικη εχει δει πολυ νερο..Εχει τραβηξει πολλες λιμνες..Δεν αποκλειεται και αυτη του Οκτωβρη να καταληξει στους Ιβηρες..Κατι που σημαινει οτι ο υποτροπικος θα σκασει στην κεφαλα μας...Ειναι ενα σεναριο..Ελπιζω απλα να μην βγει..50-50 προς το παρον...Καλο βραδυ σε ολους..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο μέσος όρος δείχνει εμάς πάντως.....ότι και να δείχνει όμως είναι τόσο μακριά που μέχρι και Καύκασο πάει....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ έχω να πω ότι έρχεται. Για εμένα αρκετά θετικά αυτά τα ολίγα που είδα τώρα που επέστρεψα

 

Diagramme GEFS

 

 

 

μου αρέσει η πτώση στα 500 χεχε.

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καμία σοβαρή αλλαγή από το 18αρι, του τζίφου. Αρκετά κοντά με την λογική του 12αριού..

 

καλό σε γενικές γραμμές. Τα λέμε αύριο. Είμαι ψόφιος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν θα μείνει έτσι ο καιρός με σχετικές ζέστες και καλοκαιρία κάποια στιγμή θα αλλάξει η κυκλοφορία' νομοτελειακό.....Καλύτερα να την υποστούμε τώρα την μούφα παρά αρκετά αργότερα .....Επίσης λέμε ΌΧΙ στα "Πασχούγεννα" .... :classic_smile:

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, John_B. είπε:

Δεν θα μείνει έτσι ο καιρός με σχετικές ζέστες και καλοκαιρία κάποια στιγμή θα αλλάξει η κυκλοφορία' νομοτελειακό.....Καλύτερα να την υποστούμε τώρα την μούφα παρά αρκετά αργότερα .....Επίσης λέμε ΌΧΙ στα "Πασχούγεννα" .... :classic_smile:

Συμφωνω και επαυξανω φιλε..Παντως τα ανσαμπλ βελτιωθηκαν του τζιφου σε σχεση με το κυριο που δειχνει αντικυκλωνικη διαθεση οσο παει το ματι...Αντε βγαλε ακρη...Παντως θεωρητικα τα ανσαμπλ σ αυτες τις ωρες ειναι πιο εγκυρα...Θεωρητικα...Εχουμε μελλον...Αντε τις καλημερες μου...

Υ.γ Ρεεεε...Δε μπορω αλλοοοο.Θελω χαμηλαρα στην Συρτη και τρεις μερες βροχη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sakis13 είπε:

Τραγικα τα πρωινα τρεξιματα..Ας δουμε και τον παιο αργοτερα...

Σταματά βρε γκρίνια.😋Μια χαρά είναι το ραν,απλά να κρατηθει η τάση στα ens για τις επόμενες 3 μέρες.Απο Κυριακή και μετά ίσως μιλήσουμε για το πρώτο X που να μας "κάνει".Ιδωμεν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο παιος εσωσε τα προσχηματα για τα μεσομακροπροθεσμα...Οχι οτι δεν θα αλλαξουν αλλα κραταει σταθερη ταση...ευνοικη για μας μετα τις 3 του μηνα...4 οκτωβρη εχω γενεθλεια...Τι καλυτερο δωρο απο ενα χαμηλο στη συρτη και ενα μπουκαλι βοτκα και μπαλκονατος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραιότατος ο ευρωπαίος και πιο κοντά σε αυτό που θέλουμε.. μιλάμε ωστόσο για σχεδόν 10 μέρες μακριά !!

Αλλά αυτό που μου γεμίζει περισσότερο το μάτι, είναι εκείνος ο τυφώνας που θα περάσει απ' τις Αζόρες.... αν βγει όπως τον δείχνουν τώρα, ίσως να μιλάμε και για ισχυρότατο τυφώνα... να σημειωθεί εδώ ότι οι τελευταίοι τυφώνες που πέρασαν απ' την ευρύτερη περιοχή των Αζόρων στον Ατλαντικό, ήταν ο τυφώνας Οφηλία τον Οκτώβρη του 2017 (14-15/10), κατηγορίας 3, και ο τυφώνας Λέσλι πέρυσι και πάλι Οκτώβρη πέρυσι (12-13/10), κατηγορίας 1... και οι δύο πέρασαν νοτιοδυτικά...

Χθες βλέπαμε και δυτικά σενάρια για κακοκαιρία σε Δ. Μεσόγειο, έτσι βλέπουμε κι ανατολικά σενάρια... κι αυτός ο τυφώνας λογικά κάποιο ρόλο θα παίξει σε όλο αυτό, κι εμείς θέλουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτο ππου χάλασε είναι ότι το χαμηλό στον ΑΤλαντικό αντί να μπει στην Ευρώπη απορροφιέται από το επόμενο του Καναδά με αποτέλεσμα η φάση να μην υπάρχει καν [ή ας το ονομάσουμε υπερβολικά ανατολικό σενάριο]. Επειδή έχουμε έναν τυφώνα όμως στο παιχνίδι δεν κλειδώνουμε τίποτα ακόμα. Έχουμε 2 μέρες μπροστά ακόμα όπως είχα πει προχθές [που τότε ήταν 4 μέρες]

 

και το αποτέλεσμα στο διάγραμμα είναι να έχουμε 15 βαθμούς μέγιστη διαφορά θερμοκρασιών στα 850

Diagramme GEFS

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλά ο ευρωπαίος το τερμάτησε αλλά πήγε ποιο κοντά με τα ανσάμπλ του έτσι.... αλλά μιλάμε για τόσες ώρες μακριά που όχι απλά αλλάζει όπως έλεγα χτες βράδυ αλλά μπορεί εν τέλη να μην κάνει τίποτα πουθενά στη Μεσόγειο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, sotos*snow είπε:

Καλά ο ευρωπαίος το τερμάτησε αλλά πήγε ποιο κοντά με τα ανσάμπλ του έτσι.... αλλά μιλάμε για τόσες ώρες μακριά που όχι απλά αλλάζει όπως έλεγα χτες βράδυ αλλά μπορεί εν τέλη να μην κάνει τίποτα πουθενά στη Μεσόγειο 

Μιλάμε για 10 μέρες και όμως φαίνεται αιώνας...🥺

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ακόμα και ο ευρωπαίος στον ατλαντικό δεν είναι καλός [στην πραγματικότητα είναι χειρότερος από τζίφο!!!] Αλλά έχει πολύ πιο δυτικά τον τυφώνα στις 144 ώρες. Μόνο αυτός ο τυφώνας λοιπόν κάνει τέτοια τεράστια αλλαγή τελικά. Οπότε χρειαζόμαστε παραπάνω από 2 μέρες για αυτό.

[οι μέρες που έλεγα ήταν στην απορρόφηση του ατλαντικού χαμηλού από τον ευρωπαικό αυλώνα κάτι το οποίο εξαρτιόταν από πράγματα στην ΑΜερική αρκετά κοντά με σήμερα. Τώρα ο τυφώνας είναι σε περίπτωση που δεν πάει καλά η μεταβλητή αυτή ώστε να μας σώσει από ενδεχόμενη ακύρωσης κακοκαιρίας]

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

προς το παρόν το 6αρι είναι έτσι και έτσι. Καλύτερο σχήμα αυλώνα, και στην ΑΜεριή πήγε προς παίο, αλλά ως προς τον τυφώνα το έκανε ακόμα χειρότερο και πήγε πιο ανατολικά η αρχική θέση..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...