Jump to content
gakhun

Ότι, να 'ναι.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

......Κάτω από το Mont Blanc (στα 2.200 μ.), Savoy, Alps, Γαλλία ......Karol Nienartowicz 

16.jpg

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

...... Κάτω από το Matterhorn (στα 2.600 μ.), Valais Alps, Ελβετία ......Karol Nienartowicz 

05.jpg

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δηλαδη μουφα και η λιμνη της αλλης εβδομαδας? Ελεος

https://www.gazzetta.gr/plus/diethni/article/1484678/telika-ayti-einai-symfona-me-toys-magia-i-evdomada-poy-erhetai-telos-toy-kosmoy-pic?cmp=no

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 18/6/2020 at 10:13 ΜΜ, kilkis1989 είπε:

Κάπου είχα διαβάσει για την αράχνη πασχαλίτσα και την πέτυχα στον δρόμο έξω από το σπίτι μου.................!!!😁

 

20200618_173949.jpg

20200618_173942.jpg

Είναι δηλητηριώδες; Από τα χρώματα της έτσι φαίνεται....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Είναι δηλητηριώδες; Από τα χρώματα της έτσι φαίνεται....

Δεν γράφει τίποτα στο διαδίκτυο για το αν είναι δηλητηριώδες ή όχι...την άφησα να συνεχίσει τον δρόμο της χωρίς πολλά πολλά....😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
On 18/6/2020 at 10:13 ΜΜ, kilkis1989 είπε:

Κάπου είχα διαβάσει για την αράχνη πασχαλίτσα και την πέτυχα στον δρόμο έξω από το σπίτι μου.................!!!😁

 

20200618_173949.jpg

20200618_173942.jpg

Σπάνιο είδος αράχνης-πασχαλίτσας εκμεταλλεύτηκε την καραντίνα για διακοπές στην Ελλάδα

Στη Μεγάλη Βρετανία ήταν απειλούμενο προς εξαφάνιση είδος τη δεκαετία του 90 και μόλις το 2011 απελευθερώθηκε και πάλι στη φύση. Στο Βέλγιο επίσης είναι προστατευόμενο είδος, καθώς είχε εξαφανιστεί το 1896 και ανακαλύφθηκε εκ νέου το 2009.

https://www.in.gr/2020/06/01/plus/perierga/spanio-eidos-araxnis-pasxalitsas-ekmetalleytike-tin-karantina-gia-diakopes-stin-ellada/

 

Από πρόχειρη αναζήτηση που έκανα στο διαδίκτυο, υπάρχουν αναφορές για τη συγκεκριμένη αράχνη και σε άλλα μέρη της Ελλάδος. Πλέον θα λέμε ότι εντοπίστηκε και στο Κιλκίς ! 😀

Eresus sandaliatus

https://en.wikipedia.org/wiki/Eresus_sandaliatus

Επεξεργάστηκε από gakhun
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

...... Ίσως το καλύτερο timelapse του κομήτη ...... Ο κομήτης #neowise παρασύρεται ήρεμα πάνω από ένα βουνό στο Όρεγκον πριν ξεθωριάσει με το πρωινό φως.......Αυτή είναι ίσως η καλύτερη χρονική στιγμή του κομήτη!!! Πολύ εκπληκτική........😍🤩☄️

Andrew Studer

 

 

Επεξεργάστηκε από THUNDERSNOW1965
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://www.laosnews.gr/article/87535-aleksandreia-phge-sto-kentro-ugeias-me-to-fidi-pou-ton

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

...... Όταν φωτογραφίζεις τον κομήτη από ένα από τα πιο σκοτεινά (αν όχι το πιο σκοτεινό) σημεία στη χώρα μας και την Ευρώπη. Η λήψη έγινε το περασμένο Σάββατο 18/7 από τον Χελμό. Αγωνία μέχρι την τελευταία στιγμή, καθώς η συννεφιά προβλεπόταν να φύγει γύρω στις 22-23 το βράδυ. Ευτυχώς έφυγε ακριβώς στην ώρα της......Ο κομήτης, από το συγκεκριμένο σημείο, στα 2340 μέτρα, ήταν ορατός με γυμνό μάτι με ιδιαίτερη άνεση (και οι δυο ουρές του!). Ένα θέαμα απερίγραπτο. Αδιαφιλονίκητη η κυριαρχία του στο ουράνιο στερέωμα. Από λίγο πριν τις 22 το βράδυ που διαλύθηκαν τα νέφη ως και περίπου τη 1 τη νύχτα, μπορούσες να δεις μέχρι και τα τελευταία τμήματα της ουράς του να δύουν στον ορίζοντα! Οι λεπτομέρειες της λήψης και της επεξεργασίας, είναι στο κάτω μέρος της εικόνας, στο μαύρο πλαίσιο......Όσο για τον Χελμό, τι να πω για αυτό το μέρος; Όσες φορές και να πάω, θα έχω κάτι να πω. Να βλέπεις με γυμνό μάτι τον Γαλαξία μας και τα μεγαλύτερα νεφελώματά του. Ο Δίας να λούζει την πλαγιά με φως, λες και είναι φεγγάρι. Ελάχιστοι θα τον εκτιμήσουν και ακόμη λιγότεροι θα σεβαστούν τα μαγικά του .....Christos Doudoulakis

109926551_10219509710628179_2604246780233393206_o.jpg?_nc_cat=107&_nc_sid=8024bb&_nc_ohc=P3ccbGuyNUwAX_s-y1t&_nc_ht=scontent.fath2-1.fna&_nc_tp=7&oh=6cca54a1cc5558fb22b0c090a7a27ae5&oe=5F3FA77E

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

...... Ένα εντυπωσιακά λαμπρό μετέωρο συνελήφθη απο τις κάμερες του kopaida.gr στις 21:36 σήμερα το βράδυ 18 /08 /2020. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Alex Filippopoulos που το παρατήρησε και το αναζητήσαμε... Η λήψη έγινε απο Λιβαδειά κοιτώντας ανατολικά.Απολαύστε υπεύθυνα...

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πόσο γρήγορα περνάει ο χρόνος;;;Πέρασαν 10 χρόνια από την εκδρομή στην Πόλη ενάντια στην Φενέρμπαχτσε..Εν τω μεταξύ τα θυμάμαι όλα με λεπτομέρειες..δεν πας πολλές φορές στην Πόλη...Οι γονείς μου δεν ήξεραν ότι θα πάω και δεν θα με άφηναν επειδή φοβόντουσαν,όταν το έμαθαν εγώ ήμουν Κομοτηνή στον δρόμο 😄..Θυμάμαι στην Ανατολική Θράκη όλα τα χωράφια με ηλίανθους λες και ήταν έρημος..στα παράλια γεμάτο κάμπινγκ που έβλεπαν τα λεωφορεία και μας κάνανε χειρονομίες..Θυμάμαι την τεράστια σημαία των Τούρκων όταν περάσαμε τα σύνορα,όπως επίσης και στην μεγάλη γέφυρα...το πλιάτσικο σε ένα σούπερ μάρκετ λίγο μετά τα σύνορα...τις σακούλες γεμάτη φούντα στο λεωφορείο..ένας κοντοχωριανός μου ήρθε με μπλούζα της 21ης Απριλίου στο γήπεδο...😄το δέος που νοιώσαμε όταν βλέπαμε από τον περιφερειακό την Πόλη..(ο περιφερειακός τους μπορεί να είχε 6-7 λωρίδες ανά κατεύθυνση)..το τεράστιο μποτιλιάρισμα και τα μικροτρακαρίσματα μεταξύ των αυτοκινήτων και εμείς να ουρλιάζουμε..περνούσαμε κυριολεκτικά δίπλα από τους οπαδούς της Φενερ και αυτοί να σπάνε τα τζάμια από τα λεωφορεία και τα κυνηγητά που τους ρίξαμε...οι Τούρκοι αστυνομικοί τους 18-20 χρονών το πολύ χωρίς ιδιαίτερο εξοπλισμό που μου έκανε εντύπωση...το γήπεδο τους με σούπερ ακουστική,ήταν καυτή έδρα...τα ψιλοεπεισόδια μέσα στο γήπεδο και το γκολ και οι πανηγυρισμοί μας μετά το τέλος του αγώνα...αι σιχτήρ φενέρμπαχτσε και ουλελε και αμαν αμαν 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σεπτεμβρη εισαι φαφλατας,σεπτεμβρη εισαι ψευτης του ιουλιου κολλητος και της βροχης ο κλεφτης..

Καποτε εφερνες βροχες και στα βουνα τα χιονια,τσιρακι του καλοκαιριου εγινες με τα χρονια..

Παναθεμα σε ατιμε δε μοιαζεις στο νοεμβρη,μαζι θα στο καρφωσουνε αυτος με τον δεκεμβρη..😜

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Σεπτεμβρη εισαι φαφλατας,σεπτεμβρη εισαι ψευτης του ιουλιου κολλητος και της βροχης ο κλεφτης..

Καποτε εφερνες βροχες και στα βουνα τα χιονια,τσιρακι του καλοκαιριου εγινες με τα χρονια..

Παναθεμα σε ατιμε δε μοιαζεις στο νοεμβρη,μαζι θα στο καρφωσουνε αυτος με τον δεκεμβρη..😜

Είσαι Θεός. Στο κλέβω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 βαρεσα σεπτεμβρη μου μακακα δροσιες μου ειπαν ερχονται μα εσυ μου κανεις πλακα..

Το κλιματιστικο το αναψα δε προκειται να κλεισει θα ερθει ο λογαριασμος την τσεπη μου θα σκισει...

Δεν επρεπε να ερθεις ουτε για μια ωρα ανικανος να φερεις εστω και μια μπορα..

Στη βαρετοκαιρια καθομαι και γραφω μαντιναδες γεμισαν τα βροχομετρα σκ..τα απ τις πουλαδες..

Τους χαρτες βλεπω κι απορω που ειναι οι βροχες,σεπτεμβρη μου κανταντησες του ηλιου ο χαφιες..

Υ.γ Ετσι θα δινω αναφορες μεχρι να φυγει η στρουμφιτα...😋

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ήμουν άλσος μετά από Αλκαζάρ για κηνυγι εντόμων με φίλο που κάνει εντομολογία. Βέβαια το τι βρήκαμε πριν από αυτά δεν είναι για να μπει στο φόρουμ, αλλά προκαλεί γέλιο. Όποιος θέλει μαντεύει τι βρήκαμε σε ένα κλαδί😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νωρις θ αρχισω τα καντηλια...Ανυπαρκτο και φετος το φθινοπωρο στη χαβουζα..Ευχομαι οταν θα ρθουν οι καταιγιδες να χτυπησουν χωρις ελεος!!Και αφου δεν λεει να ερθει σταδιακα και ομαλα..Να μπει αποτομα και βιαια..Και οτι μεινει...Ετσι κι αλλιως η αθηνα οπως ειναι,γκρεμισμα και χτισιμο απο την αρχη θελει..Δε μπορω να σκαω για τα κοστη  και τις συνεπειες..Καταιγιδες και πλυμμηρες ΤΩΡΑ!!!Και οποιος αντεξει...22-02-2013...Δε ξεχνω..Προσδοκω κι αναπολω!!!Σε μια μερα 150 χιλιοστα μπορει να κανει??Να τα κανει...Αφου μπορει και δε μας βρεχει με καθε τροπο πιθανο και απιθανο...Ας τα γ...σει ολα οταν πρεπει...Αφου δε μπορει να βρεξει normal ας βρεξει ακραια και οποιος αντεξει...!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...