Jump to content
Winterlove

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λίγο θα χειροτερέψει ο τζίφος στο 18αρι, αλλά τουλάχιστον το καλό της υπόθεσης είναι ότι αν χειροτερέψει αρκετά, οι λόγοι που θα το κάνουν να χειροτερέψει, είναι πιθανό να δώσουν την νέα κακοκαιρία του ευρωπαίου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Jimmyrogue1984 είπε:

Έτοιμος για τούμπα προς Ευρωπαίο ο τζίφος φαίνεται απ την αρχή νομίζω...Θα τα βγάλει πιο ανατολικά...

δεν είναι κακό αυτό η αλήθεια είναι, γιατί ξέρουμε ότι θα πέσει δυτικά μας, απλά θα το μικρύνει και αυτό δεν μου αρέσει, αλλά αναμενόμενο, ο τζίφος έχει τα πιο μεγάλα πράσινα γεωδυναμικά σε σχέση με τα άλλα μοντέλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, [weathermaniac] said:

δεν είναι κακό αυτό η αλήθεια είναι, γιατί ξέρουμε ότι θα πέσει δυτικά μας, απλά θα το μικρύνει και αυτό δεν μου αρέσει, αλλά αναμενόμενο, ο τζίφος έχει τα πιο μεγάλα πράσινα γεωδυναμικά σε σχέση με τα άλλα μοντέλα

Δε θα έχουμε εκτεταμένες βροχές πιθανόν, παρά μόνο δυτικά και κεντροβόρεια!Λογικά κάποια περάσματα θα χει κι η Αττική σε αυτές τις 2 μέρες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Jimmyrogue1984 είπε:

Δε θα έχουμε εκτεταμένες βροχές πιθανόν, παρά μόνο δυτικά και κεντροβόρεια!Λογικά κάποια περάσματα θα χει κι η Αττική σε αυτές τις 2 μέρες

δεν χαλάει πάντως τις θερμοκρασίες στα 500 τουλάχιστον. Συνεχίζει να δίνει πολλά φαινόμενα, απλά τώρα μετατοπισμένα σε Θεσσαλία. Ναι όλο και κάτι θα δει η Αττική σίγορα παραπάνω από την τελευταία μούφα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πτωση θερμοκρασιων απο το 18αρι gfs για αρχες του μηνα.. 31 εχει  μεσα και Αττικη για βροχη δειτε χαρτη!..

gfs-2-120.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

για τα Γιάννενα μέσα σε ένα τρέξιμο έγινε όχι απλά χειρότερο, αλλά χειρότερο και από παίο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Jimmyrogue1984 είπε:

Δε θα έχουμε εκτεταμένες βροχές πιθανόν, παρά μόνο δυτικά και κεντροβόρεια!Λογικά κάποια περάσματα θα χει κι η Αττική σε αυτές τις 2 μέρες

Αστην την αττικη.Οτι και να δινουν τα μοντελα.Αυτη κανη παντα τα δικα της.Τουλαχιστον ας βρεξει λιγο να φυγει αυτή η μπιχλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Αλλαζει ο καιρος σωτο.Και ακομα δεν το πιστευω μεσα μου.

Εγώ βασικά Σπύρο δεν θα το πιστέψω αν δεν το δω πράξη...δεν ξέρω έπαθα σοκ μετά τον φετινό Οκτώβρη δεν τον περίμενα τόσο αίσθριο και καλοκαιρινό μετά από έναν τόσο ζεστό κααι άνυδρο Σεπτέμβρη ..μετά από έναν τόσο ζεστό και άνυδρο Αυγουστο....!!! Μακάρι να είναι η αρχή της αλλαγής και να κρατήσει πολύ καιρό τουλάχιστον ένα τρίμηνο πρέπει να μας πάει με χαμηλά και φαινόμενα κατά τη γνώμη μου για να ισορροπήσει αυτό το αίσχος που ζήσαμε....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, Athinaios said:

βελτιωση θερμοκρασιων απο το 18αρι gfs για αρχες του μηνα.. 31 εχει και μεσα και Αττικη για βροχη !

Ναι κι οι Τ θα πάμε σε επίπεδα που θυμίζουν προχωρημένο φθινόπωρο επιτέλους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

Εγώ βασικά Σπύρο δεν θα το πιστέψω αν δεν το δω πράξη...δεν ξέρω έπαθα σοκ μετά τον φετινό Οκτώβρη δεν τον περίμενα τόσο αίσθριο και καλοκαιρινό μετά από έναν τόσο ζεστό κααι άνυδρο Σεπτέμβρη ..μετά από έναν τόσο ζεστό και άνυδρο Αυγουστο....!!! Μακάρι να είναι η αρχή της αλλαγής και να κρατήσει πολύ καιρό τουλάχιστον ένα τρίμηνο πρέπει να μας πάει με χαμηλά και φαινόμενα κατά τη γνώμη μου για να ισορροπήσει αυτό το αίσχος που ζήσαμε....

Ρεκόρ ηλιοφάνειας και υψηλων θερμοκρασιών σωτο.Και να μην ξεχασουμε πως μπηκε αυτος ο σιχαμενος μηνας ε?Με 35αρια σχεδόν παντου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να πω και κάτι αν και το χω ποστάρει στα μακροπρόθεσμα...Εχει γίνει μια έρευνα φέτος για τον χειμώνα που έρχεται.Είναι βασισμένη στον ΝΑΟ.Ο φετινός για το διάστημα Νοεμβρίου-Φλεβάρη είναι σημαντικά θετικός.Απο αυτό εχει βγει συμπέρασμα από επιστήμονες ότι λογικά ο χειμώνας θα είναι αρκετά ήπιος με λιγοστό ψύχος σε βόρεια και κεντρική Ευρώπη...Επιστημονικά πάντα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Jimmyrogue1984 είπε:

Να πω και κάτι αν και το χω ποστάρει στα μακροπρόθεσμα...Εχει γίνει μια έρευνα φέτος για τον χειμώνα που έρχεται.Είναι βασισμένη στον ΝΑΟ.Ο φετινός για το διάστημα Νοεμβρίου-Φλεβάρη είναι σημαντικά θετικός.Απο αυτό εχει βγει συμπέρασμα από επιστήμονες ότι λογικά ο χειμώνας θα είναι αρκετά ήπιος με λιγοστό ψύχος σε βόρεια και κεντρική Ευρώπη...Επιστημονικά πάντα

Δεν εχει γινει καποια ερευνα φιλε.Απλα τα περισοτερα μοντελα μακροπροθεσμης "προγνωσης" συγκλινουν αυτη τη στιγμη στο παραπανω που λες,οτι δηλαδη ο ΝΑΟ θα ειναι θετικος.Τιποτα καταδικαστικο για τη χωρα μας ακομα και αν επαληθευόταν αυτο.

Αλλα η οποια κουβεντα καλυτερα να γινει στο αντιστοιχο θεμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

To gfs παραμενει πιστο στη φιλοσοφια του οσο αφορα την κακοκαιρια.Βρεχει απο Τεταρτη μεσημερι τα δυτικα,με σταδιακη μετατοπιση του υετου στα ανατολικα ηπειρωτικα εως το πρωι της Πεμπτης.Η Αττικη και η Αν.Στερεα γενικοτερα ειναι αδυνατον να μη βγαλει σημαντικο υετο με κλειστο 1013αρι και με τη διαταραχη να περνα απο πανω της.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Βορεια και Ανατολικη Κυπρος εχει αυριο υψηλοτατο δεικτη για εκδηλωση ισχυρων καταιγιδων.

image.thumb.png.483efd001a1d681845f44e4ec161bf82.png

Στη χωρα μας αυξημενες ειναι οι πιθανοτητες βαση 18αριου του gfs για ισχυρες χαλαζοπτωσεις την Πεμπτη το πρωι στις περιοχες με τα πορτοκαλοκιτρινα χρωματα.Αυτα (τα πορτοκαλοκιτρινα) ανα ραν θα αλλαζουν η μπορει και να μην υπαρξουν καν μεχρι την Τεταρτη.

image.png.fe30d3b12808c684132b1537de857f8b.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

με τον παίο εδώ πέρα βρέχει ελάχιστα πέμπτη βράδυ μέχρι μεσημέρι παρασκευής και η θερμοκρασία από κυριακή επιστρέφει στους 20+. 

με τζίφο βρέχει λίγο παραπάνω ξεκινώντας από πέμπτη μεσημέρι,αλλά πριν ξημερώσει την παρασκευή ήδη σταματάνε τα φαινόμενα. κι αυτός τα ίδια θερμοκρασιακά,αν και τρέχει ως το πιο ζεστό σενάριο το κύριο,στα ανσάμπλ ναι μεν ανεβαίνει κι εκεί η θερμοκρασία,απλά όχι τόσο πολύ,20+ όπως και να χει πάντως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ετσι οπως το παει το πραγμα(ukmo,icon)ισως σε λιγο δεν θα υφισταται κακοκαιρια για μεγαλο κομματι της χωρας.Ειναι τοσο δυσκολο ακομα και να βρεξει φετος.

Θα πω τη λαλακια μου αλλα φοβαμαι για μεγαλη μουφα φετος,αφου τα κακα μοτιβα κολλάνε για μηνες και φαινονται νομιζω απο νωρις.Τελοσπαντων,δικια μου αυθαιρετη σκεψη,ξυπνησα στραβα μαλλον.Καλημερα παιδες!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ετσι οπως το παει το πραγμα(ukmo,icon)ισως σε λιγο δεν θα υφισταται κακοκαιρια για μεγαλο κομματι της χωρας.Ειναι τοσο δυσκολο ακομα και να βρεξει φετος.

Θα πω τη λαλακια μου αλλα φοβαμαι για μεγαλη μουφα φετος,αφου τα κακα μοτιβα κολλάνε για μηνες και φαινονται νομιζω απο νωρις.Τελοσπαντων,δικια μου αυθαιρετη σκεψη,ξυπνησα στραβα μαλλον.Καλημερα παιδες!

Μακάρι!!να μουφιάσει η έτσι κι αλλιώς μπούρδα κακοκαιρία έτσι όπως έγινε.Κσι να βγει καλύτερη κυκλοφορία παρακάτω.Ολα εξαρτώνται από την διάσπαση η μη του χαμηλού στις αζορες στις 96 ώρες.Οσο πιο σφιχτό και ενιαίο τόσο χειρότερο για μετά.Εαν ένα κομμάτι του μπει στην κυκλοφορία πάμε σε σενάριο αικον...Οπότε αν για να γίνει αυτό προϋποθέτει αρχική μουφα ας βγει η μουφα.Το ευρωπαϊκό που τρέχει τώρα νομίζω ότι είναι σε καλό δρόμο.Για να δουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερες...Τζιφος και gem σωζουν τα προσχηματα απο τα πρωινα..Εγω προσωπικα αμφιβαλλω αρκετα για την επερχομενη αλλαγη..Υπαρχουν αρκετα μεγαλες διαφορες μεταξυ των μοντελων..Δε φτανει που δεν εχουμε το κακο μας τον καιρο,μας τρολαρουν και τα μοντελα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ άσχημο σενάριο το ουκμο για την ερχόμενη κακοκαιρία. Επισης το αικον ειναι πολυ κακό αλλα εχει καλή συνεχεια. 

 

Ο τζιφος πάντως συνεχιζει σχετικά καλά. Τα ενσ βελτιώθηκαν λίγο ακόμη για τις 31-1, έφυγαν τα σενάρια που δίνουν το απόλυτο τίποτα. Βολος:

1142347848_graphe3_1000___22.9458_39.3667_Vlos.png.a7595fe694d5e2364f8c94a9aea31abf.png

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και τα ανσαμπλ του τζιφου χειροτερεψαν καπως(για Αττικη)..Προλαβαινει ο τζιφουλας να εξαφανισει την κακοκαιρια μεχρι την Πεμπτη...Ειναι μαγος και το ξερουμε..Τελος παντων..Δε πα να ..... μοντελα και καιρος...Ας κανει οτι θελει..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαλιά προοπτική και απο παιο.με κυκλοφορία εμετό πάει να μπει ο Νοέμβριος.Τψρα για την μονοήμερη κακοκαιρία νομίζω είναι καλός ,αν και δεν Μ ενδιαφέρει μετά από τέτοιο διάστημα Νοέμβριο μήνα ν ασχοληθώ Μ ένα αβαθές και μια κακοκαιρία της @@@@.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ καka. . Τα πρωινά. 

Μέσα σε δύο ραν χειροτέρεψε πολύ η φάση. 

Επεξεργάστηκε από billipiros12
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κατά τη γνώμη μου ο Νοέμβριος θα κάνει αυτές τις 2 κακοκαιριες που φαίνονται μέχρι το πρώτο 10ήμερο και μετά το κόβω ξανά για κάτι σαν ζωνικη με 20-22 και βάλε αλλά το θεωρώ και ιδανικό σενάριο για τον χειμώνα. ...?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Κατά τη γνώμη μου ο Νοέμβριος θα κάνει αυτές τις 2 κακοκαιριες που φαίνονται μέχρι το πρώτο 10ήμερο και μετά το κόβω ξανά για κάτι σαν ζωνικη με 20-22 και βάλε αλλά το θεωρώ και ιδανικό σενάριο για τον χειμώνα. ...?

Δυστυχως φιλε αμα δε παει καλα ο νοεμβριος απατος παει και ο δεκεμβριος και υπαρχουν αμετρητα παραδειγματα γι αυτο...σαν αδερφια ειναι αυτοι οι μηνες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...