Jump to content
Winterlove

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Treebeard είπε:

Εχει ξανασυμβει τοσο ζεστος και ανυδρος Οκτωβριος ή παμε για ρεκορ φετος? Αν ναι ποια ηταν η συνεχεια για τον χειμωνα? Εγω νιωθω λες και αλλαξαμε ημισφαιριο.

Ναι και πολλες φορες κιολας. 90,91,93,2001,2012,περσι. 

Εχει κανει ολων των ειδων χειμωνες μετα. Αυτο που εχει μεγαλυτερη συσχετιση ειναι οτι οποτε κανει κατι χειμερινο τον οκτωβρη ο χειμωνας μετα βγαινει τρισαθλιος. Δεκαεται του 70 χιονισε 2 φορες μεσα στη θεσσαλονικη τον οκτωβρη. Οι χειμωνες μετα ηταν ανοιξιατικοι. Το 2010 χιονισε πολυ χαμηλα 28η οκτωβριου,ο χειμωνας μετα ηταν μετριοκακος. Ακομα και το 2006 που ηταν αρχες νοεμβρη μετα ο χειμωνας βγηκε ο ηπιοτερος ολων των εποχων,με το ζορι συννεφιαζε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 19/10/2019 at 10:31 ΜΜ, Χρηστος είπε:

Το cfs παντως βγαζει τρελο χιονια ( για την εποχη τουλαχιστον) στο τελος του πρωτου δεκαημερου και μια μερα με ολικο παγετο στα βορεια ( νομιζω ειναι 7 η 8 νοεμβριου )...συμφωνα με το τρεξιμο παντα

Εγω ειπα 7 με 8 αλλα με φανηκε πολυ και ειπα 4,5 αλλα παντως παει κατα εκει το πραγμα ...οι αντικυκλωνες φαινονται προς σκανδιναβια και αγγλια δυνατοι για το τελος του πρωτου δεκαημερου...τωρα ποσο ψυχος θα επιτρεψουν να κατεβει δε ξερω...αν ηταν δεκεμβριος θα παιζε καποιο ρολο και ο αυλωνας αλλα αρχες νοεμβρη πιο πολυ ο αντικυκλωνας δειχνει που το παει, οι αυλωνες δεν εχουν πολυ δυναμικη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Εγω ειπα 7 με 8 αλλα με φανηκε πολυ και ειπα 4,5 αλλα παντως παει κατα εκει το πραγμα ...οι αντικυκλωνες φαινονται προς σκανδιναβια και αγγλια δυνατοι για το τελος του πρωτου δεκαημερου...τωρα ποσο ψυχος θα επιτρεψουν να κατεβει δε ξερω...αν ηταν δεκεμβριος θα παιζε καποιο ρολο και ο αυλωνας αλλα αρχες νοεμβρη πιο πολυ ο αντικυκλωνας δειχνει που το παει, οι αυλωνες δεν εχουν πολυ δυναμικη

Στις επομενες ημερες θα εχουν βγει και στον τζιφο εκεινες οι ημερες...αν επιβεβαιωθει το cfs ( ελαχιστες πιθανοτητες ) θα αφησει στα προστια της θεσσαλονικης 20-25 εκ. χιονοστρωση... Αν το cfs κρατησει τον χιονια αυριο και την δευτερα θα αρχισουν να μου μπαινουν ιδεες ( δυστυχως η ευτυχως)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 19/10/2019 at 10:56 ΜΜ, Χρηστος είπε:

Στις επομενες ημερες θα εχουν βγει και στον τζιφο εκεινες οι ημερες...αν επιβεβαιωθει το cfs ( ελαχιστες πιθανοτητες ) θα αφησει στα προστια της θεσσαλονικης 20-25 εκ. χιονοστρωση... Αν το cfs κρατησει τον χιονια αυριο και την δευτερα θα αρχισουν να μου μπαινουν ιδεες ( δυστυχως η ευτυχως)

Χαχαχαχα.. μη σου μπαινουν ιδεες ειναι δυσκολο...και επισης κατι σημαντικο ειπε ο τασος απο πανω...οσες φορες και εδω στα γρεβενα και οχι μονο στη θεσσαλονικη εχει χιονισει μεχρι 10 νοεμβρη ο χειμωνας ειναι χαλια μαυρα...οι καλοι  χειμωνες αποδεδειγμενα εδω στα γρεβενα ξεκινανε με χιονι απο τις 25 περιπου νοεμβρη μεχρι 10 δεκεμβρη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν μου μπει κατι στο μυαλο δεν μου βγαινει με τιποτα...

Εγω θελω το καλυτερο οσο για τα χιονια τον χειμωνα...απλα θελω να χιονισει αρχες νοεμβριου ( εστω και χιονονερο) και ας μην το στρωσει καθολου...και μετα ας ξαναχιονισει δεκεμβριο...

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ελπίζω ότι η πρώτη ψυχρή εισβολή θα έρθει μετά τις 8 Νοεμβρίου. Κι αυτό γιατί πρέπει να γλιτώσουμε από θέρμανση. Μάλιστα εξαφανίστηκε η ψυχρή εισβολή από τις 2-3 Νοέμβρη και μάλιστα ανέβασε κι άλλο τις Τ για 4-5 Νοέμβρη (είθισται εκείνες τις μέρες να κάνει τα τελευταία 25αρια+). Τώρα την ψυχρή εισβολή την πήγε μετά τις 8-9 Νοέμβρη κάτι που σημαίνει ότι στη γιορτή μου (8/11) δε θα έχουμε ανάψει ακόμη θέρμανση. Το έχω ποθούμενο πολλά χρόνια να έχουμε την πρώτη ψυχρή εισβολή 9-12/11. Εκείνες όμως τις ημέρες ή που έχουμε νοτιαδοβροχές με ήπιες σχετικά Τ (βλ 2014, 2017) ή που έχουμε χαζοηλιοφάνειες με ζέστες (βλ 2013, 2015). Αλλά ακόμη κι αν έχουμε ψυχρή εισβολή εκείνες τις ημέρες αυτή δεν είναι η 1η στη σειρά για τον εκάστοτε χειμώνα πχ 1999, 2003, 2007, 2011 (έχουν προηγηθεί κι άλλες - τουλάχιστον 1 στον αριθμό). Και εννοείται ότι εκείνες τις μέρες θέλω και συννεφιές. Όχι χαζοξεροβόρια. Όλο αυτό γιατί τις μέρες περί τις 10 Νοέμβρη τις έχω πάντα στο μυαλό μου (από μικρό παιδάκι ακόμα - δηλαδή από 3-4 ετών) σαν "η αρχή του χειμώνα".

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Ελπίζω ότι η πρώτη ψυχρή εισβολή θα έρθει μετά τις 8 Νοεμβρίου. Κι αυτό γιατί πρέπει να γλιτώσουμε από θέρμανση. Μάλιστα εξαφανίστηκε η ψυχρή εισβολή από τις 2-3 Νοέμβρη και μάλιστα ανέβασε κι άλλο τις Τ για 4-5 Νοέμβρη (είθισται εκείνες τις μέρες να κάνει τα τελευταία 25αρια+). Τώρα την ψυχρή εισβολή την πήγε μετά τις 8-9 Νοέμβρη κάτι που σημαίνει ότι στη γιορτή μου (8/11) δε θα έχουμε ανάψει ακόμη θέρμανση. Το έχω ποθούμενο πολλά χρόνια να έχουμε την πρώτη ψυχρή εισβολή 9-12/11. Εκείνες όμως τις ημέρες ή που έχουμε νοτιαδοβροχές με ήπιες σχετικά Τ (βλ 2014, 2017) ή που έχουμε χαζοηλιοφάνειες με ζέστες (βλ 2013, 2015). Αλλά ακόμη κι αν έχουμε ψυχρή εισβολή εκείνες τις ημέρες αυτή δεν είναι η 1η στη σειρά για τον εκάστοτε χειμώνα πχ 1999, 2003, 2007, 2011 (έχουν προηγηθεί κι άλλες - τουλάχιστον 1 στον αριθμό). Και εννοείται ότι εκείνες τις μέρες θέλω και συννεφιές. Όχι χαζοξεροβόρια. Όλο αυτό γιατί τις μέρες περί τις 10 Νοέμβρη τις έχω πάντα στο μυαλό μου (από μικρό παιδάκι ακόμα - δηλαδή από 3-4 ετών) σαν "η αρχή του χειμώνα".

Το cfs αυξησε την θερμοκρασια στις 2-3 και την μειωσε μετα τις 7? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 18/10/2019 at 2:57 ΜΜ, Antipathitikos είπε:

Έχεις φάει κόλλημα με αυτά τα 2 μέτρα.Κακα τα ψέματα 🙂

ενταξει ρε παιδια.κανεις μας δεν ηξερε😀.Κι εγω οταν τα πρωτο αντικρισα τα 850 νομιζα οτι ηταν η θερμοκρασια στα 850 υψομετρο και πιο μικρος ηθελα το χαμηλο πανω μας και ακομη πιο μικρος ηθελα ψοφοκρυο(προσηνεμο δηλαδη) για να χιονισει ταχα...😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Αν μου μπει κατι στο μυαλο δεν μου βγαινει με τιποτα...

Εχω θελω το καλυτερο οσο για τα χιονια τον χειμωνα...απλα θελω να χιονισει αρχες νοεμβριου ( εστω και χιονονερο) και ας μην το στρωσει καθολου...και μετα ας ξαναχιονισει δεκεμβριο...

Αρχές Νοέμβρη στατιστικά έχουμε ακόμη και 26-27 βαθμούς εδώ στη Θεσσαλονίκη. Η μέση κλιματική είναι γύρω στους 14 βαθμούς στις 1-5/11 (19 η μέγιστη, 9 η ελάχιστη). Συνήθως τα πρώτα "χειμωνιάτικα" κρύα πιάνουν ή στα τέλη του 1ου 10ημερου ή στις αρχές του 2ου 10ημερου (πάει βέβαια αυτό ανάλογα και με τη χρονιά). Παλιά βέβαια είχαμε και νωρίτερα ψυχρές εισβολές (πχ 2010 με τα πρώτα χιόνια στα ορεινά πολύ νωρίς - την 28η Οκτωβρίου). Συνήθως τα πρώτα χιόνια στα ορεινά πέφτουν γύρω στις 10 Νοεμβρίου. Τα τελευταία πέφτουν γύρω στις 7 Απριλίου. Δεν είναι εξάλλου τυχαίο ότι η πρωιμότερη χιονόπτωση εδώ Θεσσαλονίκη ήταν 10 Νοέμβρη και η οψιμότερη 7 Απρίλη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, tzelilis είπε:

καλησπερα σε ολα τα παιδια... εκτος τζεμ κ μια μικρης ελπιδας μετα το 10ημερο απο ευρωπαικο ολα τα αλλα μοντελα μας βαζουν τον αντικυκλωνα πανω μας για πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα. βλεπω να φτανουμε 15 νοεμβρη για να αλλαζει η κυκλοφορια. βεβαια αυτο ισως ειναι καλο για την εκκινηση του χειμωνα. θα δουμε παντως δεν ειμαι καθολου αισιοδοξος για το τελος του μηνα κ πρωτο δεκαημερο νοεμβρη.

κοιτα να δεις που κι εγω δεν ειμαι.Μου φαινεται  παρα εχω γινει ρεαλιστης και λογικος αλλα ειναι και οτι εμπειρικα μιλωντας κατω απο μηνα δεν σπαει ευκολα αυτη η κυκλοφορια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Το cfs αυξησε την θερμοκρασια στις 2-3 και την μειωσε μετα τις 7? 

Και μετά τις 8-9. Μάλιστα 3-5/11 θα έχουμε μέχρι και 26-27 βαθμούς εδώ Θεσσαλονίκη. Εκεί προς τις 6-7 πέφτει σε 1η φάση στους 20-21 και μετά τις 9 πέφτει κάτω από 15. Μιλάω πάντα για τη μέγιστη Τ. Στατιστικά ισχύει ότι κάθε χρόνο εκεί γύρω στις 10 Νοέμβρη πέφτουν στα ορεινά τα πρώτα χιόνια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

51 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Ναι και πολλες φορες κιολας. 90,91,93,2001,2012,περσι. 

Εχει κανει ολων των ειδων χειμωνες μετα. Αυτο που εχει μεγαλυτερη συσχετιση ειναι οτι οποτε κανει κατι χειμερινο τον οκτωβρη ο χειμωνας μετα βγαινει τρισαθλιος. Δεκαεται του 70 χιονισε 2 φορες μεσα στη θεσσαλονικη τον οκτωβρη. Οι χειμωνες μετα ηταν ανοιξιατικοι. Το 2010 χιονισε πολυ χαμηλα 28η οκτωβριου,ο χειμωνας μετα ηταν μετριοκακος. Ακομα και το 2006 που ηταν αρχες νοεμβρη μετα ο χειμωνας βγηκε ο ηπιοτερος ολων των εποχων,με το ζορι συννεφιαζε

και το 97 επισης .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, WEATHER-FUN είπε:

Και μετά τις 8-9. Μάλιστα 3-5/11 θα έχουμε μέχρι και 26-27 βαθμούς εδώ Θεσσαλονίκη. Εκεί προς τις 6-7 πέφτει σε 1η φάση στους 20-21 και μετά τις 9 πέφτει κάτω από 15. Μιλάω πάντα για τη μέγιστη Τ. Στατιστικά ισχύει ότι κάθε χρόνο εκεί γύρω στις 10 Νοέμβρη πέφτουν στα ορεινά τα πρώτα χιόνια.

Ποιο μοντελο ομως? Παντως δεν νομιζω να κανει 26-27αρχες νοεμβριου...τα περισσοτερα μοντελα δειχνουν 22-23 το πολυ για τοτε εδω θεσσαλονικη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Ποιο μοντελο ομως? Παντως δεν νομιζω να κανει 26-27αρχες νοεμβριου...τα περισσοτερα μοντελα δειχνουν 22-23 το πολυ για τοτε εδω θεσσαλονικη

Αν όχι 26-27 τουλάχιστον 24-25 δείχνουν για 4-5 Νοεμβρίου. Ελπίζω δε, να μην κρυώσει ο καιρός πριν τις 8 Νοεμβρίου (για ευνόητους λόγους). Συνηθίζεται να έχει τέτοιες θερμοκρασίες 4-5/11 και να κρυώνει ο καιρός μετά τις 9-10/11.

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

κοιτα να δεις που κι εγω δεν ειμαι.Μου φαινεται  παρα εχω γινει ρεαλιστης και λογικος αλλα ειναι και οτι εμπειρικα μιλωντας κατω απο μηνα δεν σπαει ευκολα αυτη η κυκλοφορια.

Βαγγέλη.....σε επαναφερω στη ταξη...δε το περιμενα απο εσενα ...με gem..control gfs..kai cfs..δηλαδη τι αλλο πρεπει να γινει να το δειξει και ο ευρωπαιος;;😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, k _ SABBAK είπε:

Μιχάλη αυτό 2 μήνες μετά το θέλουμε.. 😉

θα έβγαζε καλή βροχή μιας και το κρύο θα πήγαινε αρκετά δυτικότερα φίλε, για αυτό το έβαλα για τώρα χεχε. όλα τα άλλα σενάρια  και το ευρωπαικό ξεραίλα, αν και θα έβγαζε κάτι μετά, kai ο μέσος όρος του ευρωπαικού είναι καλύτερος από τον αντίστοιχο χθεσινό, αν και δεν μιλάμε ούτε καν για τάση...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εχετε συνειδητοποιήσει οι μικρότεροι κυρίως εδω, που μιλατε για ψυχρές εισβολές και χιονόνερα χιονια αρχες Νοέμβρη, οτι 2 μηνες απο τους 3 του φθινοπώρου εφυγαν με συνθήκες Ιουλιου;!

Οτι φθινόπωρο σημαινει βροχες με χαμηλά απο δυτικά κσι ήπιες Τ;

Εδω ειμαστε με μηδενικές βροχες Και 30 αρες ακόμα και ψαχνουμε για χιονια Νοεμβριο...

χανετε το νοημα παίδες! 
 

Φιλικά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Βαγγέλη.....σε επαναφερω στη ταξη...δε το περιμενα απο εσενα ...με gem..control gfs..kai cfs..δηλαδη τι αλλο πρεπει να γινει να το δειξει και ο ευρωπαιος;;😂

ασε!!!δεν ξερω τι εχω παθει.Θα συνελθω μην ανυσηχεις..θα σηκωσω ξανα την σημαια ψηλα😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

ασε!!!δεν ξερω τι εχω παθει.Θα συνελθω μην ανυσηχεις..θα σηκωσω ξανα την σημαια ψηλα😋

την σήκωνω εγώ για εσένα τόσο καιρό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Ipokratios politia snow είπε:

Εχετε συνειδητοποιήσει οι μικρότεροι κυρίως εδω, που μιλατε για ψυχρές εισβολές και χιονόνερα χιονια αρχες Νοέμβρη, οτι 2 μηνες απο τους 3 του φθινοπώρου εφυγαν με συνθήκες Ιουλιου;!

Οτι φθινόπωρο σημαινει βροχες με χαμηλά απο δυτικά κσι ήπιες Τ;

Εδω ειμαστε με μηδενικές βροχες Και 30 αρες ακόμα και ψαχνουμε για χιονια Νοεμβριο...

χανετε το νοημα παίδες! 
 

Φιλικά

Εννοειται φιλικα δε παρεξηγειται κανενας..αλλα εγω ειμαι 27 χρονων ζω στα γρεβενα εζησα 2 χρονια γιαννενα και δε με νοιαζει καθολου αν θα βρεξει...εχω φαει τοση βροχη και τοση υγρασια στη ζωη μου που απλα δε με ενδιαφερει...καλυτερα απο ηλιο σε χιονι κατευθειαν....ασε που ετσι κι αλλιως απο το 2006 και μετα εχει χαθει η φυσιολογικοτητα που ειχαμε και καθε χρονο σχεδον αυτο γινεται...και επισης επειδη καθε χρονο μαζευουμε μανιταρια εδω οι μηνες που ειχαμε συνηθισει να βρεχει ειναι σεπτεμβριος και οκτωβριος...ο νοεμβριος μια ζωη χειμωνας ηταν εδω...τωρα σαφως στην αθηνα ειναι διαφορετικα..και για να μη παρεξηγηθω δε λεω οτι δε μ αρεσει η βροχη αλλα αφου αυτους τους μηνες δεν εριξε (καλα οκτωβριο εδω εριξε)..δε με νοιαζει να βρεξει το νοεμβριο..ετσι κι αλλιως θα βρεξει το χειμωνα

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ πρεμούρα για χάρτες που θα αλλάξουν ρε παιδιά!Ας βάλει κρύο και ας χιονίσει μέχρι και βόρεια της Μαύρης θάλασσας κι ας έχουμε εμείς και 20άρια τέλη του μήνα ή πρώτο 10ήμερο Νοέμβρη...Με κάνα βροχοχαμηλό είναι ότι πρέπει!Τα πρώιμα χιόνια θα φέρουν τίποτα 20άρια τις γιορτές και το Γενάρη και μετά αντε γεια, του χρόνου πάλι!Νερό θέλουμε και να ψοφήσουν τα κουνούπια με μέγιστες 21-22 να φύγει η μούχλα κι από μέσα Νοέμβρη ας χειμωνιάζει...Θα σας βγάλει κάνα ξεροβόρι με μουφόκρυο κάτω των 10 βαθμών χωρίς φαινόμενα και θα τρέχετε τον υπόλοιπο Νοέμβρη με 25άρια!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

προς το παρον βεβαια ψαχνουμε την τεραστια την τιτανομεγιστη χαμηλαρα των 3-4 ημερων.Ειναι πολυ νωρις για χιονια σε χαμηλα.Στα βουνα και ορεινα ειναι οκ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Εννοειται φιλικα δε παρεξηγειται κανενας..αλλα εγω ειμαι 27 χρονων ζω στα γρεβενα εζησα 2 χρονια γιαννενα και δε με νοιαζει καθολου αν θα βρεξει...εχω φαει τοση βροχη και τοση υγρασια στη ζωη μου που απλα δε με ενδιαφερει...καλυτερα απο ηλιο σε χιονι κατευθειαν....ασε που ετσι κι αλλιως απο το 2006 και μετα εχει χαθει η φυσιολογικοτητα που ειχαμε και καθε χρονο σχεδον αυτο γινεται...και επισης επειδη καθε χρονο μαζευουμε μανιταρια εδω οι μηνες που ειχαμε συνηθισει να βρεχει ειναι σεπτεμβριος και οκτωβριος...ο νοεμβριος μια ζωη χειμωνας ηταν εδω...τωρα σαφως στην αθηνα ειναι διαφορετικα..και για να μη παρεξηγηθω δε λεω οτι δε μ αρεσει η βροχη αλλα αφου αυτους τους μηνες δεν εριξε (καλα οκτωβριο εδω εριξε)..δε με νοιαζει να βρεξει το νοεμβριο..ετσι κι αλλιως θα βρεξει το χειμωνα

αντωνη εσυ γρεβενα εισαι.Μπορεις να παρεις οσο χιονι θελεις απο αρχες νοεμβριου.Χαλαμε χατηρι?εδω με χαριζες 50 ολοκληρα εκατοστα.😋Εμεις οι πεδινοι-παραθαλασσιοι θα κανουμε λιγο υπομονη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

προς το παρον βεβαια ψαχνουμε την τεραστια την τιτανομεγιστη χαμηλαρα των 3-4 ημερων.Ειναι πολυ νωρις για χιονια σε χαμηλα.Στα βουνα και ορεινα ειναι οκ

Κι αυτό μετά τις 10-12 Νοεμβρίου. Όχι νωρίτερα.

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...