Jump to content
Winterlove

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν τον λες κακο τον μεσο ορο του παιου.Ισως αυτη η λιμνη τελικα που θα απομεινει απο την ισπανια παιξει σημαντικο ρολο στη συνεχεια.Αντε να δουμε κατι να κινειτε επιτελους.Σκουριασαμε..EDM1-240.GIF?19-0

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και να συμπλήρωσω επίσης...Μπορεί να φαίνονται μπλεδάκια ΒΑ μας, αλλά ούτε στις 300+ ώρες δε βλέπεις υποψία χαμηλού στη περιοχή μας!Πολύ ανησυχητικό αυτό, μας έχει πάρει αγκαζέ ο Η και μας πηγαίνει καροτσάκι μέχρι εκει που φτάνει το μάτι....Κι επειδή πάντα ισορροπεί η φύση, ή θα ξεσπάσει το όλο θέμα το χειμώνα με κάτι δυνατό σε χιόνι και ψύχος, ή θα τα κάνει στη μετάβαση προς άνοιξη με ακραία φαινόμενα (νερό).Το 2ο νομίζω είναι πιο πιθανό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Jimmyrogue1984 είπε:

Και να συμπλήρωσω επίσης...Μπορεί να φαίνονται μπλεδάκια ΒΑ μας, αλλά ούτε στις 300+ ώρες δε βλέπεις υποψία χαμηλού στη περιοχή μας!Πολύ ανησυχητικό αυτό, μας έχει πάρει αγκαζέ ο Η και μας πηγαίνει καροτσάκι μέχρι εκει που φτάνει το μάτι....Κι επειδή πάντα ισορροπεί η φύση, ή θα ξεσπάσει το όλο θέμα το χειμώνα με κάτι δυνατό σε χιόνι και ψύχος, ή θα τα κάνει στη μετάβαση προς άνοιξη με ακραία φαινόμενα (νερό).Το 2ο νομίζω είναι πιο πιθανό

Πολύ φοβάμαι για βροχερό Μάρτη φέτος. 2ο σερί βροχερό Απρίλη δύσκολα να κάνει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό το cfs ,που δίνει για εδώ κρύο 2 Νοέμβρη σε πρόβλεψη στο ίντερνετ δίνει 20αρια στις 2/11 και μάλιστα στις 3-5/11 τα κάνει 22-24αρια. Μετά πέφτει λίγο και δίνει την πρώτη ψυχρή εισβολή στις 9-12/11. Επέμενα αρχικά για 2-5/11 αλλά τα εξαφάνισε όλα τελικά το ίντερνετ. Μόνο το Accu δίνει ακόμη κρύο στις 2/11. Δε νομίζω δε, να έρθει τόσο γρήγορα ψυχρή εισβολή. Θέλει χρόνο για να έρθει ψυχρή εισβολή μετά από τα 26-28αρια αυτής της εβδομάδας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, WEATHER-FUN said:

Πολύ φοβάμαι για βροχερό Μάρτη φέτος. 2ο σερί βροχερό Απρίλη δύσκολα να κάνει.

Κι εγω έτσι νομίζω, με ξεσπάσματα....Κι επειδή τα τελευταία 20-30 χρόνια σπάνια κάνει 2 απανωτά έτη με βαρβάτους χιονιάδες πεδινών (πανελλαδικά όπως πέρυσι), φέτος δε νομίζω ότι είναι η χρονιά των πεδινών.Εντάξει, εξαιρούνται τα κεντροβόρεια, τα οποία κάθε έτος σχεδόν κάτι παίρνουνε...Αλλά κεντρονότια δεν είναι η χρονιά τους αναλογικά.Ελπίζω να μην αποτελεί τον κανόνα ο χειμώνας που έρχεται....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Αυτό το cfs ,που δίνει για εδώ κρύο 2 Νοέμβρη σε πρόβλεψη στο ίντερνετ δίνει 20αρια στις 2/11 και μάλιστα στις 3-5/11 τα κάνει 22-24αρια. Μετά πέφτει λίγο και δίνει την πρώτη ψυχρή εισβολή στις 9-12/11. Επέμενα αρχικά για 2-5/11 αλλά τα εξαφάνισε όλα τελικά το ίντερνετ. Μόνο το Accu δίνει ακόμη κρύο στις 2/11. Δε νομίζω δε, να έρθει τόσο γρήγορα ψυχρή εισβολή. Θέλει χρόνο για να έρθει ψυχρή εισβολή μετά από τα 26-28αρια αυτής της εβδομάδας.

πληροφοριακα το cfs δεν ανηκει σαν σχολιασμο εδω.εχει αναλογο θεμα με αυτα που δειχνει το cfs και συνηθως ανηκουν στην σφαιρα της φαντασιας.Η ανηκουν στον μιχαηλ για να ανεβαζει ονειρικους χιονιαδες που βγαζει κατα καιρους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Jimmyrogue1984 είπε:

Κι εγω έτσι νομίζω, με ξεσπάσματα....Κι επειδή τα τελευταία 20-30 χρόνια σπάνια κάνει 2 απανωτά έτη με βαρβάτους χιονιάδες πεδινών (πανελλαδικά όπως πέρυσι), φέτος δε νομίζω ότι είναι η χρονιά των πεδινών.Εντάξει, εξαιρούνται τα κεντροβόρεια, τα οποία κάθε έτος σχεδόν κάτι παίρνουνε...Αλλά κεντρονότια δεν είναι η χρονιά τους αναλογικά.Ελπίζω να μην αποτελεί τον κανόνα ο χειμώνας που έρχεται....

δεν υπαρχει αναλογικοτητα.Με την ιδια λογικη θα γυρισω να σε πω οτι φετος λογικα ειναι η χρονια της αθηνας για καθολικο μεγαλο χιονια που εχει 11 και παει για 12 χρονια να κανει που αναλογικα ειναι πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δε βαρεθήκατε να κοιτάτε το cfs;Έχει πάει τη φαντασία σε άλλο επίπεδο, ούτε οι ίδιοι οι Αμερικάνοι δε το κοιτάνε καν!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

πληροφοριακα το cfs δεν ανηκει σαν σχολιασμο εδω.εχει αναλογο θεμα με αυτα που δειχνει το cfs και συνηθως ανηκουν στην σφαιρα της φαντασιας.Η ανηκουν στον μιχαηλ για να ανεβαζει ονειρικους χιονιαδες που βγαζει κατα καιρους.

Επανέφερε την ψυχρή εισβολή (την 1η του φετινού χειμώνα) στις 2/11. Εγώ εμπιστεύομαι πίστα το AccuWeather. 1η χειμωνιάτικη μέρα δίνει 2 Νοεμβρίου 7-12 η Τ και συννεφιά. Βλέπω εδώ για 8/11 βροχές και συννεφιά. Έτσι ονειρεύομαι τόσο την ονομαστική μου γιορτή όσο και τα γενέθλιά μου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Jimmyrogue1984 είπε:

Δε βαρεθήκατε να κοιτάτε το cfs;Έχει πάει τη φαντασία σε άλλο επίπεδο, ούτε οι ίδιοι οι Αμερικάνοι δε το κοιτάνε καν!

ποτέ  δεν βαριέμαι να κοιτάω cfs . Είναι πολύ διασκεδαστικό να βλέπεις ωραίους χιονιάδες  οι οποίοι όμως δεν θα βγούνε και πολύ... σύντομα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, notios_polos said:

δεν υπαρχει αναλογικοτητα.Με την ιδια λογικη θα γυρισω να σε πω οτι φετος λογικα ειναι η χρονια της αθηνας για καθολικο μεγαλο χιονια που εχει 11 και παει για 12 χρονια να κανει που αναλογικα ειναι πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα.

Ε πέρυσι χιόνισε ανατολικό λεκανοπέδιο και κέντρο, δεν έκανε στα δυτικά!Ήταν όμως χιονιάς Αττικής πεδινών!Λόγω του φολοανέμου έχασε το χιόνι το καλό και το δυτικό τόξο που μεινε στην απ έξω με τα νότια...-2 είχα σχιστό Κορυδαλλού με μυγάκια λόγω του παλιοανέμου...Ήταν όμως χιονιάς Αττικής καθαρός.Ο προηγούμενος ήταν το 2017!2 έτη 😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

δεν υπαρχει αναλογικοτητα.Με την ιδια λογικη θα γυρισω να σε πω οτι φετος λογικα ειναι η χρονια της αθηνας για καθολικο μεγαλο χιονια που εχει 11 και παει για 12 χρονια να κανει που αναλογικα ειναι πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα.

Το 2008 έκανε τελευταία μεγάλο χιόνια στην Αθήνα; Και μια ακόμη ερώτηση: ισχύει ότι ο καιρός επαναλαμβάνεται κάθε 11 χρόνια; Πχ ότι καιρό έκανε τέτοιες μέρες τον Οκτώβρη 2008 να κάνει και τώρα; Παρεπιπτόντως ότι καιρό είχε 19/10/2008 έχει και σήμερα. Και στατιστικά στη γιορτή μου (8/11) βρέχει αλλά έχει ήπιες θερμοκρασίες (16οC).

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΤΟ ΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΕΧΕΙ!!!

 

https://www.accuweather.com/en/gr/thessaloniki/186405/november-weather/186405?year=2019

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Jimmyrogue1984 είπε:

Ε πέρυσι χιόνισε ανατολικό λεκανοπέδιο και κέντρο, δεν έκανε στα δυτικά!Ήταν όμως χιονιάς Αττικής πεδινών!Λόγω του φολοανέμου έχασε το χιόνι το καλό και το δυτικό τόξο που μεινε στην απ έξω με τα νότια...-2 είχα σχιστό Κορυδαλλού με μυγάκια λόγω του παλιοανέμου...Ήταν όμως χιονιάς Αττικής καθαρός.Ο προηγούμενος ήταν το 2017!2 έτη 😉

μιλαω για μεγαλο χιονια.να πατας και να ακνει σκρατς απ ακρη σ ακρη σε ολο το λεκανοπεδιο.και τα εκχιονιστικα να κατεβαινουν απο την συγγρου με προορισμο την ποσειδωνος τετοιο χιονια θα πρεπει καποια στιγμη συντομα να δει η αττικη και η αθηνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χάλια ο τζίφος και στο 18αρι σαν εικόνα στην Αμερική ακόμα χειρότερο από πριν, καμία σχέση με τζεμ ούτε ευρωπαίο... Το μόνο καλό είναι ότι φέρνει ποιο κοντά την λίμνη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από καιρό τα λεγα ότι 2 Νοέμβρη θα κρυώσει ο καιρός. Όπως έλεγα επίσης ότι 8-12/11 θα έχουμε μούχλα και βροχές αλλά όχι πολύ κρύο.☔☔☔

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, WEATHER-FUN said:

Το 2008 έκανε τελευταία μεγάλο χιόνια στην Αθήνα; Και μια ακόμη ερώτηση: ισχύει ότι ο καιρός επαναλαμβάνεται κάθε 11 χρόνια; Πχ ότι καιρό έκανε τέτοιες μέρες τον Οκτώβρη 2008 να κάνει και τώρα; Παρεπιπτόντως ότι καιρό είχε 19/10/2008 έχει και σήμερα. Και στατιστικά στη γιορτή μου (8/11) βρέχει αλλά έχει ήπιες θερμοκρασίες (16οC).

Για τα 11 έτη δεν υπάρχει επιστημονική λογική οχι...ούτε γι αυτό που είπα εγω για τα 2 έτη...δικά μας συμπεράσματα είναι μόνο!Το 2008 ήταν παναττικός μέχρι θάλασσα ναι σωστά!Ο τελευταίος...εκτοτε κάθε 2 χρόνια σχεδόν έχουμε χιονόπτωση αλλά οχι παναττικά, άλλες φορές χιονίζει μόνο κι άλλες το στρώνει μέχρι τα 100μ. και πάνω, άλλες εκανε κι απλό πάσπαλο και σταμάταγε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

χάλια ο τζίφος και στο 18αρι σαν εικόνα στην Αμερική ακόμα χειρότερο από πριν, καμία σχέση με τζεμ ούτε ευρωπαίο... Το μόνο καλό είναι ότι φέρνει ποιο κοντά την λίμνη...

Αυτό για τη λίμνη δε φαίνεται λίμνη. Μόνο ίσως προς τις 28-29/10 να έχουμε κάτι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Jimmyrogue1984 είπε:

Για τα 11 έτη δεν υπάρχει επιστημονική λογική οχι...ούτε γι αυτό που είπα εγω για τα 2 έτη...δικά μας συμπεράσματα είναι μόνο!Το 2008 ήταν παναττικός μέχρι θάλασσα ναι σωστά!Ο τελευταίος...εκτοτε κάθε 2 χρόνια σχεδόν έχουμε χιονόπτωση αλλά οχι παναττικά, άλλες φορές χιονίζει μόνο κι άλλες το στρώνει μέχρι τα 100μ. και πάνω, άλλες εκανε κι απλό πάσπαλο και σταμάταγε.

Είπες κάτι για περιοδικότητα καιρικών φαινομένων κάθε 2 έτη;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, WEATHER-FUN said:

Είπες κάτι για περιοδικότητα καιρικών φαινομένων κάθε 2 έτη;

Στατιστικά ναι μπορεί να είναι κι απλή χιονόπτωση με πάσπαλο ή χωρίς καθόλου κι όλας...Μιλάμε για καιρικό φαινόμενο δηλαδή

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://antisimvatikos.blogspot.com/2015/01/blog-post.html?m=1

Ορίστε και πίνακας Αττικής με όλα τα στοιχεία...2016-17 και 2018-19 οι τελευταίοι χειμώνες με φαινόμενα ακόμα και στο κέντρο (100μ. περίπου υψόμετρο).Εγω που μένω δυτικά του λεκανοπεδίου το Γενάρη του 19 είχα φαίνομενα αραιή χιονόπτωση με κατα περιόδους κανονική χιονόπτωση με απλό πάσπαλο σε ελεύθερες επιφάνειες λόγω ανέμου...Ε δε μπορώ να πω οτι δε χιόνισε!Είχα φαινόμενα, αλλά ευνοήθηκαν τα βόρεια και τα κεντροανατολικά κυρίως του νομού

Επεξεργάστηκε από Jimmyrogue1984
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παρόλο που είναι μεγαλύτερο, επειδή είναι ενισχυμένο υψώνεται καλύτερα ο Αζορικός. Θα βάλει πόρτα όμως?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Athinaios είπε:

ερχονται βροχες στην χωρα μας απο τα δυτικα μετα τις 27 του μηνα δειτε χαρτη!

gfs-2-192.png

27-29 δίνει το gfs. Ό,τι καλύτερο!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...