Jump to content
Winterlove

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το 6αρι αικον στην Αμερική είναι ελαφρώς χειρότερο, παρόλα αυτά είναι το ίδιο καλό με τον ευρωπαίο [γιατί το πρωί ήταν καλύτερο από όλα] Θα κάνω μια ανάλυση μιας και έχω χρόνο για το πόσες και ποιες μεταβλητές πρέπει να πάνε καλά για τι δείχνει κάθε μοντέλο τις διαφορές, και τι ΉΔΗ βγήκε καλά στον ατλαντικό που φυσικά ήταν ο ευρωπαίος με ούκμο  γιατί, πολύ απλά αν δεν έβγαινε εκείνη η ΜΙΑ 1 μεταβλητή θα καιγόταν όλο το πρώτο 10ημερο του Νοέμβρη άσχετα με το τι θα έκανε στην Αμερική στην Ασία και στον πλανήτη Άρη.

 

 

2 medicanes στην Μεσόγειο ταυτόχρονα. πολύ καλό για να είναι αληθινό

icon-0-120.png?21-06

θα μου πάρει αρκετή ώρα όμως, πρέπει να ανοίξω ζωγραφικές και word

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το 3ήμερο πάντως θα χουμε καλό καιρό με 25άρια μέγιστες!Light ψύχος θα κατέβει μετά, στα βόρεια ίσως χειμερινής υφής πάντως.Το ζητούμενο συνεχίζει να είναι ο υετός...Δε μπορουμε να βγάλουμε συμπεράσματα από τώρα όμως για τέλος Οκτώβρη κι αρχές Νοέμβρη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, [weathermaniac] said:

Το 6αρι αικον στην Αμερική είναι ελαφρώς χειρότερο, παρόλα αυτά είναι το ίδιο καλό με τον ευρωπαίο [γιατί το πρωί ήταν καλύτερο από όλα] Θα κάνω μια ανάλυση μιας και έχω χρόνο για το πόσες και ποιες μεταβλητές πρέπει να πάνε καλά για τι δείχνει κάθε μοντέλο τις διαφορές, και τι ΉΔΗ βγήκε καλά στον ατλαντικό που φυσικά ήταν ο ευρωπαίος με ούκμο  γιατί, πολύ απλά αν δεν έβγαινε εκείνη η ΜΙΑ 1 μεταβλητή θα καιγόταν όλο το πρώτο 10ημερο του Νοέμβρη άσχετα με το τι θα έκανε στην Αμερική στην Ασία και στον πλανήτη Άρη.

 

 

2 medicanes στην Μεσόγειο ταυτόχρονα. πολύ καλό για να είναι αληθινό

icon-0-120.png?21-06

θα μου πάρει αρκετή ώρα όμως, πρέπει να ανοίξω ζωγραφικές και word

Πως είναι medicane αυτά, αφού 1005 και 1010 έχουν β.π. Χαμηλά είναι αλλά σε θερμές θάλασσες θα φτιάξουν εκρηκτική κατάσταση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Jimmyrogue1984 είπε:

Πως είναι medicane αυτά, αφού 1005 και 1010 έχουν β.π. Χαμηλά είναι αλλά σε θερμές θάλασσες θα φτιάξουν εκρηκτική κατάσταση

ναι βρε δεν έχει σημασία το πόσο βαθυά είναι, στην wikipedia αν δεις υπήρξε medicane με πίεση 1020mb! Σημασία έχει η οριζόντια βαροβαθμίδα που είναι πολύ πιο μεγάλη από ότι ένα τυπικό χαμηλό. Επιπλέον είναι το θερμό κέντρο και η διατήρηση ή ενίσχυση ενός medicane χωρίς να έχει προηγηθεί κάποια ψυχρή εισβολή που θεωρητικά η αλληλεπίδρασή της θα έφτιαχνε ή ενίσχυε ένα προϋπάρχον χαμηλό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα μου πάρει ακόμα περισσότερο από ότι περίμενα η ανάλυση, μπορεί και 2-3 ώρες. ωστόσο επειδή θέλω να σχολιάσω τον τζίφουλα, απλά να πω και πάλι ότι φυσικά μετακινείται προς όλα τα άλλα μοντέλα στην Αμερική τουλάχιστον. Συνθήκη ΑΝΑΓΚΑΙΑ αλλά όχι ικανή όμως για να το ξεκαθαρίσουμε και αυτό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ εδώ που φτάσαμε θέλω πρώτα να πέσει η Τ όσο πιο πολύ γίνεται και ας είναι ξεροκρυο. Έχω σιχαθεί κάθε μέρα κοντομανικο, κάθε μέρα να περπατάω 10 λεπτά και να ιδρώνω, κουράστηκα..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

λάου λάου ο τζίφος, στο όριο για να περάσει το μικρό χαμηλό στην Ευρώπη. Αυτό και στην αμερική να πάνε όλα καλά και κλειδώνουμε... κατάβαση και μόνο αυτό προς το παρόν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βροχές διστυχώς δε διαφαίνονται. Τώρα πολύ φοβάμαι ότι 3-5/11 θα έχουμε το 1ο κρύο του χειμώνα. Θα ήθελα αυτό να έρθει ή νωρίτερα (πχ πριν τις 2/11) ή μετά τις 6-7/11. Όχι 3-5. Αρχικά φαίνοταν για 1-2/11 αλλά τώρα το πήγε παραπίσω δηλαδή 3-5/11. Μακάρι να έρθουν οι βροχές και η ψύχρα 29-31/10 (όχι τέτοια για να ανάψουμε καλοριφέρ όμως) και το 1ο κρύο να μας κατέβει μετά τις 7-8/11. Το λέω για να γλιτώσουμε από τη θέρμανση. Και εννοείται ότι δε θέλουμε ξεροβόρια στο 1ο κρύο αλλά μουντάδες με τα ορεινά να δέχονται τα πρώτα χιόνια του χειμώνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

λάου λάου ο τζίφος, στο όριο για να περάσει το μικρό χαμηλό στην Ευρώπη. Αυτό και στην αμερική να πάνε όλα καλά και κλειδώνουμε... κατάβαση και μόνο αυτό προς το παρόν.

Βλέπω τους χάρτες και δίνουν θερμή εισβολή 2-5/11 με ουσιαστική πτώση μετά τις 6-7 αλλά και βροχές στις 8-10/11. Την πρώτη ψυχρή εισβολή την πήγε 11-12/11. Στο τέλος θα ανάψουμε καλοριφέρ αργότερα κι από πέρσι (16/11).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τι τρεξιμο κανει το gfs ερχεται ολο το κρυο κατα πανω μας για να δουμε..δειτε χαρτη!

 

gfs-1-234.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Βλέπω τους χάρτες και δίνουν θερμή εισβολή 2-5/11 με ουσιαστική πτώση μετά τις 6-7 αλλά και βροχές στις 8-10/11. Την πρώτη ψυχρή εισβολή την πήγε 11-12/11. Στο τέλος θα ανάψουμε καλοριφέρ αργότερα κι από πέρσι (16/11).

Τώρα φίλε ήρθε ο τζίφος, και πέρασε αυτό που λέμε tipping point και από ότι φαίνεται θα βγάλει κάποια ψυχρή εισβολούλα με βροχές το πρώτο διάστημα, για να δούμε

gfs-0-234.png?6

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Εντυπωσιακό το 06αρι για ανατολική και βόρεια χώρα! 

Μπορείς να το ανεβάσεις? ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Μια ιδέα...

82CE5AA1-3BA7-4774-B39F-5A59B93297DC.png

4363468F-7F91-416B-BE47-0E54345E5F3E.png

νορίζω όμως πως μετά φεύγει το ψυχος η οχι ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, thanasismtrk said:

νορίζω όμως πως μετά φεύγει το ψυχος η οχι ?

Ε εντάξει λογικό είναι αφου υπάρχουν κι άλλοι μηχανισμοί που το ''πετάνε'' ανατολικά.....Μακάρι να το δείχνει και μέχρι το επόμενο ΣΚ αυτό να καταλάβουμε λίγο χειμώνα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το καλό είναι ότι με το νέο μήνα μας ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΑ το μόνιμο καλοκαιράκι των 5 σερί μηνών (με ενα 4ήμερο διάλλειμα αρχές Οκτώβρη)....ε καιρός ήταν πια!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καλημερα.Δε συμμεριζομαι την αισιοδοξια που διαβαζω για τα μεσοπροθεσμα.Βεβαια ετσι κι αλλιως μιλαμε για μια προγνωστικη περιοδο περαν της μιας εβδομαδας οποτε πολλα μπορουν να αλλαξουν.

Το κυριοτερο στοιχειο που βλεπω εγω για αρχες Νοεμβρη ειναι η ελλειψη μεσημβρινοτητας στην ευρωπη.Αν δειτε διαγραμματα τζιφου σε διαφορα σημεια της ηπειρου,το πρωτο πραγμα που φαινεται ειναι η ελλειψη σοβαρου υετου και σοβαρων χαμηλων.Ακομα και στο μ.ο του ευρωπαιου φαινεται οτι γενικα επικρατουν υψηλες πιεσεις πανω απο την ευρωπη,απλα εκει προς τις αρχες του Νοεμβρη φαινεται να επικρατουν λιγο υψηλοτερες.πιεσεις προς τα δυτικα σε σχεση με τα ανατολικα β.ανατολικα,γεγονος που θα οδηγησει σε καθοδο πιο ψυχρων αεριων μαζων προς την ανατολικη ευρωπη.Ψυχρων και ξηρων!

Αν ειμαστε τυχεροι και βρουν αυτες διεξοδο προς τη μεσογειο,τοτε ισως μπορουμε να ελπιζουμε σε καποια διαταραχη.Αυτη τη βδομαδα θα φανει που παει το πραγμα και αν καει ή οχι και το πρωτο πενθημερο του Νοεμβρη.

 

Εγώ από την αντίθετη πιστεύω ότι είμαστε ποιο κοντά από ποτέ σε μια αλλαγή στην κυκλοφορία,....μπορεί όντως οι ώρες να είναι πολλές και να αλλάζουν εύκολα αλλά είναι μια αλλαγή που ξεκίνησε να διαφαίνεται εδώ και μια βδομάδα από τον ευρωπαίο και πλέον άρχισε να κατεβαίνει σε ώρες από τις 240 που ήταν στις 168-192....αν συνεχιστεί η τάση απόψε στα 12αρια και αύριο(αν πέσει στις 120-144) τότε θα μιλάμε για κανονική τάση...λεπτομέρειες φυσικά κάτω από τις 100 ώρες για χαμηλά και βροχές...αν αυτό που λες το στηρίζεις στα διαγράμματα μόνο του τζίφου κάνεις ένα λαθάκι....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Jimmyrogue1984 είπε:

Το καλό είναι ότι με το νέο μήνα μας ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΑ το μόνιμο καλοκαιράκι των 5 σερί μηνών (με ενα 4ήμερο διάλλειμα αρχές Οκτώβρη)....ε καιρός ήταν πια!!!!!!!!!!!!

Αυτό το έχω πει ήδη δυο φορές και το γκαντέμιασα..δεν πρόκειται να το ξαναπώ.....ας γίνει πράξη πρώτα και μετά μιλάμε...γιατί αν πέσει για 2-3 μέρες η θερμοκρασία και μετά επανέλθουν τα 20+ τότε απλά δεν τίθεται θέμα τελειωμού του καλοκαιριού γιατί καλοκαίρι θα θεωρείται αν π.χ 5 Νοέμβρη έχει 22άρια στη βόρεια χώρα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Αυτό το έχω πει ήδη δυο φορές και το γκαντέμιασα..δεν πρόκειται να το ξαναπώ.....ας γίνει πράξη πρώτα και μετά μιλάμε...γιατί αν πέσει για 2-3 μέρες η θερμοκρασία και μετά επανέλθουν τα 20+ τότε απλά δεν τίθεται θέμα τελειωμού του καλοκαιριού γιατί καλοκαίρι θα θεωρείται αν π.χ 5 Νοέμβρη έχει 22άρια στη βόρεια χώρα...

Το φετινο.Το λες και η εκδικηση του παρατεταμενου καλοκαιριου  σωτο.

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...