Jump to content
Winterlove

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο ευρωπαίος στις 48 ώρες διατηρεί το στοιχείο αποκοπής στην Αμερική που είναι πολύ σημαντικό για να μην χαλάσει πολύ το αποτέλεσμα που θα βγάλει. Αναμένουμε με αγωνία τις υπόλοιπες ώρες

120 ώρες πιο δυτικά και από ούκμο  Αζορικός.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δε θα κατεβάσει καν αυλώνα ο Ευρωπαίος, είναι πολύ βόρεια και έχει λίγο πιο συμπαγή Η πάνω από Τουρκία.Μέχρι το επόμενο frame (144 ώρες) που είναι η τάση θα φανεί τι θα κάνει στη συνέχεια.....

Επεξεργάστηκε από Jimmyrogue1984
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, [weathermaniac] said:

Οπότε ας βάλουμε τα 12αρια των 3 κύριων μοντέλων 144 ώρες

 

τζίφος

gfs-0-144.png?12

ούκμο

UW144-21.GIF?22-19

ευρωπαίος

ECM1-144.GIF?22-0

Τον θέλουμε κάπου ενδιάμεσα μεταξύ UKMO και GFS τον αντικυκλώνα................

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Jimmyrogue1984 είπε:

Τον θέλουμε κάπου ενδιάμεσα μεταξύ UKMO και GFS τον αντικυκλώνα................

μπα εγώ δεν θέλω να έχει καμία σχέση με τζίφο. Μια χαρά είναι το ούκμο, έχει και καύτερο αυλώνα από τον παίο, οπότε θεωρητικά το κομμάτι που θα μας επηρέαζε θα ήταν πιο παχύ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, [weathermaniac] said:

μπα εγώ δεν θέλω να έχει καμία σχέση με τζίφο. Μια χαρά είναι το ούκμο, έχει και καύτερο αυλώνα από τον παίο, οπότε θεωρητικά το κομμάτι που θα μας επηρέαζε θα ήταν πιο παχύ.

Α καλό βγαίνει στις 168, ίσως ''μπει'' Ιόνιο η ουρά.....για να δούμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Jimmyrogue1984 είπε:

Α καλό βγαίνει στις 168, ίσως ''μπει'' Ιόνιο η ουρά.....για να δούμε

μπορεί. η αλήθεια είναι δεν κοιτάζω καν το πρώτο για πρώτη Νοέμβρη. Εκείνο μου φαίνεται πολύ δύσκολο να βγει κάτι ενδιαφέρον, μόνο πέρασμα βροχών ακόμα και να πάει δυτικά, επειδή ο αντικυκλώνας είναι τόσο παράλληλος στα νότια κράσπεδά του και η ουρίτσα του αυλώνα είναι πολύ λεπτή

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έγινε όπως ανέμενα, τρελό ξεχείλωμα έβγαλε ο ευρωπαίος τον αυλώνα. για αυτο κρτάμε μόνο την εικόνα στις 144 μην πω και στις 120 ώρες.   Αλλά οι διαφορές των μοντέλων ξεκινούνε ουσιαστικά ήδη από τις 48-72

 

Αναλυτικά 48 ώρες όλα τα μοντέλα πλήν τζίφου κάνουν αποκοπή στην Αμερική που έχει ως αποτέλεσμα αυτό

ECN1-72.GIF?22-0

 

ενώ ο τζίφος αυτό

gfsna-0-72.png?12

 

 

 

κάτι το οποίο αλλάζει σημαντικά την θέση του χαμηλού 1+2 επειδή  η λίμνη αυτή βοηθάει μαζί με το χαμηλό νο3 να σηκωθεί ο αντικυκλώνας εκεί και άρα το χαμηλό νο1+2 να είναι πιο ισχυρό και δυτικότερα.

 

Επιπλέον ευρωπαίος και ούκμο έχουν στις 72 ώρες αυτό στο χαμηλό των Αζορών. Ένα μέρος του ρουφιέται από τον αυλώνα με αποτέλεσμα όταν αποκοπεί να είναι μικρότερο, άρα όταν ενωθεί με το άλλο χαμηλό νο1+2 να είναι πιο δυτικά σε σχέση με τζίφο

 

πχ εικόνα ούκμου

Modele UKMO - Carte prévisions

εικόνα τζίφου

gfs-0-72.png?12

 

 

 

θα δούμε όμως πιο μοντέλο θα πάει προς τα που, καθώς μέχρι στιγμής στην Αμερική πιο αποτελεσματικά είναι ούκμο και ευρωπαίος, ενώ στην Ευρώπη είναι ο τζίφος.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αμαν αυτο το ευρωπαικο πια λες και εχει κατι με την χωρα μας και δεν μας θελει να δουμε τον μεσο ορο του 11 παρα δεκα περιπου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως έχω ένα παράπονο. Έχω μετρήσει 6 μεταβλητές και όλες πρέπει να βγούνε σωστά για να βγει όχι η κακοκαιρία, αλλά απλά για να αυξηθούν οι πιθανότητες κάποιας κατάβασης που θα μπορούσε να φτιάξει χαμηλό στην Μεσόγειο στα μέσα του πρώτου 10ήμερου του Νοεμβρίου. Φυσικά υπάρχουν και άλλες, αλλά η σημασία τους είναι ασήμαντη και οι αλλαγές τους είναι τόσο εύκολες όσο το να πάμε να πιούμε έναν καφέ. 

Το θέμα είναι ότι το να βγει καλό χαμηλό πλέον είναι πολύ πιο δύσκολο από όσο θα έπρεπε να είναι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βελτιώθηκε το ευρωπαικό σε σχέση με το πρωινό ραν όλο το ραν μέχρι τέλους .....δεν δίνει κάτι ιδιαίτερο σε εμάς πλην της πτώσης της θερμοκρασίας στις 31 του μήνα αλλά κάτι είναι και αυτό σε πρώτη φάση....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Κυκλοφορια απο τα lidl.Που θα παει,θα γυρισει.

Αρχίζει να διαφαίνεται η αλλαγή που θα πάει έστω να φθινοπωριάσει έστω να πέσει η θερμοκρασία σε ποιο φυσιολογικά επίπεδα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ειναι πραγματικα τραγικο..Να ψαχνουμε στο τριτο δεκαημερο του Οκτωβρη στις 200+ωρες να δειξουν ενα ψηφιακο οργανωμενο χαμηλο τα μοντελα και να μην μπορουν..Αξιολυπητο!!Λες και ζηταμε να χιονισει στα πεδινα Ιουλη μηνα..Για ονομα του θεου ρε π...η μου...Μακραν το χειροτερο φθινοπωρο που θυμαμαι..Η πιο σωστα..Η πρωτη φορα που το φθινοπωρο δεν ηρθε ποτε...Ουτε στην πραγματικοτητα ουτε στα μοντελα...Φαγαμε ηδη δυο μηνες και εμεινε ο νοεμβρης για να περιμενουμε να δουμε ποτε θα βρεξει..Ελεος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πιστευετε οτι το επομενο τρεξιμο του gfs θα ειναι καλυτερο ( κυριως στις ημερησιες ψυχρες εισβολες που βγαζει)?

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Πιστευετε οτι το επομενο τρεξιμο του gfs θα ειναι καλυτερο ( κυριως στις ημερησιες ψυχες εισβολες που βγαζει)?

Επειδή πιστεύω ότι θα πάει προς τα άλλα μοντέλα, αλλά σε καμία περίπτωση όχι τελείως νομίζω ότι θα βγάλει το μέγιστο δυνατό για την αποκοπή την πρώτη μέρα του Νοεμβρίου. Αλλά θα αλλάξει σύντομα. Δηλαδή περιμένω μια πιο δυτική αλλά ταυτόχρονα και σπαγγετοποίηση του αυλώνα, να γίνει λεπτός δηλαδή στο 18αρι του τζίφου Για αυτό και ότι και αν πάρουμε από το πρώτο θα είναι κέρδος.

 

ανατολίκευσε  ο μέσος όρος του παίου γενικά και για μετά.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, sotos*snow είπε:

Καλός ο μέσος όρος τουλάχιστον να μειώνονται οι πιθανότητες για τη δυτική ευρώπη....

εμένα μου άρεσε περισσότερο ο πρωινός μέσος όρος πάντως. Αν και βλέπω ότι και σε τζίφο πλέον μπαίνουν αναδιπλώσεις στο παιχνίδι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

διαμορφώνεται πλέον ξεκάθαρα τάση ( όπως φαίνεται στα ανσάμπλ του τζίφου), για ψυχρή έως πολύ ψυχρή εισβολή στις 30-31 Οκτωβρίου......

Δεν υπάρχει λόγος για περαιτέρω γκρίνιες και απαισιοδοξίες. ..........

Αν βγει το θετικότερο σενάριο μιλάμε για λευκή την 1η Νοεμβρίου μέχρι και τα ορεινά της Β. Πελοποννήσου πάνω από τα 1000μ . .... Βλέπουμε ομως στα επόμενα τρεξίματα ...

Αν όχι, τι είχαμε, τι χάσαμε .... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το κυρίως πάντως τρέξιμο του Ευρωπαϊκού στον υετό, τρέχει μόνο του για Αττική, στα ανσάμπλς του 12Ζ που μόλις είδα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σχεδόν ίδιο το 18αρι αικον με το προηγούμενό του. Μιας και σε κάποιες μεταβλητές μπαίνουμε στο κρίσιμο πεδίο των 72 ωρών ο τζίφος θα αλλάξει σε αυτές.  Και η πιο σίγουρη αλλαγή για εμένα είναι στην Αμερική για την αποκοπή που ανέφερα πριν. Εφόσον ο τζίφος έκανε ήδη τόσες αλλαγές εκεί όλες αυτές τις ημέρες δεν θα έχει πρόβλημα να το κάνει μια ακόμη φορά φαντάζομαι και ελπίζω. Φυσικά και ο ευρωπαίος έχει αλλάξει εκεί στην Αμερική, αλλά η ουσία είναι παρόμοια [δηλαδή σχήματα και σχετικές θέσεις χαμηλών] Οι αλλαγές που έκανε ο παίος στην Αμερική είναι η πιο βόρεια τροχιά του χαμηλού νο3 και η λίγο πιο ανατολική πορεία του Καναδικού χαμηλού που ήδη βρίσκεται πλέον σε φάση nowcast.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...