Jump to content
Winterlove

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Γιατιιιιιιιιι?

Το χειμωνα θα κανεις ενεσεις καφεινης??

Ατό μαζί με τα μαθήματα θα με εξοντώνουν.  Αλλά για καλό σκοπό όλα αυτά. Πρέπει να γνωρίζουμε γιατί τα μοντέλα αλλάζουν στο αποτέλεσμα  και να μην βλέπουμε απλά το αποτέλεσμα. Τουλάχιστον εγώ αυτό το έκανα μόνο παλιά όταν ήμουν άσχετος. Όμως κάθε χρόνο πρέπει να ανεβαίνω level. Είναι σε αντιστοιχία με την ανάλυση των μοντέλων. Αυτή καλυτερεύει συνεχώς, αλλά δεν βρίσκει απαραίτητα πιο σωστά αποτελέσματα κάθε φορά.  Ε μέχρι να το συνηθίσω θα υπάρχουν και οι φάπες.

Δεν χρειάζεται να κάνω ενέσεις, πίνω ήδη πολύ cola.  Οπότε με καλύπτει.😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ουτε αυριο σοφοτεροι Μιχσηλ στο 00, ουτε στο 12, ουτε στο μεθαυριανο, ουτε, ουτε....η βαλιτζα μακραινει, αλλα ο λοβος του εγκεφαλου απαιτει....ναρκωτικο εγινε μικρε και σε κατατρωει....διωξτο οσο ειναι νωρις....στο 80, μην πω 90% των περιπτωσεων το μοντελοτρεξιμο μας φτανει ως την τελικη ευθεια....ειναι σαν τους Αιθιοπες και Κενυατες στις μεγαλες αποστασεις, καθαριζουν στο φιναλε....ε εκει κσθαριζουν τη φαση και τα μοντελα ιδιαιτερα τα τελευταια χρονια....και τα χρονια θα περνανε, θα περνανε και τιποτα δεν θ αφηνουν πισω....θα περνανε χιονια, ηλιοι και βροχες, αλλα ουσια και ζουμι δεν θα βγαινει....απελευθερωση τωρα Μιχαηλ, οσο ειναι νωρις!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ατό μαζί με τα μαθήματα θα με εξοντώνουν.  Αλλά για καλό σκοπό όλα αυτά. Πρέπει να γνωρίζουμε γιατί τα μοντέλα αλλάζουν στο αποτέλεσμα  και να μην βλέπουμε απλά το αποτέλεσμα. Τουλάχιστον εγώ αυτό το έκανα μόνο παλιά όταν ήμουν άσχετος. Όμως κάθε χρόνο πρέπει να ανεβαίνω level. Είναι σε αντιστοιχία με την ανάλυση των μοντέλων. Αυτή καλυτερεύει συνεχώς, αλλά δεν βρίσκει απαραίτητα πιο σωστά αποτελέσματα κάθε φορά.  Ε μέχρι να το συνηθίσω θα υπάρχουν και οι φάπες.

Δεν χρειάζεται να κάνω ενέσεις, πίνω ήδη πολύ cola.  Οπότε με καλύπτει.😂

Πρωτον κοψε την cola.Κανει πολυ κακο.

Δευτερον τα μοντελα αλλαζουν αποτελεσματα επειδη το συστημα ειναι χαοτικο και γιατι καθομαστε να δουμε τι θα γινει 10.μερες μετα.Ειναι σαν να αφηνεις ενα πουπουλο απο τον πυργο του Αιφελ και να προσπαθεις να προβλεψεις που θα πεσει.Ακομα και αν εχεις δεδομενα του ανεμολογιου τη στιγμη που θα το αφησεις,ανα εκατοστο,παλι εξω θα πεσεις.

Τριτον.ΝΟΜΟΣ:Η φαπα στη μετεωρολογια θα υπαρχει παντα.Αυτο μας εξιταρει!!

Καληνυχτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Πρωτον κοψε την cola.Κανει πολυ κακο.

Δευτερον τα μοντελα αλλαζουν αποτελεσματα επειδη το συστημα ειναι χαοτικο και γιατι καθομαστε να δουμε τι θα γινει 10.μερες μετα.Ειναι σαν να αφηνεις ενα πουπουλο απο τον πυργο του Αιφελ και να προσπαθεις να προβλεψεις που θα πεσει.Ακομα και αν εχεις δεδομενα του ανεμολογιου τη στιγμη που θα το αφησεις,ανα εκατοστο,παλι εξω θα πεσεις.

Τριτον.ΝΟΜΟΣ:Η φαπα στη μετεωρολογια θα υπαρχει παντα.Αυτο μας εξιταρει!!

Καληνυχτα

Λάτρεψα το παράδειγμά σου. πανέμορφο!. Αλλά μια λεπτομέρεια οι μεταβλητές που καθορίζουν πολλά είναι στο πεδίο των 48-72 ωρών χεχε. Για αυτό τρελαίνομαι. 

να σωστά. εμείς οι καιρόφιλοι είμαστε και ολίγον μαζοχιστές με κόκκινους σβέρκους. Πιο κόκκινους και από τα χρωματάκια του meteociel σε καύσωνα.

 

46 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

Ουτε αυριο σοφοτεροι Μιχσηλ στο 00, ουτε στο 12, ουτε στο μεθαυριανο, ουτε, ουτε....η βαλιτζα μακραινει, αλλα ο λοβος του εγκεφαλου απαιτει....ναρκωτικο εγινε μικρε και σε κατατρωει....διωξτο οσο ειναι νωρις....στο 80, μην πω 90% των περιπτωσεων το μοντελοτρεξιμο μας φτανει ως την τελικη ευθεια....ειναι σαν τους Αιθιοπες και Κενυατες στις μεγαλες αποστασεις, καθαριζουν στο φιναλε....ε εκει κσθαριζουν τη φαση και τα μοντελα ιδιαιτερα τα τελευταια χρονια....και τα χρονια θα περνανε, θα περνανε και τιποτα δεν θ αφηνουν πισω....θα περνανε χιονια, ηλιοι και βροχες, αλλα ουσια και ζουμι δεν θα βγαινει....απελευθερωση τωρα Μιχαηλ, οσο ειναι νωρις!!!

 Μάλλον υπάρχει μεγάλο χάσμα γενεών Κώστα, και χρειάζεται να κατέβω Αθήνα για να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς για να μου τα πεις και από κοντά. Θέλει κανονική κουβέντα και αλληλεπίδραση μέσω και της γλώσσας του σώματος για να καταλάβω το φιλοσοφικό σου στυλ. Δεν το έχω καθόλου με φιλοσοφίες🙄

 

!!!???

 

Diagramme GEFS

καληνύχτα σε όλους

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλημέρα, τεράστιες αλλαγές πλέον σε τζίφο στο 00αρι τόσο στην αποκοπή όσο και στο χαμηλό νο1+2. Τούμπα ώς πορς τα άλλα μοντέλα.

18αρι αποκοπή

gfsna-0-48.png?18

 

00σρι

gfsna-0-42.png?0

 

 

 

χαμηλό νο1+2  18αρι [κοιτάξτε προς ατλαντικό στο ύψος του άκρου του καναδά]

gfsna-0-96.png?18

0αρι

gfsna-0-90.png?0

 

 

φυσικά έχουμε μετακινήσεις των υπολοίπων προς των τζίφο, αλλά αναλογικά πολύ μικρότερα τα βήματα. Κόψαμε λοιπόν σενάρια από άκρες

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πλέον περισσότερες πιθανότητες κι από την αρμενία έχει το να μην κατέβει καν αυλώνας τέλη οκτώβρη-αρχές νοέμβρη που υποτίθεται θα κατέβαινε. για μετά δεν υπάρχει λόγος να σχολιάσω γιατί η κατάσταση είναι αστεία αφού ό,τι και να δείχνει τώρα απλά όσο πέφτουν οι ώρες θα το πάει ξανά στις 300 ώρες. τώρα στο 00 έβγαλε θερμή εισβολή με αυλώνα στην ισπανία που στο τέλος φτάνει και κοντά μας. φυσικά στις 300 ώρες. εδώ και 1 βδομάδα στις 300 ώρες είναι η όποια πιθανότητα να επηρεαστεί η ελλάδα,οπότε δεν υπάρχει και λόγος να δώσω παραπάνω σημασία

 

σιγά σιγά καίμε λοιπόν και το πρώτο 5μερο του νοέμβρη και περιμένουμε τι θα γίνει μετά. το μόνο που (λογικά) έχει κλειδώσει είναι η πτώση της θερμοκρασίας προς τα μέσα-τέλη της άλλης βδομάδας σε πιο φυσιολογικά επίπεδα πέριξ των 20 βαθμών. αν θα είναι 18ρια ή 22αρια θα κριθεί από το που θα καταρρεύσει ο αντικυκλώνας. όσο πιο κοντά μας τόσο μικρότερη θα είναι και η πτώση αφού οι ψυχρές αέριες μάζες θα φύγουν αρκετά ανατολικά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα στην παρέα.Εμεινε μόνος του ο τζιφος όσον αφορά την θέση το σχήμα και την ισχύ του αζορικου.Το αποτέλεσμα είναι αυτό του σχεδόν μη-αυλωνα.Αλλα είναι μόνος μεν οπότε λογικά θα τουμπαρρι ως προς αυτόν τον παράγοντα.Το αν θα μας κάτσει κακοκαιρία στο τέλος Οκτωβρίου και στις αρχές Νοεμβρίου είναι άλλο ζήτημα που θα το δούμε εφ όσον λύσουμε πρώτα τη θέση του αζορικου.Εν αναμονή του παιου σε λίγο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα,

Διάγραμμα κεντρικής Εύβοιας. Το τι θα γίνει μετά τις 30/10 είναι ακόμη άγνωστο...εγώ αυτό που ζητάω είναι να βρέξει λίγο και να αισθανθούμε λίγο φθινόπωρο. Δυστυχώς όμως υπάρχουν πολλές πιθανότητες απλά να πέσει η θερμοκρασία αλλά χωρίς φαινόμενα...

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα!!Θλιβερά  τα καιρικά μοντέλα που βλέπω...Μέχρι τέλη του μήνα δεν προβλέπεται πουθενά αξιόλογος υετός...Τα συστήματα που φέρνουν τις ζωτικές για την πατρίδα μας βροχές κάτι παθαίνουν και όταν αρχίζουν και πλησιάζουν ξαφνικά απομακρύνονται από την Ελλάδα...

Λέτε να μας πάει έτσι μέχρι τα Χριστούγεννα ρε γμτ μου και να βιώσουμε χειρότερες συνθήκες και από το 2015;;Πραγματικά μου προκαλεί θλίψη που κάποιοι ηδονίζεστε στην ιδέα αυτή άσχετα αν κάτι τέτοιο υποσκάπτει περαιτέρω το μέλλον της πατρίδας μας που υποτίθεται ότι αγαπάτε...Για φανταστείτε να αρχίσουμε εισαγωγές προιόντων πχ από Τουρκία(Που όπως είδα έχει και κάποιες βροχούλες) λόγω ανευ προηγουμένου ξηρασίας;;

Ούτε μπορώ μα ούτε και μου επιτρέπεται να σας αλλάξω την άποψη όμως πραγματικά για σκεφτείτε τις τραγικές συνέπειες αν δεν βρέξει πχ μέχρι τα Χριστούγεννα επικρατώντας ο καιρός που τόσο επιθυμείτε !!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Καλημέρα,

Διάγραμμα κεντρικής Εύβοιας. Το τι θα γίνει μετά τις 30/10 είναι ακόμη άγνωστο...εγώ αυτό που ζητάω είναι να βρέξει λίγο και να αισθανθούμε λίγο φθινόπωρο. Δυστυχώς όμως υπάρχουν πολλές πιθανότητες απλά να πέσει η θερμοκρασία αλλά χωρίς φαινόμενα...

Diagramme GEFS

Κάτι μου λέει φίλε πως και η πτώση αυτή θα εξανεμιστεί και εμείς θα κυνηγάμε την πρώτη μεγάλη κακοκαιρία-πτώση!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κλασικός τζίφος...εαν συνεχίσει έτσι αύριο θα τα έχει εξαφανίσει όλα . Έτσι κι αλλιώς προσωπικά δεν ήθελα να βγει αλλά το αναφέρω για την αναξιοπιστία του μοντέλου . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αύριο διαφορετικα, μεθαυριο αλλα....μυαλο δεν βαζετε καποιοι λιγο παλιοτεροι....

Μιχαηλ σου ειπε ενα ωραιο παραδειγμα ο Γιωργος....αυτο πανω κατω σου ειπα κι εγω....χασμα γενεων δεν υπαρχει, αλλα χασμα εμπειρικης σκεψης, με φιλοσοφικες πινελιες και μενω εκει....θα το καταλαβεις οταν πας 25, 30, 35 κοκ....ειναι απλο....σε μενα το νοιωθω τα τελευταια 15 χρονια, αρκετα εντονο....

Προσωπικα εχω ηδη προδιαγραψει ενα πλανο στο πως θα εξελιχθει ο καιρο....αυτο ειναι το υπολογιστικο σκεπτικο.....ορεξη ναχεις αν ερθεις καποια στιγμη Αθήνα....μετα το χιονια....χαχαχα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το πρωτο πενθημερο τελειωσε...Οτι γινει μετα..Για μενα ομως πλεον δεν εχει καμια σημασια..Η πιο ενδιαφερουσα περιοδος για τα δικα μου γουστα περασε..Σεπτεμβρης-Οκτωβρης χαλια..Καηκε ολο το φθινοπωρο..Για να εξιλεωθει ο π...καιρος θελω 200χιλιοστα μεχρι τελος δεκεμβρη...Με οτι κοστος και συνεπειες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελικά όπως φαινόταν εξαρχής θα έχουμε πλάτυνση του πρώτο αυλώνα ο οποίος θα φτάσει πάρα πολύ δυτικά.  Και ο τζίφος έκανε τις απαραίτητες κινήσεις για να γίνουν οι αναδιπλώσεις που όπως έχω αναφέρει που θα μας ενδιαφέρουν για τα μέσα του πρώτου 10ημερου του Νοεμβρίου. Κάτι το οποίο είναι εμφανές και από το διάγραμμα υετού στα Γιάννενα

Diagramme GEFS

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ καλή η λογική του παίου. Βέβαια θα βγει ένα αρκετά δυτικό σενάριο λόγω μιας οριακής μεταβλητής, αλλά η λογική μας ενδιαφέρει, και η λογική είναι αναδιπλώσεις. Μακάρι τον χειμώνα να πάει έτσι ο Αζορικός και να πνιγούμε σε βροχές, ακόμα και αν είναι να μην χιονίσει καθόλου πουθενά. 

ουαου! Πολύ ενδιαφέρον σενάριο για εδώ ο ορισμός της χειμωνιάτικης εικόνας που χρειάζεται φέτος μετά από 1.5 χρόνο ξεραίλας για τα δυτικά.  [

ECM1-216.GIF?23-12

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

υπάρχει και κάτι στο οποίο συμφωνούν πλέον τα μοντέλα. ότι δεν θα υπάρξει αυλώνας σε πρώτη φάση τέλος του μήνα. να δούμε την εξέλιξη μετά. το ευρωπαϊκό και χθες το πρωί έδινε θερμή εισβολή με μια μικρή λίμνη στη δυτική ευρώπη και υποτροπικό αντικυκλώνα εδώ και τώρα βγάζει πάλι θερμή εισβολή με πιο οργανωμένο χαμηλό κεντροδυτική ευρώπη. σε αυτό που διαφωνούν είναι ότι ο τζίφος δίνει πιο έντονη πτώση της θερμοκρασίας για 3 μέρες ενώ το ευρωπαϊκό ρίχνει τη θερμοκρασία για 1 μέρα και μετά την ανεβάζει αρκετά πάλι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλός είναι ο παιος καλή και η αναδίπλωση που περιμένουμε αλλά αν δεν μας κάτσει πάμε για 7+ μέρες μετά άρα μετά τις 10.Πολυ αναβροχια που θα ξεσπάσει παρακάτω αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο.Οι βροχές είναι χρήσιμες για πολλούς λόγους εκτός από την δική μας την κ@@@.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλός και ο μέσος όρος του ευρωπαϊκού.βεβσια κακά τα ψέματα αλλά αυτό επίμηκες-ξεχυλωμενο  σχήμα το αζορικου πριν την πιθανή αναδιπλωση νομίζω ότι ο τζιφος το πιάσε καλύτερα.Καλα πάμε γιατί πλέον έχουμε διάστημα ενδιαφεροντος 2-4 Νοεμβρίου.Μεχρι χτες ήταν συγκεχυμένα όλα ενώ σιγά σιγά αρχίζει και διαμορφώνεται η κατάσταση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ βλέπω την παρακάτω εικόνα από τις 144 ώρες στον μ.ο. του παιου η οποία δεν είναι κακή. Μετά τις 144 ώρες τι πραγματικά θα γίνει δεν είναι ακόμη σίγουρο αλλά έστω μια μερα κακοκαιρίας και πτώση της θερμοκρασίας μπορεί να την κάνει και να μην πάει χαμένο και το 1ο πενθήμερο του Νοεμβρίου.

EDE1-144.GIF?23-12

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπάρχει ένα σενάριο που δεν κάνει τόσο λεπτό τον πρώτο αυλώνα όπως γίνεται πχ στον Ευρωπαίο με αποτέλεσμα την αποκοπή μέρους αυτού σχεδόν μέσα στον Ατλαντικό, και τον υπόλοιπο να πάει δυτικά. Αυτό είναι σενάριο ούκμου-τζεμ. Στις 72 ώρες αποκόβουν μεγάλο μέρος του χαμηλού των Αζορών, με αποτέλεσμα την όχι τόσο δυτική μετατόπιση  μέχρι Αγγλία δηλαδή, και έτσι σε συνδυασμό με το επόμενο να έρθει λίγο πιο γρήγορα η διαταραχή. Δηλαδή σαν να φέρνει η πρώτη προσπάθεια την δεύτερη πιο κοντά. καλός και ο μέσος όρος του ευρωπαίου για τις αναδιπλώσεις.

Περιμένω να δω 6αρι και 12αρια και θα έχω κλείσει οριστικά ότι και οι 6 μεταβλητές βγήκαν σωστά, προκειμένου όπως και είπα εχθές να έχουμε περισσότερες πιθανότητες για κατάβαση στην Μεσόγειο 3-5 Νοεμβρίου.. Από εκεί και πέρα θα αρχίσουν λεπτομέρειες που λογικά εφόσον πάνε όλα καλά θα εμφανίζονται από αύριο στα 12αρια μιας και 2 μεταβλητές τότε θα βρίσκονται σε φάση ναουκαστ.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αρκετά χειροτερο το icon στην μεταβλητή της αποκοπής στο 6αρι δυστυχώς. Μάλιστα το βλέπω να βγαίνει χειρότερο από το 00αρι του τζίφου συγκεκριμένα σε αυτό. Έχει αρχίσει η σύγκλιση, αλλά καλό είναι να πάει όσο πιο νοτιοδυτικά και αποκομμένα γίνεται.. Απορροφάει μεγαλύτερο μέρος του χαμηλού του αζορικού. Το ένα κακό το άλλο καλό. Για να δούμε ποιο θα επηρεάσει περισσότερο. Υπολογίζω σε χειρότερο τρέξιμο συνολικά εγώ.

 

τα κατάφερε το αικον και βγήκε χειρότερο από τον τζίφο και όλα αυτά για μια χαζή αποκοπή.. η μόνη του ελπίδα είναι να περάσει το μικρό 995αρι στην Ευρώπη  και έτσι το τρέξιμο σαν αποτέλεσμα θα είχε μέλλον. Τώρα από τον τζίφο τα περιμένω όλα είτε να χειροτερέψει είτε να καλυτερεύσει. Αν ήταν ο λέγκασυ θα ακολουθούσε στα σίγουρα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...