Jump to content
vorios_polos

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αντε άλλη μία τέτοια δυτίκιση και θα βγει ο δυτικός χιονιάς. χιχι.😀 Εξάλλου ο οι μεταβλητές που πρέπει σίγουρα να αποφευχθούν είναι όπως τις είχε ο τζίφος μέχρι το πρωί. Το άλλο ναι μεν έχει κινδύνους, αλλά είναι πιο πιθανό να φέρει το επιθυμητό για  εδώ αποτέλεσμα. Υπάρχει τάση λοιπόν πλέον δεδομένη για κατάβαση κρύου στην Ευρώπη. το που άγνωστό.

 

έρχεται και δεύτερος κεντροβόρειος, ότι να ναι!

 

 

και πρώτο εικονικό θάψιμο

gfs-0-288.png?18gfs-1-288.png?18

gfs-2-288.png?18

 

πρέπει να είναι χιόνι και για εδώ στα Γιάννενα οριακά.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά λύστε μου μια απορία: παρατηρώ τα μοντέλα κ εγω για την περιοχη μου (Ροδος) με αφορμή την επερχόμενη κακοκαιρία "Γηρυονης" (😋) κ βλέπω ότι τα περισσότερα δίνουν για εδώ κάτω έντονες βροχές τη Δευτέρα το βράδυ, αλλά κ την Τρίτη το βράδυ μέχρι Τετάρτη πρωί. Αυτές οί δευτερες βροχές (δηλαδή της Τρίτης προς Τετάρτη) είναι από κάποιο δευτερεύον χαμηλό η κάποια τοπική κυκλογενεση, η είναι η ίδια κακοκαιρία που απλά θα μας επηρεάσει σε "τεύχη"?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, brainstorm είπε:

Παιδιά λύστε μου μια απορία: παρατηρώ τα μοντέλα κ εγω για την περιοχη μου (Ροδος) με αφορμή την επερχόμενη κακοκαιρία "Γηρυονης" (😋) κ βλέπω ότι τα περισσότερα δίνουν για εδώ κάτω έντονες βροχές τη Δευτέρα το βράδυ, αλλά κ την Τρίτη το βράδυ μέχρι Τετάρτη πρωί. Αυτές οί δευτερες βροχές (δηλαδή της Τρίτης προς Τετάρτη) είναι από κάποιο δευτερεύον χαμηλό η κάποια τοπική κυκλογενεση, η είναι η ίδια κακοκαιρία που απλά θα μας επηρεάσει σε "τεύχη"?

το πρώτο πέρασμα θα είναι του ψυχρού μετώπου της κακοκαιρίας ...και το δεύτερο μέρος θα αποτελεί ουσιαστικά τον επηρεασμό από τον στροβιλισμό του χαμηλού που θα καταλλήξει εκεί στην περιοχή ..από όσο μπορώ να καταλάβω..λίγο ανατολικότερα πριν φτάσει Κύπρο θα εξασθενήσει πλήρως......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

το πρώτο πέρασμα θα είναι του ψυχρού μετώπου της κακοκαιρίας ...και το δεύτερο μέρος θα αποτελεί ουσιαστικά τον επηρεασμό από τον στροβιλισμό του χαμηλού που θα καταλλήξει εκεί στην περιοχή ..από όσο μπορώ να καταλάβω..λίγο ανατολικότερα πριν φτάσει Κύπρο θα εξασθενήσει πλήρως......

Θερμο μετωπο πρωτα και μετα ακολουθουν ενα δυο τραφακια Σωτο,για Ροδο παντα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

θα την θυμομαστε αυτη την κακοκαιρια για χρονια μου φαινεται.Θα χτυπησει πολλα και διαφορετικα μερη την ιδια μερα.τελικα τον φετινο νοεμβριο μπορεις να το πεις και παλιακο ασχετα αν δεν μας εκανε την χαρη να βγει και ψυχρος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

για το μετα ολοενα και πλησιαζει το πρωτο σοκ και δεος της χρονιας.παμε για το πρωτο χτυπημα ον ταργκετ ελλαδα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παιδιά πάνω κάτώρα επειδή μπερδευω τήμουν περιόχη μου σε κάθε χάρτη κατά μέσο όρο 100 χιλιοστά συνολικά κατά πάσα πιθανότητα δεν θα πάρω? ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα Νικολοβαρβαρα παμε για νεα διαταταχη με πιο χειμερινη υφη...Πολλες βροχες αλλα και πολλα χιονια...Μεχρι που θα φτασουν θα το δουμε...Παντως ετσι ξεκινουσε ο χειμωνας καποτε..Βροχες στα πεδινα ολης της χωρας και χιονια σε χαμηλα υψομετρα απο θεσσαλια και πανω με θαψιμο ορεινων τμηματων..

Πολυ καλα τα ανσαμπλ του τζιφουλα...Και υετικα και θερμοκρασιακα..Βημα βημα..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sakis13 είπε:

Στα Νικολοβαρβαρα παμε για νεα διαταταχη με πιο χειμερινη υφη...Πολλες βροχες αλλα και πολλα χιονια...Μεχρι που θα φτασουν θα το δουμε...Παντως ετσι ξεκινουσε ο χειμωνας καποτε..Βροχες στα πεδινα ολης της χωρας και χιονια σε χαμηλα υψομετρα απο θεσσαλια και πανω με θαψιμο ορεινων τμηματων..

Πολυ καλα τα ανσαμπμ του τζιφουλα...Και υετικα και θερμοκρασιακα..Βημα βημα..

Και πεδίνα θέλουμε. ..😭😭

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο τζιφος στις 240 ώρες έβγαλε έντονο πεδινο χιόνι μακαρι να το κρατούσε μέχρι εκείνη την μερα κανονικά και νωρίτερα δινει υετο αλλά το δίνει σε βροχή αλλά κοίταξα για εκείνες τις ώρες θερμοκρασία και πάλι έπαιζε στο 0 με 2 οπότε ακόμα παραπάνω 

240-779GR.gif

240-778GR.gif

240-780GR.gif

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οπως εχω πει κι αλλες φορες οι βροχες εδω περα ειναι αχρειαστες και περιμενουμε μια και καλη να χιονισει (κι εννοω και μεσα στην πολη και οχι απλα να πεφτει). Οποτε περιμενουμε,ελπιζουμε να στηθει ο αζορικος τοσο δυτικα οσο πρεπει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν ξεκίνησε ωραία η μέρα σήμερα, αρκετά μοντέλα στα 0αρια τους εχουνε άσχημα σενάρια πχ παιος,ουκμο,τζεμ... Μόνος του ο τζίφος μαζί με το αϊκον προς το παρών.

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παλι λαθος ετρεχε το gfs για 4 του μηνα πιο συγκρατημενο το ευρωπαικο αλλα το ψυχος παραμενει πανω απο την χωρα μας θεμα χρονου να κατεβει πλεον..

ECM0-240 (1).gif

gfs-1-240 (1).png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελικά δεν βγήκε τόσο κακό το ευρωπαϊκό. Έχει παρόμοια αρχή με το ουκμο,οπότε φαντάζομαι ότι και το ουκμο θα έβγαζε παρόμοιο σενάριο. 

 

Ίσως να έβγαζε και σκανδιναβικό μετά τις 240...

ECE1-216.gif.f0a96b6bf155b040954cb823cc298e1c.gif

ECE1-240.gif.d3dda418f7524d319769335e87883f52.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα δούμε ποιο είναι λάθος και ποιο οχι σε 2-3 μέρες, και τα 2 βαρβάτο χαμηλό φέρνουν Ιόνιο, όμως ο Παίος είναι αρκετά πιο θερμός...Κάτσε μπας και έρθει και κάνα χιόνι Πάρνηθας ή Κιθαιρώνα, για να δούμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα. Πολυ ομορφα ενσεμπλς για αρχες Δεκεμβρη. Το ψυθυριζει εδω και αρκετα τρεξιματα. Προσωπικα δε πιστευω σε πεδινο χιονι αλλα κατι θα κανει εστω στα ημιορεινα.

graphe3_1000___23_40.462_ (1).gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ρε μην πιστευετε το gfs ταζει χιονια για την πλακα του ειδικα στα πιο μακρινα......οχι οτι τα αλλα πανε πισω αλλα το gfs ξεφευγει..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι χαρά ήταν αυτή σήμερα το πρωί.. να σου αυξάνουν όλα τη διάρκεια των φαινομένων για αύριο..Και να ζεις 35 τοις εκατό πιθανότητες για χιονι 2 ..3 του μήνα χαχα..μακαρι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...