Jump to content
vorios_polos

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρέπει να αλλάξει πάση θυσία το σχήμα του αυλώνα. Ασχέτως των υπόλοιπων μεταβλήτών ο αυλώνας πρέπει να αποκτήσει την μορφή του αικον, αλλιώς το ψύχος που θα κατέβει θα είναι ισχνό.

icon-0-120.png?25-06

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μακαρόνια ακόμα, για να δούμε θα μας χαιρετήσει Δεκέμβρη μήνα ο νοτιάς να δούμε και λίγο καιρό βόρειου ρεύματος με χιονοκάλυψη σε Ρωσία και Βαλκάνια ή θα τον φάμε στη μάπα φέτος το χειμώνα;Καλός χρυσός ο νοτιάς το χειμώνα για τα βουνά αλλά στα πεδινά καταντάει κουραστικός...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εκτός από 1 του μήνα οι πρώτες μέρες του Δεκέμβρη κορδονιαζουν κοντά στο +10 στα 850 για 54383η φορά φέτος. Μετά φαίνεται να εναρμονίζεται στα κλιματικά ο μέσος όρος. Ο υετός ψοφιος..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μην αγχώνεστε ένα λάθος τρέξιμο μποριε να είναι το βράδυ μπορεί να ξαναλλάξει. ....αισιοδοξία μόνο. ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

θα χιονίσει και στα βουνά μαζί με τα παραθαλάσσια. δε γίνεται να χιονίζει εδώ και να μη χιονίζει στα βουνά. το αντίθετο γίνεται όμως και δεν το θέλει κανείς

βασικα εισαι ο μονος που εχω ακουσει να μην το θελει αυτο.....εγω χαιρομαι πολυ με τα χιονια στα βουνα, ειδικα αν τα βουνα ειναι κοντα σε μενα και μπορω να παω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είναι δυνατόν ότι πέφτει από Δεκέμβρη μήνα να είναι χιόνι στη βόρεια χώρα;Πάλι μπερδεύεστε ορισμένοι και νομίζετε ότι είμαστε στο Όσλο;Από πότε ότι έπεφτε στη ΣαλόνικαΔεκέμβρη μήνα, ήταν χιονουετός στα πεδινά της;Ανέκαθεν ασπρίζουν τα ορεινά και τα ημιορεινά γι αρχή και μετά πάμε στα πεδινά!Αν ασπρίσουν όλα μαζί ή δε θα χεις χειμώνα, παρά μόνο "φωτοβολίδες" ή θα έρθει στο φθινόπωρο ξαφνικά το "the day after tommorow"....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, antinod είπε:

Τασο,βρε μπαγασα που 'χτυπησες' διαγραμμα κεντρικης ευρωπης στα 1600μ υψομετρο?????

κάπου αυστρία-ελβετία. όλα τόσο τα βγάζει εκεί

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Jimmyrogue1984 είπε:

Είναι δυνατόν ότι πέφτει από Δεκέμβρη μήνα να είναι χιόνι στη βόρεια χώρα;Πάλι μπερδεύεστε ορισμένοι και νομίζετε ότι είμαστε στο Όσλο;Από πότε ότι έπεφτε στη ΣαλόνικαΔεκέμβρη μήνα, ήταν χιονουετός στα πεδινά της;Ανέκαθεν ασπρίζουν τα ορεινά και τα ημιορεινά γι αρχή και μετά πάμε στα πεδινά!Αν ασπρίσουν όλα μαζί ή δε θα χεις χειμώνα, παρά μόνο "φωτοβολίδες" ή θα έρθει στο φθινόπωρο ξαφνικά το "the day after tommorow"....

ποτέ δεν το έκανε,αλλά δεν με ενδιαφέρει. όπως δεν με ενδιαφέρει το γεγονός ότι δεν έχει χιονίσει στα βουνά. αν δηλαδή φτάναμε γενάρη και δε χιόνιζε στα βουνά,εγώ θα έπρεπε να περιμένω να χιονίσει εκεί για να πάνε όλα με τη σωστή σειρά; φυσιολογικό και μη φυσιολογικό δεν υπάρχει στον καιρό. άλλα χρόνια να θυμίσω ότι χιόνιζε στα νησιά και είχαν πέτρες ή 10 εκατοστά τα μισά βουνά της ελλάδας,δεν νομίζω να πείραξε κάποιον από εκείνες τις περιοχές το γεγονός ότι τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν φυσιολογικά. το αν θα έχω χειμώνα ή όχι,αν θα έχω φωτοβολίδες ή όχι ή αν θα έρθει φθινόπωρο με απασχολεί ακόμα λιγότερο από το αν θα χιονίσει στα βουνά. το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να κάνει έναν χιονιά 2 ημερών έξω από την πόρτα μου. 

 

παρεπιπτόντως στη θεσσαλονίκη πέρσι έβρεξε 4 ή 5 φορές και χιόνισε 3. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ε μια χαρά ήταν πέρυσι, αυτό είναι και το νορμάλ για Σαλόνικα το χειμώνα, άλλοτε θα βρέξει και πιο λίγες φορές θα χιονίσει...Δυστυχώς όμως παρατηρείται εδω και αρκετά χρόνια εναλλάξ, δυνατός χειμώνας, με ήπιο χειμώνα...Και φέτος είναι η χρονιά του ήπιου.Σαν καιρόφιλος που είμαι κι εγω, μακάρι να μην είναι ήπιος και να δω χιόνι κι εδω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παιδιά για φέτος νομίζω το ούκμο δείχνει λίγο μεγαλύτερη σταθερότητα , ίσως είναι που τρέχει μόνο δυο φορές αλλά μου φαίνεται καλύτερο και από παίο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, kilkisaios said:

παιδιά για φέτος νομίζω το ούκμο δείχνει λίγο μεγαλύτερη σταθερότητα , ίσως είναι που τρέχει μόνο δυο φορές αλλά μου φαίνεται καλύτερο και από παίο

Και το καλύτερο που έχει είναι ότι τρέχει μέχρι 6 μέρες μπροστά ακριβώς όσο είναι η καλή ανίχνευση της τάσης των επόμενων ημερών.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν και ωμη,αυτη ειναι η αληθεια που περιγραφει ο Τασος.Προσωπικα ξενυχταω ακομα και για βροχες,οπως χθες.Μακαρι να ειχαμε χειμωνες που να χιονιζε παντου στα βουνα αρχικα και μετα στα πεδινα οπως στα παραμυθια.Επειδη ζουμε στην Ελλαδα ομως που πλεον δεν ειναι και τοσο δεδομενο το πεδινο χιονι, εγω σαν αρπακτικο περιμενω τον μεγαλο χιονια στην πορτα μου.Το ανταλλασσω με τα παντα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό το χιόνι στην πόρτα μου είναι τα πάντα. Το '14 που σε μιάμιση μέρα έριξε μισό μέτρο χοροπηδουσα από τη χαρά μου, δεν με ένοιαζε αν χιονίζει στην Βασιλίτσα ή στο Καιμακ. Δεν είναι ότι δεν θέλω να χιονίσει στα βουνά απλά δεν με αφορά, όπως δεν με αφορά τι καιρό έχει στη Σαλονίκη ή στη Λάρισα γιατί δεν μένω εκεί. Και αν πρέπει στη βόρεια Ελλάδα να βάζουν αντηλιακό με -12 στα 850 για να χιονιστω εγώ, ας είναι, δεν θα απολογηθω. Αντίστοιχα οι βόρειοι θέλουν μια κακή κατάσταση εδώ για να χιονίσει εκεί. Ναι πάντα υπάρχει και το τέλειο χαμηλό με τη τέλεια τροχιά που μας χιονίζει όλους αλλά γίνεται μια φορά στα 50 χρόνια. Από 10 Δεκεμβρίου χοντρικά ψάχνω να βρω την κακοκαιρία που θα χιονίσει μέχρι τα 0 μέτρα του Βόλου όχι τα 100, τα 0 αυστηρά. Άντε να δούμε τι θα δούμε. Τα είπα και ησύχασα 😛

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

well εμένα με ενδιαφέρουν πολλά πράγματα, αλλά πρωταρχικός στόχος είναι η ύπαρξη ισχυρής δυτικής χιονιδιάταξης. Οι άλλοι θα ζεσταθούν πρόσκαιρα, αλλά αφού θα ρίξει 100 χιλιοστά σε χιονουετό, αλλά με οριακές Τ δεν με νοιάζει./ χεχε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κι εγώ θα συμφωνήσω με τον Τάσο...... αυτό που με ενδιαφέρει κάθε χειμώνα περισσότερο, είναι ένας καλός και γιατί όχι, κάποια στιγμή κι ο πολυπόθητος ιστορικός χιονιάς στη πόρτα μου... όπως άλλωστε όλοι μας θέλουμε και στη δική μας πόρτα και πολύ σωστά.. κι επειδή κι εγώ μένω πεδινά θέλω να εκμεταλευτώ τη κάθε δυνατή ευκαιρία κι όταν μας κάτσει....... εννοείται πως και Πάρνηθα να χιονίσει θα χαρώ πολύ και μπορώ να πάω... και σε οποιοδήποτε βουνό της χώρας... κι εννοείται πως πιο σωστό είναι να χιονίζει πρώτα στα ορεινα και μετά να κατεβαίνουμε υψόμετρο, αναμφίβολα πιο σωστό, όμορφο και ομαλό... αλλά κανείς δεν είπε ότι δε γίνεται ταυτόχρονα, γιατι εαν περίμενες και φτάναμε Φλεβάρη - Μάρτη για πεδινό χιόνι, χαίρετε........ οι ευκαιρίες που μας δίνονται είναι λίγες, ελάχιστες και μετρημένες στα δάχτυλα της μίας μου παλάμης...... συνεπώς δε περιμένουμε τη κατάλληλη στιγμή εδώ, απ' τη πρώτη κιόλας ευκαιρία που θα μας δωθεί στη πρίζα......

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

well εμένα με ενδιαφέρουν πολλά πράγματα, αλλά πρωταρχικός στόχος είναι η ύπαρξη ισχυρής δυτικής χιονιδιάταξης. Οι άλλοι θα ζεσταθούν πρόσκαιρα, αλλά αφού θα ρίξει 100 χιλιοστά σε χιονουετό, αλλά με οριακές Τ δεν με νοιάζει./ χεχε

Γινεται να επαναφερει το χθεσινο 12αρι ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Χρηστος είπε:

Γινεται να επαναφερει το χθεσινο 12αρι ?

Ακόμα υπάρχουν δυνατότητες για ολική επαναφορά Χρήστο.,Δεν έχει χαθεί η μπάλα ακόμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παιδιά όσο ασχετος και να είμαι λέω πως αυτή η αλλαγή που έβγαλαν τα μοντέλα σήμερα ειναι ενα λάθος τρεξιμο τους και οτι κατά πάσα πιθανότητα αυτό θα αλλάξει στα επόμενα ραν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

στραβωσαν σημερα τα μοντελα οχι γιατι ο αυλωνας παει δυτικη ευρωπη οπως πολυ σωστα ειπε ο μιχαηλ αλλα γιατι στην ουσια δεν υπαρχει αυλωνας αλλα ενα αποκομενο κομματι αυτου το οποιο με τα μεχρι τωρα δεδομενα ακοβεται πολυ δυτικα και γρηγορα με αποτελεσμα να μας ερθουν ψιχουλα .Αυτο βεβαια ανετα αλλαζει αλλα και να μην αλλαξει εαν μιλησω καθαρα και μονο για την θεσσαλονικη μπορουμε ακομη και ετσι να παιξουμε μπαλλα αρκει να γινει το πιο πανω που περιεγραψα αρκετα πιο ανατολικα.χρονος υπαρχει αλλα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...