Jump to content
vorios_polos

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

ναι θα έβγαινε υπέροχη παπλαμούδα εδώ😀

το ενα δεν αποκλειει το αλλο..δεν θα εβγαινε με τον τροπο που ψαχνεις οποτε εχω κι εγω ελπιδες😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και αυριο θα βγουν βροχες στην Αττικη...Σαφως σε πιο τοπικο επιπεδο..Αλλα κυριως θα ειναι ασθενεις..Τιποτα το ακραιο η το επικινδυνο...

Ξερω..Κανεις δεν θα διαβασει αυτο το σχολιο..Εχετε πια επικεντρωθει στα χιονια..Με τον τρελοκαταιγιδακια θα ασχολειστε??

 

Σας το ευχομαι ολοψυχα καρντασια...Να κατσει οτι καλυτερο μπορει να βγει..Και αφηστε με εμενα να κυνηγαω χιλιοστα και να γραφω τα δικα μου...😘

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, notios_polos είπε:

το ενα δεν αποκλειει το αλλο..δεν θα εβγαινε με τον τροπο που ψαχνεις οποτε εχω κι εγω ελπιδες😋

μπορεί και όχι, αλλά έχω δει παρόμοιους χάρτες sto cfs που το αποτέλεσμα ήταν δυτικός χιονιάς με λίγες παραλλαγές, οπότε μιλάω εκ του ασφαλούς.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ετσι!!!και στον τζιφο το βορειο τμημα του αζορικου εμποδιζει την μυξα της γαλλιας να τραβηξει τον αυλωνα,η οποια μυξα ειναι και στον τζιφο  πιο αποδυναμωμενη...για να δουμε για να δουμε εξελιξη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Και ναι ο τζιφος σαφως πιο ανατολικα και πιο αποδυναμωμενο το χαμηλο..παμε βημα βημα

αντωνη ειμαι γνωστη μαυρογατα..χαχαχα..εβαλα στο ματι την μυξα της γαλλιας και αν δεν την εξαφανισω τουλαχιστον θα την εκμηδενισω σε μυξα κουνουπιου😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως αν θέλουμε να βγει το ούκμο πρέπει να γίνουν τιτανοτεράστιες αλλαγές στην Αμερική. ενδεικτικά 144 ώρες

UN144-21.GIF?25-17gfsnh-0-144.png?12

 

 

 

 

ο τζίφος δεν θα βγάλει ούτε βροχή τώρα. από το κακό στο χειρότερο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Πάντως αν θέλουμε να βγει το ούκμο πρέπει να γίνουν τιτανοτεράστιες αλλαγές στην Αμερική. ενδεικτικά 144 ώρες

UN144-21.GIF?25-17gfsnh-0-144.png?12

 

 

 

 

ο τζίφος δεν θα βγάλει ούτε βροχή τώρα. από το κακό στο χειρότερο.

μιχαηλ σε πολυ καλη λογικη ειναι και ο τζιφος..αποφευγουμε τις βλακειες της ιβηρικης κτλ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

μιχαηλ σε πολυ καλη λογικη ειναι και ο τζιφος..αποφευγουμε τις βλακειες της ιβηρικης κτλ

όσο βλέπω το κύριο μέρος του αυλώνα να φεύγει όλο και πιο βόρεια δεν υπάρχει καμία ελπίδα. μπορεί να κόψει μεγαλύτερο κομμάτι, αλλά η λογική είναι χειρότερη.. αν δεν κατέβει σωστός αυλώνας θα είναι μια ψόφια διάταξη. που με τέτοιους δείκτες δύσκολα το κόβω να ευνοήσει πεδινά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

όσο βλέπω το κύριο μέρος του αυλώνα να φεύγει όλο και πιο βόρεια δεν υπάρχει καμία ελπίδα. μπορεί να κόψει μεγαλύτερο κομμάτι, αλλά η λογική είναι χειρότερη.. αν δεν κατέβει σωστός αυλώνας θα είναι μια ψόφια διάταξη. που με τέτοιους δείκτες δύσκολα το κόβω να ευνοήσει πεδινά.

οι δεικτες δεν θα μας πουν αν η αποκομενη μπαλλιτσα ενος αυλωνα εχει μεσα της το -8 η το -10 η το -4...την μπαλλιτσα στην σωστη θεση ψαχνουμε οπως φαινεται

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

όπως φαίνεται λοιπόν το 12αρι κάνει πιο λεπτό και ακόμα πιο δυτικό τον αυλώνα, για αυτό τον λόγο ήθελα να είναι βαθύς αυλώνας το οποίο συνεπάγεται πολύ δυσκολότερη μετακίνησή του δυτικότερα λόγω ας πούμε ενεργού βάρους σε εισαγωγικά

 

6αρι

gfs-0-192.png?6

 

 

12αρι

gfs-0-186.png?12

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και θα σας στεναχωρήσω λεπτό χαμηλό μύξα σημαίνει ακόμα ένας επιπλέον λόγος καταστροφής.. Είναι φανερό στο 12αρι, ενώ θα το έκανε και το ούκμο, απλά επειδή ο πολικός λοβός είναι σε αλλη θέση θα είχε πιο κρύο σενάριο για την κεντρική Ευρώπη. Δεν θα πω το γιατί, θα αφήσω τον Βαγγέλη να σκεφτεί ανάποδα και να δει για ποιον λόγο ίσως ένα μικρό χαμηλό να κάνει μεγαλύτερη ζημιά από ότι καλό. Να κοιτάξεις προσεχτικά τους χάρτες

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάρα Πολύ καλό το ούκμο στις 144....βλέπω τα ανατολικά σενάρια ακόμα υπάρχουν και μάλιστα και από ένα ευρωπαικό μοντέλο....φτου φτου....

Πολύ δυτικά επιμένει το ικον.....αλλά ευτυχώς είναι πολύ μακριά....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χθες με αυλώνα,σήμερα με διατάξεις που μοιάζουν με διατάξεις μάρτη,όπως και να χει είμαστε σε καλό δρόμο εδώ πέρα με τις απαιτούμενες διορθώσεις φυσικά. Παρόλα αυτά το ζητούμενο που είναι το κρύο είναι αρκετά κοντά μας και με τις διορθώσεις που πρέπει να γίνουν θα μπορούσε να έρθει λίγο νοτιότερα και να γίνει κάτι καλό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μιχαηλ τι φοβασε αν βγει το γαλλικο χαμηλο αποδυναμωμενο?το μετα?οτι δεν θα υπαρχει αναδιπλωση?ολοκληρος ο αυλωνας δεν θα κατεβει οποτε εγω το βρισκω ως μονη λυση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας κρατήσουμε ως θετικό το ότι επιτέλους στην Ευρώπη συσσωρεύεται αρκετό κρύο https://modeles.meteociel.fr/modeles/gfs/runs/2019112512/gfs-1-144.png?12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εκει που ταζει ζεστη στα μακρινα το gfs εκει ειναι που θα κατεβει το κρυο το μοντελακι δεν παει καλα.. να δουμε ευρωπαιο στις 8 τι θα κανει..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

μιχαηλ τι φοβασε αν βγει το γαλλικο χαμηλο αποδυναμωμενο?το μετα?οτι δεν θα υπαρχει αναδιπλωση?ολοκληρος ο αυλωνας δεν θα κατεβει οποτε εγω το βρισκω ως μονη λυση

θα πάει τόσο δυτικά με το χαμηλό αποδυναμωμένο που η ζέστη θα επηρεάσει την Ιταλια. το γιατί ψάξτο μόνο σουυυυυυυυυυ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

gfs-0-192.png?12

 

Από τους καλύτερους χάρτες των ημερών αυτός. Έντονη θερμοκρασιακή διαφορά σε μικρές αποστάσεις. Για υετό δε χρειάζεται καν να κοιτάξεις τον χάρτη. Σε αυτό το χάρτη είμαστε στο θερμό τομέα φυσικά,αλλά χωρίς να είναι ούτε τόσο μακρινό,ούτε τόσο δύσκολο να βρεθούμε στον ψυχρό. 

 

Για έβρο πχ που είναι βορειότερα από εμάς,βγάζει ένα πολύ δυνατό χιονιά το 12αρι

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ε μετά θα βγάλει στις 400 και τον κλασσικό τρόπο που χιονίζει το 12αρι. Αλλά δεν είναι ο μοναδικός κι από τη στιγμή που σε πρώτη φάση δυνατός αυλώνας δύσκολα να κατέβει,θα πρέπει να ψάξουμε το χιόνι με τον άλλο τρόπο,τον μαρτιάτικο  με τον τρόπο που περιέγραψα πιο πάνω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...