Jump to content
vorios_polos

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, thanasismtrk είπε:

επικό αλλά εγώ οριακά πάλι στην απεξω 

Δεν παίρνουμε τέτοιους χάρτες σοβαρά ειδικά για τόσο μακριά αλλά πες ότι έβγαινε εσένα στο πλατύ σου δίνει 40 χιλιοστά το λιγότερο συνολο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το μόνο που είναι δεδομένο αυτή την στιγμή είναι ότι ο ευρωπαίος έχασε στην Αμερική, καθώς όσο αφορά το πρώτο χαμηλό εκεί, συνέχεια άλλαζε προς τα άλλα μοντέλα και τώρα ο τζίφος απομακρύνθηκε και άλλο από αυτό. Αυτό που έβαλε ο παίος και μας χάλασε σήμερα είναι αρκετά πιο μακριά στις ώρες, οπότε έχουμε λίγο παραπάνω χρόνο. Για αρχη επειδή δεν βγήκε όπως έλεγε το χαμηλό εκεί έτσι, ξέρουμε ότι θα περάσει ο μεγάλος αυλώνας, αλλά δεν ξέρουμε ακόμα το μεγεθός του.

το χαμηλό που σας λέω στις ανατολικές ακτές

τζίφος [και όχι μόνο]

gfsna-0-60.png?12

 

παίος

 

gfsna-0-66.png?6

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

σχεδόν ίδιο το ούκμο με εχθές το βράδυ [θεωρώ ότι εχθές το βράδυ ήταν κάπως καλύτερο] ελπίζω να κατέβει όλος ο αυλώνας. αν όχι, game over. αν ναι το ισχυρότερο χαμηλό των πολλών τελευταίων ετών. το αποτέλεσμα δεν είμαι σίγουρος. θα μπορούσε και καλύτερο. λογικά θα φτιάξει μεγάλο χαμηλό λίγο πιο μετά.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, oasis είπε:

MT8_Athen_ens.png

Για 2ο σερί μήνα πάνω από τα κλιματικά για όσο πάει το μάτι και κάποιοι πανηγυρίζουν επειδή έχει βρέξει 4μιση ώρες το φθινόπωρο στην Αττική.

Και τι να κανουμε ρε αδερφε...??Αγαπα οτι εχεις αφου δε μπορεις να εχεις οτι αγαπας...Απο το να εχω ολη μερα ηλιο..Ας μου φερνει καθε μερα ενα wall cloud με μπολικο νερο κι ας κρατα και ενα τεταρτο..

Εσυ θα προτιμουσες τον νοεμβρη του 11 που βγηκε 6 βαθμους κατω απο τα κλιματικα αλλα με 0 υετο στην Αττικη και με 10 νιφαδες στη Παρνηθα??

Ολα γουστα ειναι φιλε και θεμα διαχειρισης..

Σαφως θα ηθελα χαμηλαρες τριων ημερων με χιονια στα ορεινα και βροχες στα πεδινα..Αλλα αφου δε μας καθονται εγω προσωπικα θα γλενταω και με 5λεπτη βροχη..🤟

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ο τζίφος εξαφανίζει την κακοαιρία της δευτέρας-τρίτης.. αναρωτιέμαι για ποιον λόγο. όμως σε κάθε περίπτωση επειδή θα κατεβάσει τον επόμενο αυλώνα καλύτερα, λογικά θα την επανεμφανίσει μια μέρα μετά.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

ο τζίφος εξαφανίζει την κακοαιρία της δευτέρας-τρίτης.. αναρωτιέμαι για ποιον λόγο. όμως σε κάθε περίπτωση επειδή θα κατεβάσει τον επόμενο αυλώνα καλύτερα, λογικά θα την επανεμφανίσει μια μέρα μετά.

Στο μεγαλυτερο μερος,και όχι σε ολη την χωρα.Αττικη παντως εξακολουθεί να δινει βροχες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, billipiros12 είπε:

Πολύ κακό το τρέξιμο. Κάκιστο θα έλεγα. 

Κακο?Με αυτην την χαμηλαρα που παει να φτιαξει?

 

gfs-0-156.png?12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τρελά βαθύ χαμηλό από τζίφο. Βέβαια τώρα ελπίζουμε να μην εξαφανιοστεί τελείως αρχικά όπως στο ούκμο. Δεν έχει άδικο ο Βασίλης για το ΒΗΜΑ του τρεξίματος

gfs-0-156.png?12

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Spartan είπε:

Κακο?Με αυτην την χαμηλαρα που παει να φτιαξει?

 

gfs-0-156.png?12

Δεν μου αρέσει η νότια πορεία του. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κλασης ανωτερο σαν χαμηλο( σε σχεση με το 6αρι), το συγκεκριμενο στο 12αρι.

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Δεν μου αρέσει η νότια πορεία του. 

Επειδή βρεχει σχεδόν  ολοκληρη την χωρα?Δεν σε καταλαβαίνω.Σημασια εχει ότι συνεχιζει την συγκεκριμενη ταση ο τζιφος,Αυτο κραταμε μεχρι στιγμης..

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλησπερα σε ολους.επιτελους φως στο τουνελ για την ελλαδα πλην δυτικης ελλαδος που εχουν κλειδωσει οι βροχες. ελπιζω να πανε ολα καλα κ να βρεξει επιτελους αξιοπρεπως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Spartan είπε:

Επειδή βρεχει ολοκληρη την χωρα?Δεν σε καταλαβαίνω?

Θα δούμε σπυρο μακρυά είναι ακόμα. Απλά αυτή η μεγάλη νότια μετατόπιση που έκανε, δεν μου άρεσε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, billipiros12 είπε:

Θα δούμε σπυρο μακρυά είναι ακόμα. Απλά αυτή η μεγάλη νότια μετατόπιση που έκανε, δεν μου άρεσε. 

Κοιτα πως εχει αρχισει η κουνελα(η  μεσογειος)να γενναει χαμηλα.Οσο συνεχιζεται αυτή η ταση θα δουμε πολύ καλα νερα στην χωρα μας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

gfs-0-204.png?12

Οσο θα καθετε σε αυτό το σημειο ο αζορικος αντικυκλώνας.Τοσο και περισσοτερα χαμηλα θα εισερχονται από την ραχη του.Προς την μεσογειο θαλασσα...

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το μονο αρνητικο του 12αριου θεωρώ οτι είναι η πλήρης απουσία σοβαρού κρύο στην Ευρώπη λόγω της εμφανισης του "μπαστακα" στα ανατολικά της ηπείρου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τώρα να αναφερθώ λίγο θεωρητικά μετά από πολλά βρόχο χαμηλά υπάρχει πιθανότητα όπως το 2016 να έχουμε και το πρώτο πεδινο χιόνι τελη Νοεμρβιου? ???????Ξέρω είναι νωρίς αλλά ας πούμε θεωρητικά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Τώρα να αναφερθώ λίγο θεωρητικά μετά από πολλά βρόχο χαμηλά υπάρχει πιθανότητα όπως το 2016 να έχουμε και το πρώτο πεδινο χιόνι τελη Νοεμρβιου? ???????Ξέρω είναι νωρίς αλλά ας πούμε θεωρητικά 

Οχι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

στο τζεμ εξαφανίζεται η κέρκυρα από τον χάρτη..

 

εντάξει δεν μπορώ. Το τζεμ είναι όλα τα λευτά μέχρι το τέλος του. Βέβαια,, είπαμε όλα αυτά μόνο υποθετικά. Ακόμα και η κακοκαιρία της Κυριακής, αλλάζει συχνά στα φαινόμενα της.

 

μπήκαν και τρελά σενάρια στο ταμπλό πλέον

Diagramme GEFS

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ειναι απο τις σπανιες στιγμες επειδη μολις γυρισα,που μπαινω στο φορουμ πριν δω χαρτες.Διαβαζοντας τα σχολια σας παιδες μου απλα ΔΕΝ βγαινει συμπερασμα για καποιον που ειτε χαρτες να μην ξερει να διαβαζει,ειτε απλα δεν εχει χρονο.Προσπαθηστε να ειστε συγκεκριμενοι οταν λετε δεν ειναι καλο το ενα ή το αλλο.Μιλατε με ημερομηνιες και προπαντων με στοιχεια.Το οτι καποιος χαλιεται επειδη στο ενα τρεξιμο για τις ταδε του μηνος,του εδινε 70μμ και στο επομενο του δινει 40μμ,αυτο δε σημαινει οτι το τρεξιμο ειναι κακο.

Το λεω εγω βεβαια που εχω κανει αυτο το λαθος πολλες φορες στο προσφατο παρελθον και το λεω για να δινουμε προς τα εξω μια σωστη εικονα ειδικα στο θεμα της αναλυσης τν χαρτων που πολλες φορες γραφουμε συναισθηματικα ή ακομα και με ελλειψη γνωσης.Φιλικα πάντα

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...