Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 168 ο παιος ετοιμάζεται να κατεβασει καλούδια για μετά. Πάμε μακρια το ξέρω αλλά μου αρέσει που για ακόμη ένα ραν κρατάει αυτές τις διατάξεις και μας αφήνει ελπίδες για μετά τα Χριστούγεννα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Ευρωπαίος σήμερα και χθες στο 0αρι.Τα συμπεράσματα δικά σας.

Screenshot_20191219-083128.thumb.jpg.b374c04b3119ed4f652776c464a4d314.jpg

IMG_20191219_083232.thumb.jpg.62f46a7b0cff7d8c0c02b5601a3a4fe0.jpg

Δε μου λεει και πολλά η παραπάνω εικόνα γιατί σαν φιλασοφία διάταξης οι διαφορές είναι μικρές και λογικές, τι να πούμε για τζίφο..εκεί πέφτει κλάμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Ευρωπαίος σήμερα και χθες στο 0αρι.Τα συμπεράσματα δικά σας.

Screenshot_20191219-083128.thumb.jpg.b374c04b3119ed4f652776c464a4d314.jpg

IMG_20191219_083232.thumb.jpg.62f46a7b0cff7d8c0c02b5601a3a4fe0.jpg

Αυτο ακριβως θα ελεγα..Μετα μας φταιει ο τζιφος...Οταν ενα μοντελο δινει καλα σεναρια ειναι αξιοπιστο..Εαν ταζει θερμες εισβολες ειναι σκαρτο...Και ο ευρωπαιος αναξιοπιστος εν τελει..

Θα παρακολουθουμε μονο οποιο μας θαβει..Εγω θα βλεπω Ιαπωνα και νεπαλεζο..Μηπως εχουν βγαλει κανενα προγνωστικο και οι Μαορι??😋

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν και μ αρέσει ο ευρωπαίος.μ αρέσουν αυτά τα πράσινα ελαφριά γαλάζια έχω χιονίστει τέλεια με τέτοια χρώματα και όχι με μπλε...φαίνεται λίγο ψιλοακυρος έως πολυ

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με τα μέχρι τώρα δεδομένα τα προσηνεμα με αυτά τα ensembles και με τέτοιο κύριο ευρωπαϊκόυ είναι εκτός μέχρι τις 30. Μόνο τα ημιορεινά παίζουν μπάλα. 

Αυτά μπορεί να αλλάξουν μέσα στις επόμενες μέρες φυσικά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά!  Συνεχίζεται η τάση για κρύο επιτέλους στη χώρα μας μετά τις 25.....πάει να κλειδώσει και το κρύο έστω μόνο ανήμερα....ωραίες διατάξεις από τα περισσότερα μοντέλα και τον μέσο όρο του τζίφου....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα, οι διαφορές ανάμεσα στα μοντέλα δεν είναι μεγάλες ουσιαστικά, απλά γίνονται μεγάλες μετά από τόσες ώρες. Το ecmwf έχει απλά τώρα βορειοτερα τον αντικυκλωνα, εξ αυτού οι αλλαγές. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρες...Μπούρμ******λα έβγαλε κι ο Ευρωπαίος βλέπω την έφτασε δυτική Ευρώπη τη ψυχρή εισβολή....Ο ενας τη πήγε δυτική Ευρώπη και κεντρική κι ο άλλος τη πήγε στη Τουρκία....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ ωραίο σενάριο αλλά κλασσικά είναι μακριά ακόμη...

2009460555_ECM1-192(1).gif.c2119b961361c6d1bd6aa66bd194f949.gif

ECM1-216.gif.ee9c95391dd9a94753450f1ca58e72ae.gif

 

Διαταξάρα αλλά σάπια θερμοκρασιακά.

ECG1-240.thumb.gif.18d80cf9ff72adfdc807f2ccb4c265d9.gif

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λογικό μετά τις 120 ώρες να υπάρχουν μεγάλες αλλαγές στις θέσεις χαμηλών και άρα και θερμοκρασιών..αλλά άλλο είναι όλα τα μοντέλα να δίνουν ανέβασμα αντικυκλώνα στη δυτική άρα μεσημβρινή ροή και άλλο ένα μόνο του μοντέλο να επιμένει στο τίποτα ... και σχεδόν σε ζωνική κυκλοφορία......!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά!  Συνεχίζεται η τάση για κρύο επιτέλους στη χώρα μας μετά τις 25.....πάει να κλειδώσει και το κρύο έστω μόνο ανήμερα....ωραίες διατάξεις από τα περισσότερα μοντέλα και τον μέσο όρο του τζίφου....

Σωτήρη πες την αλήθεια δε σ ελκύουν και σένα πιο πολύ τα πράσινα χρώματα του ευρωπαίου....Η είμαι μόνος μου σαν το Μιχαήλ που ψάχνει τον δυτικό.. 😥

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είμαι από υπολογιστή του φυσικού, υπέροχος ο ευρωπαίος, δεν χιονίζει την Λάρισα, αλλά είναι χειμερινός τουλάχιστον με φαινόμενα! άρα με βάση αυτά το ούκμο είναι ακόμη καλύτερο. Ο ευρωπαίος έχει αντικυκλώνα 1020 στις 120 ώρες στον κεντρικό Καναδά και ο τζίφος 995 χαμηλάρα. Νομίζω ότι ο τζίφος θα φάει φάπα όσο πλησιάζουμε. Τουλάχιστον αυτός θα φάει την μεγαλύτερη.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Που το βλέπετε το ωραίο σενάριο του Ευρωπαίου, έχει άνοιξει τοσο δυτικά ο αντικυκλώνας που ανοίγει χώρο σε όλη την Ευρώπη για μια περίεργη διάταξη....Βασικά είναι κεντροδυτικής Ευρώπης περισσότερο και οχι κεντροβόρειος.

Επεξεργάστηκε από Jimmyrogue1984
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια χαρά το ευρωπαικό μέχρι τις ώρες που έχουν αξία (144) και συμφωνούν μαζί και τα άλλα εκτός gfs, ας δούμε και το μ.ο. μετά όμως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Λογικό μετά τις 120 ώρες να υπάρχουν μεγάλες αλλαγές στις θέσεις χαμηλών και άρα και θερμοκρασιών..αλλά άλλο είναι όλα τα μοντέλα να δίνουν ανέβασμα αντικυκλώνα στη δυτική άρα μεσημβρινή ροή και άλλο ένα μόνο του μοντέλο να επιμένει στο τίποτα ... και σχεδόν σε ζωνική κυκλοφορία......!!!

Έτσι ακριβώς Σωτήρη, καλημέρα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Galanto είπε:

Σωτήρη πες την αλήθεια δε σ ελκύουν και σένα πιο πολύ τα πράσινα χρώματα του ευρωπαίου....Η είμαι μόνος μου σαν το Μιχαήλ που ψάχνει τον δυτικό.. 😥

Σίγουρα ..ναι ο ευρωπαίος έχει ιδανικό σενάριο σε αυτό το τρέξιμο για καλή ίσως και μεγάλη κακοκαιρια με χιόνια σε χαμηλά υψόμετρα κεντροβόρειας χώρας 27-29 του μήνα....αλλά επειδή γνωρίζω ότι είναι πολύ μακριά και θα αλλάξει ριζικά ήδη από το επόμενο τρέξιμο δεν χαίρομαι καθόλου ίσα ίσα νευριάζω που το δείχνει τόσο νωρίς.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Αυτη τη στιγμη μυριζει...κεντοβορειος...αυριο βλεπομε

24 με 28/12 θα είμαι Θεσσαλονίκη και θα απολαύσω τον κεντροβόρειο μετά θα κατέβω για τον προσήνεμο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sakis13 είπε:

Προς το παρον..Το μονο χειροπιαστο που εχουμε ειναι η κακοκαιρια της κυριακης..Πτωση στη συνεχεια σε φυσιολογικες τιμες..Καμια ψυχρη εισβολη δεν υφισταται για την ωρα ουτε και φαινεται..

Απεχθανομαι την μιρλα και την απαισιοδοξια αλλα η προσμονη ορισμενων να δουν χιονι,τους κανει να βλεπουν αυτα που θελουν να δουν και οχι αυτα που πραγματικα δειχνουν τα μοντελα..Υπομονη και ψυχραιμια..Μας διαβαζει και κοσμος που δεν σκαμπαζει...Τις καλημερες μου αρρωστακια...

ΒΔ επιφάνειας και στρωμένο χιόνι τα Χριστούγεννα...αυτό λέω μόνο !

Υ.γ Πάρε αλυσίδες! 😁😁😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Jimmyrogue1984 είπε:

Που το βλέπετε το ωραίο σενάριο του Ευρωπαίου, έχει άνοιξει τοσο δυτικά ο αντικυκλώνας που ανοίγει χώρο σε όλη την Ευρώπη για μια περίεργη διάταξη....Βασικά είναι κεντροδυτικής Ευρώπης περισσότερο και οχι κεντροβόρειος.

δεν έχει σημασία, από την στιγμή που το χαμηλό είναι Ιόνιο-> Πελοπόννησος με το κρύο  που δείχνει στα βόρεια θα χιόνιζε μέχρι τα πεδινά και στην Θεσσαλία μέχρι τα 300 μέτρα. θα ήταν δηλαδή ένα πολύ όμορφο χειμερινό σκηνικό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Jimmyrogue1984 είπε:

Που το βλέπετε το ωραίο σενάριο του Ευρωπαίου, έχει άνοιξει τοσο δυτικά ο αντικυκλώνας που ανοίγει χώρο σε όλη την Ευρώπη για μια περίεργη διάταξη....Βασικά είναι κεντροδυτικής Ευρώπης περισσότερο και οχι κεντροβόρειος.

Είναι τόσο νωρίς που ακόμα και ο κακόμοιρος ο τζίφος έχει μεγάλες ελπίδες επιβεβαίωσης ......δηλαδή όχι δυτική ευρώπη και ανατολική αλλά μέχρι και ζωνική μπορεί να βγάλει.....χαχα..

εμείς απλά σχολιάζουμε το κάθε τρέξιμο......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με την σειρά μου να πω ότι πιστεύω πάμε σε κέντροβόρειο τουλάχιστον για αρχή και αυτό γιατί? Γιατί ενώ ο προσηνεμος συνήθως φαίνεται μέρες πριν και το πάει τραίνο στον κέντροβόρειο τα μοντέλα μας σπάνε τα κακαλα μέχρι 24ωρο πριν αυτή είναι η πρόβλεψη μου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με μια γρήγορη ματιά πάντως UKMO, GEM, ECMWF μοιάζουν πολύ στις 144-168 ώρες, έχουν την ίδια λογική ριτζάροντας ψηλά τον Η....Το μοναδικό μοντέλο που δε το κάνει αυτό και πάει με ζωνική αντί μεσημβρινής είναι ο τζίφος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...