Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Jimmyrogue1984 είπε:

Που το είδατε αυτό το πράγμα εδω, "το καλύτερο τρέξιμο" της ημέρας;Στη Γαλλία μένετε παιδιά ή στην Ολλανδία;Όπως είπε κι ο φίλος πιο πάνω, διαβάζουν κι άλλοι, μη βαφτίζουμε χιονιά κεντροδυτικής Ευρώπης ως το καλυτερο τρέξιμο της ημέρας....Να σοβαρευτούμε λίγο, αύτο δεν αφορά καν τη χώρα μας!

αναλογα που μενει ο καθενας.για τα κεντροβορεια σαν λογικη ειναι το κορυφαιο τρεξιμο της ημερας ασχετος αποτελεσματος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Jimmyrogue1984 είπε:

Που το είδατε αυτό το πράγμα εδω, "το καλύτερο τρέξιμο" της ημέρας;Στη Γαλλία μένετε παιδιά ή στην Ολλανδία;Όπως είπε κι ο φίλος πιο πάνω, διαβάζουν κι άλλοι, μη βαφτίζουμε χιονιά κεντροδυτικής Ευρώπης ως το καλυτερο τρέξιμο της ημέρας....Να σοβαρευτούμε λίγο, αύτο δεν αφορά καν τη χώρα μας!

μα δεν χιονίζει στην Γαλλία με αυτό φίλε ξερόκρυο είναι εκεί, και από τον ευρωπαίο  όσο αφορά αυτόν τον αυλώνα είναι πολύ πιο καλοδεχούμενο μιας και ο ευρωπαίος δεν έχει ούτε ξερόκρυο πλέον. Καλό τρέξιμο για την Γαλλία θα ήταν αν ο αυλώνας δεν ερχόταν καν από βορειοανατολικά [τελείως ξεροί πέρα από ορεογραφικά φαινόμενα ή φαινόμενα αστάθειας] αλλά θα έπρεπε να ήταν πολύ δυτικότερα ο αυλώνας για να είναι καλός στην Γαλλία , για να έχει κάπου εκεί χιονοχαμηλό. Αλλιώς αν ήταν έτσι για κεντροβόρεια χώρα θα λέγαμε ότι καλό είναι να έρθει όλο το κρύο πάνω μας, αλλά θα ήταν με ήλιο.

 

Τώρα σαν αποτέλεσμα ναι δεν αφορά την χώρα μας, αλλά θέλουμε ένα άκρο για να αντισταθμίσουμε το άλλο. Πάνω σε αυτή την λογική αυτή η πρόταση

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, notios_polos said:

αναλογα που μενει ο καθενας.για τα κεντροβορεια σαν λογικη ειναι το κορυφαιο τρεξιμο της ημερας ασχετος αποτελεσματος

Οχι δε πάει έτσι....Κι εγω εδω που είμαι θα μπορούσα να γράφω "επικό τρέξιμο" αν βλέπω χιονιά Τουρκίας μήπως κι έρθουν Αιγαίο!Αν μπει εδω κάποιος από άλλη περιοχή κεντρικά ή νότια θα νομίζει ότι έρχεται χιονιάς...Που ούτε καν Σαλόνικα δε χιονίζει μ αυτό εδω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Αυτό το contrast συναισθημάτων ανά run, μόνο καλό δεν κάνει,... Είναι νωρίς ακόμα για ριτζαρίσματα,  αυλώνες , χαμηλά , κλπ.. Και κάτι άλλο. Παρακαλώ να ληφθεί σοβαρά στα υπ όψιν σας. οτι το thread είναι για ανάλυση χαρτών και οχι για ανάλυση όπως βολεύει τον καθέναν.....Θέλω να πω οτι εδώ μέσα, μπαίνει και  κόσμος που δεν γνωρίζει και διαβάζει την ίδια στιγμή εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις... Ανεξάρτητα λοιπον απο τα μοντέλα και τα τρεξίματα τους, παίδες μυρίζει χονιάς........ Αυτό κρατείστε το.

Αυτό ακριβώς επισήμανα πριν..Τουλάχιστον να διευκρινίζετε για ποια περιοχή είναι καλό το τρέξιμο,..... γιατί ο κόσμος που μπαίνει και διαβάζει μπερδεύεται

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, HuxFlux είπε:

Για την ανατολικιση που ειπα πιο πανω, ελεγα για τον αζορικο πουμηλθε οντως πιο ανατολικα στο 18ρι.
Το τρεξιμο ειναι κακο για ολους, απο εκει και περα οι τερατωδεις διαφορες απο το 18ρι δειχνουν για πολλοστη φορα οτι κανουμε hopecasting σε τετοια χρονικη αποσταση.

σε τοσο μαρκινες ωρες χοπακαστιγκ θα ηταν εαν παιρναμε τοις μετρητης το καθε τρεξιμο.σαν λογικη ειναι παρα πολυ καλο για κεντροβορεια ελλαδα και επιμενω το καλυτερο.ο πιο κατω χαρτης ειναι αδυνατον να τον δει καποιος μου μενει απο λαρισα-λαμια και πανω και να μην χαρει gfs-0-234.png?18

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Jimmyrogue1984 είπε:

Οχι δε πάει έτσι....Κι εγω εδω που είμαι θα μπορούσα να γράφω "επικό τρέξιμο" αν βλέπω χιονιά Τουρκίας μήπως κι έρθουν Αιγαίο!Αν μπει εδω κάποιος από άλλη περιοχή κεντρικά ή νότια θα νομίζει ότι έρχεται χιονιάς...Που ούτε καν Σαλόνικα δε χιονίζει μ αυτό εδω

ε γραψτο θα σου πει κανεις κατι?..που ειναι το κακο να το γραψεις εαν ο αυλωνας εβγαινε μαυρη θαλασσα και επαρινε ξωφαλτσα αιγαιο.θα ειχες καθε δικαιωμα ακομη και εαν δεν ηταν χιονιας της νοτιας ελλαδας να λες οτι ειναι πολυ καλο για εκει που μενεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε παιδιά εννοείται ειναι κακό το τρεξιμο ως αποτέλεσμα. Κανεις δεν διαφωνει σε αυτο. Το θέμα είναι είναι η λογική πίσω από το τρέξιμο. Η λογική του 18αριου για τα κεντροβόρεια είναι πολύ καλύτερη από κάθε άλλο ραν σήμερα. Αυτό, τίποτα άλλο. Νομίζω είναι ακόμη πιο εμφανές με τις εικόνες γιατί είναι καλύτερο το 18αρι.

12αρι

gfs-0-240.png.f6e380876ea21f6e0dac467ea5281158.png

Τώρα

gfs-0-234.png.c06ccc9d8c569ce7a76cb4da4030c2c3.png

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, HuxFlux είπε:

Να χαρει με θετικες Τ στα 850...?
Το τρεξιμο ειναι κακο για ολους, η διαταξη θα ηταν ονειρωξη για κεντροβορειους αν συνοδευοταν απο ψυχος. Ειναι θερμη ομως.

μα δεν ψαχνουμε την εικονικη ονειροξω ψαχνουμε την λογικη καθε τρεξιματος και οχι την απολυτη μεταφραση του.το12αρι ηταν πολυ καλο για προσηνεμα ασχετα εαν στην απολυτη μεταφραση του δεν εδειχνε τιποτα και το 18αρι για κεντροβορεια.απαντησε ο φιλςο απο λεμεσο πολυ σωστα πιο πανω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

θα βελτιωθεί αναμενόμενα ο μέσος όρος.. το 18αρι, αν υπήρχε καλύτερη συνεννόηση ψύχους χαμηλού θα ήταν εικονικός ιστορικός, ασύλληπτη διάταξη με σχετική διάρκεια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Ρε παιδιά εννοείται ειναι κακό το τρεξιμο ως αποτέλεσμα. Κανεις δεν διαφωνει σε αυτο. Το θέμα είναι είναι η λογική πίσω από το τρέξιμο. Η λογική του 18αριου για τα κεντροβόρεια είναι πολύ καλύτερη από κάθε άλλο ραν σήμερα. Αυτό, τίποτα άλλο. Νομίζω είναι ακόμη πιο εμφανές με τις εικόνες γιατί είναι καλύτερο το 18αρι.

12αρι

gfs-0-240.png.f6e380876ea21f6e0dac467ea5281158.png

Τώρα

gfs-0-234.png.c06ccc9d8c569ce7a76cb4da4030c2c3.png

ακριβως!!ολο το ραν απο την αρχη εως και οσο εχει τρεξει ειναι πολυ καλο για κεντροβορεια σαν λογικη οπως λες.σ αυτες τις ωρες κοιταμε μονο διαταξη οχι θερμοκρασιες και φυσικα οχι υετους καιη πιο κατω διαταξη ειναι αδυνατον να μην αρεσει σε κεντροβορειους gfs-0-264.png?18

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω αυτο που νομιζω ειναι οτι θα υπάρχουν ευκαιριες για ολους απο 28 εως 10 Γεναρη .Για τα μακρινα κοιταμε τις διαταξεις το ψυχος ανετα μπορει να εμαφανιστει σε καποιο ραν απο κει που δε βλεπαμε τιποτα

Επεξεργάστηκε από teopap7
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και φυσικα για ακομη μια φορα οταν επιβεβαιωνεται ο κανονας.οταν εχω πολλες μερες να μπω σε φαση που περιμενουμε κατι ,μολις μπαινω αρχιζουν οι αυλωνες και στριβουν...χαχαχα..μαυρη γατα σπικιγκ😀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παίδες επειδή ξέρουμε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσει ακριβώς όπως το δείχνει απλά συζητάμε την λογική του κάθε τρεξίματος την τάση  και τίποτα παραπάνω ... εγώ πάντως δεν θέλω με τίποτα να δείχνει χιόνια κέντρο βόρειας χώρας πέραν των 100 ωρών γιατί αν το δείχνει δεν θα κάτσει ούτε μια στο εκατομμύριο ....εγώ μόνο την τάση κοιτάω  της όλης διάταξης και η τάση του τζιφου στο 18αρι εινσι καλή για όλη τη χώρα ας την κρατήσει σαν διάταξη κσι στισψ100-120 ώρες συζητάμε για βόρεια νότια ανατολικά η δυτικά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πωρωτικό και πάλι στο τέλος με προσπάθεια κατάβασης σημαντικού μέρους της πολικής δίνης στην Ευρώπη!  εντάξει αν είχε συνέχεια τι θα βλέπαμε!!!!

gfs-0-384.png?18gfs-13-384.png?18

 

 

καταπληκτικός ο μέσος όρος 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, g_ar είπε:

Beast from the... north, οι 384 ώρες του κυρίου 😛

gfs-1-384.png.7033bec02eab522c1a73256fd0d5bc68.png

με αυτό εδώ θα έβγαινε ιστορικός δυτικός χιονιάς, αλλά θα χιόνιζε και Βόλο και Αθήνα  και Κρήτη μην σου πω, ενώ αν κατέβαινε ανατολικότερα, θα πάγωνε το βόρειο Αιγαίο [αν και ο κυματισμός δεν θα βοηθούσε] Πραγματικά ασύλληπτο με -50 στα 500!!!! και 480 dam!! η πολική δίνη πάνω μας!! Ήθελα τόσο να είχε συνέχεια!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

με αυτό εδώ θα έβγαινε ιστορικός δυτικός χιονιάς, αλλά θα χιόνιζε και Βόλο και Αθήνα  και Κρήτη μην σου πω, ενώ αν κατέβαινε ανατολικότερα, θα πάγωνε το βόρειο Αιγαίο [αν και ο κυματισμός δεν θα βοηθούσε] Πραγματικά ασύλληπτο με -50 στα 500!!!! και 480 dam!! η πολική δίνη πάνω μας!! Ήθελα τόσο να είχε συνέχεια!!

καλά κόψε κάτι. έχει κατέβει κάτι πολύ μεγαλύτερο και δεν είχε αυτά που περιγράφεις

archives-1968-1-12-12-0.png?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

καλά κόψε κάτι. έχει κατέβει κάτι πολύ μεγαλύτερο και δεν είχε αυτά που περιγράφεις

archives-1968-1-12-12-0.png?

Δεν χιόνισε σχεδόν παντού τότε? Όχι πολύ, αλλά οι θερμοκρασίες αυτό δείχνουν. Πάντως, πιστεύω ότι όπως είπα ανάλογα με την θέση θα μπορούσε να χιονίσει παντού σε διαφορετικά διαστήματα προφανώς

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Δεν χιόνισε σχεδόν παντού τότε? Όχι πολύ, αλλά οι θερμοκρασίες αυτό δείχνουν. Πάντως, πιστεύω ότι όπως είπα ανάλογα με την θέση θα μπορούσε να χιονίσει παντού σε διαφορετικά διαστήματα προφανώς

δεν ξέρω αν χιόνισε παντού. πάντως δε χιόνισε πολύ. χιόνισε πάρα πολύ΄. τουλάχιστον στη θεσσαλονίκη είχε 1 μέτρο μέσα στην πόλη, ο μεγαλύτερος χιονιάς της πόλης ίσως είναι αυτός. βέβαια τέτοια γεωδυναμικά δεν έχουν κατέβει άλλη φορά τόσο νότια,πόσο μάλλον ακόμα χαμηλότερα όπως λες εσύ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...