Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο 12αρι όπως το βλέπω εγώ, ή για κεντροβόρειο το πάει ή για κεντροδυτική Ευρώπη στη συνέχεια... αναμενόμενο θα είναι κιόλας, βλέποντας και τη κατρακύλα του ΝΑΟ ατη τελευταία του ανανέωση.... συνήθως δε μας οφελούν, τουλάχιστον εμας τους προσηνεμους αρκετά αρνητικές τιμές.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, giannis.mar είπε:

Αργεί να κατέβει όμως. Πολύ χαλαρό τον βλέπω τον αυλώνα. Πρέπει να αναπτυχθεί πιο γρήγορα ο σκανδιναβικος ώστε να χωθεί ο αυλωνας από κάτω σε πιο πλάγιο άξονα.. 

Ναι οντως..αλλα θα δεις οτι θα χει ωραια σεναρια που θα μπαινει ο αυλωνας πιο νωρις απο κατω...παντως πιστευω το πρασινο θα προλαβει να χωθει απο κατω

Παρα λιγο..στο 18 αρι θα μπει απο κατω χαχα

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και δυτικά να βγει η μύτη χαμηλό δεν θα δημιουργήσει, οπότε απλά είναι λιγότερο μπαρούφα σε σχέση με πριν. ΕΠίσης για ακόμα ένα τρέξιμο δείχνει ότι δεν θα υπάρχουν αναδιπλώσεις, αλλά κατάρρευση και δημιουργία νέου λοβού μέσα στον Ατλαντικό 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Ναι οντως..αλλα θα δεις οτι θα χει ωραια σεναρια που θα μπαινει ο αυλωνας πιο νωρις απο κατω...παντως πιστευω το πρασινο θα προλαβει να χωθει απο κατω

Και μάλιστα μέρος των πράσινων πάνε προς Αδριατική. Προς το παρόν απέκτησε την επιθυμητή κλιση αλλά και πάλι είναι λίγο χαλαρός ο αυλωνας.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

και δυτικά να βγει η μύτη χαμηλό δεν θα δημιουργήσει, οπότε απλά είναι λιγότερο μπαρούφα σε σχέση με πριν. ΕΠίσης για ακόμα ένα τρέξιμο δείχνει ότι δεν θα υπάρχουν αναδιπλώσεις, αλλά κατάρρευση

Δες όμως τη θερμη ράχη στα δυτικά κρασπεδα του αζορ. Προσπαθεί να βάλει αντίσταση στα ατλαντοχαμηλά. Πιστεύω θα χει μερική αναδίπλωση. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελικά δεν έκανε αυτό που περίμενα και έγινε ένα με τον άλλο αντικυκλώνα απ' τον ατλαντικό ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, giannis.mar είπε:

Δες όμως η θερμη ράχη στα δυτικά κρασπεδα. Προσπαθεί να βάλει αντίσταση στα ατλαντοχαμηλά. Πιστεύω θα χει μερική αναδίπλωση. 

ναι πρέπει να τονίσω την κατάρρευση του αντικυκλώνα που βρίσκεται μέσα στην ευρώπη. Φυσικά αυτό για εμένα είναι ευχάριστο υπό την έννοια ότι ο στόχος από εδώ και πέρα είναι μόνο ένας και τίποτα άλλο. Φυσικά όλα τα χιόνια ευπρόσδεκτα, αλλά πλέον μόνο το δυτικό με ενδιαφέρει πραγματικά ΄ Αλλά τώρα για τις γιορτές ας μείνει και παρόμοιος με το 12αρι ο Α αρκεί να μπορεί να ρίξει έστω και μια πέτσα. Θέλω να ξαναδώ το πάρκο των ευχών χιονισμένο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, giannis.mar είπε:

Και μάλιστα μέρος των πράσινων πάνε προς Αδριατική. Προς το παρόν απέκτησε την επιθυμητή κλιση αλλά και πάλι είναι λίγο χαλαρός ο αυλωνας.. 

Ναι ειναι χαλαρος ...αλλα να σου πω την αληθεια εδω το βλεπω ακυρο το τρεξιμο...κοιτα ποσο χωρο εχει να μπει εδω ο  αυλωνας απο κατω..και πιστευω θα μπαινε κανονικα

gfs-0-204.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ναι ειναι χαλαρος ...αλλα να σου πω την αληθεια εδω το βλεπω ακυρο το τρεξιμο...κοιτα ποσο χωρο εχει να μπει εδω ο  αυλωνας απο κατω..και πιστευω θα μπαινε κανονικα

gfs-0-204.png

έχει χώρο ναι, αλλά επειδή υπάρχει αυτό το χαλαρό αχανές χαμηλό στην Ρωσία δεν κατεβαίνει σωστά. Δεν έχει λάθος το τρέξιμο, απλά δεν έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Αν ήταν παράλληλες ευθείες οι ισοβαρείς μεγαλύτερο μέρος του θα κατέβαινε και θα έφτιαχνε και χαμηλό

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ναι ειναι χαλαρος ...αλλα να σου πω την αληθεια εδω το βλεπω ακυρο το τρεξιμο...κοιτα ποσο χωρο εχει να μπει εδω ο  αυλωνας απο κατω..και πιστευω θα μπαινε κανονικα

gfs-0-204.png

Για αυτό το πράγμα που λες φταίει το τζεμ στριμ που είναι ακόμα χαλαρό λόγω της αλλαγής της κυκλοφοριας. Όταν γίνει πιο μεσημβρινη η κυκλοφορία, οι αυλωνες θα κατεβαίνουν ταχύτερα και με μεγαλύτερη ορμή.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Βλέπω τον αντικυκλώνα να κατατερέει ή μου φαίνεται;

Δες λίγο όμως στις 240 το νέο 1030αρι στις αζορες. Αυτό το υψηλό βαρομετρικο θα "ρουφήξει" τα κόκκινα γεωδυναμικά της δυτικής Ευρώπης και θα κάνει εκ νέου ριτζαρισμα εντός του ατλαντικου.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τι bullying  κάνει ο μέσος όρος?? τραγικός, ενώ μέχρι το 6αρι αυτός ήταν καλός και ήταν τραγικός ο τζίφος. έλεοςςςςς

 

και δεν μιλάμε για 200 ώρες εδώ, αλλά μόλις 100!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλύτερο από το 6αρι το 12αρι,αλλά και πάλι όχι όσο πρέπει. ο αντικυκλώνας πρέπει να εκτοπιστεί από την ιταλια και δυτικότερα και το κέντρο του εννοείται πρέπει να βρεθεί στην αγγλία και όχι στη γερμανία όπως στο 12αρι. έχουμε καιρό ακόμα,αλλά σιγά σιγά αυτά θα πρέπει να αλλάζουν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πραγματικά τραγικός ο Μ.Ο. και απο τι βλέπω τ περισσότερα σενάρια είναι άσχημα. 

 

Το τζεμ εντωμεταξύ παλι εχει το δικο του σενάριο,το οποίο δεν είναι και τόσο κακό.

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

gfs-0-264.png?12

 

 

τέτοιες εικόνες είναι οι αγαπημένες μου γενικά.. μαυρίλα πάνω και αζορικός στις αζόρες. βέβαια δεν ξέρω τι θα βγάλει ακριβώς, αλλά γενικά αυτή η βαθμίδα χρωμάτων μου αρέσει χεχε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

gfs-0-264.png?12

 

 

τέτοιες εικόνες είναι οι αγαπημένες μου γενικά.. μαυρίλα πάνω και αζορικός στις αζόρες. βέβαια δεν ξέρω τι θα βγάλει ακριβώς, αλλά γενικά αυτή η βαθμίδα χρωμάτων μου αρέσει χεχε

Όντως. Αζορικος με κακκαλα. Αλλά όταν είναι σαν μπαλόνι δεν βοηθάει και πολύ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, giannis.mar είπε:

Όντως. Αζορικος με κακκαλα. Αλλά όταν είναι σαν μπαλόνι δεν βοηθάει και πολύ. 

βοηθάει για δυτικόυς χιονιάδες χεχε. δηλαδή θέλουμε παχύ χοντρό αντικυκλώνα που να σηκώνεται βόρεια σιγά σιγά και μετά να γίνει της ***

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το τζεμ περνάει ένα μικρό ατλαντοχαμηλο στην ευρωπαϊκή κυκλοφορία με ταυτόχρονο ριτζαρισμα. Εντελώς διαφορετική εξέλιξη κι ο Καναδός. Ίσως έχει κι αυτός κατεβασια αλλά με εντελώς άλλον τρόπο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλούτσικα τα ανσάμπλ για μετά την πρωτοχρονιά σε δεύτερη φάση. υπάρχουν κάποιες ελπίδες ακόμα για γύρω στις 30,αλλά αν δεν το δείξει αύριο και μεθαύριο,τότε ελπίζουμε σε μη κατάρρευση του αζορικού ώστε να κατέβει κάτι δε δεύτερο χρόνο. με τα ανσάμπλ του 12αριου ο αζορικός σηκώνεται καλύτερα μετά τις 30 και θυμίζει αντικυκλώνα-εμποδιστή και όχι έναν αντικυκλώνα που είναι τόσο χοντρός που καλύπτει όλη την ευρώπη.

 

συνολικό πρόσημο λοιπόν για το 12αρι θετικό σε σχέση με το 6αρι,αλλά έχει δρόμο ακόμα για να γίνει καλό

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επειδη απο τι βλεπω στο meteociel τρεχει πιο αργα σημερα το 12αρι ( απο τις αναρτησεις σας ) παραθετω το υπολοιπο τρεξιμο απο wetterzentrale μεχρι τις 372 ωρες

GFSOPEU12_288_1.png

GFSOPEU12_300_1.png

GFSOPEU12_312_1.png

GFSOPEU12_336_1.png

GFSOPEU12_348_1.png

GFSOPEU12_360_1.png

GFSOPEU12_372_1.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Επειδη απο τι βλεπω στο meteociel τρεχει πιο αργα σημερα το 12αρι ( απο τις αναρτησεις σας ) παραθετω το υπολοιπο τρεξιμο απο wetterzentrale μεχρι τις 372 ωρες

 

 

 

 

 

 

ουαου!!!! θέλω να δω τα μωβ του ετεοψιελ!!!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε παιδιά κανένα χαμηλάκι κάτι πολύ ξεραιλα το ξέρω είναι μακριά μπλα μπλα λίγο για το μάτι ρε παιδί μου σε αυτό το τρέξιμο θέλουμε αντιηλιακό και γυαλιά τίποτα όμως...... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...