Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

καλά κάτσε να δούμε και δείκτες σε καμία ώρα και βλέπουμε. Φαντάζεσαι να πέσουν λίγο κάτω από το 0 εκείνη την ημερομηνία που μας ενδιαφέρει? Ποιος να σε μαζέψει μετά.

Ποσο ακριβως τους θελουμε για κεντροβορειο χιονια?

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Ποσο ακριβως τουε θελουμε για κεντροβορειο χιονια?

ελαφρώς αρνητικό τον ΝΑΟ... λίγο κάτω απ' το 0

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα ανσάμπλ στο 6αρι 5 από τα 20 σενάρια έχουν αυλώνα ή λίμνη δυτικά από την ελλάδα. το 1,το 4, το 7, το 12 και το 20. πάμε να τα κάνουμε 10 στα 20 στο 12αρι. υπάρχουν κάποια που στέλνουν τον αυλώνα πάνω μας και κάποια που δεν κατεβαίνει καν αυλώνας, όλα αυτά είναι μοιρασμένα πάνω κάτω,οπότε υπάρχει διχογνωμία ακόμα. για εδώ το ιδανικό σενάριο είναι το 7 μετατοπισμένο ελάχιστα πιο νότια. και επειδή είναι το δεύτερο δυτικότερο σενάριο νομίζω επιβεβαιώνει αυτό που έλεγα πιο πριν ότι εφόσον πάει πιο δυτικά τελικά ο αυλώνας,θα πάει και το χαμηλό πιο βόρεια μιας και για να καταλήξει ο αυλώνας δυτικά αυτό θα οφείλεται σε πιθανό μη ριτζάρισμα του αζορικού προς τα ΒΑ(στο σενάριο 7 σχεδόν δε ριτζάρει καθόλου,απλά καταρρέει ο αντικυκλώνας σε κάποιο σημείο,αλλά και πάλι όταν γίνει αυτό τα πράγματα έχουν πάρει το δρόμο τους). οπότε στο 12αρι θα ήθελα να δω περισσότερα τέτοια σενάρια και από 5 τα δυτικά σενάρια να γίνουν τουλάχιστον 8

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

καλά κάτσε να δούμε και δείκτες σε καμία ώρα και βλέπουμε. Φαντάζεσαι να πέσουν λίγο κάτω από το 0 εκείνη την ημερομηνία που μας ενδιαφέρει? Ποιος να σε μαζέψει μετά.

Για εκεί το πάει το βλέπω εγώ.. κάτσε να δεις χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Diagramme GEFS

έτσι είχαν  ξεκινήσει και στη σοφία τα ανσάμπλ. από το σχεδόν τίποτα. πάμε να το φέρουμε 

gens-4-1-156.png

gens-7-1-150.png

παραγγέλνω θέση αυλώνα από το 4 με πάχος αυλώνα από το 7 και είμαστε εντάξει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Για εκεί το πάει το βλέπω εγώ.. κάτσε να δεις χαχα

Και εγώ πιστεύω ότι θα είναι λίγο καλύτεροι σε σχέση με εχθές. θα χρειαστεί μικροσκόπιο . Ωστόσο όπως είπα για εδώ δεν περιμένω τίποτα, πέρα από απλή χειμωνιάτικη μέρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Και εγώ πιστεύω ότι θα είναι λίγο καλύτεροι σε σχέση με εχθές. θα χρειαστεί μικροσκόπιο . Ωστόσο όπως είπα για εδώ δεν περιμένω τίποτα, πέρα από απλή χειμωνιάτικη μέρα.

Λάρισα? Εγώ πιστεύω ότι στο τέλος θα παίξουμε καλή μπαλίτσα στον κάμπο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

για καποιο λογο,δεν μπορω να αισιοδοξησω με αυτην την κακοκαιρια,πιστευω θα χουμε αρνητικες εξελιξεις στα 12αρια,αλλα μακαρι να διαψευστω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, isnow είπε:

Λάρισα? Εγώ πιστεύω ότι στο τέλος θα παίξουμε καλή μπαλίτσα στον κάμπο..

Εσείς μην μιλάτε εσείς τρώτε και με τους δύο το έχετε διπορτο σαν δεν ντρέπεστε λίγο τσσσσσσ.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, isnow είπε:

Λάρισα? Εγώ πιστεύω ότι στο τέλος θα παίξουμε καλή μπαλίτσα στον κάμπο..

Γενικότερα για τα κεντροβόρεια φίλε πιστεύω δύσκολα να βγάλει όχι καλό χιονιά, ακόμα και γενικευμένη πέτσα. Γνώμη μου, μπορεί και μακάρι να διαψευστώ. Αλλά όταν πολλά σενάρια δεν κατεβάζουν καν αυλώνα, δεν μπορώ να τα αγνοήσω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, [weathermaniac] said:

Γενικότερα για τα κεντροβόρεια φίλε πιστεύω δύσκολα να βγάλει όχι καλό χιονιά, ακόμα και γενικευμένη πέτσα. Γνώμη μου, μπορεί και μακάρι να διαψευστώ. Αλλά όταν πολλά σενάρια δεν κατεβάζουν καν αυλώνα, δεν μπορώ να τα αγνοήσω

Αν προσέξετε στα μογιέν τους και τα 2 μοντέλα μαρτυρούν ότι υπάρχουν αρκετές πιθανότητες για αυλώνα στο βόρειο Ιόνιο.Μέχρι τώρα από τα 2 κύρια μοντέλα βγαίνει η τάση για αυλώνα μεταξύ Αιγαίου και Ιόνιου...Επίσης πρόσεξα ότι και οι 2 ''κουμουτσιάζουν'' λίγο τον αυλώνα που επίσης δίνει καλές πιθανότητες για Ιόνιο.Από χθες που άρχισε να σοβαρεύει το πράγμα βλέπαμε καθαρά Τουρκοχιονιά ως και Αζερμπαϊτζάν....Σήμερα ας πούμε ότι το ρίχνει και λίγο Αιγαίο με τάση προς Ιόνιο.Στις επόμενες 2 μέρες ότι κίνηση βλέπουμε θα είναι και το αυτό, δύσκολα να πισωγυρίσει τόσο ανατολικά με καθαρά Τούρκικο χιονιά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, dimitris27 είπε:

Ρε παιδιά τι ώρα περίπου ανανεώνουν οι δείκτες;

3.30 σε εμένα μερικες φορές καθυστερούν και έχουν ανανεώσει πχ και 3.38.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Jimmyrogue1984 είπε:

Τι βλέπεις;

Μια αποκομμενη μπουρδα που θα πασπαλισει προσκαιρα κεντροβορεια...χαλασε αρκετα ο 500αρης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, GEORGE SNOWMAN είπε:

Μια αποκομμενη μπουρδα που θα πασπαλισει προσκαιρα κεντροβορεια...χαλασε αρκετα ο 500αρης

Καλά αν δεις τι έβγαζα ν τα ενσέμπλς χθες Γιώργο θα καταλάβεις γιατί ούτε του 6αριού λένε και πολλά οι μετατοπίσεις είναι τρελές τρελομπαμπά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαχαχαχα... πιο θετικός ο NAO.. αλλά και ο ΑΟ ανεβηκε λιγο ακόμη περισσότερο νομίζω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

οι δείκτες με τα μοντέλα περιέχουν μια ερώτηση. Το αβγό έκανε την κότα ή η κότα το αβγό [μοντέλα και δείκτες η αντιστοιχία]  Δεν ξέρουμε και κάθε γραμμούλα ποιο μοντέλο αντιπροσωπεύει.

ακόμα να ανανεωσουν σε εμένα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σχεδόν ίδιοι είναι οι δείκτες θα έλεγα στο απειροελάχιστο μόνο λίγο πιο θετικοί στο ΝΑΟ.........Ο ΑΟ δε διαφέρει και τόσο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...