Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Καλά δεν αλλάζουν πλέον οι χάρτες τόσο κοντά που είμαστε λεπτομέρειες μόνο οι θερμοκρασίες στα 850 και ακριβή θέση αυλώνα κτλ.....ούτε χαμηλά δεν μπορούν να δημιουργηθούν εκεί που δεν υπήρχαν ούτε να βγουν χαμηλά σε τελείως διαφορετική θέση.....το μόνο που μου άρεσε μακροπρόθεσμα είναι ότι  όλα τα μοντέλα έστω και σε αυτό το τρέξιμο δείχνουν ότι υπάρχει περίπτωση να γλιτώσουμε την ζωνική ......

σωτο στη σοφια πχ δεν φαινοταν πουθενα μεχρι και λιγο πριν το ναοκαστ αυτο το μικρο κομματακι που ξεγλιστρισε και εδωσε αυτες τις 12 υπερχοες ωρες χιονοθυελλας..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

Καλά δεν αλλάζουν πλέον οι χάρτες τόσο κοντά που είμαστε λεπτομέρειες μόνο οι θερμοκρασίες στα 850 και ακριβή θέση αυλώνα κτλ.....ούτε χαμηλά δεν μπορούν να δημιουργηθούν εκεί που δεν υπήρχαν ούτε να βγουν χαμηλά σε τελείως διαφορετική θέση.....το μόνο που μου άρεσε μακροπρόθεσμα είναι ότι  όλα τα μοντέλα έστω και σε αυτό το τρέξιμο δείχνουν ότι υπάρχει περίπτωση να γλιτώσουμε την ζωνική ......

Έχε υπόψη φίλε μου ότι στον Μεγαλύτερο χιόνια της Αττικής το χαμηλό που δημιουργήθηκε σε δεύτερη φάση κανένα gfs δεν το είδε ποτέ, οπότε με τέτοιο κρύο που κατεβαίνει και στην κατάσταση που βρίσκεται θερμοκρασιακά η θάλασσα μην αποκλείετε εκπλήξεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, akisioannina said:

Έχε υπόψη φίλε μου ότι στον Μεγαλύτερο χιόνια της Αττικής το χαμηλό που δημιουργήθηκε σε δεύτερη φάση κανένα gfs δεν το είδε ποτέ, οπότε με τέτοιο κρύο που κατεβαίνει και στην κατάσταση που βρίσκεται θερμοκρασιακά η θάλασσα μην αποκλείετε εκπλήξεις

Για πότε λες φίλε μου;Εδω το -6 είναι ταβάνι πάντως έστω και με υποστήριξη -33.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Jimmyrogue1984 είπε:

Στη Σοφία φαινόταν ο αυλώνας ότι πάει Ιόνιο βρε παιδιά, εδω δεν παίζει κάτι τέτοιο.

δεν μιλαω για το κυριως χαμηλο..αυτο ηρθε εφυγε ανατολικα και μας αφησε στο κεντρο με την απογοητευση και στο ναο καστ εσκασε υποτροπη που δεν υπηρχε σε κανενα μοντελο γιατι ενα κομματακι του αυλωνα που εφευγε αποκοπηκε περασε βορεια καιεκσασε β.ιονιο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, akisioannina είπε:

Έχε υπόψη φίλε μου ότι στον Μεγαλύτερο χιόνια της Αττικής το χαμηλό που δημιουργήθηκε σε δεύτερη φάση κανένα gfs δεν το είδε ποτέ, οπότε με τέτοιο κρύο που κατεβαίνει και στην κατάσταση που βρίσκεται θερμοκρασιακά η θάλασσα μην αποκλείετε εκπλήξεις

Το ξέρω φίλε Άκη.....εγώ δεν λέω για υποτροπές και δευτερεύοντα χαμηλά....αφού αυτά δημιουργούντε περίπου στον ίδιο χώρο που γίνεται η όλη καιρική δραστηριότητα...εγώ απευθύνομαι σε κάποια παιδιά και στον Βαγγέλη της κεντροβόρειας χώρας που ίσως περιμένουν από το πουθενά να δουν χαμηλό στο Ιόνιο ή οτιδήποτε άλλο που δεν θα χει καμία σχέση με τους χάρτες που μας δείχνουν τόσες μέρες όλα τα μοντέλα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

Το ξέρω φίλε Άκη.....εγώ δεν λέω για υποτροπές και δευτερεύοντα χαμηλά....αφού αυτά δημιουργούντε περίπου στον ίδιο χώρο που γίνεται η όλη καιρική δραστηριότητα...εγώ απευθύνομαι σε κάποια παιδιά και στον Βαγγέλη της κεντροβόρειας χώρας που ίσως περιμένουν από το πουθενά να δουν χαμηλό στο Ιόνιο ή οτιδήποτε άλλο που δεν θα χει καμία σχέση με τους χάρτες που μας δείχνουν τόσες μέρες όλα τα μοντέλα....

ε αυτο σε λεω😋..το κυριως χαμηλο εκλεισε σχεδον απλα απο την τελικη του θεση του και κυριως την μορφη την ισχυ και την ροπη που θα εχει η ακρη του αυλωνα μπορει να γινει κατι σε δευτερο χρονο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

σωτο στη σοφια πχ δεν φαινοταν πουθενα μεχρι και λιγο πριν το ναοκαστ αυτο το μικρο κομματακι που ξεγλιστρισε και εδωσε αυτες τις 12 υπερχοες ωρες χιονοθυελλας..

ναι αλλά η όλη καιρική δραστηριότητα έλαβε χώρα στα ίδια γεωργαφικά πλαίσια ..δεν ήταν κάτι ξεκάρφωτο........εγώ λέω ότι σε μια προσήνεμη διάταξη δεν γίνεται 48 ώρες πριν να σου βγάλουν τα μοντέλα κεντροβόρεια διάταξη....ή δευτερεύοντες υφέσεις που όμως δεν έχουν σχέση με την κύρια κυκλοφορία....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το 00 πάντως επανηλθε σε σχέση με το έκτρωμα 18αρι. Άντε να δούμε και το 6αρακι. Μακάρι να σταθεί στα χνάρια του 00 ώστε να κερδίσουμε και πάλι τα καλά γεωδυναμικα . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

θα συμφωνησω σωτο απλα δεν ξερουμε ακομη καν την τελικη θεση του αυλωνα κατα την καθοδο την τελικη θεση του χαμηλου ειτε στο αξονα ανατολης-δυση και κυριως στον αξονα βορρας -νοτος ουτε πως θα σκασει ο αυλωνας σε μορφη και ολα αυτα αφορουν τις αρχικες συνθηκες πριν την οποιαδηποτε υποτροπη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, notios_polos said:

θα συμφωνησω σωτο απλα δεν ξερουμε ακομη καν την τελικη θεση του αυλωνα κατα την καθοδο την τελικη θεση του χαμηλου ειτε στο αξονα ανατολης-δυση και κυριως στον αξονα βορρας -νοτος ουτε πως θα σκασει ο αυλωνας σε μορφη και ολα αυτα αφορουν τις αρχικες συνθηκες πριν την οποιαδηποτε υποτροπη

Το σίγουρο είναι ότι θα έχει μικροαλλαγές σε σχέση με αυτά που βλέπουμε τώρα.......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εμείς απλά ελπίζουμε στην δημιουργία μυτούλας μπας και δούμε κάτι πιο ενδιαφέρον από ήλιο. Για να δούμε τι θα συμβεί.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τεραστιες αλλαγες στις 12 ωρες.Βασιμες πιθανοτητες να δει 3 νιφαδες η κοπρογατα να σταματησει να μας ζαλιζει και να μας στραβωνει τα τρεξιματα...😱😱😱😱😱

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πιο ανατολικά το βλέπω δυστυχώς γι εμάς..\

 

οκ εξαφάνισε το δευτερερύον μπλε. καλύτερη κλίση.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με τους προλαλισαντες κρατήστε μόνο ότι με την υποστήριξη και την ένταση του αέρα το -6 στο real feeling θα είναι πολύ πιο κάτω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βαγγέλη άντε μάλωσε με που έκανα λάθος χεχε. να δούμε αν βγάλει περισσότερη χιονοαστάθεια το απόγευμα του Σαββάτου εδώ.

 

ενδιάμεσο από 18αρι και 00αρι το 6αρι.

 

παίζει να το δούμε να πέφτει από χιονομπορίτσα αν δεν μας προδώσει η θερμοκρασία το απόγευμα του Σαββάτου. Την άλλη φορά χιόνισε με +5 επειδή  είχε ήλιο και χαμηλή υγρασία. Τώρα  θα δούμε πόσο θα φτάσει λόγω ήλιου.

Η Κυριακή θα ήταν καλύτερη για χιονοαστάθεια, αλλά ο αέρας θα είναι ανατρεπτικός παράγοντας για κάτι τέτοιο.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Seventower είπε:

Το - 8 βγαινει Αδριατική το βλέπεται? 

το βλεπουμε φιλε.... ολο αυτο επρεπε να γινοταν χθες-προχθες...τωρα ειναι πολυ κοντα και δεν αλλαζει ευκολα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...